Rusia: Un preot ortodox, critic vehement al islamului si al ultranationalismului, a fost asasinat la Moscova

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:15 Actualitate | Internaţional


Un preot ortodox rus, care era un critic vehement al islamului si al gruparilor ultranationaliste, a fost impuscat mortal in propria sa biserica din Moscova de un barbat mascat, a anuntat politia locala citata de AFP.
 
Daniil Sisoyev primise anterior amenintari cu moartea din cauza activitatilor sale misionare desfasurate printre musulmani.

Politia a anuntat ca, joi seara, "un barbat mascat a intrat in biserica si a tras cel putin patru focuri de arma impotriva preotului". Atacatorul l-a ranit, de asemenea, si pe coristul-sef, Vladimir Strelbitsky.

Preotul Sisoyev a murit din cauza ranilor in ambulanta care il transporta la spital.

Seful anchetatorilor politiei din Moscova, Anatoli Bagmet, a declarat ca barbatul mascat a intrat in biserica Sf. Toma si a cerut sa-l vada pe Sisoyev. Bagmet a spus ca, cel mai probabil, asasinatul a fost realizat din motive religioase.

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse, Kirill, a avertizat opinia publica sa nu acuze de asasinat un grup religios anume, adaugand ca ancheta este in plina desfasurare.

Un comunicat postat pe pagina de internet a fundatiei infiintata de preotul ortodox sustine ca Sisoyev a fost amenintat de "musulmani, insa cuvantul lui Hristos era mult mai important pentru el". AFP precizeaza, de asemenea, ca preotul a fost criticat de organizatii musulmane din cauza declaratiilor sale la adresa islamului, iar un jurnalist musulman a cerut procuraturii sa-l ancheteze pe Sisoyev pentru extremism.

In Federatia Rusa traiesc in acest moment in jur de 20 de milioane de musulmani.
Sisoyev a fost denumit "Salman Rushdie al Rusiei" dupa ce a scris o carte intitulata "Casatoria cu un musulman", unde critica tratamentul femeilor musulmane.

Pe de alta parte, preotul a criticat in ultimii ani organizatiile nationaliste si sustinatorii lui Iosef Stalin, pe care i-a numit "irationali".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3152 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:39)

    piktor [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte!
  • +6 (6 voturi)    
    stilul Putin (Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:41)

    Tataie [anonim]

    Regimul Putin nu se da in vant dupa ortodoxie, dar suspectez ca va reprima in stilul dur caracteristic gruparile musulmane violente.
    • +1 (5 voturi)    
      Traiasca pretextul... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:21)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      de cand asteapta el o asa pleasca...
  • +3 (5 voturi)    
    era de asteptat (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:12)

    cet23 [anonim]

    Era de asteptat. Una din regurile oficiale ale religiei islamice este ca un un musulman nu ii este permis sa renunte la islamism. Daca totusi o face, pedeseapsa e clara: moartea.
    Asta este unul dintre motivele pentru care dintre milioanele de islamisti din Europa de Vest, naturalizati acolo, nici unul nu a trecut la crestinism. Probabil principalul motiv. Nu conteaza in ce parte a lumii traiesti, asta e regula de baza in islamism, oficial asumata de catre aceasta religie.
    Asadar, cineva care incearca sa converteasca musulmani la crestinism, va fi ucis repede, indiferent in ce parte a lumii.
    • 0 (2 voturi)    
      inca un destept care face categorisiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 0:20)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      de genul aia sunt asa de rai noi suntem buni la suflet de plesnim .Este evident ca musulmanii sunt supusi linsajului mediatic pt se dau foarte des stiri in care se precizeaza religia anumitor indivizi dezaxati dar cel mai important este faptul ca sunt musulmani.De ce nu se precizeaza religia autorilor masacrului de la Liceul Columbine? pentru ca sunt crestini deci de-ai nostri si ziarele nu vor avea tiraj..
      daca ar fi sa facem o statistica a numarului de oameni omorati de- lungul timpului de catre crestini / musulmani ,crestinii conduc detasat, si vin si cu exemplele de rigoare mai recente ca cele vechi sunt date uitarii gen Inchizitie, colonii, cruciade..
      Il luam exemplu pe Hitler de religie crestina care are pe constiinta peste sase miloane de suflete, continuam cu Stalin care il intrece pe primul, apoi americanii in Irak si Afganistan peste 2 milioane samd
      • +2 (2 voturi)    
        crestini (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 1:06)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Chair nu stiu daca Hitler, Stalin, Mao sau alti ca ei au fost botezati dar sa-i numesti "crestini" e un pic exagerat. Faptul ca esti botezat crestin nu te face crestin.

