Tiganii romani in presa franceza: Am plecat din Romania, pentru ca nu era nimic pentru noi acolo. Nimic de lucru, niciun ajutor

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:25 Actualitate | Internaţional

Tabara de tigani din orasul Brest
Foto: LeTelegramme.com
"Suntem tigani. Am plecat din Romania, pentru ca nu era nimic pentru noi acolo. Nimic de lucru si niciun ajutor". Povestea vine de la Victor, un tigan din Romania care acum traieste intr-o tabara din orasul francez Brest. Vorbeste in franceza, "o limba pe care el si colegii sau au invatat-o pe bancile scolii", scrie publicatia franceza Le Telegramme.  

Locul in care tiganii au ales sa "campeze" nu poate fi trecut cu vederea. Intreaga "asezare" este invaluita in fumul provenit de la un singur foc, pe care oamenii incearca sa fiarba un pui. In jurul acestuia, cateva corturi mici si alte adaposturi improvizate. Pe jos, cutii, cartoane si un covor mare, care marcheaza centrul taberei.

Langa toate acestea, rufele se usuca la soare. Tiganii si-au asezat gunoiul cu atentie in pungi sigilate si depozitate departe. Locul este curat, subliniaza jurnalistii din Hexagon. "Avem noroc, nu ploua", explica Victor intr-o franceza aproximativa.

Toate familiile din aceasta tabara au venit in Franta cu autocarul, in luna martie. Acum, in apropierea iernii, incearca sa-si gaseasca un adapost mai sigur. Duminica trecuta au fost "vizitati" de politie, care le-a cerut sa-si ridice tabara. Dupa care nimeni nu a mai trecut pe la ei. Singurii care vin in mod constant sunt membrii unei asociatii.

"Acest grup nu are nicio problema cu regulile. Pentru ca, din 2007, Romania face parte din Uniunea Europeana. Ca atare, cetatenii romani se pot deplasa unde doresc in Franta si in alte state ale UE", a explicat pentru Le Telegramme, Françoise Paugam, responsabil al asociatiei. "Ceea ce ne ingrijoreaza, in cazul lor, sunt conditiile de viata", incheie acesta. 


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5445 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    123 (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:40)

    sandu [anonim]

    sa plece cu totii ! nu ne suparam! abia asteptam.
    • +1 (15 voturi)    
      in conditiile astea (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:48)

      the [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      o sa te rog sa-mi dai adresa,
      ca sa-ti cer rambursarea anticipata a unei parti din impozitul sporit, pe care-l voi plati !
      Pai, cum vine aia ?
      Voi, în România sa ramâneti cu tiganimea nobila, cu regii si împaratii, cu bogatanii locuind în vile thailandeze ,
      iar eu sa le dau banii necesari, ca sa si le faca ?
      Visezi !
      • +7 (7 voturi)    
        Si.. (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 15:05)

        salontanul [utilizator] i-a raspuns lui the

        Si au gasit apa , tigancile?
    • +18 (20 voturi)    
      . (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:59)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      romanii incep sa devina din ce in ce mai agresivi cu tiganii. Intr-o zi am luat autobuzul, era aglomerat si asemanator cu o sauna. Langa usa din spate erau 3 baieti normali, stand in picioare, purtandu-se destul de civilizat. La o statie au vrut sa se urce 2 pirande, probabil fara bilet ca asa fac ei. Atunci unul din baieti le-a oprit zicand: "TIganii merg pe jos!". Dupa cateva secunde unul a adaugat: "DA! Voi putiti! Voi nu aveti voie!". Tigancile nu s-au mai urcat dar zbierau ceva pe tiganeste, cred ca nu era de bine. Am zambit instinctiv, iar cei din autobuz zambeau si ei. De parca ne-au razbunat acei 3 tineri. Situatia o sa degenereze si nu cred ca e doar din vina romanilor.
      • +13 (15 voturi)    
        Vina este impartia (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 15:18)

        cetateanul [anonim] i-a raspuns lui radukku

        In ro. putini oameni sunt responsabili si seriosi, ong-urile tiganesti nu cred ca au reusit sa faca ceva. Totul s-a facut haotic, tiganii imbogatiti dau rau exemplu celor saraci, putinii tgani harnici sunt uitati si cum nu dau probleme cine sa-i bage in seama, civilizarea ar trebui sa inceapa cu cei care doresc sa devina oameni normali. Eu nu inteleg de ce sa-i ajutam pe cei care fura si sa-i uitam pe tiganii rudari care muncesc de dimineata pana seara.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu sunt de acord... (Luni, 28 septembrie 2009, 11:40)

          Nick [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

          Nu sunt de acord.

          Vina NU este a romanilor.
          Tiganii nu numai ca nu sunt discriminati in Romania, sunt chiar ajutati.

          Imagineaza-ti ca la facultatea pe care am terminat-o acum vreo 2 ani, eu am intrat dupa ce am dat examene de admitere. Pe de alta parte, existau 10 locuri pentru tigani la care se intra doar cu dosarul. Numai sa doreasca sa vina sa invete.....

          In acest caz cine a fost discriminat? Si ghici ce? Locurile nici macar nu s-au ocupat.

          Nici nu mai vorbesc de faptul ca te fura ca-n codru (am avut in echipa care mi-a ridicat casa 2 tigani si pana la urma am sfarsit prin a face scandal la firma de constructii fiindca imi dispareau diferite chestii de prin curte).
      • -4 (18 voturi)    
        bun exemplu ai dat! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 16:42)

        jo [anonim] i-a raspuns lui radukku

        carevasazica nu le permitem nici macar sa se apropie de noi. atunci cum sa se integreze intr-un colectiv de munca? unde sa se spele daca nu au bani nici de mancare, darmite de locuinta? cum sa aiba posibilitatea de a trai cinstit? cum sa nu fure (mai ales din necesitatea de a supravietui, dar si din razbunare) cand le inchidem constant toate usile, pana si cele de la autobuz???

        tiganii se vor schimba in bine atunci cand indivizii romani isi vor schimba comportamentul fata de ei !
        • +11 (13 voturi)    
          . (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:42)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui jo

          nu e exemplu, e o intamplare. Eu n-am nicio treaba cu tiganii, daca ei fura si violeaza in strainatate nu ma fac pe mine de rusine. Am avut cativa colegi tigani la scoala si liceu, si erau printre cei mai de treaba si prieteni de incredere. Unii se integreaza dar majoritatea nu. Si nu e responsabilitatea mea sa integrez tiganii.
          Iti raspund si pt mesajul "In Romania" ora 16:34 de mai jos:
          Dupa cum am zis mai sus acei fosti colegi tigani ai mei nu au fost discriminati, deci pica argumentul cu descurajarile din scoala. Cat despre angajari stiu o alta chestie. O cunostinta de-a mea a angajat la firma de constructii 4 tigani. Au muncit pana ce au primit primul salariu, apoi au inceput sa dispara unelte, materiale de constructii, la munca veneau cand voiau. I-a concediat in scurt timp ,nu fara scandal si amenintari din partea lor. Apoi a jurat cu mana pe inima ca nu mai angajeaza tigani. Asta poti sa-l consideri exemplu de ce unii nu angajeaza tigani. Desigur, nu trebuie sa generalizam, sunt si tigani care fac treaba excelenta si de mare raspundere in firme, insa majoritatea patronilor care nu angajeaza tigani au avut deja probleme cu ei nu din considerente rasiste. Pe el il intereseaza sa ii mearga firma bine, nu conteaza daca 100% din angajati sunt tigani.
          • +2 (10 voturi)    
            exemplele tale (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 18:26)

            jo [anonim] i-a raspuns lui radukku

            nu tin. si eu am avut colegi tigani in scoala si erau pusi in ultima banca. invatatoarea / profesorii ii tratau fie zeflemitor, fie de-a dreptul cu scarba. nu tin minte sa se fi jucat cineva cu ei in pauze in scoala primara, iar mai tarziu ii cam ocoleam (ce-i drept, in generala erau putini si ceva mai spalati decat ceilalti, care renuntasera la scoala dupa doar cativa ani). in facultate n-am avut nici macar un singur coleg tigan.

            apoi nici exemplul cu furtul de pe santier nu tine. de ce? pentru ca pe toate santierele se fura. se fura materiale, se fura carburant, se fura unelte, se fura la contabilitate, nu se declara toti angajatii, nu se declara toate veniturile etc. iar majoritatea celor ce fura de pe santiere nu sunt tigani, din simplul motiv ca sunt romani.

            iar romanul proprietar (eventual mic patron sau functionar sau etc) care ii cere unui sofer (angajat la ceva firma, preferabil cat mai mare, sau apartinand statului) sa ii aduca o raba de balast, nu considera ca indeamna (si ia parte) la furt, ci ca se descurca ieftin facand totodata un bine si amaratului de sofer.

            nu stiu cum se face ca atunci cand un tigan fura toti romanii striga "hotzul", iar cand fura cateva milioane de romani zicem doar ca sunt smecheri, inventivi si descurcareti.

            iar daca majoritatea tiganilor nu se integreaza este pentru ca pe majoritatea ii tratam pecum in "intamplarea" (te-ai scos si ne-ai absolvit de orice vina cu acest cuvant) povestita de tine mai sus.
            • +2 (2 voturi)    
              nici argumentele tale nu tin (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:02)

              ceferistul [anonim] i-a raspuns lui jo

              ar tine probabil intr-o tara in care populatia majoritara nu este rasista, xenofoba, ignoranta, lipsita de bun simt, etc
        • +1 (1 vot)    
          Parca ai trai pe alta planeta (Duminică, 27 septembrie 2009, 16:29)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui jo

          Jo tu traiesti/ai trait in Romania ca sa emiti asemenea enormitati?

