Armata rusa a ramas in urma SUA si NATO cu 10-15 ani - presa de la Moscova

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2009, 10:51 Actualitate | Internaţional

Comentand rezultatele exercitiilor militare recent incheiate “Vest-2009”, seful Statului major general rusesc, Nikolai Makarov, a declarat ca principala misiune a manevrelor a constat in “testarea trecerii la noul sistem de coordonare a fortelor militare”.

Problema este, scrie Vremia novostei, ca aceasta trecere presupune un anumit nivel de dotare a trupelor. Or, spre deosebire de armatele SUA si NATO, dotate in proportie de 70% cu armament modern si nou, pentru armata rusa acest procent nu depaseste 10%.

Iata de ce, scrie publicatia, se ridica fireasca intrebare: despre ce trecere la un nou sistem de coordonare a actiunilor militare poate fi vorba in cazul trupelor militare rusesti, dotata cu precadere cu armament si tehnica de lupta fabricate in anii '70-'80?

Cotidianul estimeaza ca neajunsurile armatei ruse au fost puse cu prisosinta in evidenta in conflictul din Georgia, cand s-au constatat posibilitatile slabe de care dispune armata rusa in domeniul strangerii de informatii si comunicatii, precum si gradul scazut de automatizare a proceselor de coordonare a trupelor si armamentului, nivelul scazut de protectie al anumitor tipuri de arme si unitati de infanterie.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








2571 vizualizari
  • -10 (14 voturi)    
    Nu cred asa ceva. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:10)

    Marius [anonim]

    eu cred ca este vorba de o dezinformare, nu te cred ca cotidianul respectiv ar avea acces la secretele rusesti, mai ales munitie :), pare o gluma prosteasca. nu cred ca e bine sa te pui cu rusi .. :)

    parerea mea.
    • +8 (12 voturi)    
      Secretele rusesti... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:26)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      ... nu sunt chiar atat de secrete ...stie oricine ca nu au rusii atatea resurse sa-si modernizeze mai mult de un procent mic din armata... or avea ei ceva bani din petrol, dar nici pe departe suficient.
    • -5 (9 voturi)    
      Ce cotidian are acces la secretele vreunei armate? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:29)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Nici un cotidian din SUA, Rusia sau alta tara, n-are acces la nici un secret.
  • +7 (7 voturi)    
    eroare (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:26)

    I [utilizator]

    2009 - ('70-'80) nu face "10-15 ani in urma"
    • -2 (2 voturi)    
      Nu e neaparat eroare (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:41)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui I

      Pentru ca armamentul NATO nu e fabricat azi. Are si el o anumita vechime. Mai ales cel al aliatilor SUA, care au primit versiuni upgradate ale unor sisteme de armament vechi de la americani (ex: cobra).
  • -5 (9 voturi)    
    :)) (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:27)

    cosmo kramer [anonim]

    Refuz a crede ca in eventualitatea unui conflict militar USA+NATO vs RUSIA , nu se vor folosi arme nucleare. Si,atunci,ce nevoie mai ai de tancuri si alte avioane?? Important este sa detii "pocnitori" nucleare de ultima generatie si vreo 2-3 submarine.Restul va fi tacere.
  • -5 (5 voturi)    
    Armele din '80 (Miercuri, 28 octombrie 2009, 11:52)

    Autogreen [anonim]

    Armele din anii '80 ucid la fel de bine ca cele actuale. Rusia are un arsenal impresionant si dezvolta noi avioane si elicoptere cum ar fi: Ka-50 sau Sukhoi T-50. Armata rusa doar se adapteaza noilor cerinte de personal, ce este scos din uz este inlocuit cu alte modele si mai performante.
    • +7 (9 voturi)    
      S-a vazut... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:03)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Autogreen

      ... cum au luptat irakienii cu brio in ultimele razboaie cu armele anilor 80.

      Hai sa fim seriosi, cateva prototipuri rusesti si o productie care se numara pe degete nu face o armata. Povesti de adormit copiii...
    • +3 (5 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:40)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Autogreen

      Poti avea ultimele generatii de arme, dar ce te faci cand NU ai bani sa le produci?
  • -5 (5 voturi)    
    vi se pare putin? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:10)

    soso [anonim]

    Dimensiunile armatei ruse sunt oricum pe masura tarii-imense , ca armament conventional si nu numai , asa ca daca 10% din dotarile lor sunt de ultima generatie , e mai mult in termeni brut ( nu procentual) decat cantitatea de armament ultramodern aflat in dotarea tuturor tarilor europene , deci sa nu-i planga nimeni.
    • +5 (5 voturi)    
      Da, e putin... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:22)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui soso

      Dotarea armatelor din EU la un loc e echivalenta daca nu superioara numeric dotarii rusilor - si este mult mai moderna. Acel 10% modernizat al rusilor nu face mai mult decat dotarea unei tari europene mici, precum Olanda, ca sa dam un exemplu? Mai numara odata...
  • -9 (9 voturi)    
    nu cred ca conteaza foarte mult dotarea (Miercuri, 28 octombrie 2009, 12:41)

    Ci Ciong [utilizator]

    mai mult conteaza dotarea psihica a soldatului, a ofiterilor, si americanii stau cam slab la capitolul asta, toata lumea stie ca rusii sunt niste bestii pe front, pe cand americanii nici nu mai iasa din vehiculele blindate de frica.
    • +6 (6 voturi)    
      bestii? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 13:05)

      suvorov [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

      bestii cu civilii, vrei sa spui
  • -1 (1 vot)    
    a (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:51)

    ed [anonim]

    armata rusa cu echipamentul din al doilea macel mondial, cucereste europa fluierand. pe americani .... astia nu sunt in stare sa ia afganistanul cu toate jucariile lor smechere, amwrica=marketing. nimeni niciodata nu va avea curajula sa atinga rusia cu o grenada macar.
    • 0 (0 voturi)    
      ce borbesti bree? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 21:11)

      ionion [anonim] i-a raspuns lui ed

      nu ai auzit ca Georgia a dat in rusi si rusii au lovit inapoi? asa mici cum sunt, dar au dat in rusi..i-au puscat
  • 0 (0 voturi)    
    Nu subestimti Rusia... (Joi, 2 septembrie 2010, 0:31)

    alex [anonim]

    Ideea este k Rusia nu s-a complicat cu Georgia in razboi. Cei care nu stiti secretele uneia dintre cele mai mari tari din lume taceti si nu mai spuneti nimic, sunteti penibili. Pentru tam-tamuri Rusia nu se streseaza, isi pastreaza fortele si secretele militare pentru un eventual razboi serios (pb Al Treilea Rzboi Mondial). De ce credeti k multe tari le este frica de Rusia? asta era scopul tarii lui Putin, de-ai subestima puterea.