        Apropos, tu cum esti botezat?
        • -1 (1 vot)    
          botezati? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 4:26)

          dodo [anonim] i-a raspuns lui Robert

          au fost atei convinsi, cu exceptia poate a lui Hitler, a carui filozofie de viata, desi profund impotriva a tot ceea ce reprezinta crestinismul, e mai complicata...
      • -1 (1 vot)    
        incredibil (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 4:24)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui noahh

        cate idiotenii ai putut sa debitezi... de unde sa incep... domnu' uzzy, baietii aia doi de la Columbine, in caz ca nu stiai, in timp ce terorizau victimele ramase in cladire, exista marturii clare ca au intrebat explicit pe una din victime - o fata de 16 ani daca nu ma insel - daca este crestina, iar dupa raspunsul afirmativ al acesteia au impuscat-o mortal... Hitler poate o fi fost crestin cu numele in copilarie eventual, insa este lucru stiut ca ideile sale si filozofia sa de viata au fost inspirate decisiv de Nietzsche, care a fost un ateu si un anti-crestin convins. Stalin, nici nu are rost discutia, a fost ateu, ca de altfel 99% din promotorii si liderii comunismului, si care au facut ZECI de milioane de victime, genocide fara comparatie in istoria omenirii (Stalin, Pol-Pot, Mao Zedong etc). Iar chestia cu americanii in Irak si Afganistan, in afara de cifra total aberanta a victimelor pe care le enunti acolo, nu are nici o legatura cu religia de nici un fel.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:20)

    xyz [anonim]

    Inca un om omorat in numele religiei. Oare cati vor mai fii?
  • 0 (8 voturi)    
    religia (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:44)

    rochiri [anonim]

    Religia numai belele a adus delungul timpului!
    • +1 (3 voturi)    
      fii serios (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:59)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      Ei, numa belele! Sa nu cadem totusi in extreme! Ca nu-i deloc asa! Din fericire!
    • +3 (5 voturi)    
      Spre deosebire de antireligie (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:25)

      Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      care ni i-a adus pe iacobini, pe bolsevici, fascisti si nazisti. :)))
  • +4 (4 voturi)    
    nu va intristati (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:26)

    un simplu crestin [anonim]

    preotul se bucura in rai cu ingerii pentru ca a murit ca un mucenic.
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:48)

      Felipe [anonim] i-a raspuns lui un simplu crestin

      Intr-adevar un mucenic! Dumnezeu sa-l odihneasca pe parintele.
  • +1 (3 voturi)    
    e clar (Vineri, 20 noiembrie 2009, 19:26)

    ivan [anonim]

    Probabil ca Putin are chef sa-i ia din nou la bataie pe musulmanii din Sud si are nevoie de un curent de opinie favorabil din partea populatiei. Manevra KGB-ista de la o posta cu a fost si cu atentatele cu bomba inscenate la Moscova dupa care a inceput razboiul in Cecenia. Rusi ticalosi, n-au nici un Dumnezeu.
  • +1 (3 voturi)    
    e clar (Vineri, 20 noiembrie 2009, 19:26)

    ivan [anonim]

    Probabil ca Putin are chef sa-i ia din nou la bataie pe musulmanii din Sud si are nevoie de un curent de opinie favorabil din partea populatiei. Manevra KGB-ista de la o posta cu a fost si cu atentatele cu bomba inscenate la Moscova dupa care a inceput razboiul in Cecenia. Rusi ticalosi, n-au nici un Dumnezeu.
  • +1 (3 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 20 noiembrie 2009, 20:21)

    PuiAtOmiC [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca !! La 20 mil de mulsulmani era clar sa calce pe coada pe cineva !!