Iran: Ahmadinejad reafirma ca Holocaustul nu e decat un mit inoculat de occidentali

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 12:55 Actualitate | Internaţional

Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a calificat Holocaustul drept un "mit", intr-un discurs sustinut vineri cu ocazia zilei anuale de solidaritate cu palestinienii, relateaza AFP.

"Insasi existenta acestui regim este o insulta la adresa demnitatii oamenilor", a afirmat presedintele ultraconservator, referindu-se la Israel.

"Ei (occidentalii) au lansat mitul Holocaustului. Au mintit, si-au facut numarul si apoi i-au sustinut pe evrei. Daca pretindeti ca Holocaustul a existat in realitate, de ce nu autorizati un studiu in acest sens?", a spus el in fata manifestantilor, care strigau "Moarte Israelului" la universitatea din Teheran, cu ocazia Zilei Qods (Ierusalim).

"Pretextul oferit pentru a impune regimul sionist este o minciune (...) o minciuna bazata pe o alegatie indoielnica, mitica, iar ocuparea Palestinei nu are nimic de-a face cu Holocaustul", a continuat el.

Ahmadinejad crede ca "regimul israelian este pe punctul de a se prabusi iar zilele sale sunt numarate. Este un regim muribund".

Presedintele iranian a negat in mai multe randuri amploarea si chiar realitatea exterminarii evreilor de catre nazisti in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Iranul nu recunoaste existenta Israelului si Ahmadinejad a prezis in nenumarate randuri, in ultimii ani, disparitia statului evreu. In 2005, el a facut apel la "stergerea Iasraelului de pe harta".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1134 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    "de ce nu autorizati un studiu" ? (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:07)

    Ed___ [utilizator]

    sunt oameni care au supravietuit, care au trait acest Holocaust !!?!?

    sa negi o realitate la care exista mii de martori mi se pare prostie crasa.

    dar ce ii putem cere acestui Ahmadinejad ?!
    e un nulitate ca om.
    • +1 (15 voturi)    
      mda... (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:32)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      nu cred ca neaga existenta lagarelor si a victimelor. Neaga existenta notiunii de "HOLOCAUST" care implica milioane de victime. Aici, la cifre, s-ar putea sa avem o problema. S-ar putea sa nu fie cifra fatidica 6 ci 3 sau chiar sute de mii. Sigur, nu neg ca si "sute de mii" e o cifra apocaliptica si tragica dar cu "6 MILIOANE" ni se scot ochii tot timpul si suntem facuti anti-semiti cand nu lingem in ...spate evreimea. Pai mai puteau ei sa faca propaganda asta a holocaustului daca aveau 453.234 de morti? dar sa ceara despagubiri de 40.000 de euro/evreu ucis asa cum platesc tarile criminale(printre care si Romania) ? nu prea cred...era o cifra printre celelalte cifre.
      De cei 2 milioane de rusi morti la stalingrad de ce nu se spune nimic?
      • +4 (4 voturi)    
        rusi! (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:37)

        me [anonim] i-a raspuns lui Costi

        ...bine ca mentionezi 2 mil de rusi morti la stalingrad, dar nu mentionezi cei aproape 150,000 de romani morti la stalingrad !!!???....
        • +2 (2 voturi)    
          . (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:54)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui me

          de ce tot timpul comparati saoldati ucisi in razboi cu civili ucisi in lagare/pe camp/etc?
          • +1 (1 vot)    
            oameni sunt si ei! (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:17)

            me [anonim] i-a raspuns lui sep

            ...daca in cazul soldatilor voluntari/profesionisti, mai poti spune ca a fost alegerea lor sa se inroleze si eventual sa aiba ghiniounul sa moara in lupta, pe de alta parte soldatii racolati obligatoriu (ca cei romani in WW II) erau oamenii obisnuiti, poate chiar bunicii nostri. Nu vad, in cazul asta, diferenta intre civilii ucisi si soldatii cazuti in lupta. In schimb vad diferenta intre sange romanesc si sange rusesc....
          • 0 (0 voturi)    
            pentru ca (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 10:52)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui sep

            soldatii aia au fost ucisi pentru a nu mai muri alti civili. razboiul a fost castigat de catre soldati si nu de catre civili iar meritul ca n-au fost ucisi si mai multi civili apartine soldatilor alora pe care tu nu ii vezi atat de importanti, doar erau soldati, ei au cautat-o, nu?
    • +7 (13 voturi)    
      Holocaust a existat si nu doar pt evrei (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:34)

