Iranul refuza acordul cu Occidentul si nu trimite uraniu imbogatit Rusiei

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:30 Actualitate | Internaţional


Mahmoud Ahmadinejad
Foto: Captura Msnbc.com
Iranul refuza sa trimita in strainatate uraniu imbogatit, pentru a primi in schimb combustibil pentru reactorul de cercetare de la Teheran. Anuntul a fost facut de presedintele Comisiei de Afaceri Externe din Parlament, Alaeddine Boroujerdi. "Nu exista niciun plan de trimitere a unei parti de 1.200 de kilograme de uraniu imbogatit, pentru a primi combustibil", a declarat oficialul, citat de AFP.

"La aceasta ora, expertii nostri cerceteaza metodele prin care sa obtinem combustibil. Ali Ashgar Soltanieh (reprezentantul Iranului la AIEA) negociaza in prezent pentru a gasi o solutie", a declarat el. Pe 21 octombrie, in cadrul unei reuniuni organizate la Viena intre Iran, Franta, Rusia si Statele Unite, Agentia internationala de energie atomica a propus un proiect de acord, prin care Teheranul sa primeasca combustibil nuclear pentru reactorul de la Teheran.

Termenii acestui acord prevedeau ca Iranul sa exporte mare parte din uraniul "usor" imbogatit catre Rusia, unde procesul urma sa continue. Franta trebuia apoi sa asigure livrarea combustibilului nuclear, pentru a asigura functionarea reactorului de la Teheran. Moscova, Parisul si Washingtonul si-au dat rapid acceptul, insa Teheranul a intarziat sa dea un raspuns ferm.

Vineri, presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a declarat ca Iranul prefera sa cumpere combustibilul de care are nevoie si ca este gata pentru noi negocieri pe acest subiect. "Am informat AIEA ca vrem sa cumparam combustibil. Agentia ne-a spus ca sunt cateva state pregatite sa ne vanda acest combustibil. Discutam cu ele pentru tranzactie", a explicat Ahmadinejad.

Ayatollahul Khamenei ataca dur Washingtonul: SUA ascund la spate un pumnal, cand zambesc Iranului

Refuzul presedintelui de a respecta acordul de la Viena vine dupa un atac fara precedent al ghidului suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, impotriva Casei Albe. "Acest nou presedinte american a trimis mesaje orale si scrise prin care a propus sa intoarcem pagina si sa cooperam pentru a regla problemele lumii. (...) Natiunea iraniana nu va fi pacalita de tonul conciliant al Statelor Unite si isi va apara drepturile, independenta si libertatea", a avertizat ayatollahul, intr-un discurs dur, sustinut la televiziunea iraniana de stat. "De fiecare data cand responsabilii americani pretind ca zambesc la Iran, ascund la spate un pumnal", a continuat liderul spiritual.

In urma cu doua saptamani, Casa Alba avertiza Iranul ca nu dispune de un termen "nelimitat" pentru a accepta oferta nucleara internationala. "Timpul nu este nelimitat pentru presedintele Barack Obama", a declarat vineri purtatorul de cuvant Robert Gibbs, dupa ce raspunsul Iranului la propunerea Agentiei Internationale pentru Energie Atomica pare sa indice noi intarzieri.

Rusia tempereaza SUA: Maximum de rabdare, sa negociem cu Iranul

In tot acest timp, Rusia transmite apeluri repetate catre comunitatea internationala sa aiba "maximum de rabdare" in criza nucleara declansata de Iran. Moscova reitereaza astfel sprijinul acordat autoritatilor de la Teheran. "Intreaga lume trebuie sa se concentreze pe dinamica negocierilor", a declarat viceministrul rus de externe, Serguei Riabkov, negociatorul Kremlinului in acest dosar.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1066 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    bataie de joc pe fata (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:53)

    cet23 [anonim]

