Rusia a imprumutat Venezuela cu 2,2 miliarde de dolari, pentru a cumpara arme rusesti

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2009, 12:34 Actualitate | Internaţional

Caracas a primit un credit de 2,2 miliarde de dolari din partea Moscovei, pentru a cumpara arme rusesti care vor intari sistemul de aparare antiaeriana. Asa "va fi dificil sa veniti sa ne bombardati", a prevenit presedintele venezuelean Hugo Chavez, transmite France 24.

Printre armele care vor ajunge in Venezuela se numara 92 de tancuri T-72 si sisteme de aparare antiaeriana, a anuntat presedintele venezuelean Hugo Chavez. "Guvernul rus a aprobat o finantare de 2,2 de miliarde de dolari (1,5 de miliarde de euro), pentru cheltuieli de armament. Multumita sustinerii presedintelui Dmitri Medvedev si a premierului sau Vladimir Putin, achizitionarea de armament pentru intarirea capacitatii noastre de aparare a devenit viabila", a declarat  Chavez in cadrul emisiunii sale saptamanale de radio si TV "Alo Presidente".

Liderul venezuelean a mentionat cumpararea a 92 de tancuri T-72 "pentru modernizarea parcului nostru de blindate". Totodata, Chavez si-a anuntat intentia de a "instala un sistem antiaerian mai puternic". "Am semnat deja un contract pentru aceste aparate mici", a precizat presedintele venezuelean. "Cu astfel de rachete, le va fi dificil sa vina sa ne bombardeze".

Dupa ineditul anunt lansat la propria emisiune, Chavez a explicat si de ce are tara sa nevoie de astfel de arme: in Venezuela exista rezerve importante de gaz si de petrol, catre trebuie protejate. "Avem dreptul sa ne bazam pe resursele minim necesare pentru a asigura apararea poporului nostru, a teritoriului si a tezaurului nostru energetic", a continuat liderul de la Caracas.

Declaratiile au fost facute dupa vizita de doua zile realizata saptamana trecuta de Hugo Chavez in Rusia, tara pe care presedintele venezuelean o considera un aliat strategic. Rusia si Venezuela au semnat intre 2005 si 2007 nu mai putin de 12 contracte de armament, in valoare totala de 4,4 miliarde de dolari.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1390 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Haha... (Luni, 14 septembrie 2009, 12:40)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    "Rusia a imprumutat Venezuela cu 2,2 miliarde de dolari, pentru a cumpara arme rusesti " - Asta da afacere. E o treaba si asta :))
  • +1 (1 vot)    
    T 72?! (Luni, 14 septembrie 2009, 12:56)

    dedeiu [anonim]

    Liderul venezuelean a mentionat cumpararea a 92 de tancuri T-72 "pentru modernizarea parcului nostru de blindate".

    Dar pana acum ce aveau? T-35?! Ce fel de aparare anti-aeriana au cumparat? ZSU 23 4 de la muzeu?
  • 0 (0 voturi)    
    i-au bagat pe git fiarele alea.... (Luni, 14 septembrie 2009, 13:09)

    dorinteodor [anonim]

    evident ca venezuela nu are ce face cu aiurelile alea de arme. isi poate cineva imagina ca americanii vor ataca venezuela? n-au atacat ei cuba, de ce ar ataca venezuela?

    asa ca eu cred ca rusii i-au bagat astea pe git si el nu a putut sa refuze.

    dar si rusii au riscat deoarece venezuela ar putea sa nu plateasca aceste arme inutile. fara sa mai vorbim si de imensele cheltuieli care le-ar presupune service-ul la astfel de arme..... dar, la asa chavez asa "afacere"....
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 14 septembrie 2009, 13:36)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      o sa le plateasca ori in bani ori in gaze, petrol, companii vandute catre rusi, etc
      • 0 (0 voturi)    
        ia cujeta..... (Luni, 14 septembrie 2009, 16:02)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        interesele strategice ale rusiei in america de sud sint foarte importante. si chavez stie asta si deci stie ca nu trebuie sa se grabeasca cu plata ca rusii nu vor intinde coarda....

