Romania este una dintre tarile cele mai inactive din UE in ceea ce priveste pozitia fata de propunerile legislative europene

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2009, 16:23 Actualitate | Internaţional

Parlamentarii romani nu comenteaza in fata niciunui proiect de lege emis de Parlamentul European. Concluzia reiese din cele mai recente date ale Comisiei Europene, referitoare la activitatea statelor comunitare in ceea ce priveste pozitia fata de propunerile legislative ale Comisiei Europene.  

Potrivit datelor publicate de EUobserver, cea mai activa tara este Portugalia, care a transmis catre Bruxelles 102 comentarii si documente de pozitie la proiectele de legi elaborate de UE, in ultimii trei ani. La polul opus se afla Romania, Spania si Malta, care nu au transmis niciun comentariu.

In topul celor mai active aparate legislative se afla cel al Frantei, cu 58 de sesizari depuse din 2006, al Germaniei (48), al Suediei (44) si al Marii Britanii (39). In ceea ce priveste fostele state comuniste care au aderat la UE in 2004, Cehia este cea mai activa, cu 41 de comentarii. 

Introdus in urma cu trei ani, sistemul prevede trimiterea propunerilor legislative si a documentelor consultative de catre Comisia Europeana direct la parlamentele nationale ale statelor comunitare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

852 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    pai cine... (Luni, 14 septembrie 2009, 16:28)

    laurentiu [anonim]

    tribunul, EBA sau Jiji?!

    sunt insa surprins...parca avem si cativa mai capabili pe acolo (ca si cunostinte, nu dpdv politic)?

    Bleah, dezinteres total!
    • +5 (17 voturi)    
      draga postac (Luni, 14 septembrie 2009, 16:41)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Imi dau seama ca trebuie cumva sa te iei de basescu, prin eba, insa daca ai fi avut bunul simt sa citesti articolul, ai fi vazut ca este vorba de parlamentele nationale.

      Adica de acea institutie ce este cea mai corupta din tara (conform sondajelor de opinie si bunului simt) si care de ani de zile se ocupa numai de scandaluri si atacuri contra basescu (pe banii nostri)
      • +1 (1 vot)    
        mda... (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:02)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui dumi

        greseala mea..am recitit....atunci chiar ca nu este nici o mirare...
        scuze ca am postat inainte sa citesc mai atent
    • +9 (9 voturi)    
      . (Luni, 14 septembrie 2009, 17:03)

      Lolek [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Este vorba de lipsa de reactie a parlamentelor nationale, care sunt consultate de Comisia Europeana pe marginea proiectelor de "legi comunitare" pe care aceasta le initiaza.

      Nu e vorba de europarlamentari.

      Ce-i drept, e oleak aiurea scris articolul ("proiect de lege emis de Parlamentul European" ?!), ceea ce poate induce in eroare.
  • +4 (4 voturi)    
    din pacate cam asa e... (Luni, 14 septembrie 2009, 16:48)

    Barosso [anonim]

    Intamplator am avut prilejul sa asist la cateva reuniuni ale Statelor Membre in care se discutatu sau se votau propuneri legislative. Contributia Romaniei lipseste cu desavarsire. Fie nimeni nu este prezent, fie, daca e de fata, delegatia Romaniei se abtine sistematic de la vot . Ca asa-i romanul, impartial... . Cand l-am intrebat pe reprezentatul Romaniei ce intentie de vot are pe un anume proiect mi-a raspuns ca ministerul nu i-a comunicat cum sa voteze, asa ca Romania se va abtine. Si mai vrem sa fim respectati... . Singura consolare, daca poate fi vorba de asa ceva este ca in general, capra vecinilor est-europeni e la fel de moarta ca a noastra.
  • -2 (4 voturi)    
    acquis si comentarii (Luni, 14 septembrie 2009, 17:14)

    gwen [anonim]

    Romania are de implementat un acquis de paste 80.000 de pagini, care nu a fost supus niciodata dezbaterii democratice in Romania (ca oricum nu e cazul nu?) si care, asa cum spun political scientists, e rezultatul experientei anumitor guverne intr-o anumita perioada istorica. Ori acquis a fost pur si simplu transferat, fara nici o azvarlitura de privire catre alte conditii istorice etc. Nu ma mir ca romanii nu au nimic de zis...Intr-un asa hatis legislativ e si greu de gasit 'expertul care sa le stie pe toate. Poate ar fi trebuit mentionat si ce calitate au comentariile trimise de alte delegatii. Ca de comentat, poate orice 'telctual....
  • +6 (6 voturi)    
    RO un zero absolut (from inside CE) (Luni, 14 septembrie 2009, 17:52)

    Carmen [anonim]

    In sfarsit un scurt articol care arata starea de fapt. Romania lipseste (in schimb este membru UE) din dezbaterea europeana. Un exemplu concludent: europarlamenatarii statelor UE se intalnesc regulat cu expertii tarii lor care lucreaza in Comisie. De ex cei care acriveaza in comisia de mediu a parlamentului european cu expertii din cercetare si DG ENV (mediu). Exista un schimb permanent de informatii reciproce, prin aceasta oamenii informando-se reciproc despre stdiu implementarii (stiut de cei care lucreaza in Comisie) si stadiul politic (cei care activeaza in parlament). Sefii delegatiilor permanente ale tarilor normale au consultari cu expertii lord in Comisie. In schimb la noi atat parlamentarii cat si diplomatii traiesc intr-o lume paralela cu expertii din Comisie. Asa se explica de ce "studiile" si pozitiile trimise in tara sunt atat de proaste si in afara realitatilor fiind foarte greu pentru un presedinte sau guvern sa ia decizii corecte. Nu avem o strategie de resurse umane in ceea ce priveste functiile de conducere din Comisie. Comisia zice ca romania si-a facut "norma" cu personal din Romania, numai ca 85% sunt AST1 adica secretare de nivel jos si distribuit corespondenta. Restul de 15% care il reprezinta adevarati experti sunt fie temporari fie contractuali, adica cu un contract limitat. Cum gandeste cineva in tara ca fara sa ai oameni in pozitii de decizie poti face totul cu un comisar sau cu secretare? Unele state (ex Belgia) se si mira cum o tara asa mare nu-si exercita forta votului pentru a negocia asemenea pozitii de management! Intr-un cuvant suntem zero si mai exact in bataia vantului!
    • -7 (7 voturi)    
      pariu (Luni, 14 septembrie 2009, 18:32)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

      Punem pariu ca la cererea de fonduri e unul din cele mai active state? Cine se baga?
      • +5 (5 voturi)    
        Punem pariu pe un Logan? (Luni, 14 septembrie 2009, 19:48)

        nashu_mare [anonim] i-a raspuns lui srt

        Hai sa ajutam economia nationala si sa punem pariu pe un Logan. Romania este una dintre tarile care cere cei mai putini bani. Si asta nu pentru ca e modesta ci pentru ca nu stie sa faca proiecte.
      • +5 (5 voturi)    
        Ha ha (Luni, 14 septembrie 2009, 22:36)

        Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui srt

        As fi vrut sa fie asa cum spui tu. Din nefericire, guvernul nostru drag nu prea face nimic, stam ca niste mamaligi in UE si asteptam sa treaca timpul... mare pacat.