Greva generala SUA

VIDEO In 1981, Ronald Reagan a concediat 11.345 din cei 13.000 de controlori de trafic aerian care intrasera in greva generala si le-a interzis sa mai obtina slujbe federale

de Adrian Novac     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:33 Actualitate | Internaţional


Reagan le cere grevistilor sa reia lucrul
Foto: Captura Youtube.com
Presedintele american Ronald Reagan a luat masuri dure impotriva controlorilor de trafic aerian care declansasera o greva generala in august 1981. In prima faza, liderul de la Casa Alba a declarat situatia "o urgenta nationala" si le-a cerut grevistilor sa se intoarca la locurile de munca in 48 de ore. Deoarece majoritatea sindicalistilor a refuzat, Reagan a concediat 11.345 din cei 13.000 de controlori de trafic aerian, interzicandu-le celor disponibilizati sa se mai angajeze vreodata intr-o slujba federala.

Greva controlorilor de trafic aerian a avut loc in august 1981, la cateva luni dupa ce republicanul Ronald Reagan a depus juramantul de presedinte al Statelor Unite ale Americii.

La 3 august 1981, sindicatul PATCO, care reunea peste 13.000 de controlori de trafic, a anuntat ca intra in greva generala, solicitand conditii mai bune de munca, cresterea salariilor si o saptamana de lucru de 32 de ore.

Reagan le-a cerut imediat grevistilor sa se intoarca la munca, deoarece protestul lor incalca o lege federala care stipula faptul ca sindicatele federale nu au dreptul sa organizeze greve. Intr-o declaratie de presa facuta in Rose Garden de la Casa Alba, presedintele a declarat situatia "un risc pentru securitatea nationala" (potrivit Taft-Hartley Act din 1947) si i-a avertizat pe grevisti ca "daca nu se vor intoarce la munca in 48 de ore, isi vor pierde slujbele si vor fi concediati".



Desi unii dintre membri cabinetului sau se temeau de consecintele politice, la 5 august, Reagan a concediat 11.345 din cei 13.000 de controlori de trafic aerian care ignorasera ordinul sau. In plus, liderul de la Casa Alba le-a interzis celor disponibilizati sa se mai angajeze vreodata intr-o slujba federala (interdictia a fost anulata de presedintele Bill Clinton, in 1993).

Decizia lui Reagan a fost o lovitura grea data celor de la PATCO. Sindicatul a fost dizolvat.

Doar 1.300 de controlori de trafic s-au intors la locurile de munca. In acelasi timp, secretarul Departamentului Transporturilor, Drew Lewis, a pus la punct planuri de urgenta si a organizat inlocuirea celor disponibilizati. Mii de curse aeriene au fost anulate, insa, prin masuri eficiente si implementand metode de management ale traficului aerian pentru care militase chiar PATCO, guvernul a reusit sa opereze in jur de 50% din zborurile programate.


Cei concediati, inlocuiti cu personal administrativ si controlori militari

Administratia Aeriana Federala
(FAA) a fost nevoita sa angajeze si sa pregateasca mii de controlori aerieni intr-o perioada foarte scurta de timp, in conditiile in care, in mod obisnuit, era nevoie de 3 ani pentru a pregati un nou controlor de trafic.

Cei disponibilizati au fost inlocuiti cu supervizori, cu personal administrativ si cu controlori detasati din alte parti, dar si cu personal militar.

FAA a anuntat ca toti cei disponibilizati vor fi inlocuiti in doi ani, insa statistici ulterioare au aratat ca refacerea completa a personalului s-a produs in 10 ani.

Unii dintre grevistii concediati in 1981 au primit in 1986 permisiunea de a aplica din nou pentru slujbele lor si au fost reangajati.

Un profesor de legislatia muncii, Charles Craver, a declarat ca decizia lui Reagan, desi riscanta, a transmis americanilor un mesaj clar despre intentiile lui Reagan, care practic "le spunea patronilor ca este OK sa-i confrunte pe sindicalisti". 







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10956 vizualizari

  • -15 (31 voturi)    
    .... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:46)

    eu [anonim]

    asta s-ar numi masura idioata. Nu ca sunt sustinator al sindicatelor in general insa se pare ca pe termen mediu nenea Reagan nu a reusit decat sa aiureasca tot traficul aerian civil al SUA. Masurile tot cele cerute de sindicate au fost..
  • -13 (23 voturi)    
    infantil (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:48)

    aiuristic [anonim]

    aiuristic si infantil rau articolul asta. ne uitam la efecte insa nu avem curajul sa privim si cauzele. suna bine sa vorbim de SUA, dar uitam ca SUA e altceva decat Europa, iar Romania partial diferita de Europa (nu in sensul ca se apropie de SUA). legile diferite, societatea diferita, automat sindicalistii/oamenii politici diferiti.
    singura asemanare relevanta intre noi si ei este ca avem si noi metrou
  • +29 (41 voturi)    
    ideal pt nesimtitii de la metrorex (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:48)

    andrei [anonim]

    sa vedem daca are cineva "sange" sa faca asta si la noi...cred ca se impune aceasta solutie atat timp cat o casiera are 2000 ron sal net fara sporuri, etc. O casiera!!!
    • -6 (18 voturi)    
      ai dovezi? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      stii sigur de undeva?
      2000 ron fara sporuri inseamna 3000-4000 cu sporuri... ma cam indoiesc
      daca ai dovezi te rog impartasestele cu noi...
      daca nu...
      • +3 (7 voturi)    
        hm (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:17)

        costi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        dradule, daca tu stii cat insemna net cu tot cu sporuri inseamna ca stii cat sunt sporurile...tu ai dovezi?
      • +8 (8 voturi)    
        dovada este pe 1800 ron net (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:30)

        vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        azi a inceput sa circule o adeverinta de salariat pentru o casiera de la Metrou. adeverinta era luata dintr-un dosar de credit de la o banca si cifrele erau pentru perioada dec08, jan09 si feb09. evident informatiile personale au fost ascunse pentru protejarea indetitatii
      • +11 (11 voturi)    
        Circula pe mailuri (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:38)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        E o adeverinta de salariu - probabil scapata din vreo banca - a unei casiere la Metrou care circula pe mailuri.

        Acolo are - dar salariu net cu tot cu sporuri - cam 1804 net.
        Nu mult, dar daca compari cu al unui profesor....
      • +2 (2 voturi)    
        ARE DREPTATE (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:00)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        da-mi adresa de mail si iti trimit copie dupa adeverinta de salariu pt pozitie de caserie! datele personale ale angajatului nu o sa ti le dau vizibile din motive obiective!

        daca Redactia hotnews este interesata de o copie sunt dipus sa o trimit.