        cine stie daca nu cumva avem un troc: voi ne dati fiarele voastre si noi sa asiguram o baza militara in venezuela.... cred ca vor fi probleme dupa ce chavez nu o sa mai fie prezidente....
  • -4 (6 voturi)    
    miliarde (Luni, 14 septembrie 2009, 13:13)

    ano1 [utilizator]

    Pai Chavez isi amaneteaza tara pentru tancuri. Romania o face o data si bine 20 de MILIARDE DINTR-UN FOC PE "99" DE ANI. Nush de unde dracu o sa dam banii astia inapoi; macar chavez are ce da inapoi: TANCURILE. Plecam din tara clar.. bye bye romania, imi termin masteratu si LA Revedere P.S: altii isi apara resursele cu tancurile si romania nici nu a putut apara FLOTA si RESURSELE DE PETROL SI GAZ DIN SUBSOL. Mai ramane sa amanetam si vantul care circula pe deasupra romaniei ca sa poata instala alte tari eoliene etc
    • -1 (1 vot)    
      stai ca nu a platit inca (Luni, 14 septembrie 2009, 14:02)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ano1

      vezi ca noi avem niste tancuri superioare celor T-72. Ce face Chavez cu atatea tancuri proaste?
  • -1 (1 vot)    
    Destepti (Luni, 14 septembrie 2009, 13:28)

    s3xs1 [anonim]

    Destepti rusii. Imprumuta $$$ pentru a cumpara armament de la ei cu acei bani => rusia are de primit imprumutul inapoi dar vinde si armamentul => ~200% profit.

    Asta e ca sa le dea peste nas la Americani/NATO. Daca cumpara baietii si niste SU-47 si fac si chestia aia cu sistemul de aparare aeriana .... s-au scos.


    Se pun bazele unui conflict armat cu arme conventionale //// posibil sa devina cu arme de distrugere in masa.

    The land of last choice!
    • +1 (1 vot)    
      cu ce sa le dea peste nas? (Luni, 14 septembrie 2009, 14:03)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui s3xs1

      T-72 ?
  • +2 (2 voturi)    
    Asta da "afacere"! Hahahahaha!!!! (Luni, 14 septembrie 2009, 13:44)

    ???? [anonim]

    "Imperialismul" american nu e bun. In schimb, in "viziunea" lui Chavez, ala rusesc e acceptabil. De-aia si cumpara pe bani imprumutati de la rusi armament rusesc bun de muzeu. Psihopatul asta de Chavez e dat dracu de prost ce e! Ce afacere e asta? Si pe timp de criza... Asta cu amenintarea tarii sale de catre SUA e o alta gogorita. N-a patit-o Cuba care e la o aruncatura de bat asa ca... Chavez nu e altceva decat un dictator psihopat care isi duce tara de rapa. In mare viteza.
  • +1 (1 vot)    
    palmares (Luni, 14 septembrie 2009, 14:14)

    igor suhoi [anonim]

    Pana acum palmaresul tuturor armelor rusesti e de toata jena. Irakienii au fost inarmati din greu cu arme rusesti (si cateva frantuzesti dar asta e alta poveste) si au luat-o-n freza academic in ambele razboaie.
    Rusii in Afganistan au mierlit-o de la niste simple lansatoare portabile americane. Plus toate razboaiele arabo-israeliene unde arabii aveau in principal armament rusesc. Nu vad care e shmekeria cu armamentul rusesc. Decizia lui Chavez e strict politica si oricum in caz de razboi cu americanii se arde rau. Mai bine ar lua armament american la mana a doua ca Base.
    • +1 (1 vot)    
      nu e nici o smecherie (Luni, 14 septembrie 2009, 16:33)

      levi [anonim] i-a raspuns lui igor suhoi

      tancurile sunt foarte bune impotriva poporului,dar ce crezi ca se poate face cu tancul in jungla?,tancurile vor fi folosite impitriva disidentilor,"tradatorilor" si pentru asta sunt foarte bune si relativ ieftine!
  • -1 (1 vot)    
    T72 (Luni, 14 septembrie 2009, 14:33)

    gsg9 [anonim]

