Prima misiune lunara a Indiei furnizeaza dovezi privind existenta apei pe suprafata Lunii

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2009, 13:57 Actualitate | Internaţional

Solul lunar contine apa
Foto: Agerpres
Visul de a stabili o baza umana pe Luna ar putea deveni realitate in doua decenii, dupa ce prima misiune lunara a Indiei a furnizat dovezi privind existenta unor cantitati mari de apa pe suprafata solului satelitului Pamantului, relateaza The Times, in editia electronica.

Datele transmise de Chandrayaan-1 sugereaza, de asemenea, ca apa se formeaza si in prezent pe solul Lunii. Oamenii de stiinta cred ca aceasta descoperire - care va fi anuntata de NASA joi, intr-o conferinta de presa - va schimba cursul viitoarelor misiuni lunare.

Descoperirea este, de asemenea, un pas major pentru India, in cursa spatiala impotriva Chinei.

Cautarea apei a fost unul dintre principalele obiective ale misiunii, dar rezultatele au fost suprinzatoare. Modulul lunar fara echipaj a fost echipat de NASA cu un dispozitiv construit special pentru a cauta apa.

Aparatul de cartografiere analizeaza reflexia luminii soarelui pe suprafata Lunii, pentru a-i determina compozitia.

Lumina se reflecta in unde de lunigimi diferite in functie de natura mineralelor iar oamenii de stiinta pot utiliza aceste date pentru a stabili compozitia paturii superioare a solului lunar.

Instrumentul NASA a detectat o lungime de unda care indica un element chimic compus din hidrogen si oxigen, explica oamenii de stiinta care au analizat datele, intr-un articol care va fi publicat de revista americana Science in 25 septembrie, citat de AFP.

Pana la aceasta descoperire, oamenii de stiinta avansasera teoria, nedovedita, ca pe Luna exista gheata in zona de obscuritate permanenta, pe fundul craterelor situate la poli.

In conditiile in care rocile si solul lunar contin aproximativ 45% oxigen, ramane inca de stabilit de unde provine hidrogenul observat de oamenii de stiinta. Cercetatorii cred ca ar putea proveni de la vantul solar.

Alte doua sonde americane, echipate cu aceleasi instrumente, au furnizat rezultate similare, care indica semnatura chimica a moleculei apei.

Misiunea a mai avut un rezultat spectaculos: apa se formeaza in mod continuu la suprafata Lunii.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4668 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Surpriza!!! (Joi, 24 septembrie 2009, 14:04)

    Huitzilopoctli [anonim]

    Prima combinatie posibila de hidrogen si oxigen este...grupare hidroxil adica OH adica nu apa.

    OH, mi'am adus aminte de farsa cu monoxidul de dihidrogen. :)
    • +4 (6 voturi)    
      OH- (Joi, 24 septembrie 2009, 14:39)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Huitzilopoctli

      Hidroxilul e un radical si e foarte instabil.
    • +3 (5 voturi)    
      Hm (Joi, 24 septembrie 2009, 14:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Huitzilopoctli

      Nu-mi mai aduc aminte bine chimia, dar hidroxil liber nu are cum sa existe, nu? Trebuie sa fie conectat la ceva sau in solutie. Si daca exista conditiile sa se produca hidroxil, de ce nu s-ar produce apa care este neutra?
      Repet, nu-s chimist.
      • -1 (3 voturi)    
        OH (Joi, 24 septembrie 2009, 15:03)

        Huitzilopoctli [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Hidroxilul (ceea ce s-a detectat) este produs continuu de hidrogenul din vantul solar care dizloca oxigenul din regolit si'l recombina in OH.
        • 0 (2 voturi)    
          se recombina? (Joi, 24 septembrie 2009, 15:25)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Huitzilopoctli

          Hidroxilul e instabil, si nu vad cum se poate acumula fara a se combina cu ceva. O sa reactioneze cu ceva, putind duce chiar la formarea apei. Sa asteptam crash-ul LCROSS cu Luna pe 9 Oct. Ne va spune cu precizie care e treaba.
  • +4 (8 voturi)    
    totusi (Joi, 24 septembrie 2009, 14:06)

    outside_the_wall [utilizator]

    Chandrayaan-1 si-a facut datoria pina la moarte.
    • +1 (5 voturi)    
      catre cel cu minusul :) (Joi, 24 septembrie 2009, 14:45)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Uite, hai sa iti descifrez: legatura cu Chandrayaan-1 a fost pierduta acum citeva zile. A murit. A trimis multa informatie pe Terra, in viata sa un pic mai lunga de un an. Ai inteles, sau mi-ai dat minus asa la plezneala? :)
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Joi, 24 septembrie 2009, 14:11)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Poate tocmai plouase... baieti, sa va luati umbrelele cu voi.

