VIDEO Statutul de putere nucleara al Indiei este un mit. Explozia bombei cu hidrogen, un fasait

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:26 Actualitate | Internaţional

Statutul de putere nucleara al Indiei nu este decat un mit. Cel putin asa sustine K. Santhanam, unul dintre oamenii de stiinta care au condus controversatele teste ale bombei cu hidrogen din 1998, relateaza The Telegraph, in editia electronica.
 
El sustine ca explozia bombei poate fi numita mai degraba un "fasait". Afirmatiile sale au provocat un adevarat scandal in India, tara care isi afiseaza statutul nuclear ca simbol al puterii pe care o detine in Asia, unde se afla intr-o cursa a inarmarii cu Pakistan si China.



Recent, premierul Indiei, Manmohan Singh, a prezentat primul submarin nuclear al tarii, ca o declaratie a ambitiilor navale ale puterii de la New Delhi.

K. Santhanam, care a condus detonarile secrete a cinci dispozitive nucleare in poligonul de la Pokhran, in desertul Rajasthan, sustine insa ca rezultatele reale au fost trucate, testele fiind prezentate drept un succes de guvernul nationalist BJP.

La acel moment, premierul Atal Bihari Vajpayee declara: "India este acum o putere nucleara. Avem capacitatea de a construi o bomba de mare putere".

Desi a afirmat ca arma nucleara a Indiei nu va fi niciodata folosita in scopuri de agresiune, testele au fost denuntate ca o provocare la adresa Pakistanului, care a detonat si el o bomba nucleara, 15 zile mai tarziu.

Afirmatia premierului Vajpayee este falsa, pretinde Santhanam, care afirma ca explozia a avut doar jumatate din forta estimata de oamenii de stiinta - 45 de kilotone.

"Decizia de a declara testele drept un succes a fost mai degraba una politica, rezultatele stiintifice nesustinand acest lucru", a subliniat el.

K. Santhanam a cerut declansarea unei anchete si a avertizat ca o putere nucleara nu se poate baza pe mituri.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1999 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    @hotnews (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:29)

    sadwank [anonim]

    Statutul, nu statul

    Multumim, am corectat!
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur ca e vorba (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:36)

    releu [utilizator]

    de staTUtul de putere nucleara....
  • 0 (0 voturi)    
    Bomba Tata (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:49)

    traian [anonim]

    Are sau nu India capacitati reale in domeniu?Eu inclin sa cred ca da! rateurile sunt inevitabile cand e vorba de domenii de varf!in plus,fiti siguri ca a avut cine sa verifice toata aceasta poveste pana acum.Inclusiv Pakistanul.
    Nici masinile produse de Tata Motors nu sunt mari vedete dar asta nu inseamna ca nu sunt masini si nu se vand!
  • 0 (0 voturi)    
    bomba (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:17)

    iulian [anonim]

    In text spune ca puterea a jost jumatate din cea prezisa... Pt mine asta inseamna ca au doar o mica o problema de predictie a puterii exploziei si nimic mai mult... Sa prezici cu o precizie de 50% puterea unei expolzii pt o tara ca India ni se pare o precizie foarte buna, tinand seama despre ce vorbim (fizica nucleara)
    • 0 (2 voturi)    
      Dispreţ? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:21)

      A. [anonim] i-a raspuns lui iulian

      Ce înseamnă "o ţară ca India" când vorbim despre fizică nucleară? Tu realizezi ce aiureli spui? Ca om care lucrează în domeniu, îţi pot spune liniştit că nu au state europene cu pretenţii fizicieni de talia indienilor!
      • +1 (1 vot)    
        O intrebare, va rog... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:42)

        Indianu' eminent [anonim] i-a raspuns lui A.