          Unde vezi tu ca romani ii agreseaza, fura, omoara pe tzigani asa cum fac tzigani cu romani?
          • +1 (1 vot)    
            sa ne / ii vedem mai bine (Duminică, 27 septembrie 2009, 23:52)

            jo [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

            romanii nu jefuiesc & omoara multi tigani pt ca nu sunt multi tigani de la care sa aiba ce jefui.

            in schimb sunt pline puscariile (si la noi si dincolo) de romani care au jefuit & omorat (atat romani cat si straini). doar ca aflam ceva mai rar despre ei & tindem sa le uitam repede faptele (ceea ce nu putem uita cand faptasii sunt tigani)...

            despre agresivitate ce sa mai zic - daca ar fi o trasatura exclusiv tiganeasca, atunci ar insemna ca o buna parte din cei ce au postat aici nu sunt romani, precum pretind a fi...
        • 0 (2 voturi)    
          jo, stii foarte bine ca (Duminică, 27 septembrie 2009, 19:56)

          the [utilizator] i-a raspuns lui jo

          Sfântu Asteapta e român ...
          as fi curios sa stiu, daca n-ar mai exista :
          "tiganii"
          "bozgorii"
          "jidanii"
          rusii, bulgarii, turcii, tatarii ...

          pe cine ar începe românii sa deteste ?

          nu te supara, am si eu o pofta de minusuri ... fac colectie :)))
          • -1 (1 vot)    
            DE CE (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:19)

            sabo [utilizator] i-a raspuns lui the

            JUDECATI LA LIMITA?
            CONCLUZIA NU POATE FI RATIONALA!
            • 0 (0 voturi)    
              deformatie tehnica (Luni, 28 septembrie 2009, 11:20)

              the [utilizator] i-a raspuns lui sabo

              calculul la limita de rupere ...
          • +2 (2 voturi)    
            ;) (Luni, 28 septembrie 2009, 0:00)

            jo [anonim] i-a raspuns lui the

            eh, suntem inventivi si descurcareti ;)
    • +11 (17 voturi)    
      Dragi frratzi tigani, drum bun si cale batuta! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:15)

      Tiganiada (nu opera literara, cealalta) [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Trebuie incurajati permanent sa emigreze definitiv in tarile vestice unde sunt "bine primiti", unde primesc atatea gratuitati fata de Romania, pe cuvant ca nu cunosc nici macar 1 singur roman care sa ii regrete. Mergeti fratilor acolo, ca e clar mai bine, va dau aia de toate, si bani si medicamente si scoala gratis, si alimente, va lasa sa va faceti tabere, etc.

      Plus ca puteti fura si cersi in euro, nu in lei, mishto..

      Tiganii din Romania fac parte din mai multe neamuri, 66% din ei potrivit sondajelor se autonumesc "tigani", iar denumirea de "rom" a fost o eroare grava a regimului Roman-Iliescu, in 1996.
      Insa si francezii continua sa ii numeasca "gitans", britanicii "gipsy", italienii "zingarro", rusii "tsigansky", etc.

      Oficial, la recensamant, 2,5% cetateni romani s-au declarat de etnie "tigani"/"romi, insa asociatiile si ONG-urile tiganesti sustin ca acestia sunt de 3 ori mai multi, circa 1,5 milioane din cei 21,5 milioane cetateni.
      Cum ei sunt concentrati adesea in orase mai mari si in cartiere compacte la sate si orase mai mici, vizibilitatea lor e mai mare si par mai multi in anumite regiuni ale Romaniei.

      De regula, desi peste tot exista tigani, vezi mai multi blonzi sau cu pielea alba si mai putini "tuciurii" (asimilati popular cu tiganii) in Suceava sau Iasi, decat in Bucuresti sau Fetesti, e incontestabil si usor de constatat.

      Tiganii din Romania, ajunsi la Dunare in sec.14-15, odata cu destramarea imperiului bizantin si invazia musulmana a turcilor otomani, sunt asimilati lingvistic drept romanofoni (peste 1 milion), maghiarofoni (peste 250.000) si turcofoni (cateva mii in Dobrogea).
      Asimilarea lor culturala e insa mult mai slaba, doar o minoritate dintre ei reusind sa "devina" romani, maghiari sau "turci", fie prin metisaj etnic, fie prin efort educational.

      Opinia mea e ca un tigan ce munceste cinstit, respecta scoala, obiceiuri romanesti si legea, se comporta civilizat, trebuie considerat un roman si primit in poporul nostru, merita!
      • -1 (9 voturi)    
        opinia ta e clara (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 16:47)

        jo [anonim] i-a raspuns lui Tiganiada (nu opera literara, cealalta)

        "Opinia mea e ca un tigan ce munceste cinstit, respecta scoala, obiceiuri romanesti si legea, se comporta civilizat, trebuie considerat un roman si primit in poporul nostru, merita!"

        cum sa te cred cand tot restul mesajului tau dovedeste ca ai o atitudine de respingere fata de tigani? cu astfel de convingeri, daca ai fi patron, sunt sigur ca nu ai angaja vreodata un tigan dandui-i astfel ocazia de a munci cinstit, de a se spala, de a-si intretine copiii la scoala, de a se comporta civilizat etc.
      • +1 (1 vot)    
        da bine le zici mestere! (Luni, 28 septembrie 2009, 11:24)

        veronel [anonim] i-a raspuns lui Tiganiada (nu opera literara, cealalta)

        sunt de acord cu ce spui, spre finalul postarii tale aproape m-ai facut sa regret ca sunt rasista.
        inca ceva: mai desteptele candidate la limbi straine (univ. buc.) isi iau adeverinta de rrom de la asociatii si intra direct, fara concurs, pe locurile de la buget special pentru cei colorati (30 locuri!).Practica e popularizata de sefele de catedra, care te indruma binevoitor in functie de... "donatie".
    • +2 (2 voturi)    
      Dezindustrializarea Romaniei (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:09)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Paretea proasta e ca de 20 de ani o clasa politica din esalonul2- PCR securitate politie armata (si controlat de esalonul1)-conduce tara furand distrugand si fara a crea locuri de munca .
      Asta e valabil pentru toti romanii nu numai pentru tigani !
      Tarile care au iesit din criza sunt Japonia Germania ,Franta ,Corea de Sud Oare Intamplator ?
    • -1 (1 vot)    
      cind eram presedinte (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:30)

      Chirac [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Atunci v-am facut tigani pe toti romunii, insa daca stau bine si ma uit acum noi sintem ce-ati fost voi si mai mult decit atit., ca sa-l citez pe tribunul Vadim.
      V-as cere scuze, dar noi francezii nu prea avem in obicei asa ceva, mai ales ca-cuvintul este de origine englezeasca.
      • 0 (0 voturi)    
        monsieur l'expresident ... (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:12)

        the [utilizator] i-a raspuns lui Chirac

        zau ca nu va inteleg ... permettez,
        cuvântul "excuse" e de origine normanda, exportat de Guillaume le Conquerant si adoptat de bietii saxoni ... si nu invers !
        iar cuvântul "pardon" ... e de origine româna, asa ca-l puteti folosi în voie , îl pricepe toti, pâna si astia din ziua de azi, de vorbeshte în newspeak ...
  • +4 (10 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:42)

    qrotiec [anonim]

    dar de spalat cine ii opreste?... macar
    • -2 (10 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:07)

      jo [anonim] i-a raspuns lui qrotiec

      de spalat se spala si tiganii cum se spalau strabunicii nostri romani in urma cu 100 de ani : o data sau de doua ori pe an, vara, la parau. de ce se spalau strabunicii nostri asa rar? pai pentru ca :
      * toti semenii lor se spalau la fel de rar (nu vorbesc de burgheji si de mosieri, ca aia erau putini si nu se amestecau cu prostimea, asa cum nu ne amestecam noi cu tiganii)
      * tineau la obiceiurile stravechi si le dispretuiau pe cele noi - de aceea nu isi trimiteau copii la scoala si umbla invatatorul prin sat sa ii roage sa-si lase copii sa invete carte ; exemplu mai recent de dispret fata de obiceiuri noi : cati barbati romani foloseau deodorant in urma cu 40 de ani? cati dintre bunicii celor ce acum au 30 de ani foloseau deodorant si se spalau mai des de o data pe saptamana?
      * traind in grupul lor inchis, nu aveau cum sa afle ce e aia "civilizatie"
      * nu aveau bani nici sa-si cumpere incaltaminte, darmite sa-si ia sapun ! apoi din octombrie pana-n aprilie era intotdeauna prea frig in case / bordeie pentru a se spala !
      * la ce bun sa se spele daca oricum nu interactionau cu "domnii"? chiar daca intalneau "domni" in rarele iesiri la oras, mai mult de 2 vorbe (salut & tocmeala) nu schimbau cu ei. avand in vedere scurta intrevedere, nici domnii nu erau prea deranjati de mirosul taranilor (cam asa cum, in urma cu vreo 10 ani, nici pe noi nu ne deranja mirosul & aspectul vanzatorilor de lubenita veniti de la sute de km distanta pt a sta cu saptamanile nespalati langa o gramada de harbuji)
      etc.

