Belgrad - parada gay programata duminica a fost anulata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:33 Actualitate | Internaţional

Parada gay ce ar fi trebuit sa aiba loc duminica la Belgrad a fost anulata, dupa ce organizatorii au ajuns la concluzia ca evenimentul nu se va putea desfasura fara incidente, anunta AFP, citand agentia Beta.

Pentru a evita incidentele, Politia le-a propus organizatorilor sa mute locul de desfasurare a evenimentului la Usace, un spatiu verde separat de centrul orasului de raul Sava, insa reprezentantii minoritatilor sexuale au refuzat. Parada gay ar fi trebuit sa aiba loc duminica, incepand cu ora locala 11:00, in fata Facultatii de Filosofie, in plin centrul orasului Belgrad.

Mai multe grupari ultra-nationaliste si-au exprimat, recent, intentia de a-i ataca pe manifestantii gay, iar secretarul general al miscarii ultra-nationaliste "Obraz" ("Onoare", in traducere), Mladen Obradovic, a afirmat ca organizatorii evenimentului vor fi singurii responsabili de cele intamplate.

Ministerul sarb de Interne anuntase joi ca mii de politisti urmau sa fie mobilizati pentru a asigura securitatea la Parada gay.

In anul 2001, prima Parada gay organizata la Belgrad s-a soldat cu violente, iar fortele de ordine nu au reusit sa ii opreasca pe suporterii unor echipe de fotbal, ultra-nationalisti, sa ii atace pe manifestanti.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

769 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    asa ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:45)

    adi [anonim]

    Nu ca ultra-nationalistii aia ar fi mai breji (ca si shokatii de la noi, de latfel), dar nici nu vedem rostul unei parade a sodomitilor ! Teoretic militeaza pentru "normalitate" ("si noi suntem ca voi, etc.", "ne iubim NORMAL etc.), dar atunci DE CE arata in halul ala parada ?!! si de ce se comporta asa, PERVERSIUNI si toate cele?! Da dom'le, suntem gay, facem parada NORMALITATII, ne imbracam toti , hai, nu in sacou cu cravata, dar haine normale, de strada, mergem ca oamenii NORMALI si aratam NORMAL , nu, daca asta vor?!? In San Francisco, la un alt mars de genul asta, au aparut purtand DOAR costume romane, cu nimic pe dedesubt, ca sa ... in mieul zilei, care cu cine apuca, in vazul lumii
    • +2 (8 voturi)    
      Comunisti homofobi, ca si romanii (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:05)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Comunisti homofobi, ca si romanii dealtfel
      • 0 (4 voturi)    
        Xomoxexualii si tubul digestiv... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:25)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        din dragoste pentru sex cu tubul digestiv ,bietii xomoxexuali sarbi se vad interzisi de regimul anticrestinesc, taliban ,nazist,islamic, antiamerican,antisemit,anormal,ilegal si care si ingrase !organizatorii isi au traso reciproc ,pe tacute,indignati de atata dictatura,lipsa de omenie si de toleranta pentru mieluseii xomoxexuali !
      • -1 (3 voturi)    
        bravo belgrad (Duminică, 20 septembrie 2009, 1:14)

        blea [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        nu va calcati in picioare principiile. manifestarile de forta ale minoritatilor in urma carora majoritatea sa se inchine lor trebuiesc limitate la " aici nu se poate".
    • 0 (6 voturi)    
      parada gay in Bucuresti (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:25)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui adi

      Prietene, eu am fost la parada gay din Bucuresti si eram imbracat in haine f. normale.
      Sunt cei drept unii in fata ca asa e la orice manifestatie publica, care sunt mai dezgoliti. Da' majoritatea arata f. normal.
      Intr-un an cand s-a terminat parada, am trecut linistit printre manifestanti de la noua dreapta si nici nu s-au prins.
      • 0 (6 voturi)    
        Un pupic dulce,hotule mic, Ginutzoooo (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:38)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui ginel

        ce tare esti tu in tuhas ,curajosule mic !
      • 0 (0 voturi)    
        te-am prins cu minciuna (Luni, 21 septembrie 2009, 8:32)

        gigu [anonim] i-a raspuns lui ginel

        n-aveai cum sa treci printre manifestantii de la noua dreapta dupa ce s-a terminat parada pederastilor, pentru ca ei isi au mitingurile programate la 5-6 ore INAINTE de parada homosexualilor.

        istetule!
    • 0 (6 voturi)    
      Homosexualitatea, deficienta genetica ? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:31)

      Dr. Watson [anonim] i-a raspuns lui adi

      Primul studiu, profesorul american Le Vay, care demonstreaza stiintific, in laborator, in urma unor autopsii practicate pe 16 homosexuali (+30 heterosexuali), ca in hipotalamusul acestora, o structura deja minuscula, INH3, e de 2 ori mai redusa ca volum la homosexuali decat la heterosexuali !

