Papa Benedict al XVI-lea deschide poarta Bisericii Catolice pentru anglicanii traditionalisti

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2009, 20:21 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea a deschis marti poarta Bisericii Catolice pentru anglicanii traditionalisti dezamagiti de biserica lor, inclusiv preotilor casatoriti, relateaza AFP.

Cardinalul William Joseph Levada, prefect al Congregatiei pentru Doctrina Credintei, a anuntat presei ca Vaticanul va publica, in perioada imediat urmatoare, o "Constitutie apostolica" semnata de Benedict al XVI-lea.

Aceasta va crea un cadru care va permite primirea in sanul Bisericii Catolice anglicanii care nu se mai regasesc in Biserica fondata in 1534 de regele Henri al VIII-lea.

Acesti disidenti denunta in special consacrarea episcopala a femeilor si binecuvantarea casatoriilor homosexuale. Noii credinciosi vor avea o liturghie speciala, a precizat cardinalul Levada.

In opinia sa, numarul celor care ar putea reveni in Biserica Catolica este cifrat la "20 sau 30 de episcopi si cateva sute de persoane".

Acest anunt-surpriza - conferinta de presa a fost convocata in seara zilei de luni, un fapt putin obisnuit la Vatican - intervine cu cateva zile inainte de deschiderea dialogului doctrinal cu lefevristii, care debuteaza luni.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1103 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Credinta aduce intelegere (Marţi, 20 octombrie 2009, 21:14)

    Felix [anonim]

    Inainte sa apara obisnuitele, din pacate, ofense la adresa Papei si a catolicilor tin sa precizez ca decizia Papei Benedict al XVI-lea a fost salutata de Arhiepiscopul anglican de Canterbury, Rowan Williams, care s-a declarat de acord cu crearea unei structuri in cadrul Bisericii Catolice care sa ii primeasca pe anglicanii care doresc sa treaca in Biserica Catolica. Este un exemplu de dialog si de respect pentru binele credinciosilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Normalitatea imbratisarii tuturor doctrinelor (Marţi, 10 noiembrie 2009, 1:57)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva! Felix, tu esti ortodox sau de alta confesiune? Si in orice caz, sa ma ierte Domnul, imi permit a te mustra? Ce vorbesti de credinta care aduce intelegere?? Credinta in ce aduce intelegere? Ce face papalitatea nu se numeste dialog sau sincer respect, ci un mod simpatic de concesie de credinta!! Sf Marcu din Efes spunea clar:"Nu exista concesie in materie de credinta!" Ori despre ce credinta vorbesti tu? Cine esti tu sa schimbi ceea ce au spus cei care au facut minuni? Smereste-te! Ecumenismul si unirea tuturor in numele lui antihrist are sa se petreaca oricum. Important e ca noi sa fim intre cei care marturisesc Adevarul! Asta este pozitia Ortodoxiei, nu a mea! Pentru rugaciunile Sintilor Parintilor nostri, Hristos Dumnezeu sa ne ajute! Numai bine!
  • -5 (11 voturi)    
    era de asteptat (Marţi, 20 octombrie 2009, 21:25)

    Anonim [anonim]

    hmm asta da ::::" consacrarea episcopala a femeilor " si binecuvantarea casatoriilor homosexuale .....bravo. Se gasesc o gramada de exemple in Biblie unde s-au casatorit homosexuali ..nu ? sau femei apostoli .
    Saracii homosexuali nu puteau dormi noaptea stiind ca nu sunt binecuvintati ......sa fim seriosi .Interesele politice guverneaza religia in zilele de azi ...din pacate. Religia a ajuns o forta majora de manipulare a oamenilor ......
    Sa-ti fie rusine Papa !
    • 0 (0 voturi)    
      chiar? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 3:52)

      pandele [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      poti da cateva exemple de casatorii intre homosexuali in biblie sau femei apostoli(capitol, verset)?
  • +3 (7 voturi)    
    Se putea altfel... (Marţi, 20 octombrie 2009, 21:52)

    Felix [anonim]

    Se pare ca nu a durat prea mult linistea si de ceea ce ma temeam (a se vedea comentariul anterior), nu am scapat! Dumnezeu cu mila!
    • -1 (3 voturi)    
      credinta nu adunce intelegere (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:31)

      Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui Felix

      Confunzi intelegerea cu sovinismul.
    • -2 (2 voturi)    
      "Biserica anglicana" e creatia Vaticanului ... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 5:26)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Felix

      ca reactie la Reforma: cum poti sa controlezi mai bine un fenomen de rebeliune daca nu creind proprii "rebeli" cu care pastrezi legaturi secrete - a se vedea rolul jucat de Vatican si Marea Britanie in "noua ordine mondiala", al carei cap "spiritual" se vrea papa!

      Cat despre catolicii de rand - nu e vina lor c-au fost inselati atata timp.