    Nu stiu ce va tot amuzati de T72-iurile alea.
    Daca T72-iurile alea sunt modernizate, sunt OK, noi avem un TR85/TR85M1 care e un T55/56 modernizat (din cate imi aduc aminte). Si modernizat, TR85 e sub un T72 pus la punct (ca putere de foc, motorizare, blindaj, adica tot ce conteaza). PS:Multumim conducatorilor iubiti pt grija aratata armatei si dotarii acesteia.

    Irakienii nu au scos T72-iurile in fata cand i-au atacat americanii in 92, erau in Garda Republicana
    (trupele de elita) si au fost tinute cat mai ascunse. Americanii au topit T55uri.

    Despre faptul ca se Chavez inarmeaza:
    E trist ca a modificat Constitutia, asa ca e practic dictator pana i-o trage cineva un glont in tzeasta.
    Daca topeste banii pe arme in timp ce populatia sufera, e si mai trist.

    Pe de alta parte, daca nu are arme, il rastoarna vreo sluga de-a americanilor.
    Doar am vazut ce notiuni de drept international au americanii, probabil si acum mai cauta armele de
    distrugere in masa ale lui Saddam. A nu, acum cauta teroristii.

    Pe scurt, daca nu ai armament suficient ca sa intimidezi(sa provoci pagube "sensibile" adversarului asa incat sa nu te atace decat in cazuri extrem de disperate - vezi cazul Iranului, pe care nici Israelul nici

    Americanii nu au tupeu sa se arunce, deocamdata doar dau din gura), atunci se sterg cu tine pe partea dorsala (vezi Irak, Panama-Noriega).
    Cam la asta se rezuma Dreptul/Relatiile Internationale...

    Asa ca pana la urma il pot acuza ca e dictator si populatia sufera platind creditele astea,
    nu ca se inarmeaza...
    • +1 (1 vot)    
      Ce logica si lipsa de argumente ai... (Luni, 14 septembrie 2009, 14:53)

      ???? [anonim] i-a raspuns lui gsg9

      Si Saddam a avut cea mai puternica armata din orientul mijlociu si a luat-o in freza rapid. Inarmarea (cu orice fel de arme) nu te pot ajuta sa rezolvi o situatie in care crezi ca te afli sau pe care singur ai favorizat-o. Individul ala ar face mai bine sa-si rezolve problemele interne sociale si economice, sa nu mai inchida radiouri si televiziuni doar ca nu-i canta lui osanale si sa nu risispeasca banii pe care tot bietii contribuabili ii vor plati. Nu altcineva. In rest vad ca sentimentele tale pentru americani sunt "calde", "fratesti". Esti penibil. Dreptul international se afla, nu-i asa?, numai de partea rusilor, chinezilor si altora ca ei.
      • -1 (1 vot)    
        re (Luni, 14 septembrie 2009, 16:39)

        gsg9 [anonim] i-a raspuns lui ????

        Saddam a avut armata puternica numeric, nu ca dotare si ca pregatire. In plus s-a confruntat cu cea mai puternica concentrare de tehnica militara dupa WWII. Saddam nu avea cu ce sa lupte contra AWACS, ECM, SEAD, Tomahawk, F117, AH64 Apache, sute de avioane de lupta moderne etc. Ca si i-a pus pe toti in cap, asta a fost problema lui, si a platit cu o rupere de gat la capatul unei franghii.

