In primul sau discurs la ONU Gaddafi critica dur Consiliul de Securitate si il sustine pe "fiul nostru" Barack Obama

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 23:32 Actualitate | Internaţional

Muammar Gaddafi
Foto: AGERPRES
Liderul libian, Muammar Gaddafi, a luat cuvantul la ONU, miercuri, acesta fiind primul sau discurs in cadrul Adunarii Generale. Discursul sau a fost de fapt o lunga divagatie, care a depasit cu mult limita de timp, de 15 minute, admisa pentru o cuvantare, conturata ca o critica la adresa Consiliului de Securitate si o multime de presupusi inamici. In acelasi timp, acesta a indemnat lumea sa il sustina pe presedintele american Barack Obama, numindu-l "fiul nostru", scrie The New York Times.

In prima treime a discursului, care a durat mai mult de 90 de minute, colonelul Gaddafi s-a concentrat pe incorectitudinea Organizatiei Natiunilor Unite, care acorda mai multa putere celor 5 membri permanenti ai Consiliului de Securitate decat tarilor din Ansamblul General. Libianul a declarat ca acesta este un sistem dictatorial, si nu unul democratic, ca reprezinta "terorismul in sine".

"Nu sustinem implementarea rezolutiilor emise de Consiliul de Securitate in formula in care este acum" a spus Gaddafi, adaugand ca acesta ar trebui redenumit "Consiliul Terorii".

Chiar mai mult, la un moment dat, acesta a rupt o parte din Carta Natiunilor Unite pe care o tinea in mana, spunand ca este de acord cu preambulul acesteia, dar nu si cu restul continutului.

Liderul libian a mai afirmat ca dinamica organizatiei ar trebui schimbata astfel incat Consiliul de Securitate sa devina o unealta pentru implementarea vointei Ansamblului General.

In cadrul discursului sau, Gaddafi a cerut sa se faca investigatii in cazul celor mai importante razboaie care au avut loc de la fondarea ONU si pana acum - razboiul din Coreea, razboiul Suezului, razboiul din Vietnam si cel din Irak si din Afganistan.

 In plus, acesta a vehiculat si cateva teorii ale conspiratiei, cu referire la gripa porcina - o arma creata de armata sau de corporatii - si la asasinarea lui J.F. Kennedy - pusa la cale de israelieni.

Despre presedintele Obama, insa, Gaddafi a avut numai cuvinte de lauda, indemnand natiunile din Ansamblul General sa ii ureze bun venit "fiului nostru" la prima sa participare la ONU. "Am fi foarte fericiti daca Obama ar ramane presedinte al SUA pentru totdeauna", a spus colonelul, adaugand ca se teme ca Statele Unite vor reveni la vechiurile obiceiuri dupa ce Obama isi va termina mandatul.


Citeste mai multe despre   























2059 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    are oarecare dreptate (Miercuri, 23 septembrie 2009, 23:43)

    r123 [utilizator]

    Cand ai atatea tari care au drept de veto si care fiecare are in spate o mie de interese, normal ca nu e in nici un caz "drept" si "corect". A se vedea cu Kosovo, cu China, Georgia, Israel, Iraq si asa mai departe.

    Unii au voie sa invadeze pe altii, altii nu au voie. Unii au voie sa aiba arme atomice, altii nu au voie. Unii au voie sa se declare independeti, altii nu au voie. Unii au voie sa faca crime de razboi si sa scape, altii sunt trasi si judeacati pt asta.

    Ar trebui reorganizat si facut ceva "corect", dar asta nu o sa se intample probabil prea curand
    • +5 (9 voturi)    
      Fiul nostru care esti la Casa Alba, faca-se... (Joi, 24 septembrie 2009, 0:25)

      Hussein Obama, Prompter Forever [anonim] i-a raspuns lui r123

      Cred ca Obama se simte foarte mandru ca e iubit si stimat de un retard de genul corturarului Gaddafi :)))
      Cu asa prieteni nu mai ai nevoie de dusmani :)
      Inca un eveniment care va fi amplu repercutat in presa americana si de animatorii conservatori din mass-media.

      Adevarul e ca orice om politic occidental normal constituit trebuie sa-si puna niste intrebari despre politica sa in momentul in care e laudata de indivizi ca dictatorul libian.
      Si nu orice lauda, ci una practic parinteasca, de suflet, Gaddafi se simte pe aceeasi lungime de unda cu nascutul musulman Obama, "fiul nostru" !

      In rest, nesimtirea obisnuita, pt ca in mod tacit, cutuma diplomatica la ONU cere ca un discurs de sef de stat sa tina maxim15 minunte.
      Ori dictatorul a vorbit 1 ora jumate, pana cand translatorul a obosit si a fost schimbat in amuzamentul general.
      Dupa ce interpretul a plecat, epuizat, Gaddafi a mai vorbit doar 6 minute.

      Mai multe delegatii au parasit sala inainte de discurs si libianul a fost aplaudat mai ales de micile tari arabe si africane pe care le sponsorizeaza cu fonduri de "solidaritate".