      deci, de spalat cine ii oprea pe stramosii nostri de acum un secol? apoi, exista vreo deosebire la nivel material intre stramosii nostri de atunci & tiganii nostri de acum? nu vorbesc de romanii bogati de atunci, nici de tiganii cu mercedes
      de acum, ci de cei ce traiau / traiesc la coada calului.
      • +3 (3 voturi)    
        asa or fi fost ai tai, dar (Duminică, 27 septembrie 2009, 0:44)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui jo

        bunicii mei ţărani aveau un ciubăr mare şi iarna în fiecare zi de sâmbăta după masa fierbeau apă şi făceau baie. Dumineca mergeau foarte curaţi şi îngrijiţi la biserică.
        • 0 (4 voturi)    
          fapte (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:41)

          jo [anonim] i-a raspuns lui IoanB

          intr-adevar, o parte din populatia rurala din ro (in functie de varsta, instructie, frecventa contactelor cu lumea urbana etc) a inceput sa se spele regulat (o data pe luna sau, mai rar si mai putini, o data pe saptamana pe tot corpul ; pe maini aproape inainte de fiecare masa etc) in urma cu aproximativ o jumatate de secol.

          pe masura ce populatia s-a schimbat prin inlocuirea naturala a generatiilor, comportamentele s-au schimbat la randul lor, astfel incat putem estima ca in anii '80 majoritatea indivizilor romani de la sat se spalau regulat, iar de vreo zece ani majoritatea celor mai tineri dintre ei a inceput (sau nazuieste) sa-si introduca apa curenta & sa-si construiasca sali de baie, toalete in casa etc. or aceste date nu infirma afirmatiile mele din postul de mai sus, ci le completeaza.

          asa au fost nu doar strabunicii si bunicii mei, ci cei ai marii majoritati a romanilor. de ce zic a marii majoritati? pentru ca in urma cu un secol aprox 85% din romani traiau in mediu rural, in anii '30 procentul era de aprox 80%, la sfarsitul anilor '40 procentul scazuse la aprox 75% iar in momentul de fata suntem urbanizati in proportie de aprox 53%.
      • +3 (3 voturi)    
        Poate strabunicii tai... (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:05)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui jo

        Poate strabunicii tai se spalau o data sau de doua ori pe an!
        Bunicii mei (pe care i-am cunoscut in copilarie), oameni simpli si muncitori, se spalau in lighean in fiecare dimineata pe fata, pe maini si la subtiori, iar seara, cand veneau in casa de la treburile de afara, se spalau pe picioare! faceau baie o data pe saptamana, indiferent ca era iarna sau vara. Aveau o cada din lemn pentru asta si incalzeau apa pe soba.
        De obicei faceau baie sambata seara, pentru ca sa fie curati duminica dimineata, cand mergeau la biserica.
        Asa ca nu-mi spune mie ca nu ar avea tiganii posibilitati. Apa calda exista de milenii!
        Nici bunicii mei nu aveau bani sa cumpere sapun. Dar isi faceau "sapun de casa" din grasime de porc fiarta cu soda caustica. Informeaza-te si tu despre procesul tehnologic si o sa vezi ca se poate. Iese un sapun excelent atat pentru spalat pe corp cat si pentru spalat rufe.
        Bunicii mei erau oameni simpli, plugari. Munceau pamanturile asa-numitilor "chiaburi" pe vremea aia si nu castigau mare lucru. Dar daca VREI sa fii CURAT, atunci TE SPELI. Indiferent ca intri in contact sau nu cu "domnii".
      • +1 (3 voturi)    
        nu poti sa compari in felul asta (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:34)

        luci [anonim] i-a raspuns lui jo

        A compara tiganii anului 2009 cu stramosii nostri romani care traiau acum 100 ani e putin deplasat... Ce sa-ti spun, asa erau vremurile atunci. A proceda la fel inseamna regres... Nu sunt respectate nici un fel de norme de igiena. Nu e sanatos. Nici macar pentru tigani. Daca tiganii doresc sa traiasca in mizerie, nu au decat sa o faca, dar sa o faca in TARA LOR. Pana la urma ei au migrat tara asta se numeste ROMANIA, nu TIGANIA. Sa fim seriosi, daca tiganii doreau sa se integreze, puteau sa o faca, si faptul ca pana acuma nu au reusit nu inseamna decat ca NU VOR. E foarte simplu. Astept rezultatul tarilor dezvoltate la incercarea de integrare a tiganilor. Asa asa, ca sa nu mai dai vina pe Romania... Totusi, expulzarile repetate din aceste tari sunt deja un raspuns.
  • +16 (26 voturi)    
    tiganii (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:43)

    DORU [anonim]

    N au plecat din Romania pentru ca nu au unde sa munceasca .Au plecat pentru ca e mai rentabil furatul si cersitul in Franta decit acasa.
    Nu vor sa munceasca ,nici in agricultua ,nici in constructii nici altceva,nu vor sa se adapteza la ceea ce inseamna o viata in societatea de acum,scoala,o meserie,servici zilnic cu program si exigente,impozite de platit,reguli de respectat.
    Au fost secole si au ramas inadaptati social pt ca asa vor.numesc asta libertatea lor.
    Nu si trimit copiii la scoala tocmai ca sa nu poata fi inserati social mai tirziu,exploateaza orica oportunitate,asistenta medicala pe care nu o platesc ,dar o folosesc din plin ,gratuit,asistenta sociala,ajutoare pe care nu le rateaza.
    In Franta fac figura de sarmani si aici au case imense,masini luxoase ,obtinute din orice in afara de munca .
    • +9 (21 voturi)    
      N-ai dreptate (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:19)

      salontanul [utilizator] i-a raspuns lui DORU

      In Franta stau la coada sa obtina ceva de munca. Sunt harnici, rau! Aici nu-i lasa "rumanii" sa munceasca. Casele nu le fac cu bani furati, ci cu aurul strans din "sudoarea fruntii". Cand au fost eliberati din sclavia (pe vremea lui Cuza) erau foarte bogati si au mai strans. La momentul oportun s-a ratat sansa istoriei si Antonescu s-a dus.
      • -4 (6 voturi)    
        daca ai sti ceva istorie (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:44)

        the [utilizator] i-a raspuns lui salontanul

        în afara de cea învatata pe youtube, n-ar fi rau.
        In anii '80, i s-au propus lui ceausescu solutii , care sa rezolve problema tiganilor ... pe care le-a neglijat ca fiind ne-comuniste :)))
        • +3 (7 voturi)    
          Si.. (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:37)

          salontanul [utilizator] i-a raspuns lui the

          Si de unde ai dedus ca nu stiu istorie. Ce esti asa de batos?! Cine te-a inervat de te ratoiesti asa? Eu am o varsta inaintata si am invatat si altceva de cat youtube. Ai jignit un om pe care nu-l cunosti! Faptul ca nu-ti dai numele, dovedeste clar ca nu te duce mintea prea mult si nici macar n-ai curajul raspunderii!
          • -2 (2 voturi)    
            esti asa de amabil (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:10)

            the [utilizator] i-a raspuns lui salontanul

            sa explici mai clar în ce consta jignirea ?
            din ce se deduce ca sunt batos ?
            cum ai dedus ca sunt "inervat" ?
            unde m-am "ratoit" la tine ?

            ... restul formulelor pe care le folosesti, nu trebuie explicate ... sunt istorie, din iepoca de aur de trompeta ...
            apropo ... da cu cât mai multe minusuri ... minus cu minus = +
            • 0 (2 voturi)    
              tu ai minte si obraz? (Duminică, 27 septembrie 2009, 7:41)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui the

              nu, fiindca le tii partea tiganilor!
              • 0 (0 voturi)    
                clujean anonim (Duminică, 27 septembrie 2009, 16:45)

                the [utilizator] i-a raspuns lui clujean

                invata sa citesti ...
                si eventual ia-l si pe sorin2etc la cursurile de alfabetizare ...
              • +1 (1 vot)    
                da, domnule, (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:31)

                the [utilizator] i-a raspuns lui clujean

                recunosc , e adevarat...
                Le tin partea, atunci când este cazul,

                tiganilor murdari si amarâti pe care-i scuipa românii curati de sus,
                bozgorilor nationalisti iredentisti pe care-i înjura românii verzi,
                arabilor invadatori care vând franzela în brutaria pe care si-au facut-o singuri , si pe care-i acuza francezii ca le manânca pâinea
                ovreilor afaceristi (ingineri, medici, scriitori, oameni, prieteni ai mei) carora li se pun în spate pacatele omenirii ...

