Interviu CNN

VIDEO Hugo Chavez: Bush a incercat sa ma asasineze

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 0:05 Actualitate | Internaţional

Hugo Chavez
Foto: Agerpres
Intervievat de Larry King, presedintele Venezuelei si-a aratat si latura sa personala, spunand ca este un bun crestin, ca ii place sa cante si ca ar fi vrut sa joace baseball pe Yankee Stadium. De asemenea, acesta si-a exprimat admiratia pentru poporul si cultura americana, spunand ca ii plac actorul Charles Bronson si poetul Walt Whitman.

In interviul de joi seara, realizat in exclusivitate pentru CNN, Chavez a povestit timp de cateva ore despre o serie de probleme - despre relatiile dintre Venezuela si SUA si sperantele sale pentru o cooperare mai stransa cu Barack Obama; despre Iran, Israel si cei care neaga existenta Holocaustului, despre incercarile de a-l rasturna si de a-l asasina, despre criticile care ii sunt aduse.

Intrebat daca este neinteles in SUA, Chavez a devenit ganditor: "Sunt un om cu multe defecte. Iubesc. Cant. Visez. Am fost nascut intr-o zona saraca de la tara. Am fost nascut la tara, cultivand porumb si vanzand dulciurile facute de bunica mea (...) Vreau o lume mai buna pentru nepotii mei, pentru nepotii tai. Acum ma demonizeaza. Acesta este inceputul unor campanii globale (...) care vor distruge lumea. Eu sunt crestin. Eu vreau o lume in care sa predomine justitia si egalitatea. Acesta este singurul mod in care poti dobandi pacea".

Apoi, Hugo Chavez a inceput sa vorbeasca despre credinta sa: "Mama mea vroia sa devin preot. Eu sunt un bun crestin. Sunt foarte credincios. Cred in Dumnezeu, in Iisus Hristos. Il iubesc pe Iisus Hristos. Plang atunci cand vad nedreptati, cand vad copii murind de foame".

Aceasta declaratie este foarte interesanta in contextul in care presedintele venezuelean este in conflict cu Biserica Catolica inca din 1999, cand a preluat puterea. Biserica este unul dintre cai mai aprigi critci ai sai, intrucat Papa Benedict al XVI-lea si alti lideri religiosi s-au aratat nemultumiti de incercarile lui Chavez de a limita influenta Bisericii. Printre aceste incercari se numara si eforturile lui Chavez de a schimba legea care interzice avortul. In schimb, Chavez s-a referit la conducerea Bisericii ca la "o tumoare".

"Cele mai multe dintre administratiile americane din ultimul secol au sponsorizat lovituri de stat si asasinate"

Vorbind despre SUA, Chavez a declarat ca spera sa aiba relatii mai bune cu Obama, "relatii bazate pe respect". "Cele mai multe dintre administratiile americane din ultimul secol nu au respectat popoarele din America Latina. Au sponsorizat lovituri de stat si asasinate. Este destul. Vrem sa fim ca fratii. Vrem respect si egalitate" a mai spus presedintele.

Chavez l-a criticat in special pe fostul presedinte, George W. Bush, pe care l-a acuzat ca ar fi pus la cale asasinarea sa in timpul unei scurte lovituri de stat in 2002, cand Chavez a revenit la putere dupa cateva zile. "Guvernul Bush m-a rasturnat. Cerusera asasinarea mea (...) Mi-am vazut asasinii. Eram prizonier in Venezuela, desi eram presedinte (...) Un grup de soldati a refuzat sa ma ucida. Nu m-au ucis, dar i-am vazut pe cei care vroiau sa ma ucida, iar ordinul venea de la Casa Alba".

Presedintele venezuelean este in continuare ingrijorat ca SUA, pe care le numeste "Imperiul", vor incerca sa il rastoarne. Acesta critica intentia americanilor de a opera din bazele militare din Columbia, si nu crede ca scopul acestora este de a lupta impotriva traficului de droguri. Intrebat ce crede ca i-ar putea face rau, Chavez a raspuns: "Imperiul. Imperiul. Sapte baze militare in Columbia, aceasta este o amenintare grava impotriva Venezuelei".

