India: Un vicepresedinte de resurse umane a fost omorat in bataie dupa ce a concediat 42 de angajati

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:03 Actualitate | Internaţional

Mai multi muncitori au omorat in bataie un vicepresedinte de resurse umane, dupa ce acesta a concediat 42 de angajati de la o companie producatoare de componente auto, in sudul Indiei, infiormeaza CNN, citand surse din politie. Roy George ocupa functia de vicepresedinte al Departamentului de Resurse Umane la compania Pricol.

Un oficial al departamentului de politie din Coimbatore, in statul Tamil Nadu, a declarat ca patru sau cinci muncitori, ce fac parte dintr-un sindicat nerecunoscut de catre companie, au intrat in biroul lui George si l-au batut cu bare de fier. Vicepresedintele Pricol a murit in urma ranilor la cap.

Politistii au retinut noua persoane, iar autoritatile au anuntat ca vor face mai multe arestari.

Anul trecut, directorul indian al unei companii italiene a murit dupa ce a fost batut de mai multi angajati disponibilizati. Peste 60 de persoane au fost acuzate de uciderea directorului executiv al companiei Graziano Transmissioni, langa New Delhi.

De asemenea, la inceputul acestei luni, compania indiana Jet Airways a anulat sute de zboruri dupa ce pilotii, nemultumiti de concedierea a doi colegi, au intrat in greva.

CNN precizeaza ca firmele din India se confrunta deseori cu probleme din cauza legislatiei muncii invechite, iar conditiile de angajare si disponibilizare nu sunt explicate de multe ori angajatilor.


Citeste mai multe despre   























2234 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Haha (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:28)

    Eu [anonim]

    Daca le-a comunicat angajatilor vestea cea "buna" cu un zambet ironic pe buze, asa cum o face si directoarea de RU la firma in care lucrez, mai ca-mi vine sa zic ca nu e o fapta chiar asa de abominabila!
    • +7 (7 voturi)    
      Mai dai afara? Iti sparg capul ! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:29)

      Homo Sapiens, alias Agnimal [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Astfel de evenimente sunt revelatoare de o anume mentalitate colectiva si arata ca societatile primitive care se chinuie sa imite societatea complexa si codificata de tip european au doar o poleiala, o pojghita subtire de comportament "civilizat".
      E de ajuns o drama personala, o contrarietate si bestialitatea iese imediat la iveala.

      Citeam cu totii recent ca in Franta, angajatii amenintati cu concedierea se sinucid cu zecile (23 sinucideri la o singura mare companie!). Comportament ne-natural, inculcat prin educatie si responsabilizare individuala timp de generatii de-a randul.
      Nu e cazul in alte tari, lipsite de asemenea mecanisme sociale "moderatoare", cum sunt India si China (si acolo au fost cazuri de linsaje cu sute de participanti, contra unor functionari) sau tarile africane si arabe (locuri unde se ajunge si la masacre tribale, clanice, familiale in caz de conflicte de munca.

      Se uita adesea ca oamenii sunt totusi fundamental niste animale si viata in comun inseamna efort educational permanent, in familie, scoala, intreprindere.

      "Dialogul social", "contractul social", "negocierea sindicat-patronate-stat", "statul de drept", "libertatea de asociere", toate astea sunt inventii pur europene, destinate initial doar europenilor.

      Acum ele sunt "impinse" catre cei pe care gloata stangistilor ii considera a priori "la fel ca noi"!
      Ei bine, e cam trist, dar nu, hindusii, chinezii, arabii sau negrii, nu sunt la fel ca noi, au alte mentalitati si atitudini, "rezolva" altfel problemele lor sociale, nu le place nici democratia, nici sa aiba raspundere individuala. E suficient sa deschizi tv-ul (inclusiv pe Al Jazeera English) si iti dai seama ca traim in contructii sociale diferite. Ca le numim "civilizatii" sau "culturi", asta e discutie de savanti, realitatea e ca nu traim, nu gandim si nu ne purtam la fel.

      De aia la UNESCO, ieri, prin vot, a fost preferata o bulgaroaica presedinta, in loc de candidatul arab!
      • +1 (1 vot)    
        Ai uitat... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 19:52)

        samurai [utilizator] i-a raspuns lui Homo Sapiens, alias Agnimal

        de inca 2 categorii: mexicanii si tziganii. Ce-i cu adevarat problematic e ca EI sint cei care se inmultesc geometric iar NOI raminem mai putin pe zi ce trece...
  • -4 (6 voturi)    
    indianu.. (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:50)

    alex nambani [anonim]

    tot indian...daca treaba asta (disponibilzarea) se intampla la draecsalmaier inzecit sau la conti, cred ca ar fi fost invitati la un ceai dansant. Ce oameni, ce caractere!!!
  • +1 (5 voturi)    
    aceasta stire poate fi (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:25)

    io [anonim]

    un bun inceput !
    • 0 (4 voturi)    
      ahahahah (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:43)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui io

      mda, de ce nu ? ;)
    • -1 (1 vot)    
      poate, doar (Miercuri, 23 septembrie 2009, 19:35)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui io

      Dar, ca de obicei nu platesc cei ce sunt cu adevarat vinovati. Cam cum ar fi pe la noi o ciomageala cu jandarmii la Piata Victoria, in timp ce ministrii sunt prin statiuni !