                N-am dom'le, nici minte, nici obraz.
                Noroc cu matale !!!
          • 0 (0 voturi)    
            sorin2tudora (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:22)

            the [utilizator] i-a raspuns lui salontanul

            N-AI RASPUNS LA ÎNTREBARI !
      • 0 (8 voturi)    
        fenomenal! ce monument! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:37)

        jo [anonim] i-a raspuns lui salontanul

        in romania sunt vreo 2 milioane de tigani. cati dintre ei traiesc in palate cu turnulete si cati traiesc in bordeie ingropate in pamant? care-s mai numerosi? aia cu palate sau aia din cocioabe, de la marginea gropii de gunoi?

        cum poti sustine ca tiganii au fost bogati la eliberarea din sclavie? de unde sa fi fost bogati? in ce-si numarau bogatia ? in zdrentze? ai si alte surse de informare in afara eventualelor texte literare care prezinta o fatza romantzata a tiganimii? ai trecut dincolo de Voiculescu (stii la care ma refer?)? sau principala ta sursa de informare este "inima de tiganca"?

        apoi ultima ta fraza e o dovada clara a monumentalei tale gandiri ! noroc ca te folosesti de un computer si ca esti imbracat ca oamenii de azi, ca dupa gandire nu te-as putea deosebi de stramosii nostri din comuna primitiva.
        • 0 (0 voturi)    
          palate (Duminică, 27 septembrie 2009, 9:01)

          vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui jo

          cati traiesc in palate? nu se stie, dar... cum au construit palate fara sa aiba loc de munca, si sa plateasca taxe? sa mai zic si de aprobari de la primarie?
        • +4 (4 voturi)    
          te inteleg! (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:39)

          george [anonim] i-a raspuns lui jo

          Eu te inteleg ca iti aperi conationalii. Dar in orice analiza iti sugerez sa pornesti de la date reale, altfel vei ajunge la concluzii false.
          Deci, e adevarat ca in romania sunt peste 2 milioane de tigani, care in marea majoritate paraziteaza Statul Roman si populatia acestuia.
          Am o afacere si am angajat tigani. Din 6, unul s-a integrat, e serios, l-am promovat sef de echipa si vreau sa-l trimit la scoala de calificare. Trei au plecat, fara sa fie dati afara, fiindca li s-a parut greu, iar pe doi ii voi da afara fiindca nu-si vad de munca(chiul, bautura la serviciu)
          Problema este ca nici in comunism nu munceau, cand te obligau sa ai serviciu ei nu se inghesuiau la munca. Cati dintre tiganii de peste 50 ani au carti de munca? Adica au muncit acum 30 de ani? Foarte putini, fiindca ei tiganii nu au muncit in mod organizat niciodata.
          Daca pleci in analiza cu date corecte(populatie, nu minoritate, constiinta lor nu se ridica decat pana la nivelul de gasca, satra nu la nivel de etnie, refrectara la cultura si civilizatie, cu un mod de viata primitiv, cu inclinatie spre lene, furt, grave lipsuri privind igiena, planificarea familiala) vei putea sa gasesti masuri juste pentru ameliorarea situatiei tiganilor.
          Altfel se va vorbi la fel si peste 200 de ani.
          • -2 (4 voturi)    
            si eu te inteleg (Duminică, 27 septembrie 2009, 14:08)

            jo [anonim] i-a raspuns lui george

            esti unul dintre (prea) multii romani care au nu atat un acces limitat la informatie (ca dovada, te stii servi de net), cat un interes foarte limitat de a se informa (m-as mira sa te intereseze informatia vehiculata dincolo de marginile grupului tau apropiat - familie si cativa prieteni) si o capacitate la fel de limitata de a-si selecta informatia. prin urmare nu faci decat sa "rulezi" niste interpretari pe cat de cliseistice pe atat de eronate.

            btw, sunt roman si da, imi apar conationalii atunci cand trebuie sa ii apar, dar nu ezit sa ii amendez atunci cand e cazul sa fie amendati (cum e acum, cu tine).
    • +1 (5 voturi)    
      intrebari (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:21)

      jo [anonim] i-a raspuns lui DORU

      cati tigani ai angaja sa-ti munceasca in agricultura, in constructii sau in altceva? i-ai plati asa cum i-ai plati pe muncitorii romani? ai fi pregatit sa investesti in bunastarea muncitorilor tai tigani (asa cum facuse batranul Alfred Krupp in urma cu aproape un secol si jumatate) pentru a-i fideliza si pentru a-i face sa fie mai eficienti in munca? ai fi in stare sa dai o "bursa de studiu" acelor copii de tigani care, facand eforturi, ar avea rezultate bune la invatatura?

      poti vedea dincolo de lungul nasului? tiganii au fost sclavi pana in urma cu 150 de ani si sunt batjocoriti si respinsi de toti celorlalti (inclusiv de tine, cu conceptia ta ignoranta si romanticizata de "libertate a tiganului") pana in ziua de astazi.
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa punem intrebarea si invers... (Duminică, 27 septembrie 2009, 16:07)

        cv [anonim] i-a raspuns lui jo

        Citi dintre tigani vor sa se angajeze in agricultura, constructii? Dintre cei care se angajeaza, citi isi vad de treaba cinstit? Citi dintre tigani isi trimit copii la scoala? Citi tigani si-ar trimite copii la scoala chiar cu bursa de studii? Hai sa ne mai punem inca o intrebare: ce procentaj dintre noi care au avut de-a face cu ei n-au avut probleme?... Ba, muncitorii care si-au facut treaba de-a moaca, ba hoti, ba cersetori peste tot... te-apuca la un moment dat lehamita!

        Hai sa fim realisti, Jo...
        Tiganii si-au creat o anumita reputatie in Romania (si chiar in Europa) , oare pentru ce?!.. Stii ce zice vorba aceea romaneasca "fum fara foc nu iese"...
        Daca majoritatea (adica 50%+1) dintre ei si-ar vedea cinstit de munca si ar fi seriosi, ar s-ar stradui sa se integreze in societate (adica integrare si in privinta higienei, scolaritatii etc)
        nimeni n-ar avea nici o treaba cu ei.

        Sincer, pacat de acei tigani care vor sa-si vada de treaba, uniii vor sa faca si studii, deoarece poarta povara imaginii create de "fratii" lor...

        ps iti poti da seama ce bine mi-a picat in Franta (avind o bursa de studii de 1000€/luna), cind un tigan (seful unei trupe de cersetori) m-a luat la intrebari cit cistig: el cistiga cite 3000-4000 €/ luna din cersit... Crezi ca acel tigan si alti multi care cersesc au de gind sa se angajeze la un patron, sa lucreze cinstit sau sa-si dea copii la scoala?!
        • -1 (1 vot)    
          ok, dar sa si privim mai bine (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:05)

          jo [anonim] i-a raspuns lui cv

          atat in perspectiva istorica cat si in contemporaneitate.

          ce vedem? ca romanilor (ma refer la popor, nu la indivizi izolati) le-a trebuit ceva mai bine de un secol pt a invata sa munceasca. a nu se face confuzie intre munca obligatorie (a sherbului / iobagului / sclavului) si munca interesata (a tzaranului liber, a mestesugarului etc.). or la noi, munca interesata are o istorie foarte scurta si o cultura si mai scurta.

          mai vedem ca si in ziua de astazi randamentul muncii romanilor este mult inferior randamentului nemtilor, francezilor etc.

          mai vedem ca, chiar dupa un secol de "cultura a muncii", inca ne lipseste disciplina in munca (& aceia dintre noi care lucreaza cu oameni stiu cel mai bine asta - nu ma refer doar la patroni & la functionarii onesti & seriosi ai statului, ci la orice roman ce are nevoie de un instalator / zugrav / contabil / avocat etc)

          vedem ca idealul de munca a romanului e sa nu faca nimic & sa castige bine (precum tiganul tau cersetor...)

          in schimb ne e imposibil sa intelegem ca tiganii, carora le-am intors cu scarba spatele imediat dupa dezrobire si carora nu le-am dat vreodata posibilitatea de a-si forma o cultura a muncii (i-am tinut intotdeauna la margine, la propriu si la figurat - vreme de un secol, chiar daca ar fi avut bani, nu si-ar fi putut lua o proprietate in centrul localitatii ; pana si azi sunt localitati in care se coalizeaza vecinii & fac presiuni la primarie etc. pt a nu permite tiganilor sa-si ia proprietati in buricu' satului ; i-am plasat de la bun inceput la margine de sat sau pe buza gropii de gunoi a orasului), ei bine, nu pricepem ca ei NU STIU si nu au de unde sti (asa cum nici noi inca nu stim prea bine) ce inseamna munca.

          in loc sa-i ajutam si sa ne ajutam in acelasi timp, le cerem imposibilul : sa faca ceva ce nu au avut cum sa invete a face.

          e ca o scena dintr-un film : un preot ii intinde o biblie unui salbatic spunandu-i ca e cuvantul lui Dzeu & salbaticul duce biblia inchisa la ureche...
  • +6 (12 voturi)    
    R.P. (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:53)

    the [utilizator]

    care e rostul "articolului" ?
    Pentru francezi e o informatie.
    Pentru români, ce e ?