    Neoficial, cand au fost americanii pe luna, era seceta... de-aia n-au zis nimic de apa. Bine ca au fost indienii intr-o perioada propice!

    Sper ca si chinezii se vor duce iarna, sa prinda si ceva zapada lunatica.
    • 0 (2 voturi)    
      In LosAlamos... (Joi, 24 septembrie 2009, 18:06)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

      e tot timpul seceta. Doar e desert, nu?
      Asa se explica si de ce a batut vantul steagul. De fapt nu era vat, erau vapori de apa care tocmai se evaporasera. Si au corodat bara de plastic a steagului care s-a lasat intr-o parte. Asta plus vaporii de apa au dus la formarea unui curent ascendent-descendent ce a balansat fata-spate steagul americii lasand impresia ca de fapt a batut vantul...
      Crazy :)
  • +2 (6 voturi)    
    Indienii au vazut ce nu resusit sa vada americanii (Joi, 24 septembrie 2009, 14:17)

    traian [anonim]

    Bravo india! Ma gandesc ca am putea sa descoperim si noi ceva pe luna,bere,cartofi sau ceva bauturi energizante...Dar mai bine nu,ca dupa ce am pleca noi de pe luna altii ar gasi pet uri,cutii de conserve de peste sau ceva mucuri de tigari...
    • -1 (3 voturi)    
      cam asa (Joi, 24 septembrie 2009, 15:02)

      ecou [anonim] i-a raspuns lui traian

      Traiane, daca nu baga aia de pe luna si niste mici si bere, nu vezi tu picior de roman pe acolo! Si daca au bere, las' ca rezolva romanul verde si problema apei curgatoare!
      Oricum, dat fiind ca Chandrayaan-1 a fost echipat de NASA, ma gandesc ca succesul nu a prea fost exclusiv al indienilor. Ba chiar as zice ca ei au avut o contributie ceva mai modesta.
      Insa ma gandesc la altceva: cica alte doua sonde "echipate cu aceleasi instrumente" au confirmat rezultatele. Si ma gandesc si eu ca prostul: si daca premisele de la care pleaca respectivele echipamente sunt proaste? Daca aveau confirmari de la alte tipuri de echipamente, intelegeam. Insa daca masori de trei ori cu un metru gresit, tot acelasi rezultat prost vei obtine.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu uita ....... (Joi, 24 septembrie 2009, 17:03)

      ADY13 [utilizator] i-a raspuns lui traian

      CD cu manele.
  • +3 (3 voturi)    
    LCROSS crash (Joi, 24 septembrie 2009, 14:23)

    outside_the_wall [utilizator]

    Asteptam ciocnirea cu Luna (intentionata de data asta) determinata de LCROSS, pe 9 Octombrie 2009, 7:30 a.m. EDT.

    http://www.universetoday.com/2009/09/11/lcross-impact-site-on-moon-announced-cabeus-a/

    Atunci se va determina mai bine cantitatea de apa. Cu un telescop bun, chiar se va putea vedea ciocnirea, dar din pacate doar in State si Canada. Detalii:

    http://lcross.arc.nasa.gov/observation.htm
    • -3 (3 voturi)    
      he he.... (Joi, 24 septembrie 2009, 15:09)

      maze [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Izbirea cu un obiect de 2 tone la viteza mare a Lunii e orice vrei numai stinta nu.... LCROSS e mai degraba o arma kinetica...