      Profesorul american Dean Hamer demonstreaza ca la homosexuali apare mult mai frecvent decat la heterosexuali o particularitate pe cromozomul X, mutatie genetica transmisa matern.

      In 2000, o echipa de geneticieni americani demonstreaza legatura intre secretiile hormonale si marimea degetelor de la maini, barbatii avand indexul mai scurt decat anularul datorita hormonilor masculini. Ori exact aceeasi caracteristica apare si la femei, insa doar la femeile..lesbiene !

      Profesorul american Kenneth Kedler, cu echipa sa de geneticieni, a aratat intr-un studiu facut pe 50.000 persoane ca incidenta homosexualitatii la perechile de frati gemeni in care unul e homosexual e de circa 10 ori mai mare decat la fratii ce nu sunt gemeni (31% in loc de media normala de 2,8%). Ceea ce inseamna o legatura clara intre monstenirea genetica si homosexualitate.

      In 2007, o echipa de cercetatori elvetieni a demonstrat practic, printr-o modificare genetica a unor musculite drosofile, ca un comportament sexual poate fi schimbat. Ei au modificat o gena care controla nivelul de glutamat in creier, reducandu-l. Toate musculitele care aveau aceasta "eroare" genetica incercau sa intretina raporturi sexuale indiferent de sexul partenerilor.
      Concluzia cea mai importanta a fost insa ca procesul era reversibil si homosexualitea putea fi stopata, daca se administrau substante ce sporeau nivelul de glutamat, mustele redeveneau heterosexuale.

      Homosexualitatea, ca mutatie genetica, e latenta la circa 3% din populatia, insa evolutia sustine heterosexualitatea. Doar perturbarea evolutiei naturale a speciei umane creeaza conditiile pt exprimarea sociala a homosexualitatii. Se poate insa trata medical !
  • 0 (10 voturi)    
    Problema este mai complexa (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 15:02)

    traian [anonim]

    Nu inteleg de ce televiziunile,de pilda,nu au voie sa prezinte in miezul zilei programe porcoase dar acesti indivizi care de departe se vede ca au nevoi speciale pot defila la lumina zilei pe bulevardele unui oras sugerand un alt fel de sex in fata tuturor,copii,batrani,impotenti...
    Pe cand jurnalele tv de stiri prezentate exclusiv de gay si lesbiene?
    Pe bune,ce vor sa insemne paradele astea,vor sa ne induca sentimentul de rusine celor care inca mai facem sex pe stil vechi sau e un fel de promovare a necesitatii de a combate natalitatea prea crescuta din unele zone?
    Nu sunt tampit,nu ma deranjeaza ca exista si se iubesc asa cum se iubesc dar sa stea pe fundul lor!
  • 0 (12 voturi)    
    vaai, (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 15:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce necivizati sint sirbii astia ! Cum nu vor ei sa intre in Europa cu dosul Inainte ! Pai trebuie initiata o campanie de educare ca lumea, nu pot fi lasati asa, in bezna si ignoranta lor. Uite, bunaoara, vecina lor, Romania, a atins deja noi culmi de civilizatie si progres. Aici se fac parade homo oricind, precum si campanii serioase pe forumuri.
    Pe mine, de exemplu, ma vor umple de minusuri activistii pro homo-lesbi-pedo. Ii anunt ca ma doare acolo de chestia asta.
    • 0 (4 voturi)    
      sarbii in Europa???? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:57)

      Oltean Albanez [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      in primul rand nu intra in UE ca nu prea au ce cauta acolo, la cat de "mandri" si de shovini sunt, si nu pentru ca nu-i vor homalaii acolo... n-am nimic cu poponarii, treaba lor, sa si-o traga cum vor si sa faca si marsuri... am cu sarbii si cu ce fac ei cu romanii in valea Timocului, genocid... nu-i mai au acum pe albanezi si ne-au bagat pe noi la mijloc... traiasca diplomatia lu' peste care nu recunoaste Kosovo...
      • +2 (2 voturi)    
        Recunoasterea Kosovo e o arma diplomatica (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:04)

        Timoceanu [anonim] i-a raspuns lui Oltean Albanez

        E un element de presiune a tarii noastre impotriva nationalismului sarb.
        Serbia are interes strategic in a avea aliati diplomatici in interiorul UE, deocamdata ii poate numara doar pe degetele de la o mana.
        Romania joaca un joc inteligent, arata bunavointa si bunacredinta fata de sarbi, pt ca in retur acestia sa lase mai multa libertate pt. sutele de mii de romani de pe valea Timocului, de la frontiera cu Romania, peste Dunare.