      Vecina mea, doamna Weiss [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Fara nici o indoiala, nici macar nazistii de azi nu neaga asa ceva, a existat in Europa un Holocaust anti-evreiesc. Controversa vine de la cifre, nu de la realitatea faptelor. Unii istorici evrei prefera sa oficializeze cifra de 6 milioane, alti istorici, tot evrei, sustin ca nu exista dovezi materiale decat pentru 1,2 milioane evrei disparuti intre 1934-1945. Iar cei mai duri cred ca majoritatea victimelor au murit de efecte secundare (boli, epuizare), nu ucisi direct in camere de gazare sau cuptoare. Ma rog, asta e o discutie aparte.
      Ahmadinejad ar trebui sa stie ca pana si marele muftiu al Ierusalimului din acea epoca, din familia Husseini, s-a oferit sa ajute la exterminareea evreilor si a propus o colaborare Germaniei naziste.

      A existat un holocaust pt ucrainieni, 5 milioane au fost ucisi prin infometare, impuscare si deportare in Siberia, astea sunt cifre confirmate de istorici.

      A existat un Holocaust anti-romanesc, dupa 1940, circa 1 milion de romani find ucisi sau deportati in Siberia, pt a face loc colonilor rusi in Transnistria si Bucovina.

      A exista un Holocaust anti-tiganesc in acea vreme, peste 200.000 pierind si ei in lagare.

      Ceea ce adesea deranjeaza foarte mult in Europa e preeminenta de victima pe care si-o aroga unii evrei, de parca ar fi fost singurul popor de pe pamant care a suferit asupriri si masacre in Istorie.
      Si tentativa de a impune Holocaustul ca materie de studiu in scoli, de a-l impune a fi reaminti la nesfarsit, pana la o saturatie care de fapt va duce la efectul contrar celui dorit !

      Evident, nu neg ca Israel e o democratie adevarata intre dictaturi arabo-musulmane, Israel e un avanpost de civilizatie europeana intr-o mare de barbarie islamica, Israel e in majoritate populat cu europeni care se cred evrei (verii nostri, slavo-germano-khazari iudaizati, cu pielea alba, par blond sau roscat, cu ochii de culoare deschisa, atribute complet diferite de evreii sefarazi si cei sabra!).
    • +1 (9 voturi)    
      hai sa iti explic care-i treaba cu evreii (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:51)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      initial s-a vehiculat cifra de 3000000 de evei, si-au dat seama ca 3 mil de evrei puteau fi exterminati in 6 luni de lucru non stop, apoi s-au gandit mai bine si au spus 6 mil; asta dintr-un concept de marketing; apoi au inceput infinitele discutii....ca idee numai: au existat lagare de munca si de exterminare; asa cum exista in toata lumea, numai ca beneficiind de amploarea celor doua razboaie mondiale, evreii au exploatat notiunea asta la maxim; sunt curios, ca numar numai, cati militari au murit in aceste conflicte, cati civili, si cati evrei....cum bine stim cu totii, la canalul dunare-marea neagra erau folositi si detinuti politici, si hoti marunti, si homosexuali, adica tot ce era la dispozitie; sa ne gandim la efortul de productie, logistic(constructii poduri, aeroporturi, etc), si vom vedea ca numai germanii "puri" nu puteau acoperii necesarul de forta; pt asta se invadeaza o tara vecina, nu de la mama dracu, se deporteaza populatia apta de munca si se pune la treaba; fara indoiala ca au existat si evrei gazati; fara indoiala ca cei care au comis aceste fapte trebuie pedepsiti exemplar, nu care cumva sa le mai vina si altora aceeasi idee, dar uite ca americanii si-au daramat singuri "gemenii"; nu am avut nimic cu evreii pana nu a fost idiotul ala de moses rosen care spune despre eminescu ca a fost antisemit; apoi, daca nu ne place ce spune unul si altul nu suntem obligati sa ascultam sau citim; dar tu, un maimutoi venit de aiurea, fara tara, sa vii cu asemenea afirmatii mi se pare deja criminal; n-am vazut si nici nu am auzit de o reactie a evreilor cu cetatenie romana stabiliti in Romania, impotriva acestei declaratii; ca atare inteleg ca sunt de acord cu moses rosen; apoi draga domnule, cum spune vorba, daca nu iti place tara mea Romania mars la deserturile tale; hitler care nu avea multa scoala, ci mult orgoliu si putere militara, nu a suportat asemenea declaratii; so...restul e istorie....
      • 0 (0 voturi)    
        oare conteaza ca sunt 6 sau 3 milioane ??? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 8:17)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui visio