"V-au pacalit. Nu am spus niciodata ca Iranul ne va ajuta sa avem tehnologie nucleara"

In privinta relatiilor cu Iranul, Chavez a negat ca ar fi spus vreodata ca Iranul va ajuta Venezuela sa obtina tehnologie nucleara: "V-au pacalit. Nu am spus niciodata ca Iranul ne va ajuta sa avem tehnologie nucleara. Aceasta este doar o strategie pentru a ataca Venezuela, spunand ca noi construim o bomba atomica. Aceasta este urmatoarea acuzatie. Si va spun de pe acum - hai sa fim seriosi. Este o nebunie!".

Pe de alta parte, Chavez a spus ca nu este de acord cu afirmatia lui Mahmoud Ahmadinejad, care a declarat ca nu a existat Holocaustul evreiesc. "Insa a existat un Holocaust si in America de Sud (...) In America de Sud, cand au ajuns europenii, erau aproape 90 de milioane de indieni; 200 de ani mai tarziu erau doar 4 milioane. Acela a fost un Holocaust. Iar europenii neaga acest Holocaust".

Apoi, Hugo Chavez a criticat Israelul, numindu-l "o mica tara cu bombe atomice, o tara foarte agresiva. Au masacrat familii intregi. Este o tara care iubeste razboiul".

"Niciodata nu a fost o libertate a cuvantului in Venezuela mai mare ca acum"

Referindu-se la situatia din tara sa, Chavez a negat faptul ca ar incerca sa inchida media care il critica, cum ar fi postul de televiziune Globovision TV. Oficialii guvernamentali au adus numeroase critici postului de televiziune, spunand ca acesta raspandeste informatii false si incearca sa ii creeze o imagine negativa presedintelui. In plus, guvernul venezuelean a retras licenta mai multor posturi de radio si tv independente si a amenintat sa faca la fel si cu Globovision.

In fine, Chavez a respins criticile aduse de fostul presedinte american, Jimmy Carter, si de alti activisti pentru drepturile omului, care sustin ca Chavez devine prea autoritar: "Niciodata nu a fost o libertate a cuvantului in Venezuela mai mare ca acum" a spus presedintele.          



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1123 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    hugo chavez (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 0:51)

    stefan [anonim]

    este clar un personaj interesant. va recomand sa il studiati folosind surse independente (!). este un om care incearca sa faca ceva pentru poporul sau (invatamant, sanatate, gestionarea resurselor). pentru asta are respectul meu.
    suprapuneti biografia sa peste filmul zeitgeist si veti gasi cred imaginea unui patriot.
    • +2 (2 voturi)    
      Femeia lui: e un betiv bataus (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:43)

      Tiganul de Caracas [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Ex-nevasta lui Hugo Chavez il cunoaste mult mai bine decat oricare din anti-americanii de pe forum. De aia a si divortat de el, declarand la tribunal ca Chavez venea beat acasa si o batea sistematic.
      Cei care il cunosc sustin ca e un om brutal si foarte simplu la minte, cu alfabetizarea facuta in armata, obsedat de propria lui securitate.
      Nu are nici o idee "revolutionara", tot ce propune e copiat dupa manuale de istorie despre Simon Bolivar (nobil spaniol:)) sau sugerat de la Havana de regimul comunist castrist.

      Se foloseste de fondurile petroliere (fara de care Venezuela ar fi mult mai inapoiata) pentru a imparti generos pomeni electorale (pachete cu alimente, medicamente, alocatii, subventii, etc.), fiind iubit in mediile rurale unde predomina populatiile amerindiene, din care si el parte. Solidaritate rasiala.

      Daca Bush ar fi vrut intr-adevar sa il lichideze, Chavez era deja mort, ca Saddam sau Milosevici, sau se ascundea prin grote/jungla, ca bin Laden !
      Insa nu e un adversar de nivelul acelor dictatori si un dicton de strategie militara chineza spune sa pastrezi intotdeauna dusmanii mai prosti pe care stii ca-i poti oricand elimina.