        P.S. : lucrez in mediu privat nu am nici o treaba cu bugetarii dpdv profesional.
    • +8 (16 voturi)    
      SA MODIFICAM UN PIC LEGILE (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:09)

      cris [anonim] i-a raspuns lui andrei

      E clar ca ar trebui sa modificam legile in cea ce priveste greva generala. Pot face greva numai acei angajati care nu afecteaza la rundul lor un impact social. Ce-i care vor totusi sa faca greva li se va descface contractul de munca si vor negocia reangajarea daca ajung la o intelegere cu angajatorul.
      Este acelasi sistem care se aplica la privat. Cand faci o negociere iti asumi pierderea locului de munca.
      La Metrorex este o situatie fericita ave, destui angajati CFR care si-au pierdut locul de munca.
      radoi in schimb ar trebui judecat pentru subminarea economiei nationale si instigare la nesupunere civica. Poate sa se consulte cu minerul COSMA pentru conditiile de cazare
    • -10 (16 voturi)    
      mare e gradina!!!!! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:10)

      lulul [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Tataita, si inclusiv autorului, nu stiu ce vrea sa insemne articolul sau nu vreau sa stiu, insa treburile sunt altfel: SUA e stat federal, adica in genere o uniune de state, fiecare stat are bugetul, legislatia conditiile lui pe domeniile bugetare inclusiv trafic aerian, aeroporturi, conditii, salarii, etc, la randul lor salariatii dintr-un domeniu ca de ex trafic aerian au sindicat, de ex sindicatul traficului aerian carepoate face gerve cere conditii, orice, la randul lor sindicatele din toate statele creeaza o uniune de sindicate care insa nu are rolul unui sindicat intrucat conditiile de munca difera de la stat la stat, nu poate incepe greva etc.
      Asadar mesajul subliminal al articolului sau aproximarea indusa cu ce ar fi la noi din nestiinta e total absurda, e ar fi valabila stimabile in cazul in care uniunea sindicatelor profesorilor din UE de ex. ar declansa greva in toata UE, ceea ce in mod evident e absurd si de neindeplinit pentru ca cerintele sa zicem profesorilor din Ro, ale celor din UK, cei din Franta, etc difera, asa ca articolul e fix ...
      • +5 (7 voturi)    
        greava controlorilo de trafic (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:27)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui lulul

        FAA (Federal Aviation Administration) este o organizatie guvernamentala, nu depinde de bugetul statal, deci ceea ce spui tu NU se aplica in acest caz. Toti controlorii de trafic au acelasi salariu pentru acelasi grad de aeroport, aceeasi vechime etc., indiferent de statul in care lucreaza.
    • +2 (2 voturi)    
      are cineva (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:19)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      dar nu e lasat! sau nu are suficienta putere - conform legii - sa o faca! asta e problema in Ro! de cate ori incearca cineva sa taie din pomenile de la bugetari incepe haosul, amenintarea cu o imaginara dictatura etc... n-ai cu cine! suntem o tara de pomanagii!
  • +27 (27 voturi)    
    in Romania (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:50)

    saab [anonim]

    faza asta trebuia testata cu cei din justitie cand au facut greve lor ilegala. Era o ocazie nesperata pentru a face curatenie in sistem.
  • +22 (28 voturi)    
    Angajatii la stat (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:53)

    Iulian [anonim]

    Angajatii la stat nu au dreptul sa faca greve. E un privilegiu sa lucrezi la stat, nu un drept.

    In Germania profesorii de exemplu n-au voie sa faca greve. Ca in fond stiai de la bun inceput in ce sistem te bagi si a fost decizia ta.
    • -7 (13 voturi)    
      in germania (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      statul plateste foarte bine... ceea ce nu se poate spune de romania!
      in 1996 parca... statul german platea mai bine decat particularii. acum nu stiu cum mai este.
      • +7 (9 voturi)    
        Costul (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:22)

        costi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        cine a plecat din tara stie cam cat costa o calatorie cu metroul in alte tari...
        de exemplu: In Barcelona putin peste 1 EUR, in Milano 1 eur, in Viena 1.7 eur...toate sunt pentru 1 calatorie...
        In Bucuresti 2 calatorii costa cam 0.52 eur...ceea ce inseamna ca suntem cam de 4 ori sub orasele de mai sus...
        la asa venituri ce mai vreti?
        si cred ca la metrorex se impune o restructurare majora...nu avem nici macar 1 automat de cartele in tot metrorex-ul...penibil
    • -10 (16 voturi)    
      aha (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      d-aia se castiga la particulari mai mult si d-aia se concediaza acum de la stat si se intra in concediu fara plata... ca e un privilegiu nu?

      si numi spune ca statistic statul plateste cu 20% mai bine, pentru ca stim amandoi ca la particular nu se declara muuuuuuuult din salariu!

      in orice stat normal ar trebui sa fie un privilegiu sa lucrezi la stat... dar romania nu este un stat normal...
      • +6 (12 voturi)    
        aha, aha (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:37)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        iar la stat nu se declara muuuuulte din sporuri. sa nu mai zicem de pensiile fumoase cu care se pleaca din sistemul de stat.

        ideea era insa ca e imoral sa ceri beneficii prin santaj.
      • +2 (8 voturi)    
        ai dovezi? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:53)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ca asa intrebai si tu mai sus.

        Daca salariul mediu in Metrorex este de 2600RON (nu sunt sigur, dar e o cifra care a aparut in presa si nu am vazut dezmintiri), atunci greva asta e o dovada de nesimtire. Si, ca sa nu mai faci comparatie cu firmele private, fa o comparatie cu sistemul de invatamant de stat.

        Si uite-te si la cifrele cu cei dati afara in perioada crizei de la firmele private si cu cei dati afara de la stat.
    • +13 (17 voturi)    
      Lege (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:10)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Trebuie data o lege sau un decret prezidential de genul: Salariatii din institutiile guvernamentale si societatile subventionate de stat nu au dreptul la greva cu incetarea lucrului. Celelalte drepturi sindicale raman conform legilor in vigoare.
      • +8 (10 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:27)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Nu le convine pot iesi din sistem dar atat timp cat sunt platiti din banii nostri trebuie sa ne serveasca.
    • +7 (11 voturi)    
      In Franta ii obliga la serviciu minim (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:15)

      Metroul e condus de PSD [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Franta, o tara fondatoare a UE si patria drepturilor omului e satula de nesimtitii din sindicate, asa ca in aplauzele generale, guvernul Sarkozy a initiat o lege (votata in parlament) prin care obliga sindicatele din scoli, spitale si transporturi publice sa asigure un "serviciu minim" in caz de greva ! Tot legea defineste ce inseamna serviciu minim, nu e lasat la creierul mic si infierbantat al sindicalistilor.

      Dar Sarkozy e de dreapta, iar Reagan e cel mai mare presedinte american de dupa 1945. La acea vreme a fost injurat, urat si insultat zilnic de stangisti, acuzat ca arunca lumea in razboi, divide tara, distruge "drepturile" etc. Azi Reagan e respectat pana si de democrati, care au si grup parlamentar numit "Reagan's democrats".

      In Romania legile nu se aplica si toleranta fata de infractori si sindicalisti e mult prea mare !

      Voi vota contra PSD numai pt ca liderul lor de sindicat de la metrou imi face viata grea si trebuie sa fac 2 ore pana la servici. Nu aveam de gand sa ma duc la vot, dar faza asta chiar m-a enervat, ma duc si votez contra PSD si pentru parlament mai mic !
      • -2 (4 voturi)    
        Clar (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:12)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Metroul e condus de PSD

        E clar ca esti angajat sa postezi pe acilea.

        Oricum, daca nu ai observat nu discutam cu cine votam. Nu va enerveaza toti tastaturisti astia care ne baga fraze de genul " ... nu vroiam sa votez, dar acum votez cu X..."??

