Constitutia apostolica ce permite revenirea anglicanilor in Biserica Catolica a fost aprobata

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2009, 13:56 Actualitate | Internaţional


Vaticanul a promulgat luni Constitutia apostolica ce va permite o convertire colectiva la catolicism a credinciosilor anglicani dezamagiti de evolutiile recente ale bisericii lor, relateaza AFP.

Textul, semnat de Papa Benedict al XVI-lea si publicat luni de Vatican, consfinteste o "structura canonica" specifica, pentru a "raspunde numeroaselor cereri trimise Sfantului Scaun de grupuri de credinciosi anglicani din diverse colturi ale lumii".

Aceasta deschidere, anuntata in 20 octombrie, vizeaza de fapt anglicanii care se opun evolutiilor din biserica lor, in special consacrarii episcopale a femeilor si binecuvantarii casatoriilor homosexuale.

Celibatul preotilor va trebui respectat, dar convertirea anglicanilor deja casatoriti va fi examinata "caz cu caz", precizeaza noul text.

Credinciosii anglicani care doresc sa intre in Biserica Catolica vor trebui sa-si "manifeste aceasta vointa in scris" si sa adere la "catehismul Bisericii Catolice".

Cu toate acestea, ei vor putea sa-si pastreze o liturghie "proprie traditiei anglicane".

Fostii anglicani vor fi regrupati in "dioceze specifice", "formate dupa ce vor fi consultate conferintele episcopale locale".

Vaticanul estimeaza ca intre "20 si 30 de episcopi si cateva sute de persoane" vor reveni in sanul Bisericii Catolice, dupa schisma anglicana, din 1534.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1423 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Cruciade (Luni, 9 noiembrie 2009, 14:26)

    Dr. V [anonim]

    O initiativa buna. cand o sa trecem si noi peste schisma? Islamul si iudaismul poat fi combatute numai de un crestinism unit.
    • -1 (5 voturi)    
      nu inteleg (Luni, 9 noiembrie 2009, 16:54)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Dr. V

      de ce ai primit minusuri si nici un comentariu justificativ? eu iti dau un plus, initiativa Vaticanului arata ca reconcilierea este posibila, iar intre ortodocsi si catolici sunt mult mai multe lucruri comune decat intre catolici si protestanti. Sa dea Domnul!
    • +1 (1 vot)    
      crestinism (Luni, 9 noiembrie 2009, 19:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Dr. V

      este normal ca cei care au aceeasi credinta sa fie uniti. insa aceasta unitate nu trebuie sa fie folosita impotriva altora. instrumentalizarea religiei este o prostie fara margini in care, din pacate, persista inca atata lume. crestinii trebuie sa fie martori ai iubirii revelate de Cristos; in caz contrar, nu se pot numi crestini. crestinismul nu este o ideologie pentru care sa te certi cu ceilalti, este un mod de viata.
  • -3 (3 voturi)    
    de asta! (Luni, 9 noiembrie 2009, 17:53)

    Jimbo [utilizator]

    Cruciade au fost in secolul XII, as vrea sa cred ca am evoluat si noi, insa se pare ca vrei sa-mi demonstrezi contrariul. Daca asta e tot ce ai inteles tu din ce-a spus Iisus si din urmarile cruciadelor... te-ai nascut prea tarziu, cu aproape o mie de ani. Salut!
  • +1 (1 vot)    
    Va scad veniturile? (Luni, 9 noiembrie 2009, 19:07)

    hjgjh [anonim]

    Parca stiam ca Sfantul Scaun nu incurajeaza prozelitismul.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 9 noiembrie 2009, 19:47)

      ion [anonim] i-a raspuns lui hjgjh

      In acest caz nu este vorba de prozelitism: exista in MB un numar mare de solicitari de intrare in Biserica catolica, iar aceasta decizie vine in intampinarea cererilor; de altfel, Biserica anglicana nu condamna aceasta decizie si nu o vede ca prozelitism.
  • 0 (0 voturi)    
    Mama si fiicele ! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:50)

    Ronin [anonim]

    Spionajul Iezuit a reusit, in mare parte, sa readuca la sursa "mama" pe cei care, candva, protestasera fata de Roma papala.
    Unii ar putea spune ca Martin Luther a "luptat" degeaba in a scoate omul religios de sub ignoranta impusa de preoti.
    Conciliul de la Trent si Contrareforma condusa de Iezuiti isi arata roadele.
    "Fiicele se intorc la mama".
    Numai ca "mama" asta este prostituata...