    Iranul isi bate joc de comunitatea internationala. Pe fata, cu un tupeu care sfideaza fatis lumea.
    Ei au un scop clar: obtinerea de arme atomice. Nu-mi spuneti ca o tara inundata de petro - metaforic vorbind - este in criza de energie. Pe de alta parte, exista tipuri de centrale atomice care nu pot fi folosite pentru producerea de arme atomice, cum este cea de la Cernavoda.
    Totul e o tragere de timp, pana cand lumea va fi pusa in fata faptului implinit. Profita de dezbinarea comunitatii internationale, profita de faptul ca SUA sunt implicate deja in doua razboaie de uzura (Afganistan si Iran), precum si de pacifismul lui Obama.
    Unii o sa spuna ca nu-i mare lucru daca fabrica bombe atomice, ca oricum nu le vor folosi, se vor folosi de ele doar ca forta de intimidare.
    Asa as fi spus si eu pana la atacurile din 11 septembrie. Din pacata, extremistii islamisti nu au limite. Iar presedintele Iranului este un extremist, si are in spate un grup de lideri rekigiosi musulmani extrem de radicali. Nu-i de joaca! Combinatia astora cu o arma atomica poate fi devastatoare!
    Iar pentru cei care vor sustine dreptul suveran al tarilor de-a face orice pe propriul teritoriu, va spun un singur lucru: radiatiile unei bombe atomice explodate in Israel o sa ajunga foarte usor in Romania si ne va afecta!
    Si inca ceva: maine SUA, Israelul sau alte tari sau coalitii pot ataca instalatiile nucleare ale Iranului. Dar atunci cand acele instalatii contin deja bombe atomice, nu prea-ti vine sa le bombardezi!
    Parere proprie: singura solutie este bombardarea celor instalatii acum, nu mai tarziu. Iranul categoric nu va renunta. Da, stiu, vor muri oameni nevinovati. Dar eu prefer sa moara niste iranieni, chiar si nevinovati, decat sa moara niste romani, la fel de nevinovati, de cancer produs de radiatii. Asta ca sa ma refer numai la interesul nostru, romanesc.
    Poate par alarmist, dar eu n-am inceredere in oamenii astia!
    • +5 (9 voturi)    
      se stie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:20)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui cet23

      ca cimpanzeii folosesc bete in luptele intre ei.

      dati-le maimutoilor astora a-bombul si sa vedeti distractie, allahu akbar style!
    • -6 (10 voturi)    
      Culeg ce au semanat (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:26)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Americanii au distrus democratia in Iran iar acum vad rezultatele.

      Ce usoara e solutia asta. Bombardeaza-i preventiv ca cine stie? Si spirala asta a violentei unde va duce?
      • +8 (10 voturi)    
        nu-i vorba de asta (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:02)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        Dar nu-i vorba de asta acum! E vorba ca niste oameni iresponsabili sunt pe cale sa detina o arma mult prea puternica.
        Asta e problema teribila aici, cu acel "cine stie"? Tu daca ai o arma, i-o dai, incarcata si cu piedica trasa unui copil de doi ani sa se joace cu ea, chiar daca el plange cu lacrimi amare sa i-o dai, asta faci? Ma indoiesc. Asta e problema mare: permiti sau nu ca niste radicali islamisti sa detina o asemnea arma?
        Cat despre democratie, sa stii ca presedintele asta nebun al Iranului a fost ales democratic.
        • -3 (7 voturi)    
          Cum ai ajuns la concluzia aceasta? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:20)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui cet23

          Iranul este copilul de 2 ani? De ce? Te pomenesti ca Romania are 39 de ani!
          • +3 (5 voturi)    
            era o metafora (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 16:16)

            cet23 [anonim] i-a raspuns lui gigel

            Era o metafora, cea cu copilul!
            Cat despre concluzie, e simplu. Poate m-am exprimat gresit, nu Iranul ca tara e iresponsabila, dar o tara este condusa de o mana de oameni. Iar acesti oameni au in spate si sunt ghidati de ideologia islamista radicala. (subliniez cuvantul radical, sa nu fiu acuzat ca ii bag in aceeas oala pe toti musulmanii). Exact aceeasi ideologie pe care se bazeaza Al Qaida! Si ai vazut ce au facut aia! Iti trebuie o doza serioasa de nebunie (psihiatrica de-a dreptul) sa faci asa ceva!
            Deci nu e vorba de tara in sine, si toata lumea stie asta.
            Iranul in sine nu e o tara de barbari si de dobitoci!
            • 0 (0 voturi)    
              Atunci, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:11)

              gigel [anonim] i-a raspuns lui cet23

              E ca si cum ai spune ca crestinii de azi au in spate aceeasi ideologie cu cruciatii sau inchizitorii.
              Ceea ce e adevarat, dar in acelasi timp nu inseamna nimic. Aparent.
            • +1 (1 vot)    
              "Ghidul suprem" vorbeste, opriti totul ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:19)