        Ca idee, la privat nu poti sa faci greva in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca oricand poate sa inchida firma si sa o deschida in alta parte, trebuie sa fii al dracului de profitabil sa iti iasa. Ex greva de la Dacia.
        -
    • -3 (7 voturi)    
      Istetule.. (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:35)

      Baselu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Ba istetule conform codului muncii si Constitutiei fiecare cetatean are dreptul sa se asocieze intr-un sindicat si sa faca greve daca e cazul. In alte tari pica guverne din cauza sindicatului nu ca la noi ca se dau functii politice sefilor de sindicat si gata greva. Daca vrei sa te f...statul n-ai decat sa stai capra ca deocamdatate f...privatul la care lucrezi si la care poti face si tu sindicat daca s-ar respecta legea.
      • +1 (1 vot)    
        Capra sta angajatorul (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:03)

        Istetul SRL [anonim] i-a raspuns lui Baselu

        Te contrazic. Ca nagajator a 30 de salariati stau capra zilnic. Stau capra in primul rand in fata fiscului care imi cere sa fiu la zi cu darile, dar la recuperarea TVA-ului intarzie luni intregi, stau capra in fata legiuitorului, care peste noapte mai scoate cate o taxa sau un impozit din palarie si mai stau capra si in fata muncitorilor, care au o productivitate comparabila cu cea a Doreilor. Toate astea si in vremuri de criza, cand partenerii nu mai platesc la timp, statul suge tot mai mult si colac peste pupaza mai pierd si din cauza lipsei infrastructurii, care face ca o parte din marfa sa ajunga la destinatie, gata perisata...
        TU SINDICALISTULE, te invit sa schimbam locurile....
  • +7 (11 voturi)    
    articol (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:55)

    Ion I [anonim]

    ma bucur sa vad aceasta tema, prezenta printre comentariile de ieri referitoare la greva de la metrou, prezentata si dezbatuta pe hotnews.

    poate niste pareri "de rang inalt", nu a muritorilor de rand, pe marginea acesteia vor anima putin articolul
  • +13 (15 voturi)    
    Ronald Reagan (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:56)

    Marian [anonim]

    A fost unul din cei mai apreciati presedinti ai Statelor Unite. Trebuie sa ai sange in instalatie ca sa iei astfel de decizii.
    • +4 (4 voturi)    
      Ronald REAGAN (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:00)

      xian [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      si cand te gandesti ca a fost la inceputul carieriei un talentat actor de westernuri apoi a devenit guvernator de CALIFORNIA care atunci era in 'galeata' din pdv financiar.In catvia ani a devenit cel mai prosper stat din SUA . A avut numai consilieri de exceptie.
  • -2 (6 voturi)    
    interesant (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:56)

    cosmo [anonim]

    dar din '80 si pana azi numarul zborurilor a crescut exponential, la fel si importanta lor pentru afaceri. nu cred ca azi ar mai fi posibila o asemenea decizie..
  • -11 (17 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:56)

    liviu_ [utilizator]

    si ce se sugereaza?
    pun pariu ca daca sar intampla asa ceva primii care ar sari ca nu se respcta democratia ar fi americanii...

    pentru un asemenea demers trebuie sa ai legea de partea ta, bani si forta sa pregatesti inlocuitori rapid.

    PS: ca fapt divers nu conteaza daca sunt de acord sau nu cu aceasta propunere... dar trebuie sa recunoastem ca este o masura destul de dictatoriala.
    • +14 (16 voturi)    
      sa-i dea afara (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:03)

      osutasaptesapte [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Eu as alege 1000 dintre ei, aleatoriu si i-as da afara. Fac pariu ca a 2-a zi restul s-ar intoarce la munca fara sa ma zica nimic.

      Da, intr-adevar, n-are nimeni atata c***e ca sa-i dea afara.
    • +9 (13 voturi)    
      curiozitate (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:11)

      madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Am si eu o curiozitate. Unde lucrezi domnul liviu ca de cand cu greva metrorex la absolut toate articolele legate de greva apar catreva posturi ale tale. si foarte repede? acum ori esti tu atat de eficient incat iti faci treaba in 10 min/ora si restul de 50 ai timp sa stai si sa postezi, ori asta e ocupatia ta si anume postarea pe forumuri. nu de alta dar chiar mi-ai sarit in ochi cu postarile tale repetate la absolut orice articol legat de greva metrorex...daca ma insel scuze, dar ramane observatia...
      • +3 (7 voturi)    
        E postac de meserie... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:27)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui madmaxwtl

        ... ca are peste 3000 de postari numai anul asta, toate (sau aproape toate) cu iz de "Gica-Contra"...
        Cred ca "lucreaza" de la domiciliu sau de la vreun sediu de partid. In oricare alta parte bati la ochi daca stai cu orele pe forumuri...
    • +12 (14 voturi)    
      dictatoriala? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:24)

      Bogo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      santajul este ilegal dupa ce cunosc eu. greva asta este un santaj. 2000 de casiere si ciocanagii de la metrou pot fi inlocuiti intr-o luna. hai jet si la biroul de somaj cu ei.

      ce a facut reagan nu are nici o legatura cu dictatura. daca ai sange in instalatie si aplici o lege tu o numesti masura dictatoriala? prietene, mie nu imi convine ca o casiera cu studii liceala in cel mai bun caz cu salariu de 2000 RON, mai mare ca si al meu cu cursuri postuniversitare pe la niste universitati din SUA, sa imi blocheze accesul la jobul pe care il am, cum este el e un job ok? si in nici un caz nu sunt de acord cu blocarea unui oras intreg pentru ca toti tristii au cedat de-a lungul anilor santajelor diversilor "nemultumiti" care au ajuns in situatia aberanta de a castiga mai mult decat cei care au investit mult mai mult in pregatirea lor. ok? nu ii convine salariul? foarte bine, sa isi faca un blog, sa isi traga o banderola pe maneca, sa scrie o petitie, sa dea in judecata statul pentru tratament inuman, are un milion de optiuni si nu blocarea unui oras. ce vrei sa iti spun? ca mie imi convine salariul? sau celor in situatia mea? nu! dar asta nu inseamna ca va taiem netul sau curentul sau apa tuturor. stai linistit, 2000 de posturi se ocupa foarte rapid in situatia in care se afla romania acum si la salariile pe care le ofera Metrorex.
    • +8 (10 voturi)    
      Cum sa nu aiba inlocuitori (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:28)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Numai 1000 din 4500 trebuie inlocuiti. Merge metroul si cu mai putine garnituri un timp. E mult mai usoar decat i-a fost lui Reagan sa gaseasca inlocuitori. Ca sa fii controlor de trafic aerian trebuie sa ai facultate.
      Mi se par cam multi 4500. In Londra au vreo 300 de statii si 13000 de angajati. Noi avem vreo 44 de statii deci ar trebui 1900 de angajati
      Totusi parca nu da bine inainte de alegeri, sa vada bugetarii ce ii asteapta. Trebuie castigat timp.
      • +1 (1 vot)    
        aducem chinezi, frate (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:50)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

        si le imping astia si cu mainile goale daca iese banu'
  • -6 (12 voturi)    
    qui pro quo (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:58)

    Mazeta [utilizator]