      Organizarea Consiliului de Securitate e in discutie de cativa ani deja, se negociaza in prezent care din cele 15-20 de tari candidate vor avea drept de veto. Si e vorba de rivalitati regionale, Argentina e contra intrarii Braziliei, Pakistanul contra Indiei, China contra Japoniei, Italia contra Germaniei, pt un loc african e bataie intre Egipt si Africa de sud, etc.

      Actualul Consiliu e departe de a fi un instrument perfect, dimpotriva, insa e de preferat unui Consiliu pletoric, cu zeci de tari membre, ceea ce ar paraliza complet orice proces de decizie majora!

      "Invazie" e daca nu exista rezolutie ONU sau daca decizia unilaterala nu e o masura de aparare, ci de agresiune. Din momentul in care Consiliul voteaza o rezolutie, nu mai e vorba de "invazie", ci de mandat ONU! Asa cum e in Irak, Afganistan sau Congo.
      Consiliul ONU nu a recunoscut Kosovo (veto Rusia/China)!
      • -1 (3 voturi)    
        Obama (Joi, 24 septembrie 2009, 7:18)

        thkj [anonim] i-a raspuns lui Hussein Obama, Prompter Forever

        Obama reprezinta coloana a cincea a islamistilor si a marxistilor care vor sa distruga AMerica din interior.
      • 0 (2 voturi)    
        rezolutie pt iraq, afganistan, iugoslavia? (Joi, 24 septembrie 2009, 9:21)

        nicolasss [anonim] i-a raspuns lui Hussein Obama, Prompter Forever

        ma indoiesc foarte tare ca a fost un consens in consiliul de securitate privind invadarea iugoslaviei, iraq-ului si afganistanului.
        china si rusia sigur s-au opus
      • 0 (2 voturi)    
        Fiul nostru care esti la Casa Alba (Joi, 24 septembrie 2009, 9:26)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Hussein Obama, Prompter Forever

        Excelent comentariu, de l-ar citi cu atentie toti aplaudacii regimurilor dictatoriale, care posteaza cu nonsalalnta tot felul de aberatii, fara sa incerce sa se documenteze serios asupra subiectului in discutie inaintea de a scrie.
    • 0 (8 voturi)    
      nebunu are dreptate (Joi, 24 septembrie 2009, 2:16)

      JFK [anonim] i-a raspuns lui r123

      O fi el nebun dar acum are dreptate, in consiliul de securitate ONU sunt 5 state cu drept de veto care fac ce vor cand vor.
      In privinta razboaielor din Irak, Vietnam etc degeaba se vor face investigatii raul a fost facut, popoarele au fost distruse, cel putin in Irak traiesc ca vai de ei
  • 0 (4 voturi)    
    "Altcineva mai e acolo ?!" (Joi, 24 septembrie 2009, 5:04)

    Agent de asigurari [anonim]

    "Un alpinist neasigurat sta sa cada de pe un perete de stanca. Abia se mai tine cu o mana deasupra haului. Se uita la cer si striga disperat.
    -Doamne, e cineva acolo !?
    Se aude o voce grava:
    - Da fiule !
    - Ce sa fac sa nu ma zdrobesc de pamant ?
    - Roaga-te sa-ti fie iertate pacatele si desprinde-te de stanca fara teama.
    Se gandeste putzin alpinistul apoi striga iar :
    - Altcineva mai e acolo ?!"

    Eu zic ca seamana putin cu Gaddafi... la uitatura :-)

    Uite aici:

    http://i.telegraph.co.uk/telegraph/multimedia/archive/00636/news-graphics-2007-_636412a.jpg
  • +5 (11 voturi)    
    "cioara langa cioara trage/... (Joi, 24 septembrie 2009, 7:05)

    eeeuuuu [utilizator]

    alte paseri nu-i sunt drage!" cam asa suna un proverb de pe plaiuri... dambovitene si cam are dreptate. s-au gasit muamar cu husseim, ca sacul cu petecul! pe mainile cui a incaput lumea!...
  • +1 (3 voturi)    
    Alooooo! (Joi, 24 septembrie 2009, 8:21)

    Lucian [anonim]

    Mah cum puteti sa traduceti in halul asta de prost? "General Assembly" tradus prin "ansamblul general"? Si asta in conditiile in care ati auzit de nenumarate ori sintagma "Adunarea Generala a Consiliului de Securitate al ONU"!
    • 0 (0 voturi)    
      Adunare generală vs scăderi particulare (Joi, 24 septembrie 2009, 16:42)

      Bolşevicul [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Ai corectat o greşeală şi ai făcut alta: Adunarea Generală (sau Ansamblul General, după d-ra Roxana cetire!) cuprinde toate statele membre, iar Consiliul de Securitate cuprinde doar 5. Aşadar, sintagma auzită "de nenumărate ori" nu există. Există "Adunarea Generală a ONU".
  • -1 (1 vot)    
    Microfonu ? (Joi, 24 septembrie 2009, 14:51)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Nu inteleg de ce nu li se taie microfonul celor care sufera de diaree verbala ?!