    Am aflat ca in Franta sunt tigani.
    Asta stiam.
    Am aflat ca în România nu e de lucru pentru ei.
    Nici pentru alte minoritati conlocuitoare, românii de exemplu.
    Am aflat ca asociatiile caritative franceze se ocupa de ei.
    Si asta stiam. Si comunitatile locale se ocupa, o buna parte din copiii lor sunt la studii în Franta, în timp ce parintii fac naveta între România si aiurea, cu un camion - microbuz recuperat de la "casse-auto".
    Am aflat ca politia e ingaduitoare cu ei.
    Si asta stiam. Cât timp nu fura, nu le face nimeni nimic. Statul creeaza locuri de camping, cu apa curenta, bransamente electrice, grupuri sanitare, trai pe vatrai. Primesc alocatii pentru copii, asistenta medicala gratuita.
    Iar românii inteligenti de pretutindeni, caineaza Franta invadata de "arabi"- care deschid comerturi, intreprinderi de constructii, transporturi, fac agricultura, etc ... Poate o sa inceapa si tiganii sa creeze, puterea exemplului, n'asha ?
    Sunt optimist !
    • -1 (9 voturi)    
      Aflu noutati (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:23)

      salontanul [utilizator] i-a raspuns lui the

      Romanii sunt minoritate conlocuitoare? Desteptule!
      • +9 (9 voturi)    
        a (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:37)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui salontanul

        era ironic
      • +1 (5 voturi)    
        Daca doresti si esti capabil (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:39)

        the [utilizator] i-a raspuns lui salontanul

        fa matale cuvenita corectziune ...
        Abia astept sa aflu ce sunt românii , în versiunea ta.
        Multumesc pentru apreciere !
        La capitolul perceptia reala a lucrurilor si transformarea perceptiei în umor, mai ai de lucru ...
        Nu dispera, ai o viata înainte !
      • +1 (5 voturi)    
        Da ce suntem? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:54)

        Maxx [anonim] i-a raspuns lui salontanul

        Nu vedeti ca li se dau lor drepturi garla si pe noi numa sa ne jupoaie stiu? Nici minoritate nu mai suntem, probabil ca sus in capul conducerii acestei tari se doreste decimarea populatiei de romani.
    • -4 (10 voturi)    
      presa rasista din RO (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:49)

      vasiliscul [anonim] i-a raspuns lui the

      Subscriu asupra "rostului". Ziaristul francez scrie "rom", ziaristul compilator roman traduce "tigan", ca sa puna lucrurile "la punct".
      Cel francez , ca si ONG-istul, e preocupat de umanitatea ipocrita de "sfarsit de lume/Finistere) a institutiilor, ziaristul roman se crede formator de opinie, desi e doar un rasist imputit, "hahaind" inconstient. Si eu sunt optimist, presiunea Occidentului va obliga statul roman sa-si depaseasca rasismul institutional, sa creeze o "societate decenta" pentru acesti exclusi.
      • +4 (8 voturi)    
        pai (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:53)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vasiliscul

        doneaza-ti matale averea la rrrromii matale iubiti si dupa aia lucreaza voluntar, neplatit adica pentru acesti '' esclusi''. Daca faci asa ceva, incepe prin a-i obliga sa mearga la dus.Nici ceva insecticid nu le strica.
        Cind incepi, anunta lumea, sa beau si io o bere pentru tine si scaderea numarului de rrrromi.
        Semnez,
        un razizd dimbovitean.
      • +7 (11 voturi)    
        Tiganul e tot tigan. (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 15:03)

        Mircea Margarit [anonim] i-a raspuns lui vasiliscul

        Ce ai ma, nene? Ce ziarist rasist? Aia sint tigani si tigani vor muri, chiar daca vrei dumneata sa-i coafezi lingvistic. Francezii pot sa le spuna cum vor ei, pot sa-i si pupe, In Romania, tiganii sint tigani. Julieta lui Shakespeare zicea ca unu trandafir miroase la fel, chiar daca ii dai alt nume. Ei bine, si tiganii miros la fel, chiar daca le zici dumneata rromi. Daca tiganul Iliescu a scornit numele asta timpit, nu e un motiv sa-l folosim si noi. Sa-l foloseasca el cind vorbeste despre familia lui de la Oltenita. Si cum mai vrei dumneata sa zicem: s-a inecat ca rromul la mal?
      • 0 (4 voturi)    
        Poti sa-i numesti... (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 19:31)

        Roman [anonim] i-a raspuns lui vasiliscul

        ...si martieni, tot tigani sunt..Faptul ca-i numesti altfel decat tigani,nu va schimba deloc perceptia celorlalti asupra etniei.Nesimtirea,lenea,prostia,jegul care-i acopera,duhoarea care-i inconjoara, sunt caracteristici ale etniei,sunt simboluri tiganesti,si toate astea nu sunt rezultate ale asa zisei discriminari,ci modul lor traditional de viata.
        Faptul ca nu-i angajeaza cineva este tot vina tiganilor:in primul rand,nu vor sa munceasca,si in al doilea rand,ce stiu sa faca,ce calificare au?Pune un tigan in fata unui calculator:va stii sa-l porneasca macar,stiu sa faca ceva pe lumea asta decat sa se vaiete,sa se victimizeze,sa ceara drepturi,sa ceara la nesfarsit,fara sa le treaca prin cap ca trebuie sa si dea societatii de la care primesc?....
        Nu m-am referit la exceptii,prea putine din pacate
        • +1 (5 voturi)    
          tocmai ma gândeam la India (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:21)

          the [utilizator] i-a raspuns lui Roman

          tara compusa 99 % din tigani, cu calculatoare, cam 5% dintre ei formând elita IT-ului în lume ...
          iar 0.01 % elita capitalului :)))
          sigur, prea putine exceptii ...
          • +2 (2 voturi)    
            Articolul... (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:53)

            Roman [anonim] i-a raspuns lui the

            ...se refera la tiganii romani,eu,tot la tiganii romani,dumneata vorbesti despre India si indieni...
          • +2 (2 voturi)    
            Ai fost pe-acolo?? (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:16)

            Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui the

            I-ai vazut pe cei 99% tigani din India cu calculatoarele lor??
            =))
            sunt peste 1 miliard de indieni in India, din care poate doar 1% au acces la calculator, iar din ei poate 0,1% formeaza o oarecare "elita" IT.
            Faptul ca ei sunt capabili sa invete dezvoltare de soft nu ii transforma in elita. Occidentul a profitat de faptul ca sunt IEFTINI ca sa-si trimita outsourcing-ul acolo. Stii ca un in IT programator indian costa cam 10 $/zi in vreme ce un american sau european cam 300 $/zi ?
            Daca nu te pricepi si vorbesti doar din auzite, mai bine TACI.
            • -2 (2 voturi)    
              sarumâna boierule ... (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:20)

              the [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

              înteleg ca matale vorbiti în cunostinta de cauza ... daca ati cumparat atâtia programatori din toate partile globale, ca sa stiti exact cât costa ...
              încerc sa-mi dau seama de ce trebuie sa TAC, intr-un forum liber. Aveti la dispozitie posibilitatea de a-mi aprecia sau deprecia discursul, va rog sa o utilizati în mod liber consimtit, nu sa-mi dati ordine, ca ... nu sunt tiganul de la usa matale :)))
      • -1 (1 vot)    
        traiasca rostul :)))))) (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:38)

        the [utilizator] i-a raspuns lui vasiliscul

        imi pare bine, suntem doi optimisti :))
        poate si altii, dar înca nedeclarati ...
        vad ca citesti presa cu ochi de ... Vasilisc :))
        toata stima !
  • +5 (7 voturi)    
    radem, face... (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:28)

    Nicky [anonim]

    Radem de guvern, facem misto de ei, ii criticam pe forumuri, dar uite ca incet, incet, ei fac o treaba buna, in nepasarea lor, ne lasa fara cetatenii romani de etnie de rroma, care isi iau lumea in cap si pleaca in Vest!
    • -1 (3 voturi)    
      radem, radem (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nicky

      cu briciul, cu coasa, cu ce avem...
    • 0 (0 voturi)    
      O vorba veche spune (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:12)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Nicky

      tot raul spre bine
  • +4 (4 voturi)    
    pt sorin2tudora (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:50)

    ada [anonim]

    Era o ironie, sorin2tudora. Ironie...
  • +5 (7 voturi)    
    ref.motiv de ,d-ne ajuta,sa nu ... (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:06)