    Aha, am inteles directia articolului. Se face trimitere la greva celor de la institutul de hematologie. Ei trebuie inlocuiti, dupa modelul actiunii lui Reagan, cu lucratorii de la metrou, care o sa ramana someri dupa ce profesorii disponibilizati le-au locul, fiindca la randul lor, facand greva, profesorii au fost disponibilizati in favoarea celor de la...
  • +10 (10 voturi)    
    Si la noi ar fi timpul (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:58)

    Falco [anonim]

    Si la noi ar fi timpul . Dupa care o angajare in fuctie de competente si cu contract de munca clar .
  • -7 (11 voturi)    
    sa nu uit... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:59)

    liviu_ [utilizator]

    daca se aplica chestia asta in romania nu va dovedi decat lipsa de impartialitate a guvernului...
    juristii nu au patit asa.
    profesorii nu au patit asa etc
    d c numai la unii sa se aplice o asemenea masura? e democratic?
  • +8 (10 voturi)    
    Efect pervers (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:00)

    CristiG [anonim]

    Chiar daca suna romantic, decizia de a concedia toti acei oameni este una foarte controversata, mai ales ca Reagan a avut discutii cu reprezentantii sindicatului inainte de alegeri si le-a promis sprijin, suport si continuarea discutiilor daca va fi ales. Surpriza insa, la putin timp dupa alegeri, a dat afara 11 mii de oameni, actiune ce a avut repercusiuni grave asupra industriei aeronautice pentru mult timp dupa asta (asa cum scrie si in articol, aproape 10 ani). Mai grav, miscarea a fost perceputa de catre angajatorii din State ca o validare a actiunilor dure la adresa angajatilor in cazurile in care acestia nu sunt multumiti. Frecventa grevelor in State a scazut si pana de 10 ori in anumite perioade, comparabil cu perioada pre-1981. In California, este permis unei companii sa isi concedieze un angajat fara motiv si fara preaviz (pe sistemul "de maine nu mai vii la munca"). Numarul de zile de concediu in State este cam de 10 pe an.

    Dupa parerea mea, actiunea lui Reagan a afirmat suprematia angajatorului asupra angajatului pe tot cuprinsul Statelor Unite, lucru care a contribuit enorm la formarea societatii americanu in stilul workaholic pe care il are astazi. Hotnews, care este mesajul pe care de fapt vreti sa il transmiteti? Sunt sigur ca nu sugerati ca toti angajatii de la Metrorex sa fie dati afara! Cat timp nu ar mai functiona metroul daca s-ar intampla asta? Sunt de acord ca trebuie actiuni radicale, insa acest fel de actiune este total ilogic si ar avea efecte secundare mult mai grave. My 2 cents.
    • +7 (9 voturi)    
      In opinia mea perioada care nu ar functiona (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:32)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui CristiG

      metroul ar fi mai scurta decat greva. Personal calificat gasesti in cel excedentar la CFR iar pentru ceilalti gasesti la orice agentie de somaj.
      • 0 (0 voturi)    
        CFR vs Metrorex (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:51)

        CristiG [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        Eu personal nu sunt multumit absolut deloc nici de serviciile CFR, poate chiar mai mult decat Metrorex. De ce crezi ca e idee buna sa iei niste persoane incapabile de la CFR si sa le muti la Metrorex? Crezi ca asta va schimba ceva? E adevarat insa ca un mediu diferit poate influenta o persoana, care e posibil sa nu fie chiar incompetenta, ci doar plictisita de ceea ce face, intr-un mod pozitiv.

        Mi-aduc aminte de o intamplare cu un tren 'sageata albastra' catre Bacau al carui conductor a oprit trenul in camp 15 minute, sa fumeze o tigara, ca in cabina nu avea voie. Ai vrea sa mergi cu un metrou care opreste intre Unirii si Universitate ca sa fumeze conductorul in tunel? :)

        Dar ai dreptate, e un lucru sa inlocuiesti 11 mii de controlori de trafic si alta e sa angajezi 4 mii de oameni la Metrorex.
  • +6 (10 voturi)    
    In SUA se respecta Legea (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:02)

    a-z [anonim]

    Nu ne putem compara: au incalcat o lege federala.
    Modul de rezolvare a fost unul de forta. Cateodata merge, de multe ori, nu.
    Aici e batalie electorala, nu exista interes national, doar in masura in care se inscrie in favorizarea unui candidat.
    Daca ar fi inlocuiti (dar cine sa o faca si cu cine, cu ce bani ii instruiesti, in cat timp) peste noapte, ne trezim intr-un stat totalitar. Eu prefer sa-i schimbam pe liderii de sindicat, vad ca Radoi a fost si senator (dar cum e cu incompatibilitatea?).
  • -8 (12 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:03)

    Gerula [anonim]

    Vor sa ii sperie pe sindicalisti cu acest articol ieftin.

    1. Daca nu merge metroul nu e nici o problema de securitate nationala.
    2. Normal ca nu sunt bani pentru salarii, cand economia subterana este in jur de 40%.

    Acei bani nu pot ajunge la buget, deoarece sunt pentru cine trebuie.
    "Ziaristii" profesionisti, adica securistii de serviciu la clape, nu vor scrie niciodata despre acei bani, fiindca sunt gandaci prea mici.

    Acolo sunt banii nostrii pentru toate proiectele care nu s-au facut si nu se vor face niciodata. In schimb , prostimea trebuie sa munceasca pe bani putini sa poate fura in voie grangurii cei mari.
  • +11 (13 voturi)    
    Ha ha ... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:04)

    Florin J. [utilizator]

    Articolul asta se vrea apropo la greva de la metrou?

    Din partea mea sa-i concedieze pe toti si sa angajeze chinezi daca romanasii nostri de la metrou au pretentii mai mari fata de restul economiei si comparativ cu restul Europei raportat la salariul minim pe economie.
  • +10 (14 voturi)    
    Grevele nesimtitilor (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:06)

    OVE [anonim]

    Ronald Reagan era BARBAT.
    Atat am de zis
    • +1 (1 vot)    
      si Base e (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:52)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OVE

      dar nu ii permite legea sa faca ce trebuie facut!
  • +1 (9 voturi)    
    controlor de trafic (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:07)

    Tataie [anonim]

    Destepti mai sunteti. Pai comparati voi un controlor de trafic cu un lucrator de metrou !? Controlul traficului este o chestiune de siguranta nationala. Voi stiti cat de greu se formeaza un controlor de trafic si ce job complicat are ??? Sunt tare curios sa aflu continuarea povestii lui Reagan, de unde a scos din palarie inlocuitori si cate accidente au fost. E ca si cum ai da afara chirurgi experimentati si formezi unii prin curs intensiv. Este o prostie.
    • +3 (3 voturi)    
      esti pe langa subiect.... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:01)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      Fii fara grija ca si la metrorex sunt oameni cu faculate, nu sunt toti casieri, dar asta e pe langa subiect. Cele 2 greve sunt comparabile pentru ca porduc acelasi efect: paralizeaza un serviciu de transport indispensabil, iar cand revendicarile sunt de-a dreptul nesimtite.... 4500 RON salariu mediu... chiar nu stiu ce sa mai zic.
  • -4 (6 voturi)    
    asta e stire ? comentariu ? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:12)

    stire a la hotnews [anonim]

    asta e stire ? comentariu ? ce e asta ? inteleg, e nasol ...dar da-ti-o spume...pana nu zice legea ca e ilegala greva e legala... nu dati exemple cu aplicabilitate 0 la noi...sau ce v-ar placea sa faca nu stiu cine...ca a vazut el undeva. Si o alta mizerie mi se pare sa asmuti lumea si asa nemultumita pe niste oameni care, pana la proba contrarie legal, profita de slabiciunea unui sistem si pana la urma lupta pentru interesul lor. Ceea ce fara ipocrizii ati face si voi in situatia lor.
  • -3 (7 voturi)    
    Articol tendenţios... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:12)