              Dictatura teocratica iraniana [anonim] i-a raspuns lui cet23

              Iranul e o republica islamica condusa de un grup restrans de indivizi, ayatolahi. Orice decizie a guvernului sau parlamentului nu intra in vigoare pana nu e aprobata de Consiliul de preoti islamici shiiti (ayatolahi si molahi) de pe langa ayatolahul Ali Khamenei, considerat "Ghidul Suprem" si vocea lui allah pe pamant (nu, nu e o gluma).
              Acelasi Consiliu verifica orice lista de candidati pt alegeri, fie si locale si rade de pe ea cine e suspect ca nu e suficient de islamic. abia dupa aia, poporul are dreptul sa aleaga, de fapt intre candidati la fel de fanatizati si supusi "revolutiei islamice". Alegerile in Iran nu au nimic in comun cu democratia sau libertatea. Anul asta, cand extremistul Ahmadinejad a fost contestat, raspunsul a fost foarte brutal, oameni nevinovati fiind ucisi pe strada si in arest, torturati si violati.

              Intregul Iran a fost acum uimit de curajul lui Mahmud Vahidnia, 20 de ani, student, care s-a ridicat in public si l-a criticat direct, in fata, pe ayatolahul Khamenei aflat in vizita la universitate. In mod normal el ar fi fost ucis sau "disparut", insa Mahmud e medaliat cu aur al Olimpiadei de matematica, simbol al educatiei regimului islamic, nu dadea bine la populatie sa ucida unul despre care pana ieri ziceau ca e un exemplu de musulman destept :))

              Mic de statura, slab, cu ochelari, Mahmud s-a ridicat si 20 de minute l-a criticat pe "Ghid", intrebandu-l de ce nu e permis sa fie interpelat si el ca orice om, de ce oamenii sunt batuti daca protesteaza? Stupefactia latrailor islamici a fost atat de mare incat nu stiau cum sa reactioneze in prezenta ayatolahului.

              Prezentati opozantii ca niste caricaturi, simplist, ca niste 'agenti straini' si nu e corect, a spus tanarul olimpic!
              Moderatul facea apoplexie si incerca sa-l intrerupa insa ayatolahul a cerut ca Mahmud sa fie lasat in pace, sa nu fie pedepsit si i-a dat un raspuns "parintesc" (zice presa servila oficiala).

              Nu oamenii sunt problema Iranului, ci Islamul e otrava !
        • 0 (4 voturi)    
          O precizare (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:21)

          lee [anonim] i-a raspuns lui cet23

          A fost ales democratic prima data. La al doilea mandat a fraudat alegerile.
          • 0 (4 voturi)    
            Da? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:28)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui lee

            Pai ia zi tu mai, ca aparent ai niste surse extraordinare. Ia da si prostimii niste dovezi, c-am auzit ca si serviciile secrete cauta astfel de dovezi.

            Da-le tu, o sa faci multumita o lume intreaga.
      • -2 (8 voturi)    
        Povestea lui Creanga (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:24)

        haysam [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        Asta cu bombardarea preventiva e similara pericolului starnit de drobul de sare.

        Oare cum se numea acea poveste? Prostia omeneasca?
      • +1 (7 voturi)    
        Inca o aiureala... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:25)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

        ...din rezervorul nesecat al raspunsurilor automate produse in stare de somn.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu stiu cine doarme (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 16:39)

          a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Citeste despre Mohammed Mosaddeq, un secularist convins dat jos de americani si englezi pentru petrol si inlocuit cu un sah cu puteri absolute aservit lor. Cand sahul a fost dat jos fundamentalistii pe motive nationaliste au ajuns la putere.

          Mohammed Mosaddeq a fost un secularist convins (motiv pentru care nu este asa popular pentru puterea actuala din Iran). A fost un Ataturk al Iranului aruncat la gunoi pentru petrol.
          • +1 (1 vot)    
            Despre "democratia iraniana" (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:46)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