    DECLARATIA A.J.O.F.M. [anonim]

    ...angajari:muncitor necalificat,ucenic,electrician,tinichigeri,muncitor agricol,agent de vanzari,agent de publicitate,agent de asigurari,tamplar PVC,zugrav,faiantar,parchetar,tamplar lemn stratificat,,sofer,insotitor persoane cu handicap,inginer TCM,proiectant naval,vopsitor in camp electrostatic,barman,vanzatoare alimentara-salar,minim pe economie si comision generos din vanzari...nimic si nimic sa ceara ROMULANII...ei vroiau doar : angajam.:..ciorditori de clantze si batatoare de covoare de la blocuri,ciorditori de fete de dus la produs,ciorditori de haine si sticleeeee vechi,ciorditori de fier vechi si caloriere din fonta,ciorditori de locuinte sociale sau parasite,ciorditori de lebede,ciorditori de cauciuce si dacii vechi dar si alea noi nu ar strica la gusha lor...noi ,ciorile,votam presedinte pe vanghele,noi votam daca in ziua cu pricina nu ne ,chestia aia,procream sa fim multi...noi nu vrem sa fim discrimanti ca si caii nostrii vrea sa mance ca sa poata sa traga pepenii furatzi ,pardon,cultivati pe ogoarele patriei si a noastre de comanditari...
  • +2 (10 voturi)    
    Sunt tiganca! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:19)

    Ioana [anonim]

    Am plecat din RO, pentru ca nu era nimic pentru mine. Nici de lucru si mai ales de ajutor. Sunt in EU, unde pot fura, cersi si insela. Inca n/am ajuns in Franta! Dar totul este posibil. Nu m-am gandit, inainte sa parasesc romanica, sa cer ajutorul tiganilor parlamentari. Asta e!
    • +3 (7 voturi)    
      In Romania (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:45)

      salontanul [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      In Romania traiesc romani care muncesc din greu sa castige o paine. Tiganii de ce nu pot? De secole n-au facut decat sa fure si acum au casele alea imposibile si urate? Asa e rasa!
      • +1 (7 voturi)    
        In Romania (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 16:34)

        jo [anonim] i-a raspuns lui salontanul

        cati patroni romani ar angaja tigani? cati elevi & profi ii trateaza rau pe copii tigani (astfel incat sa mai aiba un motiv de a parasi scoala)? si cum sa se schimbe tiganii in bine daca nu au nici bani si nici posibilitatea de a se instrui?
        • +2 (4 voturi)    
          pai de ex (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 20:00)

          releu [utilizator] i-a raspuns lui jo

          li se plateste alocatia, daca duc copii la scoala? Stiai ca dupa moelul asta s-au luat si in Slovacia ?
          Dar, e mai simplu sa ne dam "luminati" cu intrebari retorice, ce nu sunt de loc bine sustinute de realitate.
          De e. la ultimul campionat european de fotbal Romania a fost data ca ex. ca singura echipa, care are jucator tigan. Nici asta nu stiai.
          Ei uite, asta este un exemplul care ii poate mana pe tigani sa isi schimbe mentalitatea... si mai sunt si altele...
          Dar stiai ca in RO avem dicriminare pozitiva pt tigani ?
          Dar credeti ca ziaristii aia francezi s-au strofocat cumva sa vada care e situatia reala in RO a tiganilor ?
          Dar in Franta, unde se vorbeste asa de putin limbi straine, oare nu l-a lovit in moalele capului sa constate, ca tiganul ala a invatat atata franceza la scoala in RO, ca poate vorbi suficient in Franta ?
          Dar e ma sic sa ne aratam ofuscarea pe marginea santului...
          • 0 (2 voturi)    
            interpretezi gresit (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:43)

            jo [anonim] i-a raspuns lui releu

            * li se da alocatie daca isi duc copiii la scoala PENTRU CA sunt saraci ! si copiii romani cu probleme sociale primesc alocatie, burse etc, este normal sa primeasca si copiii de etnie roma din romania.
            * noi avem fotbalisti tigani - e si normal la o populatie de 2 milioane. problema e ca la noi, "fotbalist" este, cu f putine exceptii, cea mai inalta treapta sociala la care poate ajunge un roman de etnie roma. in mult hulitele tzari De, Fr, It, SUA etc (cu populatii de 10-20 de ori mai mici decat a noastra), intalnim pe langa fotbalisti (Andrea Pirlo, André-Pierre Gignac, Quaresma etc - joaca si la nationale) si oameni politici (Juscelino Kubitschek - fost presedinte al Braziliei), mediatori culturali (Yuri Del Bar), actori (Yul Brynner, Moira Orfei), pictori (Otto Mueller), regizori (Tony Gatlif), universitari renumiti (August Krogh, Ronald Lee) etc.
            * discriminare pozitiva avem, dar NU suficienta. apoi nu noi am inventat-o, ci am luat-o (din fericire!) de la americani care, in urma cu 50 de ani ii tratau pe fostii lor sclavi cum ii tratam noi azi pe fostii nostri sclavi.
            * ziaristii aia francezi stiu mai bine care e situatia di ro decat marea majoritate romanilor din ro. noi stim doar clisee (pe care dealtfel le enumeri si tu) si suntem incapabili sa intelegem situatia sociala a acestor oameni. in loc sa ii educam, noi dam cu bâta. mai mult, asociatiile de francezi din fr fac mai mult pt romii din ro decat facem noi, tocmai pt ca ii cunosc si inteleg mai bine situatia lor.
            * nu cred ca i-a lovit in moalele capului ca romii vorbeau franceza, ci cred ca se asteptau, stiind ca Ro e o tara francofona.

            ps: dupa raspunsurile tale, conclud ca cu ofuscarea & "luminarea" tu ai probleme, draga compatriot. iar daca iti dai seama ca intrebarile mele erau retorice, atunci inseamna ca le stii si tu raspunsurile, asa cum le stiu / insinuez eu. deci e clar ca raspunsurile tale isi au radacina nu doar in ignoranta, ci mai ales in ura.
            • 0 (0 voturi)    
              rectificare (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:43)

              jo [anonim] i-a raspuns lui jo

              "in mult hulitele tzari De, Fr, It, SUA etc (cu populatii ROME de 10-20 de ori mai mici decat a noastra), intalnim..."
        • +4 (8 voturi)    
          coada de topor (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 20:47)

          zvezda [anonim] i-a raspuns lui jo

          Toata viata am avut de a face cu tigani. Am avut tigani colegi la scoala. Nu i-a discriminat nimeni, din contra. In schimb ei terorizau colegii si ii jefuiau zilnic. Am avut vecini tigani bogati. Terorizau toata strada. Copiii lor bateau copii romani, le furau telefoanele, banii. Chefuri, scandaluri, violenta, asta era viata lor. Si a noastra, fara sa vrem. Politia nu le facea nimic, ii injurau si pe politisti si ei ziceau ca n-au ce sa le faca. Am vazut nenumarate scene in care tigani au agresat romani. Niciodata nu am vazut tigani agresati de romani. Romanii obisnuiti se tem de tigani. Asta stie oricine.
          Am cunoscut romani care chiar au incercat sa ajute tigani. Toti s-au lasat pagubasi, dupa ce au realizat ceva ingrozitor: daca incerci sa-l ajuti, tiganul te considera fraier.
          Asa ca domnu' jo, te-as ruga frumos sa mananci rahat altundeva, eventual pe forumuri franceze.
          • 0 (2 voturi)    
            tinere (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 22:17)

            jo [anonim] i-a raspuns lui zvezda

            (pentru ca daca nu in buletin, cu siguranta in gandire & exprimare tanar si crud esti ; in orice caz, ti-ai demascat varsta pomenind de furtul telefoanelor : in urma cu 15 ani copiii romani nu aveau telefoane mobile)

            sunt cel putin 99% sanse ca actele de violenta de care pomenesti sa fie legende iar postul tau o minciuna VINOVATA - vinovata pentru ca perpetueaza o imagine prea putin realista a acestui grup etno-social, ceea ce ne inhiba puterea de intelegere.

            din ce spui se vede si ce stii despre tiganii din romania : exclusiv ceea ce ai fi putut afla de la five o'clock news. in cel mai bun caz, ai vazut din existenta lor in mod intamplator un act izolat de violenta si ai tras abuziv concluzia ca ei doar asa traiesc.