        Nu am scris mai sus ca Dreptul international se afla, numai de partea rusilor, chinezilor si altora ca ei. Aici nu discutam de Georgia sau Tibet. Aici este vorba de Chavez, si ala nu are probleme cu rusii si chinezii. Are probleme cu americanii, d'aia i-am dat ca exemplu.

        Sentimentele mele pt americani sunt la fel de calde ca ale americanilor fata de populatia civila irakiana sau afghana, oops, a cazut JDAMul si a lovit dintr-o eroare niste civili, sorry...

        Scuza-ma dar eu ai vad la rece, americanii nu dau doi bani pe aia la care pot sa le-o traga.
        Si nu le pasa de victimele colaterale.

        Cred ca Chavez e mic copil fata de ce stat politienesc e USA. Aia au un nivel de trai ridicat si sunt prea ocupati cu jobul/afacerile. Dar ia incearca sa misti in front acolo...

        Oi fi eu penibil, dar nici tu nu esti foarte inteligent. Probabil o fi freza aia mentionata de tine...
        • +1 (1 vot)    
          Mai da idiot mai esti... (Luni, 14 septembrie 2009, 19:57)

          ???? [anonim] i-a raspuns lui gsg9

          "Cred ca Chavez e mic copil fata de ce stat politienesc e USA. Aia au un nivel de trai ridicat si sunt prea ocupati cu jobul/afacerile. Dar ia incearca sa misti in front acolo... "

          Cred ca fraza asta demonstreaza cat de imbecil si superficial poti fi in gandire. Dupa lipsa de logica demonstrata (care are legatura si cu lipsa de inteligenta), dupa falsa constructie a replicii tale, realizez cat de mare nevoie de ajutor de specialitate ai. Un doctor priceput si o multime de medicamente te-ar mai putea ajuta sa-ti revi. Pe de alta parte la frizer nu e cazul sa te mai duci. Nu-ti sta deloc rau cu freza si barba aia a la Ahmadinejad. Discursul psihopatului aflat la conducerea Iranului si discursul tau se aseamana pana la a se confunda. Nu esti numai penibil ci esti si jenant de ignorant. Cat despre inteligenta... Ai demonstrat deja ca nu o posezi decat pe alocuri.

          P.S. Cat despre "sentimentele" pe care le ai pentru americani... E problema ta. Insa mi se pare ca abordarea ta e bolnavicioasa. Si extremista.
    • +1 (1 vot)    
      t72 e numai pentru anumiti rusi.... (Luni, 14 septembrie 2009, 16:09)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui gsg9

      t72 e tanc de atac. este foarte scund, cu foarte putin spatiu interior iar chavez nu are nici o sansa sa stea in el mai mult de un minut. pentru t72 au fost selectati tanchisti scunzi si slabi astfel ca problema servantilor este esentiala.... nu stiu ca romania sa fi avut t72.... am avut si poate mai avem t55 care este un tanc universal (si aparare si atac)....
  • +1 (1 vot)    
    Chavez e dus rau cu capul (Luni, 14 septembrie 2009, 14:41)

    ???? [anonim]

    Armamentul rusesc si-a dovedit "performanta" si "eficienta"! In toate razboaiele de dupa 1945. Coreea, Vietnam, Irak, Afganistan, Israel, Africa... Rusii sunt depasiti tehnologic cu mult. In toate domeniile. Inclusiv cel militar. Treaba e simpla. Rusii i-au facut capul mare lui Chavez si l-au pacalit asa cum numai ei se pricep atat de bine, i-au bagat si armele pe gat (evident ca d-alea bune de fier vechi) dar treaba mai tare e ca armele sunt cumparate cu bani imprumutati de aceeasi rusi. Mare "afacerist" acest Chavez. Isi pune, constient sau nu, tara pe faras.
  • 0 (0 voturi)    
    ce zambet... (Luni, 14 septembrie 2009, 15:01)

    laurentiu [anonim]

    de "l-am prostit si pe asta" are Putin...
  • +1 (1 vot)    
    afaceri cu rusii (Luni, 14 septembrie 2009, 15:19)