    Alx MAX [utilizator]

    Deşi nu sunt de acord cu greva celor de la Metrorex, părerea mea e că articolul e tendenţios. Oamenii trebuie să aibe dreptul la grevă ca modalitate de protest faţă de condiţiile de muncă. Atunci când condiţiile de muncă sunt mizere şi nu asigură un trai decent acelor angajaţi, atunci ar trebui să protesteze făcând grevă. Însă trebuie ca prin această acţiune de protest să nu afecteze major economia locală sau naţională sau chiar vieţile altora. De aceea, în unele ţări s-a adoptat un pachet de măsuri pentru un serviciu minim şi nu s-au făcut concedieri în masă. De asemeni, în acele ţări, negocierile s-au desfăşurat în limitele bunului simţ, s-a găsit o cale către înţelegere şi toată lumea a fost mulţumită. Să concediezi în masă, înseamnă să zici "eu sunt Dumnezeul vostru şi pe mine m-ascultaţi"! Să publici un asemenea articol înseamnă la ură faţă de angajaţii Metrorex, ură care care şi aşa este mare zilele astea.
    • +10 (10 voturi)    
      Raspuns si mai tendentios :( (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:19)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      "Atunci când condiţiile de muncă sunt mizere şi nu asigură un trai decent acelor angajaţi, atunci ar trebui să protesteze făcând grevă".

      Vorbiti cumva despre lucratorii de la Metrorex???? Liderul sindical a recunoscut un salariu mediu net de 1600 de ron. Ministerul transportului a precizat ca primele si sporurile duc venitul mediu net la 2600 de ron. Va aduc aminte ca venitul mediu pe economie este 1350 RON.

      Metrorex primeste anual subventii de la bugetul de stat de aproximativ 100 de milioane

      Pe internet circula deja o adeverinta de salariat (casiera Metrorex) folosita la banca cu 1800 ron venit net. Sunt profesori sau medici care nu vad suma asta in mana.

      Liderul de sindicat metrorex este putred de bogat si a fost 8 ani senator PSD (nu mai este pentru ca nu s-a ales, nu pentru ca a renuntat). Sindicatul are contract de concesionare al spatiului publicitar in metrou pe 12 ani (!!!) din care da Metrorex doar 31% si pastreaza pentru el 69%!!!

      Astia sunt "angajatii care lucreaza in conditii mizerabile"? Sau asa va invata la partid sa scrieti?

      Greva asta este mizerabila. Era prea multa liniste in tara si nu dadea bine. Trebuie aratat la TV ca e haos in Romania ca sa nu castige Basescu.

      Liderul PSD-ist Radoi isi bate joc de 700.000 de oameni, doar pentru a ii aduce voturi lui Geoana.

      Mai vedem noi..
  • +9 (11 voturi)    
    Dar Margret Thatcher (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:14)

    Antib [anonim]

    Similar a facut si Margret Thatcher cand minerii au facut greva generala, i-a tinut in greva 9 luni, pana a venit o delegatie in genunchi sa o roage sa le plateasca din nou salariile. In timpul asta a importat tot carbunele de care aveau englezii nevoie.
  • +3 (3 voturi)    
    O masura aplicabila si (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:24)

    gabifm [utilizator]

    la Metrou. Poate asa se vor linisti la salariile care le au.
    Personal gasesti pentru inlocuire la CFR (ma refer la cei specializati) iar bagatori de seama gasesti pe toate drumurile.
    Ar fi o lectie pentru multi din cei ce se hranesc de la buget atat direct cat si prin subventii.
  • 0 (6 voturi)    
    Comparatie putin tembela! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:34)

    Garett [anonim]

    Sorry pentru duritate dar asta e!
    Controlul traficului aerian tine de securitatea nationala, metroul nu. Controlorii civili au fost inlocuiti cu militari, pe angajatii de la metrou cu ce ii inlocuim? Ca de control de trafic aerian militar am auzit, de metrou militar n-am auzit!
    • +3 (5 voturi)    
      Este (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:36)

      Eugenutz [anonim] i-a raspuns lui Garett

      Metrou in Militari este! Am vazut io cand am venit de la tara!
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:58)

      jokerlives [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      Angajatii de la metrou pot fi inlocuiti de oricine. Multi stau la coada. Nu ai nevoie de studii superioare ca sa vinzi cartele sau sa conduci trenul.
  • +2 (2 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:40)

    apel_la_ratiune [anonim]

    Ce, credeti ca trebuie sa faci o analiza serioasa pentru ca totii gura-casca sa intre in adulatii nesfarsite la adresa ta? E de ajuns sa arunci niste povesti din alte parti si gata, nu ai nevoie de argumente, nu ai nevoie de analiza, nu ai nevoie de gandire - prostii nu au nevoie de demonstratii pentru a se converti; in schimb, oamenilor seriosi li se cer mii de dovezi doar pentru a demonstra o aberatie pe care nimeni sanatos cu capul nu ar sustine-o, pentru a demonstra contrarul unor lucruri fundamentate pe premise eronate - e ca si cum eu acum as spune ca Dumnezeu e barbat si de-aia femeile trebuie exploatate, iar restul lumii ar trebui sa-si piarda timpul si nervii pentru a demonstra ca aberatia mea e o ineptie.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca l-ai depasit pe geoana (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:56)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui apel_la_ratiune

      cu fraza asta... n-am chef sa stau sa numar, dar asa pare!
  • -3 (5 voturi)    
    sa ma lase pe mine mecanic de locomotiva (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:46)

    gheo [anonim]

    eu sunt de acord sa-i de pe toti afara de la metrorex; dupa principiul un sut in fund un pas inainte, multi dintre ei ar castiga mai bine in alta parte doar ca sunt inerti...
    mai e si problema ca sunt mai multe sindicate acolo, ce oficial e cel agreat de minister, celelalte au si membri :)
    cel oficial e condus de hotul de radoi; hotul e mereu la ordin politic si acum are ordin sa dea in psd cu greva asta, ca de vreun an si ceva a devenit prieten bun cu berceanu... dar sa nu plangem nici de mila psd-ului si nici a pdl-ului ca pana acum le-a folosit acest sindicat

    revenind la datul afara; mie mi-ar placea sa ma dau cu metroul... pot conduce cam orice fel de vehicol, imi place viteza, lucrez si noptile
    sunt convins ca pot fi un mecanic de tren cel putin cu acelasi succes cu care au devenit controlori de trafic aerian functionarii de la birouri in sua
    adica din '81 pana in '93 (cand balanta a trecut inapoi de partea celor cu studii in angajarile de la CAA) au cazut doar 133 de avioane, fata de 97 bucati cazute in urmatorii 12 ani si 78 bucati cazute inainte de concedieri...
    ce sa zic, un mizilic
    pentru 3-4000 de morti, merge o miscare politica sa devii simpatic...
  • +4 (4 voturi)    
    asa ar trebui si la noi (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:48)

    travis [anonim]