        oare conteaza daca sunt 6 sau sunt 3 milioane ??? Notiunea de Holocaust mi se pare corecta pentru ca au fost omorati oameni intr-un mod diabolic: gazati, impuscati, omorati prin infometare, si nu cateva sute ci MILIOANE. Ca au fost 6 ca au fost 3 pe cine intereseaza ??? Sper sa va imaginati cum este sa fiti ca om nevinovat sa ajungeti intr-o incapere in fundul gol si sa vi sa toarne prin dusuri gaz toxic experimental. Apoi sa imi mai spuneti daca conteaza cifra 3, 6 sau oricare alta.
      • -1 (1 vot)    
        Lagarele de concentrare au fost inventate de (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 8:42)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui visio

        americani ,preluate de rusi si imbunatatite tehnologic de germani incepand cu 1939
        Negationistul Roger Garaudy ,fost ministru francez,sustine ca tehnic ,in perimetrul lagarelor numarabile ,infiintate de nazisti ,nu puteau fi ucisi 6000000 de evrei -cadenta ar fi fost de 4000 /zi pe tot parcursul razboiului de ceea ce este o imposibilitate- evreii sustin ca cei 6 mil au murit din cauza razboiului ,au disparut din statistica Europei ;cred ca un studiu impartial finantat de ONU in care victimelor secolului trecut sa le fie facuta dreptate : morti civili in razboaie ,ucisi de nazisti ,ucisi de comunisti ,armeni ucisi de turci , ucrainieni ucisi de rusi ,evrei ucisi de nazisti etc,pentru a reflecta barbaria regimurilor politice si lupta desarta pentru ideologii false ,pentru nationalisme de doi bani ,pentru religii trecatoare si mincinoase
    • 0 (0 voturi)    
      vax (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 0:50)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Ahmadinejad se foloseste de palestinieni ca sa castige popularitate in timp ce acestia-s colonizati de ovreiasi si nimeni nu face nimic..
  • -1 (5 voturi)    
    incredibil (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:09)

    sabo [utilizator]

    Cum este posibil!?
    Pana la urma sunt doua lucruri diferite, ca politica si istorie.
    Este incrdebil!
    • +6 (14 voturi)    
      Pariem ca regimul iranian dispare primul? (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:40)

      Istoria [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Asta e doar gargara retorica obisnuita in regiune, acompaniata cu urletele de rigoare: moarte lu cutare, lu ala, etc.

      E trist sa vezi in ce hal a decazut vechea civilizatie persana, ajunsa sa joace rol de trompeta sinistra pentru niste handicapati religiosi care urasc tot ce nu e ca ei.

      Oare cati oameni ar fi salvati de la moarte daca Ahmad din Iad ar fi lichidat? Locul i-ar putea fi luat de un Mussavi, mai calm si rezonabil, Iranul ar risca mai putin razboi, sanctiuni, saracie.

      De altfel, asta si face Ahmadinejad, evita sa vorbeasca de saracia si mizeria a milioane de iranieni care stau cu fundul pe sute de milioane de tone de petrol!
      Evita sa explice cum e posibil ca tara sa importe 40% din necesarul de benzina, la pret dublu fata de petrolul vandut, asta pentru ca inginerii iranieni habar n-au sa faca o rafinarie (romanii lui Ceausescu le-au facut iranienilor vreo 3 rafinarii).

