Culisele arestarii: Autoritatile elvetiene i-au informat pe americani ca Roman Polanski urma sa ajunga la Zurich

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:02 Actualitate | Internaţional


Roman Polanski
Foto: Captura Youtube.com
Arestarea regizorului Roman Polanski intr-un scandal sexual a fost posibila dupa ce autoritatile din Elvetia i-au informat pe oficialii americani ca acesta urma sa participe la un festival de film la Zurich, informeaza AP. Elvetienii i-au intrebat pe oficialii din SUA daca pot trimite o cerere pentru arestarea regizorului.

AP a obtinut mai multe mesaje transmise prin posta electronica care arata ca autoritatile juridice elvetiene au transmis un fax in SUA, informandu-i pe omologii lor americani ca Roman Polanski urma sa viziteze Elvetia.

Noile detalii ale arestarii lui Polanski ridica din nou semne de intrebare legate de motivul pentru care Elvetia s-a decis abia acum sa-l aresteze pe regizor, desi el calatorea frecvent in aceasta tara, avand chiar si o casa in Alpi, scrie AP.

Dupa ce au primit informatia, oficialii federali americani au alertat procuratura din Los Angeles, care a emis un mandat de arestare.

Polanski a fost arestat la 26 septembrie, dupa ce a ajuns la Zurich unde urma sa primeasca un premiu pentru intreaga activitate.

Laura Sweeney, purtatoare de cuvant a Departamentului american al Justitiei, a declarat ca nu poate confirma niciuna dintre informatiile obtinute de AP, spunand: "nu comentam in chestiuni de extradare pana cand persoana implicata nu se afla pe teritoriul SUA".

Marti, un tribunal elvetian a respins apelul regizorului de a fi eliberat din arest, in asteptarea extradarii sale in Statele Unite. "Potrivit legii elvetiene, detentia este o regula in timpul desfasurarii procedurii de extradare", a anuntat Tribunalul Federal Elvetian. "Curtea a considerat ca riscul ca Roman Polanski sa fuga, daca este eliberat din custodie, este mare", au precizat judecatorii elvetieni.  

Tribunalul a anuntat in urma cu o luna ca a primit o plangere formulata de Polanski, care contesta mandatul de arestare. Avocatul sau din Paris a declarat, pe de alta parte, ca va solicita eliberarea pe cautiune a regizorului. "Cerem sa fie eliberat, daca e necesar cu conditii impuse", a declarat Herve Temime.

Cunoscutul regizor, actor si scenarist a fost arestat in cadrul unui proces deschis de autoritatile americane in urma cu peste 30 de ani, intr-un scandal sexual.

Regizorul a recunoscut ca a intretinut relatii sexuale consimtite cu o minora si a pledat vinovat pentru acuzatia de "relatii sexuale ilegale", fapta pentru care a petrecut 47 de zile in inchisoare. La finele lunii ianuarie 1978,  Roman Polanski a fugit in Europa. De atunci, el nu a mai revenit niciodata in Statele Unite, de teama de a nu fi arestat.


Citeste mai multe despre   
















1238 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    posta electronica? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:32)

    Aramis [utilizator]

    haida-de, ce sunteti francezi?
  • +4 (4 voturi)    
    cunoscutul regizor (Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    este totusi un violator si un pedofil. Punct.
    • +2 (6 voturi)    
      ca regizor =un geniu ,ca om= o javra (Miercuri, 21 octombrie 2009, 22:00)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      merita din plin sa moara in puscarie -suntem raspunzatori de faptele noastre ,altfel am fi animale
  • +3 (3 voturi)    
    so what ?! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:52)

    Clujeanu [anonim]

    Polanski a fost toata viata un las pentru ca nu a mers sa raspunda in fata justitiei americane.

    Acum o va face.
  • +3 (5 voturi)    
    eh (Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:58)

    omrrau [anonim]

    noile 'informatii' nu ridica niciun semn de intrebare, in schimb e cel putin dubioasa insistenta voastra [si a celorlalti cocorifei de presa] de a publica articole care in mod voalat sau pe fata iau apararea unui posibil pedofil si care cauta nod in papura sistemelor judiciare elvetian si american. A.N. - adicaa? cine esti dumneata draga tovarase reporter? adrian nastaselu? haideti domnilor hotniuzi, incercati sa fiti mai obiectivi, impartiali si lucizi, nu va mai tineti de campanii ce instiga la nerespectarea legilor altor state. In loc sa ridicati intrebari aiurite despre 'motivele' actiunii penale declansate asa tarziu in Elvetia mai bine va exprimati opinia in legatura cu aspectul bizar al obtinerii informatiiilor de catre AP prin incalcarea secretului corespondentei si interferenta ilegala in procesul penal [in timpul desfasurarii urmaririi penale, pana la trimiterea in judecata a cazului, informatiile si operatiunile anchetei in curs, precum si procedurile legate de caz sunt oricum secretizate fata de terti, prin urmare 'informatiile' au fost aruncate pe piata de catre avocatii lui polanski, zic io, in scopul manipularii opiniei publice]
  • +4 (8 voturi)    
    mazel tov (Miercuri, 21 octombrie 2009, 21:10)

    DNA [anonim]

    Eu nu inteleg. De ce nu recuza instanta din Elvetia si cere stramutarea la Judecatoria Craiova? In max. 15 sec. e judecat in stare de libertate. Iar daca e si mai destept se combina cu celalat minoritar Nati si le da spaga in specimene...
  • +4 (4 voturi)    
    atata zgomot! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 22:14)

    cet23 [anonim]

    Mult zgomot pentru nimic! Iar pentru cei care zbiara si urla cum de este posibil asemenea personaj artistic sa fie arestat, sa se gandesca putin ca e vorba de fiica lor. Sa vedem, o sa fie la fel de ... intelegatori?
    Daca da, treaba lor! Daca nu, ce atata zgomot?
  • 0 (2 voturi)    
    Vax (Joi, 22 octombrie 2009, 0:46)

    Alex [anonim]

    Polanski e junior pe langa Maikal, pedofil inrait care lua si medicamente pentru a se trata impotriva atractiei perverse fata de baietei dar e venerat de toti cretinii. Sa nu uitam cum il astepta Iliescu in ploaie iar Stolojan i se adresa in lipsa.E posibil ceva mai penibil ?