    ..la metrou,incepind cu excrocul ala nesimtit de lider sindicaldati-i afara,cu un sut in c.r,sa vada cum e sa muncesti ptr bani,nu sa stai si sa-i iei din subventii,platite de noi!Dati-i afara,sa-si caute de munca!!
  • -4 (8 voturi)    
    Cititi CONSTITUTIA (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:57)

    Catalin [anonim]

    Nu poti interzice grevele doar fiindca sunt facute de angajati la stat sau produc discomfort - situatie existenta la Metrou.
    Siguranta nationala nu este atinsa prin greva de la Metrou. Da, se produce discomfort, dar acesta este pretul libertatii - inclusiv al libertatii de a face greva.
    Orice greva - indiferent ca e facuta la stat sau in domeniul privat - afecteaza pe cineva. Cetateni, o afacere, etc.
    Daca profesorii fac greva copii sunt afectati.
    Daca functionarii fac greva, contribuabilii sunt afectati.
    Daca angajatii unui producator privat, gen Dacia sau Sidex, fac greva, furnizorii si clientii companiei sunt afectati.
    Daca vanzatorii unui lant de magazine fac greva, cumparatorii sunt afectati.
    Daca angajatii Tarom - nu controlorii de trafic aerian - fac greva pasagerii sunt afectati.
    Daca Metroul face greva...Bucurestenii sunt afectati.

    Asta e - toti injuram - insa dreptul la greva e un drept fundamental al libertatii. Nu putem sa-l interzicem, doar fiindca aceasta greva ne produce discomfort.

    Sunt curios: pe cei care nu stau in Bucuresti ii intereseaza aceasta stire? La urma urmei (si o spun eu, ca Bucurestean mandru de asta) nu suntem noi buricul lumii, asa cum incearca presa centrala - si ziaristii care au fost blocati in trafic zilele astea - sa dea de inteles.

    Astept comentariile in care se recomanda puscaria pe 25 ani, tortura, condamnarea la moarte, luare de torte si furci, "angry mob", etc.....
    • +6 (8 voturi)    
      De ce fac greva? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:23)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Nene, angajatii Metrorex sunt platiti mult mai bine decat media pe economie. Si asta in conditiile in care Metrorex e subventionat masiv.

      Pentru ce fac greva? Pentru cresterea salariului cu 26%? Acum in mijlocul crizei economice, cand salariile s-au inghetat peste tot? Si cand avem deja 400.000 de someri noi doar in 2009?

      Dumneavoastra credeti ce scrieti? Oamenii aia simpli care lucreaza in metrou chiar credeti ca nu stiu pe ce lume traiesc? Ca peste tot sa dau oameni afara? Ca salariile chiar au scazut peste tot?

      Aiurea, greva e facuta la hoha de un mahar PSD-ist, doar ca sa creeze haos. Da bine la vot, il injuram pe Basescu ca totul e din cauza lui.
      • -1 (3 voturi)    
        Hmmmmmm (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:14)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui ion

        Totutsi, oamenii aia simpli sunt in greva, nu geoana, vanghelie, nastase, voiculescu, iliescu, etc.
        Inseamna ca oamenii aia chiar vor o marire de salariu.
        Sa mai stii un lucru - au si crescut salariile anul acesta. La RATB cu 12%, spre exemplu.

        Si stiu si situatii din privat unde au crescut salariile.

        Ca sa nu spun ca in anumite sectoare de stat au fost cresteri substantiale - spre exemplu, la CEC-BANK salariile au crescut anul asta in medie cu 15%.
        • +1 (1 vot)    
          mda (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:01)

          jokerlives [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          Salariile la RATB au crescut doar pe hartie anul asta. Pentru ca efectiv cresterea o sa fie efectiva incepand cu anul viitor. Practic a fost aprobata o crestere pentru la anul.
        • +1 (1 vot)    
          marirea de salariu (Joi, 19 noiembrie 2009, 0:38)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          toti o vrem. unii avem nevoie de ea la modul serios, disperat, altii doar ca "yeah, why not".
      • +1 (3 voturi)    
        O precizare pentru toti (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:39)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui ion

        Salariile la Metrou sunt mari in comparatie cu restul tarii datorita unor conditii dificile si extrem de nocive de munca.
        Putina lume stie, insa metroul a fost construit folosindu-se o cantitate periculos de mare de azbest - MATETRIAL INTERZIS ASTAZI, SI EXTREM DE CANCERIGEN!

        Chiar si o calatorie simpla cu metroul prezinta un risc ridicat - folosirea frecventa si lucrul in acele tuneluri maresc considerabil riscul aparitiei diverselor tipuri de cancer.

        O sa spuneti ca si calatorii regulati sunt supusi acestui risc. DA - ASA E.


        Stresul muncii in subteran si mediul cu azbest sunt motivele pentru salariile mari de la metrou. Nu cred, daca ati sti adevarul, ca v-ati dori asa loc de munca.

        Si o precizare - pentru talibanii portocalii - nu sunt angajat la metrou, cum nu am fost nici profesor, medic, functionar public, judecator, etc.
        Insa nu sunt nici tonomat portocaliu - si pot privi obiectiv o situatie. Chiar daca greva m-a afectat si pe mine, ca bucurestean.
        Si nu sunt de acord cu greva - cred ca anul acesta nu ar trebui sa primeasca majorari salariale, mai ales ca sunt subventionati de stat - insa nici nu doresc micsorarea salariilor lor, schingiuirea lor, impuscarea lor, etc. Si mereu voi sustine ca libertate inseamna si libertatea de a face greva. Chiar daca asta inseamna ca unii vor suferi din aceasta cauza.
  • -5 (7 voturi)    
    hmm... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 12:57)

    firestarter [anonim]

    sa inteleg ca voi comparati controlorii de trafic aerian cu angajatii metrorex. in cazul asta sunteti niste cretini...
  • +4 (4 voturi)    
    OUT! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:03)

    Jimbo [utilizator]

    traim in Romania... si numarul de bugetari e "nesimtit" de mare. Am gasit un exemplu- Iasi, unde la 90.000 de angajati in mediul privat sunt 60.000 !!!! de bugetari! sunt convins ca toti sunt indispensabili sistemului... Si sa mai aiba dreptul si la greva? din moment ce sunt platiti de NOI? GREVA? sunt singurii ( din pacate) care au o siguranta a locului de munca de aproape 100%, nu sunt platiti pe baza performantelor, au tot felul de sporuri... Bravo! cine din sistemul privat beneficiaza de asemena privilegii? unde vine maine un bugetar de la GF si-ti da o amenda de 5000 lei. pt. ca oricum, gaseste el ceva in neregula. te duci la ghiseu sa-ti platesti taxele si implicit sa-i platesti pe ei, si iti vorbesc ca din spatele calului... TIE care-i platesti sa stea acolo sa joace solitaire toata ziua.
  • +3 (3 voturi)    
    trebuie sa recunoastem (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:32)

    kllaus [anonim]

    lipseste vointa politica. Tot timpul sindicalistii de la stat au fost utilizati in diverse scopuri politice. Ei si-au cerut plata pentru aceste "servicii" si anume mariri de salarii. Daca acestea nu au niciun corespondent in situatia economica, calitatea muncii sau importanta acesteia, chiar nu mai conteaza. Santajul nu are niciodata ratiuni sociale si nici fundamente morale. Sunt multe de facut in tara asta: restructurarea unor sectoare intregi stagneaza de ani buni iar poporul sufera. Nu am avut sansa unei clase politice responsabile, asta este ghinionul nostru.
  • +2 (2 voturi)    
    Lefurile bugetarilor. (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:51)

    mircea [anonim]