      Ideea lui Ahmad e veche de cand politica, pe timp de criza interna si contestatie populara, gaseste un dusman extern si asmute "patriotii".
      Cred ca tot ai lui il vor lichida, probabil unul ruda cu vreo victima a represiunii.
      • 0 (0 voturi)    
        circul (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 9:26)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Istoria

        Ieri sute de mii de oameni au scandat iarasi pe strazile Teheranului: "moarte dictatorului"(marg bar dictatur) (care nu este Ahmadinejad, o marioneta ascultatoare ci Khamenei liderul suprem iranian, adevarata putere din spatele perdelei) si "Palestina noi suntem ca tine"(Felestin ma mesle tu hastim) (dezastrul economic iranian tinde spre criza economica palestiniana"). De dimineata am fost pe strazile Teheranului si i-am vazut, filmulete se pot vedea si pe youtube. Regimul scoate in strada multimi de oameni si le da tonul cu portavocile pe "Moarte Israelului" iar ei strgia "Moarte regimului" pana acopera portavocile. Viata lunga nu mai are Republica Islamica, dar represiunea interna este atat de dura si sprijinul pe care acest regim criminal il primeste din afara (inclusiv de la Israle) incat poporul iranian este practic singur impotriva tuturor si va mai dura ceva ceva pana la schimbarea regimului. Alegerile din vara au fost falsificate grosolan, slaba opozitie care exista este tocata, internetul cenzurat crunt, presa cenzurata, oameni arestati sunt batjocoriti prin inchisori iar unii nu s-au mai intors, caminele studentesti vandalizate de militiile fidele regimului. Revolutia de schimbarea a acestui regim salbatic a inceput deja din vara, va merge in valuri si va spulbera acest regim. Acum 30 de ani au trebuit 2 ani de revolutie sa il alunge pe rege, acum poate ceva mai mult dat fiind sprijinul extern de il are acest regim. Oamenii astia nu sunt trompete, sunt sinceri si vor alungarea regimului, si o striga pe strazi si de pe acoperisuri, dar tu nu ii auzi acolo Istoria pentru ca sunt cenzurati si tu nu stii ce sa asculti, si daca ai auzi, poate ca nu ai intelege.
  • +1 (9 voturi)    
    incep sa cred... (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:24)

    Laurentiu [anonim]

    ca avea dreptate cineva care zicea ca s-a vazut ovreiu' cu ursu' si ca a primit unda verde ovreiu'...

    Asta nu-si ia medicamentele, si in loc sa-i vada pe evrei stersi de pe harta o sa vada Iran-ul daca mai continua mult asa...si o sa vada atunci ca exista holocaust...

    si e pacat...ca imbecilii aia indoctrinati nu au nici o vina ca s-au nascut acolo...
  • -1 (5 voturi)    
    Aceeasi retorica dementa (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:21)

    ???? [anonim]

    Un nebun care trebuie urgent bagat la tratament de specialitate. Oricum nebunul va plati asa cum au platit cam toti dictatorii din istoria omenirii. Unii chiar nu vor sa invete nimic din trecut... Iar Ahmadinejad asta e doar inca unul dintre ei. Oricum, nici macar la el in tara isteria asta antievreiasca si antioccidentala nu mai prinde chiar daca inca sunt multi fanatici.
  • +2 (4 voturi)    
    Roata se intoarce (Vineri, 18 septembrie 2009, 20:04)

    Eufrosin [anonim]

    Agita din greu spiritele scarnaviile mossadiste, dar cu toate astea, nu au succes. Presedintele Iranului a fost ales cu unanimitate de voturi si toate zvarcolirile sobolanilor, sunt sortite esecului.

    Obisnuiti-va cu idea baieti: roata se intoarce. Este istoric dovedit si imposibil de oprit.
    S-ar putea sa fie intaia oara in istoria omenirii cand realitatea se va naste dintr-un basm si nu invers.
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i trimitem niste sapun din evrei... (Vineri, 18 septembrie 2009, 20:48)

    Axul [anonim]

    ... lui Ahmadinejad, ca sa il convingem ca holocaustul a fost adevarat.
    Toata lumea vorbeste despre sapunul facut din evrei, avem o multime de monumente ale sapunului, unde prefectii si presedintii de consilii judetene depun coroane de flori in fiecare an.
    Ce este asa de greu sa dezgropam un sapun de sub unul dintre ele si sa il aratam lui Ahmadinejad, ca dovada suprema? Atunci sa vedem daca mai are curaj sa zica ceva!!!
  • +1 (1 vot)    
    Ahmi are mare dreptate ... e o gogorita jidaneasca (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:50)

    Isaac [anonim]

    .