        Insa merge foarte greu, guvernul sarb a instalat intre Timoc si Morava peste 250.000 refugiati sarbi din Kosovo si Bosnia. Ori acestia sunt printre cei mai duri extremisti, pt ca au suferit alungati din satele lor si se simt agresati de orice manifestare a minoritarilor romani.
        Presedintele Consiliului local din orasul Bor (capitala Timocului) era un roman, ales pt competenta si pt ca etnicii romani sunt majoritari. Ei bine el a fost schimbat la presiunea politica a guvernului sarb, temator de "renasterea nationala" a romanilor timoceni.

        Serbia nu poate pe de o parte sa lupte militar pt. fratii din Bosnia (rep Srpska) si pe de alta parte sa refuze macar autonomia regionala in Timoc. Sarbii au dreptul sa se reuneasca intr-un singur stat, insa si romanii din Timoc sau ungurii din Voivodina au acest drept.

        Repet pt cei mai putin informati, minoritatile maghiara si romana din Serbia sunt compacte, numeroase si situate chiar la frontierele cu tarile lor mama.
        Albanezii kosovari au imigrat in regiunea Kosovo, leaganul statului medieval sarb, pe cand romanii timoceni sunt acolo dinaintea sosirii triburilor de slavi.
        Timocenii sunt dacii din Moesia, romanizati si apoi s-a incercat slavizarea lor, doar partial reusita.
        Lupta Romaniei e sa obtina pentru timoceni dreptul de a avea bisericile lor ortodoxe, de a avea scoli in limba materna si administratie locala proprie.

        Deocamdata, maghiarii sau sarbii din Romania au privilegii imense comparativ cu romanii din Timoc si noi trebuie sa continuam a sustine romanismul acolo.
        • +1 (1 vot)    
          sarbii au8 venit in sec VI (Duminică, 20 septembrie 2009, 11:58)

          Albanezu' [anonim] i-a raspuns lui Timoceanu

          albanezii erau de mult in regiune prin inaintasii lor, traco-ilirii, care sunt veri buni cu dacii... daca nu stiai, romana si albaneza au f multe cuvinte comune: mos, groapa, samd.. Romania a jucat prost in privinta Kosovo... ce sa pretinzi de la dipomatia securistica... sarbii oricum ne considera tigani, asa ne denumesc.. eu am fost si in Albania si in Serbia, dar vreau sa zic ca cel mai bine m-am simtit intre albanezi, cu care avem legaturi de sange... acum insa albanezii ne urasc...dreptul albanezilor asupra Kpsovo e indiscutabiul, slavii au venit mai tarziu, se stie (sec 6) si i-au impins pe albanezii si romanii (aromanii) din Balcani in zonele muntoase, nepropice agriculturii... de ce in Macedonia si ex-Yugoslavia albanezii si aromanii traiesc in zonele de munte??? nationalismul slav si-a spus cuvantul... asa ne trebuie , ne-o furam acum de la sarbi...
          • 0 (0 voturi)    
            Nope (Duminică, 20 septembrie 2009, 18:51)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Albanezu'

            Exista ceva comun intre vocabularele celor doua limbi (albaneza si romana), da data fiind evolutia separata vreme de mii de ani, cumulat cu influente culturale si sociale complet diferite, e cam aiurea sa pretinzi ca albanezii sunt cat de cat un popor inrudit cu romanii.

            In alta ordine de idei, chit ca la sfarsitul primului razboi mondial sarbii s-au trezit ca vor sa ne-o traga, nu le-a iesit. In schimb, secole multe de-a randul inainte de aia sarbii au cam fost singurii nostri aliati pe bune, formal si informal, in lupta cat se poate de inegala intre ortodoxia est-europeana si imperiul otoman. E pacat ca ei uita (ca si noi, de altfel), de bucata aia lunga de istorie comuna, mai ales ca situatia geopolitica face ca ei sa ne fie in mod natural cei mai apropiati aliati si pe viitor, ca ne place sau nu.

            In al treilea rand, niciodata doua rele nu fac un lucru bun. Romania trebuie intr-adevar sa lupte pentru drepturile romanilor de pe Timoc, da' zice proverbul ca ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Sarbii si-au furat-o urat de tot cu razboiul initiat din afara care a distrus Iugoslavia, si si-au mai furat-o o data cu Kosovo, care dpv istoric e pentru ei mai important decat e pt. noi Cetatea Alba - care acuma e pe teritoriul ucrainean.