            in rest, doar minciuni : jafuri zilnice la scoala (nu exista asa ceva - astfel de elevi sunt repede dibuiti si inserati in structuri de educare speciale), vecini tigani (daca ai fi avut astfel de vecini, acum nu ai fi scris ce ai scris), politia nu le face nimic - nimic mai fals avand in vedere ca ponderea detinutilor de etnie roma e semnificativa, ceea ce dovedeste dificultatea lor de-si gasi locul in societate (dificultate de care noi suntem responsabili !!), deznadejdea lor care ii impinge in alcoolism (cum deznadajduiti si alcoolizati erau si mai toti taranii romani din secolul XIX, in special in prima jumatate a secolului) si in violenta (care nici noua nu ne e straina, vezi chiar felul in care mi te adresezi).
            • 0 (2 voturi)    
              si da-i si lupta (Duminică, 27 septembrie 2009, 19:59)

              zvezda [anonim] i-a raspuns lui jo

              Ai primit bani sa faci lobby sau ce-i cu minciunile astea ordinare?
              Am uitat sa-ti spun de casele pe care le-au luat cu japca de la romani. Cunosc 2 familii care au fost practic alungate din casele lor de catre tigani. Eu personal am vazut cum procedeaza. Dupa ce a pus un tigan bogat ochii pe casa ta, urmeaza un razboi al nervilor (care poate dura 1,2,3 ani, cat e nevoie) pana cand i-o vinzi. I-o vinzi cu cat vrea el, dar vezi doar o mica parte din bani, restul urmand sa-i primesti mai incolo (adica niciodata). Tacticile de "convingere" au mai fost publicate, exista si pe youtube filmari, politia le cunoaste si ea (dar nu face nimic).
              Mi-e scarba de etnia pe care o aperi si mi-e scarba si de tine.
            • 0 (0 voturi)    
              dreptate tiganilor (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:28)

              IQ [anonim] i-a raspuns lui jo

              Domnule jo, noi romanii care vedem zilnic cu ochii nostri tigani borfasi ne cerem scuze. Suntem manipulati, iar cei pe care ii credeam tigani erau doar romani sadea vorbind tiganeste. De fapt tiganii sunt mai cinstiti ca sasii, mai gospodari si mai harnici decat ei, drept dovada - casele sasilor ocupate de tigani. Si centrul istoric din Bucuresti, este o dovada vie a vrediniciei si a civilizatiei rromane. Asa este, tiganii sunt cinstiti, buni, de buna credinta, milosi si mai presus de atat generosi. Nu fura, ci doar romanii parsivi le baga mainile in propriile buzunare dupa care tipa ca sunt atacati. Si apoi, cand ii ceri cu frumosul unui om telefonul, portofelul si el refuza, nu iti vine sa ii iei gatul? Deci si rromii au si ei dreptate sa fie violenti cand politetea nu ajuta. Rromii nici nu violeaza - romanecele perfide au fantezii cu tigani, pe care apoi ii dau politiei dupa partide de sex nebun. Se pare ca si italiencele sunt la fel, mai ales aia de l-a nenorocit pe viata pe sarcul Mailat... bun baiat, dar cu ghinion la femei. Noi romanii suferim cu bila fiinda parfumurile fine specifice tiganilor cumpatati cu apa ni se par vai... niste duhori imposibile. Cat despre scoala, cum naiba sa te duci la scoala, cand totul este atat de plictisitor. Sper ca intr-o buna zi, romanii sa se civilizeze si sa ajunga sa adopte valorile rromane. Manelistii sunt pe drumul cel bun.
              • 0 (0 voturi)    
                dreptate tiganilor ziceti (Duminică, 27 septembrie 2009, 23:37)

                jo [anonim] i-a raspuns lui IQ

                atunci de ce punctati doar extremele? majoritatea furturilor, violurilor etc din romania nu sunt facute de tigani, cum gresit aveti impresia, ceea ce nu inseamna ca toti tiganii sunt sfinti sau ingeri.

                cat despre scoala, munca etc, cititi posturile "mda", "ok, dar sa si privim mai bine " & "nu ai citit cu atentie raportul", apoi incercati sa intelegeti, pe masura pseudonimului dvs.
                • 0 (0 voturi)    
                  Esenta (Luni, 28 septembrie 2009, 13:34)

                  IQ [anonim] i-a raspuns lui jo

                  Ca sa rezolvam problema procentelor. Raportat la celelalte minoritati, care este cea mai problematica. Este normal ca majoritatea infractorilor sa fie romani, fiindca, evident suntem cei mai multi. Dar raportul romani infractori/romani cinstiti cred ca are alte valori decat cel tigani infractori/tigani cinstiti. Nu suntem noi romanii monumente de civilizatie ohooo, mai avem multe de invatat, dar tiganii nu sunt nici macar cat suntem noi, aici este problema. De ce sasii nu au fost niciodata persecutati? Fiindca au fost CIVILIZATI si au sfintit locul acolo unde au fost.
            • 0 (0 voturi)    
              tigani (Luni, 28 septembrie 2009, 0:50)

              crisis [anonim] i-a raspuns lui jo

              Jo, esti chiar deplasat. Daca o vreme ti-am urmarit cu placere posturile intrucat nici eu nu sunt 100% antitiganesc. Dar incepi sa devii absurd iar pozitia ta moderata se transforma intr-un extremism pozitiv. Poate ai terminat scoala cu 50 de ani in urma, dar iti pot spune cu siguranta ca nici inainte de 89 si nici acum nu erau descoperite de catre profesori decat 5-10% din fapte. Sau poate nu ai trecut prin scolile din Romania. Cat despre, nu avem destula discrimare pozitiva - o absurditate mai mare nu puteai sa scornesti. Discriminarea pozitiva nu este considerata un lucru bun, nici macar de inventatorii ei, intrucat pleaca de la un principiu gresit si anume, acela al discriminarii.
          • 0 (2 voturi)    
            iar zvezdutza cea de sus (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:51)

            the [utilizator] i-a raspuns lui zvezda

            oare ce-ar avea de spus ?
            mârlanismul, spune ea
            se cladeste-n tara mea !

            indiferent de ce mesteci matale si-ti strica gustul,
            n-ai nici un rezon sa raspunzi cu trimiteri scatologice unor comentarii civilizate.
            Paniatno, zvezda ?
        • +1 (1 vot)    
          patroni (Duminică, 27 septembrie 2009, 6:24)

          patroni [anonim] i-a raspuns lui jo

          cati tigani sunt patroni? de ce initiativa si talentul lor, atat de laudate, nu le creeaza propria elita economica? aceasta le va oferi locuri de munca. de ce mereu problema patronilor romani ca exemplu? sa iasa in fata patronii tigani.
        • +1 (1 vot)    
          Ce nu au tiganii? (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:29)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui jo

          Nu au bani? Saracutii de ei! Daca nu sunt acceptati in societate, a cui este problema? Cunosc tigani, care au dorit sa se integreze si sunt respectati de toti. Din nefericire, prea putini! Este suficient sa ii privesti in ochi si sa le citesti rautatea si inselaciunea ce zac in creierasele lor. Si apoi, cum spun si altii pe acest forum, bogatanii lor, de ce nu ii ajuta?
        • +1 (1 vot)    
          Si inca ceva... (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:35)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui jo

          Mi-aduc aminte in anii presedintelui Constantinescu, au avut o mare sansa de a arata societatii ca vor sa faca parte in latura buna a ei. Reforma invatamantului taranistilor, aflati atunci la guvernare le-a oferit asta. Si ce s-a intamplat? Copii buni romani fara o situatie materiala decenta, au piedut in fata copiilor de tigani cu bani, ultimii ocupand locuri in licee de renume. Si... cine isi doreste un coleg sau un angajat de acest fel?
    • 0 (2 voturi)    
      dupa cum scrii (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 22:26)

      jo [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      esti un barbat roman, tanar, putin sau superficial educat, dar foarte "jmecher".

      rusine pentru acest post !
  • +6 (8 voturi)    
    Acum vreo 2 luni (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 15:22)

    releu [utilizator]

    s-a publicat un studiu al UE asupra situatiei tiganilor in UE: cel mai bine integrati si cel mai putin discriminati sunt in Romania.

    Restul sunt povesti de vandut ziare.
    • -2 (6 voturi)    
      ce? cine? unde? cum? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:49)

      jo [anonim] i-a raspuns lui releu

      da si tu o referinta! da un autor / titlu / link.

      sau astepti sa te credem pe cuvant cand ne povestesti legende urbane?
      • 0 (2 voturi)    
        citeste asta, om de nimic! (Duminică, 27 septembrie 2009, 7:46)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui jo

        coada de topor (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 20:47)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui jo

        Toata viata am avut de a face cu tigani. Am avut tigani colegi la scoala. Nu i-a discriminat nimeni, din contra. In schimb ei terorizau colegii si ii jefuiau zilnic. Am avut vecini tigani bogati. Terorizau toata strada. Copiii lor bateau copii romani, le furau telefoanele, banii. Chefuri, scandaluri, violenta, asta era viata lor. Si a noastra, fara sa vrem. Politia nu le facea nimic, ii injurau si pe politisti si ei ziceau ca n-au ce sa le faca. Am vazut nenumarate scene in care tigani au agresat romani. Niciodata nu am vazut tigani agresati de romani. Romanii obisnuiti se tem de tigani. Asta stie oricine.
        Am cunoscut romani care chiar au incercat sa ajute tigani. Toti s-au lasat pagubasi, dupa ce au realizat ceva ingrozitor: daca incerci sa-l ajuti, tiganul te considera fraier.
        Asa ca domnu' jo, te-as ruga frumos sa mananci rahat altundeva, eventual pe forumuri franceze.
      • +2 (2 voturi)    
        Hai ca dau eu un link.... (Duminică, 27 septembrie 2009, 9:59)