    Corect este ca societatile care primesc subventii sa nu aiba salarii mai mari decat media nationala,iar in perioada de criza,sa nu primeasca majorari,iar daca este cazul salariile sa fie micsorate.Daca nu le convine sa plece in sectorul privat.Cum isi permite Radoi sa santajeze populatia Bucurestiului,cu metroul,de parca ar fi proprietate personala?Sa plece ce-i care fac greva si daca METROREX nu va gasi sa angajeze alti oameni la salariile existente,sa ceara dreptul prin lege de a mari salariile,s-au de a inchide pravalia ca nerentabila.D-l Radoi sa o termine cu jmecheriile.Ori se pun pe treaba ori pleaca acasa.D-l Geoana ar trebui sa dea o declaratie privind situatia de la metrou,dar probabil asteapta ca Vanghelie sa-i spuna ce sa spuna.
  • +2 (4 voturi)    
    Daca e legala trebuie probabil modificata legea (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:55)

    ciprian [anonim]

    Conform ziarul financiar salariul mediu lunar brut e de 3600 RON
    http://www.zf.ro/eveniment/topul-salariilor-la-stat-in-15-companii-castigul-mediu-merge-de-la-715-la-3-100-euro-5112726/
    Sa faci greva in conditiile astea mi se pare nesimtire. Faptul ca apare in ajunul alegerilor suna a santaj pe de o parte iar faptul ca liderul lor sindical e un fost parlamentar PSD da grevei iz politic.
    E dreptul lor sa faca greva insa de bun simt ar fi de fapt sa fie dati afara. Suntem in anul 2009 si ne supunem toti legii cererii si ofertei pe piata muncii, de ce la stat o casiera sa faca greva in loc sa fie multumita ca nu este data afara nu se angajeaza sute de alti oameni in locul ei care ar accepta si un salariu mai mic?
    Spre deosebire de greva profesorilor un numar mic de salariati santajeaza o capitala intreaga, salariile sunt deja prea mari (sal profesorilor sunt foarte mici si nu se dau proportional cu performanta din pacate) si actiunea e cu tinta politica directa.
    Asta e un caz clasic in care un drept e transformat in santaj si sunt sigur ca ar fi posibila modificarea legii astfel incat macar pe viitor sa se intample ce e drept si corect.
  • +1 (3 voturi)    
    votez cu regan (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:03)

    ed [anonim]

    eu nu sint din bucuresti ,dar daca a-si fi si s-ar ivi un regan in bucuresti ,a-si fi bucuros sa ma duc trei luni la servici cu bicicleta ,si sa-i arunce afara pe aia de la metrou. ma refer la aia cu salariile groase, caci sint sigur ca sint si acolo oameni cu salarii obisnuite. Viva Regan.!
  • +1 (3 voturi)    
    Ronald Reagan (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:19)

    Amic [anonim]

    Ne-ar trebui si noua un lider ca el care sa concedieze cateva sute de mii din capusele ( bugetarii ) care ne duc pe toti in saracie.
    La ce nr de clienti are metroul e incredibil ca au nevoie de subventii. Unde s-a mai pomenit ca banii din inchirierea spatiilor comerciale sa mearga la sindicat?
    La ce firma privata s-ar putea intampla asa ceva? Dar banuiesc ca vajnicii sindicalisti ( si aparatorii lor socialisti ) s-ar impotrivi din rasputeri privatizarii metroului, ar pierde prea multa putere si prea multi bani pe care ii obtin de ceilalti care chiar produc valoare.
    Din pacate metroul nu e un caz singular ci un exemplu pentru cum merg lucrurile peste tot in sistemul bugetar.
    • +1 (1 vot)    
      a incercat Boc sa ii trimita zece zile acasa (Joi, 19 noiembrie 2009, 2:01)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Amic

      in "fara plata" si a cazut guvernul... ca ASTA e vointa celor 65%, restul nu conteaza!
  • 0 (2 voturi)    
    evident ... ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:26)

    mihai [anonim]

    Da, pai reagan ulterior s-a imbolnavit de Alzheimer, se pare ca nu era normal deja inainte de asta ...
  • -1 (1 vot)    
    Voi ganditi inainte de a scrie? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:17)

    apel_la_ratiune [anonim]

    Voi astia cu "trebuie dati afara ca fac greva" ati incercat sa ganditi, inainte de a scrie?

    Cum suna "toti cei care vor face greva vor fi concediati"? Vi se pare normal, vi se pare un lucru democratic? Evident ca probabil sunteti prea incuiati la cap sa diferentiati intre un drept democratic si legitimitati subiective ale anumitor cereri - in democratie oamenii au dreptul la greva, punct. Ca motivele grevei sunt aberante, asta e alta discutie, dar iarasi e evident ca indobitocitii nu pot vedea diferenta.

    De ce nu fac greva cei ce lucreaza la privat? De prosti si fraieri ce sunt - si eu ma numar printre ei... nu fac greva fiindca le e frica de consecinte, insa nu-i opreste nimic sa o faca si e dreptul lor. Se pare ca cei din sectorul bugetar nu se tem la fel de consecintele unei greve: de ce? Fiindca statul nu ii poate da afara in masa o groaza de oameni. In schimb, la privat nu fac greva cateva mii de oameni o data ci doar cateva sute, putine mii - si e usor de reperat persoanele in cauza; in acest caz privatii sunt mult mai nedemocratici decat statul.

    Voi aia care spuneti ca platiti bugetarii din banii vostri, ati lucrat vreodata la stat sa vedeti cum e? Sau e de ajuns sa zica x-ulescu ca el a auzit de la y-ulescu ca nu stiu ce bugetar freaca menta si acum automat in mintea voastra redusa absolut toti bugetarii sunt la fel??? Sau e greu sa mai si ganditi si sa nu mai generalizati aiurea doar ca sa va aflati in treaba?
  • 0 (0 voturi)    
    mizerie cu iz politic! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:20)

    Oprea Adrian [anonim]

    cu putin tupeu bucuresteanul de rand, cel care este afectat de greva, ar putea sa stranga randurile si sa intre peste ei! nu se poate sa paralizezi aproape un oras intreg, sa sufere cateva sute de mii de bucuresteni (plus cei veniti din provincie cu diverse probleme), doar pt ca o mana de ghiolbani fac jocurile unui partid. atata nesimtire si tupeu mai rar intalnesti ... la ce lefuri au, cu un sac de bani de la guvern asigurat anual, ar trebui sa le fie rusine de ceea ce fac, si aici ma rever la angajati, care ar trebui sa constientizeze faptul ca sunt carne de tun. cu siguranta au si ei o ruda, un vecin, o cunostinta care este afectata de "greva", cum or sa dea ochii cu ei, ce explicatii au? sa dea D-zeu sa aiba cineva sange in "instalatie" si sa-i dea afara, sa vedem atunci ce vor face. j1god1a de radoi se va retrage intre miliardele lui si prostii se vor uita lung tot la guvernanti. pe timp de criza, cand si asa tara este la pamant si se vorbeste tot mai des de disponobilizari in masa pt a usura bugetul se trezeste radoi sa ceara mariri de salarii ... sper sa se gaseasca unu pe strada sa-i rupa gatul
  • 0 (0 voturi)    
    si inca ceva... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:25)

    apel_la_ratiune [anonim]