      Luna e un satelit extrem de bine sincronizat cu Pamantul, nu cred ca stim prea multe despre el ca sa ne permitem astfel de abordari.
      • 0 (2 voturi)    
        dupa crash (Joi, 24 septembrie 2009, 15:36)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui maze

        Dupa Crash o sa se faca mult praf, care poate contine tot felul de vapori si care va fi analizat. Nu e o bomba, cum zic unii care cred in "extraterestrii de pe Luna". Si care spun ca NASA fac un act ostil impotriva lor. :))

        http://www.examiner.com/x-8698-Sacramento-UFO-Examiner~y2009m7d1-NASA-plans-to-bomb-the-moon
    • 0 (0 voturi)    
      punctul de impact LCROSS s-a schimbat (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:20)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      http://www.universetoday.com/2009/09/28/lcross-team-changes-target-crater-for-impact/

      Din pacate tot nu e vizibil la noi
  • -1 (3 voturi)    
    daca nu mai au loc (Joi, 24 septembrie 2009, 15:00)

    rsbl [utilizator]

    daca nu mai au loc pe pamant, iau in serios plecarea pe luna :)
  • +5 (5 voturi)    
    na ca au aflat indienii adevarul ! (Joi, 24 septembrie 2009, 15:04)

    gonzo [anonim]

    pai da nene, ca atunci cand a venit armstrong cu ciorapii uzi de pe luna carcotasii au zis ca a facut pe el de emotie la reintrarea in atmosfera !
    cand colo omu' carase steagul prin baltoace ca sa-l infiga pe cel mai inalt deal !
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 24 septembrie 2009, 15:34)

      edd [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      :))). Foarte buna gluma
    • +1 (1 vot)    
      asa e! (Joi, 24 septembrie 2009, 15:42)

      gonzo rulz [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      si, de fapt, Armstrong a zis: A small SWAMP for man...
      • +1 (1 vot)    
        corect (Joi, 24 septembrie 2009, 22:01)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui gonzo rulz

        ... a giant ocean for mankind!
    • 0 (0 voturi)    
      tare :)) (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:23)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui gonzo

      Nu putea avea ciorapii uzi, bre, ca avea cizme de guma. A si studiat "Efectul razelor de luna asupra cizmelor de guma". Daca nu crezi, uite dovada:

      http://www.universetoday.com/2009/09/28/carnival-of-space-122/boots2/
  • 0 (0 voturi)    
    articol ciudat (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:18)

    florin [anonim]

    1) Se scria intr-un articol anterior ca "India si-a abandonat prima sa misiune lunara, dupa ce a pierdut contactul cu satelitul".
    Sa nu imi spuneti ca din august si pana acum au mai trimis ceva spre luna.
    2) Titlul articolului ne duce cu gandul ca indienii s-au ajuns si ei, si ca in continut vom afla ceva despre eforturile lor. Cand colo in articol este vorba despre NASA si ce vor ei sa ne anunte joi. Am scris acest comentariu vineri, iar NASA tace mâlc.
    3) De ce sa anunte NASA descoperirea indienilor?
    4) Spre finalul articolului aflam ca nici nu e o descoperire, pentru ca se stia deja: "Alte doua sonde americane, echipate cu aceleasi instrumente, au furnizat rezultate similare, care indica semnatura chimica a moleculei apei."
    Doamne ajuta!
    • 0 (0 voturi)    
      lamuriri (Duminică, 27 septembrie 2009, 16:40)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui florin

      1) Chandrayaan-1 a trimis multe date, dar nu au fost toate procesate. Deci e vorba de datele dinainte de moarte .A stat pe orbita aproape un an, desi intentia a fost sa stea 2 ani.
      2) Nu e vorba de razboi intre americanii de la NASA si indieni. Dimpotriva, intentia initiala a fost sa faca un RADAR bistatic compus din Chandrayaan-1 si LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter ) al NASA pentru a investiga Luna. Deci cooperare, nu razboi. Din pacate nu au mai apucat. Amerivanii mai au si LCROSS, dupa cum vezi prin celelatle postari. Astazi se coopereaza in ingineria spatiala, nu mai e chiar ca pe vremea razboiului rece - vezi Statia Spatiala Internationala. India acum concureaza cu China, cu americanii sau cu europenii (ESA)/rusii nu cred ca se pot pune.
      3) A fost anuntata, si nu odata: http://www.nasa.gov/topics/moonmars/features/moonm3-images.html
      4) Raspunsul il gasesti tot la link-ul de mai sus.
  • -1 (1 vot)    
    conspiratzie (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:46)

    popo [anonim]

    a ploat in studiourile de la Bollywood.