Armata rusa a ramas in urma SUA si NATO cu 10-15 ani - presa de la Moscova

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2009, 10:51 Actualitate | Internaţional

Comentand rezultatele exercitiilor militare recent incheiate “Vest-2009”, seful Statului major general rusesc, Nikolai Makarov, a declarat ca principala misiune a manevrelor a constat in “testarea trecerii la noul sistem de coordonare a fortelor militare”.

Problema este, scrie Vremia novostei, ca aceasta trecere presupune un anumit nivel de dotare a trupelor. Or, spre deosebire de armatele SUA si NATO, dotate in proportie de 70% cu armament modern si nou, pentru armata rusa acest procent nu depaseste 10%.

Iata de ce, scrie publicatia, se ridica fireasca intrebare: despre ce trecere la un nou sistem de coordonare a actiunilor militare poate fi vorba in cazul trupelor militare rusesti, dotata cu precadere cu armament si tehnica de lupta fabricate in anii '70-'80?

Cotidianul estimeaza ca neajunsurile armatei ruse au fost puse cu prisosinta in evidenta in conflictul din Georgia, cand s-au constatat posibilitatile slabe de care dispune armata rusa in domeniul strangerii de informatii si comunicatii, precum si gradul scazut de automatizare a proceselor de coordonare a trupelor si armamentului, nivelul scazut de protectie al anumitor tipuri de arme si unitati de infanterie.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO O masina a lovit un avion in Romania. Nu e o gluma, e "reusita" unui sofer care a incercat o manevra pe aeroportul Baneasa

Incident grav pe aeroportul international Aurel Vlaicu din Bucuresti. O masina a lovit un avion VIP, aflat in zona hangarelor. Accidentul a fost produs de un angajat al firmei de handling, care a procedat romaneste.








2590 vizualizari
  • -10 (14 voturi)    
    Nu cred asa ceva. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:10)

    Marius [anonim]

    eu cred ca este vorba de o dezinformare, nu te cred ca cotidianul respectiv ar avea acces la secretele rusesti, mai ales munitie :), pare o gluma prosteasca. nu cred ca e bine sa te pui cu rusi .. :)

    parerea mea.
    • +8 (12 voturi)    
      Secretele rusesti... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:26)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      ... nu sunt chiar atat de secrete ...stie oricine ca nu au rusii atatea resurse sa-si modernizeze mai mult de un procent mic din armata... or avea ei ceva bani din petrol, dar nici pe departe suficient.
    • -5 (9 voturi)    
      Ce cotidian are acces la secretele vreunei armate? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:29)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Nici un cotidian din SUA, Rusia sau alta tara, n-are acces la nici un secret.
  • +7 (7 voturi)    
    eroare (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:26)

    I [utilizator]

    2009 - ('70-'80) nu face "10-15 ani in urma"
    • -2 (2 voturi)    
      Nu e neaparat eroare (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:41)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui I

      Pentru ca armamentul NATO nu e fabricat azi. Are si el o anumita vechime. Mai ales cel al aliatilor SUA, care au primit versiuni upgradate ale unor sisteme de armament vechi de la americani (ex: cobra).
  • -5 (9 voturi)    
    :)) (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:27)

    cosmo kramer [anonim]

    Refuz a crede ca in eventualitatea unui conflict militar USA+NATO vs RUSIA , nu se vor folosi arme nucleare. Si,atunci,ce nevoie mai ai de tancuri si alte avioane?? Important este sa detii "pocnitori" nucleare de ultima generatie si vreo 2-3 submarine.Restul va fi tacere.
  • -5 (5 voturi)    
    Armele din '80 (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:52)

    Autogreen [anonim]

    Armele din anii '80 ucid la fel de bine ca cele actuale. Rusia are un arsenal impresionant si dezvolta noi avioane si elicoptere cum ar fi: Ka-50 sau Sukhoi T-50. Armata rusa doar se adapteaza noilor cerinte de personal, ce este scos din uz este inlocuit cu alte modele si mai performante.
    • +7 (9 voturi)    
      S-a vazut... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:03)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Autogreen

      ... cum au luptat irakienii cu brio in ultimele razboaie cu armele anilor 80.

      Hai sa fim seriosi, cateva prototipuri rusesti si o productie care se numara pe degete nu face o armata. Povesti de adormit copiii...
    • +3 (5 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:40)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Autogreen

      Poti avea ultimele generatii de arme, dar ce te faci cand NU ai bani sa le produci?
  • -5 (5 voturi)    
    vi se pare putin? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:10)

    soso [anonim]

    Dimensiunile armatei ruse sunt oricum pe masura tarii-imense , ca armament conventional si nu numai , asa ca daca 10% din dotarile lor sunt de ultima generatie , e mai mult in termeni brut ( nu procentual) decat cantitatea de armament ultramodern aflat in dotarea tuturor tarilor europene , deci sa nu-i planga nimeni.
    • +5 (5 voturi)    
      Da, e putin... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:22)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui soso

      Dotarea armatelor din EU la un loc e echivalenta daca nu superioara numeric dotarii rusilor - si este mult mai moderna. Acel 10% modernizat al rusilor nu face mai mult decat dotarea unei tari europene mici, precum Olanda, ca sa dam un exemplu? Mai numara odata...
  • -9 (9 voturi)    
    nu cred ca conteaza foarte mult dotarea (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:41)

    Ci Ciong [utilizator]

    mai mult conteaza dotarea psihica a soldatului, a ofiterilor, si americanii stau cam slab la capitolul asta, toata lumea stie ca rusii sunt niste bestii pe front, pe cand americanii nici nu mai iasa din vehiculele blindate de frica.
    • +6 (6 voturi)    
      bestii? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 13:05)

      suvorov [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

      bestii cu civilii, vrei sa spui
  • -1 (1 vot)    
    a (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:51)

    ed [anonim]

    armata rusa cu echipamentul din al doilea macel mondial, cucereste europa fluierand. pe americani .... astia nu sunt in stare sa ia afganistanul cu toate jucariile lor smechere, amwrica=marketing. nimeni niciodata nu va avea curajula sa atinga rusia cu o grenada macar.
    • 0 (0 voturi)    
      ce borbesti bree? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 21:11)

      ionion [anonim] i-a raspuns lui ed

      nu ai auzit ca Georgia a dat in rusi si rusii au lovit inapoi? asa mici cum sunt, dar au dat in rusi..i-au puscat
  • 0 (0 voturi)    
    Nu subestimti Rusia... (Joi, 2 septembrie 2010, 0:31)

    alex [anonim]

    Ideea este k Rusia nu s-a complicat cu Georgia in razboi. Cei care nu stiti secretele uneia dintre cele mai mari tari din lume taceti si nu mai spuneti nimic, sunteti penibili. Pentru tam-tamuri Rusia nu se streseaza, isi pastreaza fortele si secretele militare pentru un eventual razboi serios (pb Al Treilea Rzboi Mondial). De ce credeti k multe tari le este frica de Rusia? asta era scopul tarii lui Putin, de-ai subestima puterea.