            Iranul traieste din erori judiciare, care sporesc faima ayatollahilor locali. Puterea lor, aproape legendara, este intemeiata pe abuzuri, sange si derogari de la regula. Iranul s-a intors, dupa revolutia ayatollahilor, in Evul Mediu, din multe puncte de vedere. Baronii locali fac toate diligentele pentru a intra sub protectia ayatollahului locului si nici nu este greu s-o faca: platesc taxa de protectie, sub forma de donatie la moschee. Sunt de cele mai multe ori bani necontabilizati, care intra in buzunarul ayatollahului sau al mullahilor. Cei mai insemnati baroni sunt cei care au afaceri in bazar, trupul unei asezari, crescut pe langa moschee. Baronii de bazar sunt imuni, cumparandu-si imunitatea pe bani. Abuzurile lor ii fac si mai detestabili decat pe ayatollahi. Sunt atat de obraznici, incat isi permit orice, inclusiv sa te smulga pe sus si sa-ti ia scaunul. Mi s-a intamplat concret, intr-un autobuz care ma aducea de la Mashhad la Teheran. Intr-un sat mai rasarit au urcat doi boieri locali. Lumea a amutit si soferul i-a condus pe culoar, aratandu-le locurile. Au ales exact locul meu. Steteam singur, pe doua locuri, iar in autobuz erau o multime de locuri goale. Fara nici un cuvant, soferul m-a smuls pe sus si i-a invitat pe boieri pe locul meu, dupa ce acestia s-au inteles intre ei ca le place. Fara sa ma priveasca sau sa-mi dea vreo explicatie, boierii s-au asezat pe locul meu si autobuzul s-a urnit mai departe. Dupa o ora, cei doi boieri au coborat intr-un oras de pe traseu. Lumea din autobuz a aprobat tacit "stilul" boierilor. Acesti indivizi platesc servicii sexuale unor femei maritate. Barbatii lor sunt amenintati sau santajati, dar devin complici la vanzarea propriilor lor neveste pentru placerea baronilor. Baronii consuma nu o data alcool de contrabanda (de regula alcool tare, mai ales whisky), venit de regula prin nordul Irakului, printr-o filiera kurda foarte bine pusa la punct, in timp ce un om simplu, daca este prins consumand sau comercializand alco
    • +1 (3 voturi)    
      postul asta este cam biased (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:14)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cet23

      daca o bomba iraniana faca bum in Israel, pariez ca vreo 50 de bombe israeliene o sa faca poc in Iran o ora mai tarziu. mai rau o sa ni se traga de la alea israeliene decat de la aia iraniana. dar adevarul este ca daca ai o camera cu 9 crispati, toti cu degetul pe cuiul de la grenada pe care o tin in mana, sa mai bagi un nebun cu o grenada peste ei, este cam riscant.
    • -1 (3 voturi)    
      Esti crestin, nu? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:22)

      vio [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Ma mir ca atat de usor accepti ca ”vor muri oameni nevinovati”!
      Care diferenta intre tine si un ”terorist” care arunca in aer si vinovati, si nevinovati?
      • -1 (3 voturi)    
        diferenta (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 16:27)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui vio

        Nu accept usor ca "vor muri oameni nevinovati". Cat despre diferenta, sincer, nu simt nevoia s-o descriu, ca n-are sens, o stii si tu.
        Iar despre ideea esentiala a ceea ce ai spus tu, o sa-ti dau un exemplu. Daca tu indrepti un pistol catre un politist in timpul serviciului, acel politist sau colegul lui are dreptul legal sa te ucida pe loc pentru gestul asta. Chiar daca politistii nu au nici o certitudine ca pistolul tau e incarcat, ca nu e cumva de jucarie, sau ca nu e decat o gluma de-a ta, sau ca tu chiar vei trage!
        Presedintele iranian a sustinut de cateva ori, in public, ca Israelul trebuie ras de pe fata pamantului, iar acum isi construiesc bomba atomica.
        Si n-am sustinut ca Iranul trebuie atacat, ci doar acele instalatii distruse!
        • 0 (2 voturi)    
          Bomba atomica (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 16:43)

          a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui cet23

          De unde ai tu date ca construiesc bomba atomica? Din Israel? Chiar daca ar vrea va dura pana sa faca o bomba, iar dupa aceea mai dureaza sa faca o bomba care sa poata fi transportata de o racheta.

          In momentul primei experiente nucleare se pune problema distrugerii instalatiilor dar pana atunci e doar blabla.
    • -2 (8 voturi)    
      he he..... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:29)

      maze [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Lovirea tintelor atomice iraniene este absolut necesara. Dialogul nu este o solutie. Embargoul economic nu este o solutie. Declansarea unui razboi o sa aduca pacea in regiune. Daca nu ne grabim Iranul o sa produca armele nucleare si nu o sa mai fie asa usor.