    Voi stiti ce este aceea o medie salariala? Aveti habar cum se calculeaza? V-ati gandi cumva ca sunt deajuns cateva salarii exorbitante pt a ridica media deasupra unei alte medii, formate din mai multe salarii chiar mai mari decat majoritatea celor avute in vedere initial? Probabil ca nu... dar e de ajuns sa arunce unu' o aberatie si sa o inghititi imediat - da, media salariala la Metrorex e mare... dar ce face ca media asta sa fie mare? E mare in comparatie cu ce? La RATB care e media salariala? Aud? E mai mare la metrou decat la RATB (nu uitati, ratb=50lei, metrou=25lei, ratb pe sosele, metrou in tunele care necesita intretineri, ratb se misca cum se misca, metroul e cel mai rapid mijloc in Bucuresti)? E mai mare media salariala la metrou in comparatie cu RATB-ul??? Sau nu e nevoie sa ganditi decat in chenarul ingust trasat de altii?

    Am intrat si eu ieri pe site aici sa vad ce se aude de greva... si cand colo dau de o gramada de comentarii, majoritatea niste aberatii... dar evident ca pt voi cei ce au scris acele aberatii eu nu sunt altceva decat unu' platit si angajat politic sa faca diversiuni...
  • 0 (0 voturi)    
    oare e toata povestea? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:46)

    controlor tarfic aerian [anonim]

    de ce nu scrie nicaieri cate accidente si cate sute de persoane si au pierdut viata din cauza nepriceperii celor adusi pe scaun in fata radarului/?
    au platit un pret muuult prea mare... a fost o eroare nicidecum o rezolvare a problemei.
  • +1 (1 vot)    
    Parerea mea (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:59)

    Dragos [anonim]

    Afara cu angajatii Metrorex. Cum sa ceri majorare in conditiile actuale, si ce mai majorare! Cum sa blochezi o capitala pentru niste fite? Nu mi sa postat comentariul cu ''mai bine le taie 20%'.
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur nu e momentul potrivit pentru greve... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:24)

    andreea [anonim]

    mai ales ca sunt atatia care si-au pierdut slujbele si ar lucra oriunde pana trece perioada grea. Sigur aicea sunt insa niste manevre politice,...
  • 0 (0 voturi)    
    Un asemena om de dreapta ne-ar trebui si noua (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:35)

    moroes [utilizator]

    Dar ce asteptari sa ai de la liberalii care eu marit cheltuielile bugetare si deficitul, numarul bugetarilor, asistatilor sociali, si care in ajunul crizei se credeau Mos Craciun cu banii nostri. In loc sa se distanteze de predecesorul sau, Crin s-a afundat in aceeasi isterie anti Basescu si demagogie socialista. In ultima vreme discursul sau politic a inceput ce-i drept sa capete nuante liberale, dar sunt reticent in a-l lua prea in serios.
    Poate totusi PDL-Basescu vor incerca in continuare sa reformeze si sa eficientizeze statul, in ciuda esecurilor de pana acum. Cu toate defectele lor, ei macar au incercat. Penelistii nu au incercat.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:58)

      apel_la_ratiune [anonim] i-a raspuns lui moroes

      Si ce legatura are asta cu greva de la metrou? Vorbea cineva ceva de pdl-isti si pnl-isti si psd-isti (la un loc, in acelasi context) pe aici si nu am observat eu, sau subiectul era modul de tratare si analiza a grevei?

      Fara suparare, dar de unde pana unde apare in peisaj pnl vs pdl? De-asta merge tara prost, ca sa spun asa, ca in loc a ne axa pe subiecte cu adevarat importante si a analiza obiectul problemei, noi o dam in discutii politice cu paranoia nelipsita asociata lor. In loc sa se fi gandit la solutii din momentul anuntarii ei, guvernul a lasat-o sa inceapa si de-abia dupa aia sari si plange-te si acuza ca-i chestie politice etc. In loc sa se inteleaga faptul ca greva este un drept democratic, vad o groaza de oameni care i-ar nenoroci pe grevisti, insa daca ei la randul lor ar avea probleme si posibilitatea de a face greva, in cot i-ar durea de semenii lor...

      Ipocrizie, prostie, ignoranta, si toate astea din cauza politicienilor care-s mai rau ca fostii fanarioti de odata... indiferent de culoare politica, asa se cearta ei de ochii lumii, dar afacerile comune nu sunt influentate de convingerile politice, toti se inchina la bani si putere la fel de slugarnic
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatia cu pretul metroului din alte tari (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:15)

    A [anonim]

    Pt. cel care a comparat pretul de la noi cu cel din alte tari: aia au metrou. adica pt. un bilet poti merge ca de la Bucuresti la Ploiesti, nu dintr-un cartier in altul.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:10)

      apel_la_ratiune [anonim] i-a raspuns lui A

      Intr-adevar, afara pretul unei calatorii cu metroul este cel putin un euro, personal nu am vazut tarife per calatorie sub un euro. Asadar o cartela de 2 calatorii ajunge la 8 lei si ceva. Asadar, pentru pretul abonamentului pe o luna de la noi, in afara ai face doar vreo 5 calatorii. Si la fel si in cazul autobuzelor, tramvaielor etc, tot cam un euro e pretul biletului.

      Bun, dar ei acolo in afara au salariile mai mari ca noi - da, este absolut adevarat, insa preturile pentru materiale de constructie, intretinere etc nu cred ca sunt mai ieftine aici decat acolo, deci in ceea ce priveste comparativ cu cei din afara, probabil subventionarea de la stat este cea care face ca metroul sa fie asa de ieftin, jumatate mai ieftin decat transportul de suprafata. Asta nu inseamna ca am fost de acord cu motivele grevei, ca saracii sindicalisti au intru totul dreptate, inseamna ca analizez obiectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    in saptamana haosului (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:46)

    in saptamana haosului [anonim]

    cei care fac analogii cu alte state, va inselati de la bun inceput. cei care spuneti ca au salarii mari cei de la metrorex si ati mai auzit ca le-au fost marite salariile, ganditi-va cum ati face voi fata unor conditii grele de munca (munca subterana este considerata in conditii grele), singuri pe garnitura de metrou raspunzand pentru viata a catorva sute de oameni odata la cel mult o ora. sunt de acord ca personalul auxiliar nu are de ce sa primeasca salarii umflate, dar metrorex are politica sindicala in ce priveste cresterea pentru toti salariatii, nu preferential.
    mai este un aspect: metrorex nu e institutie de stat, ci regie autonoma. statul se serveste din buzunarul metrorex, deci e o diferenta foarte mare.
    nu sunt impotriva grevei daca cerintele sunt intemeiate, dar nici pentru ea daca personalul auxiliar al metrorex profita neconditionat de pe urma ei.
    referitor la implicatiile politice, nu-si au locul. greva era hotarata inainte cu mult timp. si da, au dreptate sa protesteze, dar sunt alte cerinte pe care ar fi trebuit sa le aiba.