            In al patrulea rand, abstactie facand de orice argumente de ordin istoric, recunoasterea independentei Kosovo a fost o prostie cel putin dpv al situatiei actuale de pe teren, pt. toate statele care au recunoscut Kosovo. Pe de-o parte s-a creeat un precedent urat de tot in politica internationala (incalcarea mai multor tratate si conventii internationale privind procedura de obtinere a independentei de catre o comunitate care se vrea stat), pe de alta parte, Kosovo, spre deosebire de Luxemburg, Monaco, Andorra sau alte state mici nu e capabil sa se sustina economic, fiind sustinut exclusiv de ajutoare europene si americane, pe de alta parte e un focar de criminalitate extrem de activ in inima Europei.
  • 0 (6 voturi)    
    Ultra-nationalisti??? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:46)

    Martens [utilizator]

    De unde concluzia ca aia erau "ultra-nationalisti"? Parca nationalismul - nu inteleg ce e aia ultran. - avea legatura cu identitatea nationala si cu strainii. Care e treaba cu homosexualii?
    • +2 (4 voturi)    
      heh (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:11)

      cioaca [anonim] i-a raspuns lui Martens

      probabil ca te faci ca nu pricepi. ultranationalismul este o doctrina de extrema-dreapta care vine cu tot circul aferent: xenofobie, rasism, homofobie, superioritatea masculului in fata femelei, intoleranta fata de culturi/obiceiuri straine sau contemporane, promovarea infrastructurii religioase si media pentru controlarea maselor.

      sunt oameni care nu stiu decat sa urasca si cauta orice motiv pt a-si demonstra teribilismul. ce e mai trist este ca majoritatea sunt creiere spalate de adevaratii "demoni" care se ocupa cu propaganda sau sunt, pur si simplu, persoane traumatizate care si-au gasit refugiul in acest tel de "purificare" a societatii din jur.
      • +1 (1 vot)    
        Exista zi fara noapte sau dragoste fara ura? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 22:15)

        Psihiatrul tau [anonim] i-a raspuns lui cioaca

        Mai Cioaca, dai o definitie simplista, asa cum sade bine mintilor odihnite a celor autoproclamati "humanisti":))
        Exista numeroase miscari ultranationaliste de stanga, chiar si in Europa (vezi stanga catalana, separatista si anti-spaniolista). "Circul" il fac extremistii de stanga pe strada, cand vandalizeaza, distrug, incendiaza si ranesc semeni ai lor in uniforme de politie.

        Xenofobia e o atitudine culturala fara de care nu ar fi existat nici una din marile culturi, teama de instrainare, de orice e alohton si venetic, afirmarea superioritatii proprii culturale, au fundamentat absolut toate marile civilizatii, fara exceptie ! Altfel ar fi disparut rapid sau nici macar nu ar fi existat, iar astazi nu am vedea nici o diferenta intre palate japoneze si altele italiene ! E util sa fii xenofob !

        Homofobia e alta reactie naturala, darwiniana, a societatii interesate de perpetuarea ei si nu de incurajare a comportamentelor sexuale sterile. Cu exceptia islamului (probabil cea mai intoleranta si violenta mare religie), toate celelalte au inchis ochii la minoritatea homosexuala (2-3% din totalul umanitatii), ceea ce deranja era promovarea sau exacerbarea publica a unor astfel de atitudini.
        Comunistii au exterminat homosexualii in lagare, la fel ca nazistii, nu e apanajul extremei drepte, extrema stanga a facut la fel ca nazistii.

        Extrem de mincinos si fals, nationalismul admite si incurajeaza egalitatea barbat-femeie, toate partidele de dreapta conservatoare au avut si au politiciene de exceptie (Tatcher sau Merkel). Probabil te referi la musulmani, sunt principalii discriminatori ai femeilor in lume.

        Nationalismul nu a promovat infrastructura religioasa, ba chiar nazismul a combatut dur religia, e iarasi o afirmatie mincinoasa sau eronata, un copy-past de pe site-uri stangiste.

        Iar pt a da sentinte de genul "creiere spalate" ar trebui sa cunosti pe fiecare din ei si sa ai o pregatire de psihiatru, restul e doar hamaiala.
        • 0 (0 voturi)    
          ce pretentii (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:23)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Psihiatrul tau

          poti sa ai de la o cioaca? Lasa-l in ''homanismul'' lui.
      • -1 (1 vot)    
        si io sint (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:21)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cioaca

        un creier spalat si traumatizat, iar daca matale esti de sex incert, nu-i o problema. Dar masculul e, sau nu e, dupa matale superior in fata femeii.
        Poate in fata femelei. Stiu ca ardoarea in combaterea extremismului te face sa gresesti. dar totusi, putin stil te va face si mai eficient, si mai pretuit de tovarasii de lupta si idei.
        Heil siktir, mai tovarase activist pro homo-lesbi si pedo !
  • +3 (3 voturi)    
    locul se numeste USCE nu usace (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:50)

    razvan [anonim]

    locul se numeste USCE nu usace
  • 0 (0 voturi)    
    Srbija, Beograd, 2001 (Duminică, 20 septembrie 2009, 10:45)

    Alex [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=WlbeeKmAo7U&feature=related
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:20)

    Andrei [anonim]

    Bravo lor!
    Mai sunt și națiuni care au demnitate și pun piciorul în prag când ceva îi apasă!