      Chavez se mentine la putere deja de peste 10 ani si cel putin 50% din venezuelieni s-au saturat de maimutarelile lui la tv si meetinguri.
      De aia a si pierdut referendumul prin care vroia presedintie pe viata.

      Chavez minte despre numarul amerindienilor pre-columbieni, acestia erau in sec.16 circa 1,7 milioane pe teritoriul de azi al USA, 300.000 in Canada de azi si cel putin 15 milioane in America de sud (inclusiv Mexic).
      Cifrele sale sunt complet fanteziste, fara legatura cu cercetari istorice.
      Evident, el nu pomeneste de faptul ca primii locuitori erau..europenii, veniti acum 12.000 ani !

      .."estimates of pre-Columbian population figures have become heavily politicized with some scholars, who are particularly critical of Europe, often favoring wildly higher figures."..
      Vezi "Apocalypto", 2006, cu Mel Gibson !
      • +1 (1 vot)    
        neveste... (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 19:04)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Tiganul de Caracas

        e ok ce spui si se vede ca nu esti un neica nimeni.
        dar asta cu nevestele... spune-mi daca stii vreo nevasta de lider politic puternic (asta ca sa nu zici ceausescu) care sa spuna ceva frumos despre barbatu-sau. un lider nu are din pacate familie. si-o sacrifica. el are alt destin. gandeste-te si daca ai vrea-uun exemplu baga mare.
        "se foloseste" de fondurile petroliere. bravo lui! noi nu!
        bush cred ca a vrut sa-i faca felul. a scos din tara firmele americane ce gestionau resursele. e un motiv plauzibil. bin laden este sub protectie. cred ca si tu daca iti pluneau mintea puteai sa il gasesti dupa atatia ani :)
  • -5 (11 voturi)    
    Hugo (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 1:19)

    Chavez [anonim]

    Chavez are dreptate .
    USA este cea mai puternica natiune si are nevoie de petrol si pentru asta calca pe cadavre, pe cand EUROPA si ceilalti platestesc petrolul la asta se reduce totul.Povestile cu armele de distrugere si BinLaden sunt pentru fraieri.
    USA propune o democratie in care un grup de oameni sunt mai egali decat altii adica finantistii Wall Street, apropiati ai administratiei prezidentiale grupuri de lobby...
    • -1 (1 vot)    
      Pe resursa petrol se bazeaza civilizatia... (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 10:25)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Chavez

      ..industriala si standardul de viata actual;SUA nu se pot mentine in varful lantului "trofic" ,in care se afla de la 1900 ,decat cu forta ,adjudecandu-si ultimul baril de petrol oriunde ar fi el ! oricare ar fi motivatia pentru care ar interveni pe undeva , adevarul este petrolul
      era post -petrol tocmai a inceput si vom asista chiar in generatia noastra la schimbarea clasamentului mondial,al raportului de forte si aparitiei unui alt stil al civilizatiei
  • -2 (2 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:31)

    alina [anonim]

    Ignorand ceea ce se stie din presa despre chavez nu pot decat sa remarc ca fiind interesant si extrem de realist ceea ce a declarat. si ma refer la intreg interviul lui, la absolut toate subiectele la care a facut referire, de la cel in legatura cu capii bisericii catolice care sunt catalogati pe buna masura drept o maladie si pana la parerile despre holocaust, isrel, iran si mai ales sua. este de un realism extraordinar acest om, nu ma intereseaza conflictul lui cu sua dar am aceleasi pareri ca el in privinta multor aspecte politice.
  • +1 (3 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:42)

    adrian [anonim]

    ca nu a reusit. Dar poate data viitoare avem mai mult noroc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ei si? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 10:19)

    dorin [anonim]

    Pacat ca n-a reusit.

    P.S. Astept minusuri de la comunisti.
  • +4 (4 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:03)

    Orpheus [utilizator]

    Mi se pare fascinant cati comunisti exista inca in Romania. De unde stiu? Citesc comentariile de pe HotNews...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu sunt multi, e acelasi individ (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 12:51)

      The Guardian [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      E vorba de unul singur care are o problema psihica, se simte mai sigur in "argumente" daca posteaza mai multe mesaje cu mai multe nickname-uri, atat.