        Falciparium [utilizator] i-a raspuns lui jo

        http://www.fra.europa.eu/fraWebsite/attachments/EU-MIDIS_ROMA_EN.pdf
        • -1 (1 vot)    
          nu ai citit cu atentie raportul (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:55)

          jo [anonim] i-a raspuns lui Falciparium

          "Roma in Bulgaria (and to a lesser extent in Romania)
          consistently provided more favourable responses to most
          of the survey questions, with respect to non-discrimination
          and non-victimisation, when compared with the other Roma
          groups surveyed.
          It can be suggested that these favourable results are rooted
          in the fact that the Roma in Bulgaria, as reflected in the
          survey results, are more isolated from mainstream society,
          and effectively operate in a ‘parallel society’ with infrequent
          contacts with the outside world." (pag 12)

          "are more isolated from mainstream society" - cu alte cuvinte, tiganii din ro & bg sunt mai putin instruiti decat tiganii din alte tari, isi cunosc mai putin drepturile (in fapt, un procent insemnat din tiganii nostri nici nu stiu ca au drepturi si sunt intimidati & flatati de faptul ca "domnii de la oras" care au facut acest studiu se intereseaza de soarta lor), traiesc intr-o stare de saracie cu mult mai pronuntata decat tiganii din alte tari etc etc
  • +3 (7 voturi)    
    ce e mai infiorator (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 16:34)

    danmihai [anonim]

    e ca de fapt in articol se vorbeste despre "roms de Roumanie", nicidecum despre vreo discriminare. Pur si simplu romi care vin din Romania, adica au dreptul ca "resortissants" din cadrul UE sa stea unde vor.
    E un fel de naturalete infioratoare cu care se asociaza Romania cu cuvantul rom.
    Noroc ca unii au huiduit-o pe Madona, ca se mai afla din cand in cand ca in Romania traiesc unii care nu-i agreeaza pe romi. Tiens, parca stiam ca Romania e tara aia de unde vin romii.
    • +2 (4 voturi)    
      perfect adevarat (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 19:10)

      the [utilizator] i-a raspuns lui danmihai

      nici unul din procesele verbale
      ale politiei sau jandarmeriei franceze,
      ale tribunalelor de instanta, procuraturii,
      nu utilizeaza denumirea "rom de Roumanie"
      sau "tzigane de Roumanie".
      Asa ca fiti linistiti,
      daca e vorba de un furt, o tâlharie, o banda organizata, o excrocherie cu "cardul",
      faptasii sunt ROMÂNI ...
      • +1 (1 vot)    
        e normal (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 22:50)

        jo [anonim] i-a raspuns lui the

        exact asa cum si Anelka, Ionesco, Sarkozy, Alexandre Koyré, Gao Xingjian etc. sunt francezi.
  • +3 (5 voturi)    
    furat (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 16:35)

    odorica ion [utilizator]

    Au plecat din Romania ca nu mai era nimic de furat. Vai de noi, politicienii, conducatorii tarii ne fura, tiganii ne fura. Unde o sa ajungem?
  • +4 (6 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 20:34)

    resita31 [utilizator]

    ceea ce ii ingrijoreaza sunt conditiile de viata ale tiganilor... :))))) stai sa se intregeasca lotul si sa le vina coechipierii :)))))
    ma bucur ca nu se mai autointituleaza rromi si ca au revenit la strabunul lor nume de "tigani".
    dragi tigani! va rugam frumos sa plecati toti in Franta sau ori unde in Europa occidentala. acolo vi se vor acorda conditii, fara sa munciti! va rugam frumos sa plecati toti!
  • 0 (4 voturi)    
    What ajutor ??? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:22)

    Pandi [anonim]

    Care ajutor Domnule? Ajutor pt ce? Pt handicapati?
    Nu era de munca? pai natia asta nu se uita la filme SF... astia nu muncesc.
  • -1 (3 voturi)    
    Serios? (Duminică, 27 septembrie 2009, 9:25)

    Valdis [anonim]

    Tigani nu mai au ce lucra aici? Sau nu mai au ce fura, sunt mai multe clase de tigani... nu toti is tigani care stau in corturi impovizate din cuti de carton. Aia sunt pleava si cei care fura cu nesimtire si te mai si blesteama pe deasupra. Trimiteti toti tigani intr`un desert si lasa`ti acolo. Poate or sa infiinteze TiganiaLand. :D
  • +2 (2 voturi)    
    nimic de furat (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:03)

    Mircea [anonim]

    Au plecat ca nu era mare lucru de furat la noi, ha? Ce ajutor ar fi trebuit sa fie, ce, pe mine ma ajuta cineva? Plecati toti, ca lumea aici va fi mult mai buna fara voi, amin!
  • +2 (2 voturi)    
    "Dragi" tzigani treceti la munca (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:55)

    Tantza si Costel [anonim]

    "Dragi" tzigani treceti la munca ca tot romanul, platiti-va impozitele si in general nu va mai dati loviti.
    In acel moment nimeni nu o sa va zica ceva.

    Dar pina una alta va continuati ocupatiile ancestrale (hotie, escrocherii, jaf, crime, samd)
  • +1 (1 vot)    
    Ok... (Duminică, 27 septembrie 2009, 15:49)

    suki [anonim]

    ... au plecat intr-o orinduire mai buna.
    In general, asa face toata lumea, cind simte ca in alta parte are sanse mai mari pt o viata mai buna/usoara/placuta, etc.
    Si acu ce vreti?
    Sa ne tinguim dupa ei?
    Aveti cumva impresia ca oamenii fac ce vrea guvernul sau ce le e lor mai bine?
    In definitiv, sunteti si ridicoli aia care le tot plingeti de mila. Nush cum dracu se face, poate imi explicati voi cum reuseste un minoritar oprimat sa faca rost de mijloacele materiale pt a se reloca cu catzel si purcel intr-o tara straina, si majoritarul cel rau nu are bani nici de o excursie de 3 zile.
    Nu sunt locuri de munca? Sa fim seriosi.... chiar si in aceasta perioada de criza paginile ziarelor locale gem de anunturi. Nu ii angajeaza patronii romani? Se pot adresa din start patronilor de alta etnie, de ce nu celor din propria etnie, care au la greu firme de constructii, restaurante si multe alte chestiuni de interes pt un om muncitor si dornic de afirmare.
    Deci hai sa redevenim oameni seriosi si sa lasam prostiile la o parte. Daca nu ai chef de munca, bagi placa aia cu oprimarea si marginalizarea.
  • +2 (2 voturi)    
    scoala????!!!!!! (Duminică, 27 septembrie 2009, 15:49)

    123 [anonim]

    Cica au invatat franceza pe bancile scolii!!! Daca le tine, ca franceziisunt cam naivi, de ce nu?
  • +1 (1 vot)    
    or fi gasit de lucru in franta?! (Duminică, 27 septembrie 2009, 17:09)

    bloom [anonim]

    ca fraieri sa-i ajute se pare ca au gasit.
  • 0 (0 voturi)    
    Observatie... (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:21)

    yellowdog [utilizator]

    Nu prea sunt tzigani pe forumul asta, oare de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai era nimic de "lucru"... (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:29)

    Spake [anonim]

    "Am plecat din Romania, pentru ca nu era nimic pentru noi acolo. Nimic de lucru, niciun ajutor."

    Ete ai dreaq...nu mai gaseau nimic de "lucru' prin buzunarele noastre in metrouri si RATB si au fost nevoiti sa plece...Ma apuca plansu' ....
  • +1 (1 vot)    
    politicieni romani, (Luni, 28 septembrie 2009, 1:01)

    behemot [utilizator]

    rezolvati problema tiganilor, fara sa-i mai trimiteti in alte tari, pe unde am fugit noi, ca sa scapam de ei :) :(
  • 0 (0 voturi)    
    fiareeeeeeee fiareeeeee luaaaaamm (Luni, 28 septembrie 2009, 11:32)

    veronel [anonim]

    cu niste inflexiuni greu de reprodus... pentru jo si altii.. luati-i si pe vrednicii astia din dr.taberei care trec cu caruta pe langa sectia 22 la ora 7 sambata si duminica. baga tiganca din piept de fug si cainii. da, in pe drumurile romanesti mai circula carute, cel putin una, pe str. pravat!

    domnilor, la buzesti v-a placut?
  • 0 (0 voturi)    
    taxe si impozite cand vor sa plateasca? (Luni, 28 septembrie 2009, 15:16)

    bogdan [anonim]

    Nu am nimic impotriva lor, le-as dori doar sa munceasca si sa isi plateasca taxele, contributiile si amenzile (si asta pentru toti cetatenii), apoi sa beneficieze de sistemul educational, sanitar samd. Nu mi se pare corect ca eu sa sustin persoane care nu contribuie si nici nu doresc sa contribuie cu nimic la finante.