VIDEO Horia Cretan, romanul care a devenit eroul New York-ului dupa ce a salvat un copil dintr-un incendiu

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2009, 13:30 Actualitate | Internaţional

Horia Cretan - "Bunul Samaritean"
Foto: msnbc.msn.com
Un roman a devenit eroul New York-ului, dupa ce a salvat dintr-un incendiu un baiat de 4 ani. S-a intamplat miercuri, cand Horia Cretan a auzit din magazinul sau din cartierul newyorkez Bronx "tipete disperate".

A iesit imediat afara si a vazut "valuri de fum" iesind de pe o fereastra de la etajul patru al unui imobil. "Bunul samaritean" a luat rapid o scara pentru a ajunge la iesirea de urgenta a cladirii, transmite Msnbc.com.    

In momentul in care a ajuns in dreptul ferestrei, un pompier l-a scos din casa pe baiatul aflat in stare de inconstienta. Horia Cretan a luat copilul in brate, a coborat cu el pe scara, dupa care l-a acoperit cu o patura pentru a-l proteja. Baiatul este internat in spital, iar starea sa de sanatate este buna.



Nu este prima oara cand Horia isi risca viata pentru a-i salva pe cei din jurul sau. In Romania, el si-a salvat sora, tot dintr-un incendiu, subliniaza jurnalistii americani care au realizat materiale ample pe marginea acestui subiect.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

8569 vizualizari

  • -25 (29 voturi)    
    Piroman (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:47)

    STF [anonim]

    Pai daca e al doilea incendiu al lui poate o fi piroman :)
    • +20 (24 voturi)    
      unde dai si unde crapa (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:56)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui STF

      fasole iti mai trebe, ca muci ai destui
    • +9 (13 voturi)    
      glume proaste (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:57)

      George [anonim] i-a raspuns lui STF

      Fii serios
    • +7 (11 voturi)    
      Pacat ca existi STF. (Vineri, 2 octombrie 2009, 17:44)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui STF

      Cu comentariul facut de tine chiar ca este un pacat ca existi.
      • -1 (3 voturi)    
        toleranta (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:35)

        norfolk [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        ... hai, mai, relaxati-va. Nu e cea mai buna, dar e doar o gluma.
        Am un fost coleg de scoala... campion la glume proaste! Acum 4 ani a avut ocazia sa salveze 2 vieti, a mea si a baiatului meu. Multumesc lui Dumnezeu, n-a pierdut-o!
        ... de atunci parca nu ma mai supara glumele lui...
        • +3 (5 voturi)    
          Exista si limite (Vineri, 2 octombrie 2009, 22:50)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui norfolk

          Exista si limite.
    • +2 (4 voturi)    
      Sa-ti fie rusine (Vineri, 2 octombrie 2009, 20:45)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui STF

      Sa-ti fie rusine si sa ramai un anonim toata viata.
  • -1 (13 voturi)    
    bai, as zice totusi ca pompierul a scos baiatul (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:18)

    neloo [anonim]

    din flacari.
    • 0 (2 voturi)    
      am vazut la CNN-IN MOD CLAR POMPIERUL A SALVAT (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 18:30)

      Fekete Tulipan [anonim] i-a raspuns lui neloo

      ..copilul ;Cretan la preluat intrun acces de voluntariat tipic romanesc, in deplina siguranta a coborat o scara pe care era singur ,si s-a facut ca il resusciteaza
      dar americanii sunt cei mai naivi dintre naivi ;in opinia mea pompierul e eroul iar Cretan e ajutor de erou,sau erou adjunct
  • -3 (9 voturi)    
    my hero..... (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:36)

    eu [anonim]

    ooooooohhh...
  • +21 (21 voturi)    
    ... (Vineri, 2 octombrie 2009, 15:02)

    Vladutz [anonim]

    eu nu va inteleg... omul si-a riscat viata sau cel putin integritatea corporala, pentru ca II PASA.