      Dar e acelasi IP ! Insa il recunosti usor dupa stil, aceeasi varza informationala luata de pe Internet, habar nu are ce dezastru a fost comunismul in Romania, promovarea acelorasi idei simpliste copiate dupa marginalii anarho-comunisti vestici, sustinerea legalizarii drogurilor, prostitutiei, antiamericanism primitiv, bazic, pupincurism pt oricine injura USA.

      Metoda e practicata si de udemeristi, cand sunt articole despre Transilvania, imediat apar hoarde de "banateni" si "un roman" care cer separatism, federalizare, injura "miticii" si moldovenii, lauda ungaria, etc. Chestii usor de facut..

      Nu trebuie sa numeri decat utilizatorii, doar aceia sunt mai siguri in privinta numarului (desi sunt unii cu mai multe conturi).
      • +1 (1 vot)    
        pt the guardian (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 18:51)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui The Guardian

        gresesti cand spui ca e unul singur care are o problema psihica. suntem mai multi si poate problema psihica e la tine. iti si argumentez
        ; 1 postezi in afara subiectului, te simti dator sa dai in pacanele si
        2 nu poti accepta o alta parere. nu poti dezbate. ori citesti si te bagi pe subiect, ori piei de aici
    • +1 (1 vot)    
      comunist? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 18:44)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      incearca sa citesti mai mult sau mai simplu, pentru nivelul tau, incearca sa vezi http://www.zeitgeistmovie.com/. ma gandesc... poate te mai scuturi un pic. ia vezi, poti? apoi poate ajungi despre globalizare, 'lebada neagra"
      in alta ordine de idei, ai idee cati sefi de stat sud americani au fost "accidentati"?
      gasesti lumea in care traiesti libera? retardule, esti manipulat in tot ceea ce faci. tu ca individ nu contezi. esti o amiba, o gura care trebuie sa consume. sa iti intre bine in cap.
      taranul asta, asa cum este el, incearca ceava pentru ai lui.
      pentru tine cine are curaj sa se lupte? ia zi! ce voce de politician a ridicat vocea pentru tine, romanule?
      cine e romania? scoate capul pe geam si priveste! nu, nu bucurestiul... iesi matale prin tara un pic. daca nu poti, iti spun eu: e o tara plina de carute si de datornici. si de retarzi ca tine care privesc la tv si servesc ce li se spune.
      apropo, sursele media sunt private, adica trebuie sa scoata profit... iti explic ca pt tine. profitul vine din niste bani incasati. mai departe dezvolta si tu subiectul, poate reusesti sa intelegi de unde iti iei informatiile si de ce o alta parere ti se pare venita de la un "comunist".
  • +4 (4 voturi)    
    Si altii (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:10)

    Mike1410 [utilizator]

    De exemplu Hitler. Plangea de durere ca poporul lui avea un somaj masiv, ca mor oamenii de foame, ca altii erau de vina pentru asta (evreii), democratia de pana atunci nu putuse genera prosperitate...Dar a venit la putere, somajul a disparut, s-au construit sosele, fabrici, uzine, spitale, iar omul de rand traia o viata frumoasa, condus de un om cu viziune...Sau cel putin asa parea.
    Nu a durat mult si omul care isi iubea poporul la nebunie, la trimis la moarte, iar in 1945 dorea ca Germania- dovedindu-se mai slaba decat URSS- sa dispara cu totul, cu fabrici, cu uzine,cu spitale, cu copii, cu femei, cu batrani.
    Chavez e interesant, nimic de zis. Poate crede ca e un bun crestin...si Hitler credea despre sine ca e un om etic, corect din toate punctele de vedere. Doar soarta i-a fost potrivnica si nu l-a inteles, bietul de el!
  • 0 (2 voturi)    
    Si pe mine, si pe mine! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:22)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    .
  • +1 (1 vot)    
    E bine (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 18:31)

    odorica ion [utilizator]

    E bine ca se cinta acum la ONU. In 1956 Hrusciov al rusilor, a scos pantoful din picior,l-a apucat de bot si a dat cu tocul in masa. Nu-i asa ca este bine acum?