Concertul "Pace fara frontiere" de la Havana starneste revolta in randul exilatilor cubanezi din Miami si Florida

de Mihai Cimpoesu     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2009, 22:29 Actualitate | Internaţional

Juanes a fost acuzat ca sustine regimul comunist din Cuba
Foto: Fundatia Culturala Phoenix
Cantaretul de orgine columbiana Juanes, castigator a 17 premii Latin Grammy, a reusit sa aduca 15 artisti internationali in Havana ce vor concerta intr-un eveniment ce poarta numele "Pace fara frontiere" pe data de 20 septembrie, noteaza CNN.

Prin organizarea acestui eveniment el spera sa detensioneze relatiile dintre Statele Unite si Cuba. Sute de mii de cubanezi sunt asteptati sa se inghesuie in "Piata Revolutiei", duminica, pentru a se delecta prima oara cu un megaconcert.

Exilatii anticomunisti, de origine cubaneza, din Statele Unite au fost iritati de initiativa lui Juanes de a organiza un asemenea eveniment. Cantaretul a declarat ca a primit amenintari cu moartea pe Twitter, iar casa sa din Miami se afla sub supravegherea politei.

Un grup de exilati din Florida, care sunt de parere gestul artistului ar putea insemna ca el sustine intr-un fel sau altul regimul comunist, au organizat o demonstratie anti-Juanes pe strazile orasului in care au spart albume ce apartin cantaretului. Juanes a declarat ca reactia acestora nu il suprinde si nici nu il descurajeaza.

"Stiam de la bun inceput ca asa ceva se poate intampla", a declarat artistul pe site-ul oficial. "Locuiesc in Miami de 7 ani, iar prima data am vizitat acest oras cu mai bine de 10 ani in urma, asa ca stiu situatia din Miami in ceea ce priveste subiectul Cuba, iar hotararea de a concerta in Havana a fost luata in cunostinta de cauza".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2149 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    nu serios (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:49)

    srt [utilizator]

    Tipul asta are de gand sa daramele prejudecatile unui popor intr-un concert? N-are nici o sansa. Madonna a incercat chestia asta la noi si banuiesc ca si-a invatat lectia.

    De altfel cine se crede el sa faca asa ceva?
    • -1 (3 voturi)    
      prejudecati (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:05)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui srt

      de altfel bine si face: daca prejudecatile nu vor fi daramate macar vor fi subrezite nitzel.
    • +1 (5 voturi)    
      nu despre asta-i vorba (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:08)

      pai [anonim] i-a raspuns lui srt

      din cate inteleg eu, nu este vorba de prejudecatile unui popor, ci de (pre)judecatile cubanezilor exilati in statele unite. cei ramasi in cuba nu cred ca au vreo problema cu concertul.
      • +3 (3 voturi)    
        pt. pai (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:56)

        raducu [anonim] i-a raspuns lui pai

        Mai bine spus prejudecatile oamenilor exotici care tind sa minimizeze dezastrul comunist. Un regim care nu este ligitimat prin urne, ce merita? cu ce drept sa la putere? cu ce drept spun ei unui cubanez in tara parintilor lui ca ei sunt legea? Faptul ca fac tot felul de artificii sa para un guvern legitim, nu reusesc. O a vedeti cum tranzitia face ca liderii comunisti si copii lor care au demonizat capitalismul sa devina primii milionari si mari experti in democratie. Ce legtimitate au liderii comunisti chinezi? au ajuns la putere pt. ca oranduirea burgheza nu era corecta, acum au instaurat-o si ei sunt burghezii, cine plateste pt. crimele comise la instaurarea comunismului? Uitati-va la Iliescu, Vadim, Paunescu, Geoana, Oprescu, Voiculescu si alti comunisti ce democrati sunt acum.
    • 0 (0 voturi)    
      ha? (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:42)

      Sile Camataru [anonim] i-a raspuns lui srt

      :)) Tu zici ca avem prejudecati, io-ti zic ca realitatea ne-a invatat multe!
    • 0 (2 voturi)    
      aha (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:48)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui srt

      te referi la parerile noastre, confirmate zilnic de realitate, despre tigani? cooool!
    • 0 (2 voturi)    
      cuba (Luni, 21 septembrie 2009, 1:49)

      Schrodingers Cat [anonim] i-a raspuns lui srt

      huh? comparatia e cam sarita.
      cubanezii au o istorie complicata cu S.U, au o problema cu sistemu' lor, nu cu "rasa", nu ii displac k n'au cojones sau ceva :)
      e vorba despre revolutie, embargou, chestii care le'au provocat daune reale cubanezilor.
      S.U. au interese uriashe p'acolo shi chiar snt capabili de actiune, daca ai timp cauta s citeshti despre cum au incercat s il dea jos pe chavez in venezuela.
      cam asta mi s pare interesant in articol, faptu' k nu s'au revoltat cubanezii din Havana, (sau nu mentioneaza articolu' nimic despre asta), ci aia din S.U. intzeleg, p un motiv absurd shi speculativ. poate au fost "montatzi"?

      off-topic: madonna mi s pare k a venit cu un comentariu aleator shi outdatat, cu tenta de P.R., scos din "10 lucruri despre romania". nu shtiu ce te face s crezi k tiganii snt discriminati.
  • 0 (2 voturi)    
    Citez din articol (Luni, 21 septembrie 2009, 1:50)

    sile [anonim]

    "Locuiesc in Miami de 7 ani". Ca daca locuia in Havana, dadea concerte pe stadion pentru conducatorii iubiti. Nu-i frumoasa democratia?
  • 0 (0 voturi)    
    burgezia (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 14:40)

    miur [anonim]

    deci s-a dus