    voi stati si faceti misto, in loc sa invatati macar ceva. d-aia suntem unde suntem, ca toti sarim sa "ajutam" pe cineva... sa va fie rusine!
    • +14 (14 voturi)    
      Cel putin lui i-a pasat... (Vineri, 2 octombrie 2009, 15:58)

      gabri_ella [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz

      Ai dreptate, i-a pasat. Sunt convinsa ca au fost si alti gura-casca prin preajma, dar LUI i-a pasat ca cineva e in pericol. Sunt convinsa ca si-a amintit de primejdia prin care a trecut sora lui.
      Gestul pe care l-a facut e laudabil. S-au gasit altii sa-l critice. Oare lor de cate ori le-a pasat?
  • +7 (11 voturi)    
    Pentru STF, nello & co - 2 intrebari (Vineri, 2 octombrie 2009, 15:10)

    lucard [anonim]

    Va simtiti bine cand va dati cu rasu' si parerea oriunde?
    Va simtiti bine ca mama voastra v-a facut romani si nu congolezi?
  • +5 (13 voturi)    
    Observatie (Vineri, 2 octombrie 2009, 15:16)

    Observator [anonim]

    Daca se intampla in Italia, ziarele ar fi scris ca omul a si furat ceva din apartament salvand baiatul.
    • +7 (7 voturi)    
      fals (Vineri, 2 octombrie 2009, 16:13)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui Observator

      S-au intamplat si in Italia acte de genul asta, iar presa nu le-a relatat la modul negativ.
      Mai tii minte cutremurul devastator unde romani de-ai nostrii au stat zi si noapte sa ajute pe cei ramasi fara casa ?
      Si asta este doar un singur exemplu ce mi-l aduc aminte. Cu siguranta sunt si altele in care un roman sau mai multi au aparut ca si personaje pozitive in presa italiana.
    • -1 (3 voturi)    
      Vize (Vineri, 2 octombrie 2009, 16:30)

      lolo [anonim] i-a raspuns lui Observator

      De aia este foarte bine sa ramana inca vize de intrare pentru romani in US. Macar aici inca nu ne-am facut natia de ras.
      • -1 (1 vot)    
        Vize? (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 8:33)

        vvv [anonim] i-a raspuns lui lolo

        Omule, vizele oricum nu se scot, dar ca sa intri in lagarul american, tre' sa dai concurs.
    • +3 (5 voturi)    
      l-am vazut la stiri (Vineri, 2 octombrie 2009, 16:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Observator

      si nu am auzit sa spuna careva ca e roman... :( dar tot mi-a crescut inima vazandu-l laudat :">
      • -1 (5 voturi)    
        ala e american (Vineri, 2 octombrie 2009, 17:06)

        dusa [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        asa spun toti dupa ce isi iau cetatenia, nu mai sint romani decit cind vor....
      • +2 (2 voturi)    
        ba (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:31)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Ba chiar spune comentatoarea ca si-a salvat in copilarie sora in Romania..dintr-un incendiu
  • -2 (4 voturi)    
    Cica e croat (Vineri, 2 octombrie 2009, 22:32)

    adi [anonim]

    Tocmai ce am vazut stirea pe postul spaniol Telecinco...si aici spun ca bunul samaritean ar fi croat. Daca fura sau viola ....sigur era roman.
  • +1 (1 vot)    
    Pizma ! (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 8:40)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Sport national.Invidia e constructiva! Pizma e distructiva. De ce sa fie bine ! DDD
  • +2 (2 voturi)    
    Daca nu era roman? (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 9:49)

    raul [anonim]

    Daca maine s-ar corecta articolul si s-ar spune ca era un tigan ungur si nu un roman v-ar disparea piuitul. De fiecare daca cand un "roman" face ceva deosebit in strainatate va umflati in pene de parca ar avea vreo legatura cu voi. Omul sta in State, nu e roman decat in buletin.

    PS: gluma cu piromanul e tare.
  • +1 (1 vot)    
    . (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 10:57)

    Gabriela [anonim]

    Eu una sunt mandra de el, nu multi ar fi avut curajut lui :)