        Rusia are fizicieni de talia indienilor sau Rusia nu este o tara europeana?
        • 0 (0 voturi)    
          Rusia a avut ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:01)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Indianu' eminent

          ... cea mai tare scoala europeana de fizica solidului, si nu numai. Doar ca am impresia ca pe undeva invatamantul de la ei a patit intr-o oarecare masura cel putin ce-a patit si la noi. Asa ca in momentul de fata n-as mai spune acelasi lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Da' de unde (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui iulian

      Aici e vorba de chestii care se lasa calculate. Poate ai o eroare de 10-20%, da' 50% inseamna ca ceva a mers teribil de prost. Mai ales in conditiile in care India are unele dintre cele mai bune creiere in domeniul fizicii teoretice.
  • -1 (3 voturi)    
    Cine stie? Pai... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:35)

    vio [anonim]

    nu exista instiutii internatiopnale care monitorizeaza....
    care au inspectori........
    Aia care nu au voie sa face ce vor in Iran. Aia care nu au voie sa intre in Israel. Aia care nu au descoperit WMD nucleare in Irak.


    Aia n-au fost in India?
    • +2 (2 voturi)    
      Gandeste (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:10)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui vio

      Una e ca o tara precum India (care in esenta isi vede de treaba ei si nu face declaratii belicoase) sa aiba arme nucleare, pe care stii ca nu le va folosi decat ca obiect de propaganda, si alta e sa permiti asta unor tari precum Iranul care declara ca e datoria oricarui musulman sa atace Israelul.
      Povestea cu WMD in Irak a fost desigur o facatura, dar nu trebuie uitat ca irakul a folosit arme chimice impotriva propriilor concetateni.
      Totul se reduce la cat de predictibil un stat e, iar state de genul Iran sau Irak nu sunt.
      Daca de pilda palestinienii ar avea o bomba atomica, crezi ca s-ar gandi prea mult la consecinte? Ar tranti-o in Israel si gata, dupa principiul 'dupa mine, potopul'.
      • 0 (2 voturi)    
        India nu e belicoasa!!! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:01)

        paki [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Hopa, e ceva nou pentru noi, pakistanezii!
        Al cui e Kashmirul? De ce suntem inca in razboi?
        De ce ne ameninta mereu cu "stergerea de pe harta" (a granitelor, desigur, nu cum interpreteaza unii cand e vorba de alt stat).
        • 0 (0 voturi)    
          Kashmir-ul ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:07)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui paki

          ... e o chestie "vesela". Anume una din cele mai spectaculoase situatii in care un stat da cu tifla ONU (asta ca sa ma exprim decent). Exista o rezolutie veche de zeci de ani a ONU, care zice ca India trebuie sa cedeze Kashmir-ul islamic (o parte a Kashmirului istoric) Pakistanului. Rezolutia asta a fost motivul pt. care Musharaf l-a sustinut pe Bush in Afganistan, sperand ca Bush va forta pana la urma aplicarea rezolutiei. Bush s-a facut ca ploua, dupa cum se face si India de zeci de ani. Cumva, nu pot sa nu inteleg atitudinea anumitor state fata de ONU si fata de diverse organizatii internationale, avand in vedere asemenea situatii.

          Chestie tot atat de "vesela": exista rezolutii asemanatoare privind Palestina, la care Israel si SUA se fac ca ploua (desi pe o parte SUA le-a votat). Cine are pofta de mai mult, exista google.
    • +1 (1 vot)    
      Agentiile internationale (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui vio

      Exista IAEA pe parte de energie atomica folosita pentru scopuri civile. Dar nu au competente si/sau dreptul de a avea o opinie in folosirea armelor nucleare. Merg in inspectii doar acolo unde statele respective doresc asta ( se semneaza acorduri internationale intre statele membre in organizatie). In nici un caz nu pot inspecta/superviza/investiga testele militare ( doar daca sunt invitate/mandatate, nu asa ca Politia pot sa intre in casa ta ca vor ei sa verifice ceva).
  • +1 (1 vot)    
    m-am linistit..... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:28)

    dorinteodor [anonim]

    daca bomba lor nu este decit de doua ori mai puternica decit cea de la hirosima inseamna ca este un "fis". ... parca mai bine ar fi fara.....