      Razboiele din Serbia, Irak Afghanistan, Irak2 au adus pace si securitate. Nu conteaza ca in tarile enumerate e un haos total, important e ca noi ceilalti ne simttim mai in siguranta.

      Daca nu sunt razboaie trebuie inventat unul pentru ca riscam sa pierdem pacea.

      Luptati impotriva terorismului, luptati impotriva drogurilor, luptati impotriva traficului de persoane. Daca nu reusim sa castigam aceste razboaie e doar pentru ca nu luptam suficient de mult.

      Islamul este in cea mai mare parte plin de extremisti. Radicalistii islamici sunt teroristi, deci islamul in cea mai mare parte este plin de teroristi....

      Daca nu va faceti griji sunteti iresponsabili. Traim intr-o lume nebuna plina de teroristi. Singura sansa e sa ii lovim noi primii, fiti vigilenti. Teama te tine vigilent, iar daca esti vigilent poti elimina preventiv orice potential pericol. Deci teama e buna.

      Dialogul si negocierea nu sunt productive pentru ca nu creeaza razboaie. Daca nu avem razboaie nu va fi pace. Deci dialogul si negocierea sunt doar o pierdere de timp.

      Iubirea va elimina grijile si teama, va adorm vigilenta. Veti deveni iresponsabili pentru lumea in care traim. Iubirea nu este buna.
      • +1 (3 voturi)    
        Ce fel de oameni (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:37)

        vio [anonim] i-a raspuns lui maze

        iti dau - ?
        Ar trebui introdusa macar o explictie minimala dar care sa nu contina injurii sau atacuri la persona.
        • +1 (1 vot)    
          .... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:05)

          maze [anonim] i-a raspuns lui vio

          Sunt probabil aceeasi care au dat 6 voturi pentru postul no2.
    • +3 (3 voturi)    
      minusuri va rog.... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:03)

      maze [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Scenariul pe care il propui este incomplet

      Continuarea ar fi ca Iranul raspunde atacurilor prin lovituri cu rachete impotriva Israelului impotriva unor tinte civile sau militare. Israel raspunde cu aceeasi moneda si ai deja un razboi.

      Posibil China sa sprijine Iranul pentru a isi securiza accesul la propriile resurse.

      Lucrurile nu sunt chiar asa simple cum par, implicatiile unor astfel de lovituri sunt mult mari.

      Retine doar ce am scris si mai jos, razboaiele nu aduc pace niciodata.
      • +1 (1 vot)    
        Bravo (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:39)

        Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui maze

        Buna analiza. Solutia in acest moment este cea de fata si anume de a nu face nimic si de a incerca sa negociezi. Orice conflict armat va atrage cu siguranta un razboi, poate chiar mondial. Riscurile sunt mari...
    • 0 (0 voturi)    
      Asa as fi spus si eu pana la atacurile din 11 sept (Duminică, 8 noiembrie 2009, 2:11)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      daca judeci istoria dupa atacurile de la 11 septembrie esti varza rau, mai cerceteaza putin cazul ...
  • +1 (1 vot)    
    Iranianul de azi si nevroza obsesionala (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:34)

    dorubarbu [utilizator]

    Iranianul de azi evolueaza sub spectrul nevrozei obsesionale: este perfectionist, preocupat de detaliile marunte si hotarat sa arate lumii intregi ca felul lui de a fi este o paradigma demna de urmat de intreaga lume islamica. Iranul face eforturi notabile sa-si exporte ideologia in tarile din regiune. Irakul, divizat de razboaie si foarte slabit, pare tinta predilecta. Afinitatile confesionale ii fac pe irakieni sa-i accepte astazi mai usor pe iranieni. Nepotrivirile de caracter dintre semiti (arabi) si indo-europeni (persi, kurzi, afgani, hazara, baluchi, gillani, luri) erau mai accentuate inainte de “invazia” Irakului de catre coalitia cruciata. Nepotrivirile au fost cultivate ostentativ de Iran, in detrimentul popoarelor arabe. Iranul constientizeaza ca este “arian”, in acceptiunea pe care a dat-o Reichul lui Hitler conceptului de “arian” sau “arianism”. De altfel, numele “Iran” vinde din indio-europeanul “airya” care inseamna “stapan” (arian), de unde pluralul “ayran”, adica “Iran”, adica “Tara stapanilor”. Poate nu stiai, dar revolutia islamica a continuat in secret procesul de purificare a limbii farsi (persana), inceput de sahinsahul Pahlavi Aryamehr. Asta, inseamna renuntarea la cuvintele de origine araba si inlocuirea lor cu cuvinte exclusiv iraniene (in Iran se vorbesc 35 de limbi iraniene, dintre care cinci sunt ridicate la rangul de limbi literare). Influenta iraniana este mica tocmai in tarile indo-europene. Afganistanul este refractar la orice influenta din exterior, iar Pakistanul se constituie intr-un rival permanent al Iranului. Cu Siria, Iranul desfasoara un plan politico-militar, de atacare permanenta a Israelului, din estul si sudul Libanului. Siria este cel de al doilea stat arab, dupa Irak, care accepta prezenta iraniana pe teritoriul sau (oficial, echipe de arheologi, istorici si restauratori de arta, iar in spatele lor escadroanele negre ale Hezbollah). Spectrul nevrozei se potriveste atat de bine felului de a fi al unui iranian, incat irani
    • -1 (1 vot)    
      Si niste bombe ar rezolva problema? (Duminică, 8 noiembrie 2009, 13:54)

      maze [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

      Si niste bombe ar rezolva problema?
      • +1 (1 vot)    
        :) (Duminică, 8 noiembrie 2009, 18:51)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui maze

        Daca ai impresia ca regimul teocratic de la Teheran (repet, REGIMUL TEOCRATIC) e unul pacifist, progresist, democratic, orientat spre bunastarea majoritatii iranienilor...te invit sa emigrezi in Iran! Solutia, dupa parerea mea, este debarcarea --- ayatolahi si molahi de la conducerea statului si investirea resurselor financiare in dezvoltarea si modernizarea tarii, nu in moschei, sponsorizari teroriste si armament nuclear! Sigur, e greu de crezut ca asta se va intampla curand..."garzile revolutionare" blindeaza --- de la conducerea Iranului! Trist...Daca Iranul ar iesi de sub talpa fundamentalismului islamist si noul guvern ar avea programe REALE de dezvoltare a tarii...Iranul ar ajinge departe! Din pacate...este unde este in prezent! Si asta, te asigur, nu din cauza americanilor!
        • -1 (1 vot)    
          .... (Duminică, 8 noiembrie 2009, 22:31)

          maze [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

          Situatia din Iran este departe de a fi una pozitiva, dar probleme lor interne raman problemele lor interne.

          Daca ai prezenta argumente legate de interese ar fi mult mai credibil ceea ce spui. Interese legate de petrol, echilibru de forte in regiune sau altele.

          Argumentele legate de valori, ideologii sunt povestile pe care media le arunca pe piata pentru a face opinia public sa accepte actiunile militare.
          • +1 (1 vot)    
            :) (Luni, 9 noiembrie 2009, 3:52)

            dorubarbu [anonim] i-a raspuns lui maze

            Citind raspunsul tau mi-am adus aminte de Ceausescu si celebra lui sintagma, obsesiva dealtfel, cu "neamestecurili in treburili interne"...Nu stiu ce varsta ai...daca esti mai tanar probabil ca nu ai "savurat" vremurile cu "neamestecurili in treburili interne".
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Luni, 9 noiembrie 2009, 10:46)

              maze [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

              Cunosc sintagma si mi se pare corecta atat timp cat nu abuzezi de ea pentru a manipula masele cum facea comunismul.

              In cercurile de putere de la Whashington interventia impotriva Iranului are o conotatie mult mai importanta decat o simpla schimbare de regim autocratic. Iranul reprezinta cea mai apropiata si ieftina sursa de hidrocarburi pentru China. Avantul economic al Chinei ameninta pozitia US de lider al economiei mondiale lucru considerat inacceptabil. Raspunsul US la povestea asta il reprezinta blocarea accesului la resurse iar in aceasta strategie Iranul reprezinta o piesa prioritara.

              Apreciez ca nu cobori nivelul limbajului in conditiile in care exista o divergenta de opinii.

              Cu Stima,
              Maze
  • +1 (1 vot)    
    Programul nuclear al Iranului (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:37)

    dorubarbu [utilizator]

    http://www.gardianul.ro/index.php?pag=nw&id=124859&catid=57&p=shahab-5-si-6-intruchiparea-imamului-ascuns-si-dosarul-balistic-al-iranului.html