    Mircea [anonim]

    Rusii in ultimul timp au tot dat o gramada de credite. Nu au ei PIB cate credite au dat in strainatate. Sa ne lase cu minciunile. Sunt niste faliti mandri de ei si ancorati in trecut, atat.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 14 septembrie 2009, 15:26)

    Gigi Maybachistu' Neortodox [anonim]

    Aici se explica in detaliu cate parale face armamentul sovietic si rusesc vandut in afara Rusiei si in principal in Lumea a Treia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey_model

    Se poate deduce usor si de ce MiG-21 al nostru a trebuit transformat in Lancer, de ce MiG-29 au fost abandonate, de ce nea' Ceashca s-a multumit cu cateva T-72 si nu a mai cerut altele...

    De asemenea, aici se explica tampeniile facute de irakieni in ceea ce priveste luptele la sol si utilizarea tancurilor pe care le aveau:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Lion_of_Babylon_tank
    • 0 (0 voturi)    
      re (Luni, 14 septembrie 2009, 16:58)

      gsg9 [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Neortodox

      "Monkey model"

      Stai linistit ca si americanii fac la fel.
      Cam orice armament exporta e sub ceea ce au ei in dotare.

      F16 de export e downgradat (ai auzit Marinarule?) - de aia austriecii l-au ejectat din prima si au cumparat Eurofighter. Sa-i explice cineva si lui Basescu.
      • +1 (1 vot)    
        ? (Luni, 14 septembrie 2009, 22:24)

        VDV [anonim] i-a raspuns lui gsg9

        este "downgradat" fata te tehnologia americana, dar noua ne trebuiesc avioane anti cele rusesti nicidecum contra celor americane. Poate uiti cine e Nato si cine este adversarul din est. Nu ma lua cu SU-35 sau alte vechituri.
        • 0 (0 voturi)    
          lumina vine de la Licurici (Marţi, 15 septembrie 2009, 1:51)

          Gigi Maybachistu' Neortodox [anonim] i-a raspuns lui VDV

          1. Cererea de ofertă publicată pentru F16 precizează că avioanele vor fi dobândite în mod gratuit şi supuse "tuningului" - reparaţia capitală şi înlocuirea avionicii cu una compatibilă cerinţelor utilizatorului local + contra a 20 mil. USD / avion. Chiar dacă negocierile nu vor duce la condiţii 100% identice, e pur şi simplu o ofertă prea tentantă ca s-o respingi.

          2. Manevra este evidentă - Licuricii îşi asigură piaţa pentru viitor ca şi dealerii auto, fiindcă e complet nerezonabil să crezi că după o perioadă de utilizare a F16 şi a infrastructurii corespunzătoare va mai câştiga altcineva în competiţia pentru flota aeriană de 4 miliarde USD. Şi e la fel de nerezonabil să crezi că Licuricii vor susţine pe altcineva decât cel care îi va îmbogăţi cu 4 miliarde USD, astfel încât toată lumea câştigă. "Pupat piaţa Endependenţii", după cum spunea un oarecare I.L. Caragiale :)

          3. Statele arabe ca şi multe din cele latino-americane pot fi puternice pe hârtie, dar în practică sunt tot parte a Lumii a Treia. Sistemul lor social şi educaţional e pe măsură, instruirea militară asemenea. Propaganda occidentală este cea care i-a transformat în adversari redutabili, iar ei au exploatat-o pentru avantaje diplomatice în faţa vecinilor şi egalilor lor. E uşor să pretinzi că Irakul avea o industrie proprie a tancurilor şi să uiţi că le lipseau cele esenţiale unui vehicul de luptă modern - blindaj compozit, sisteme electronice moderne, piese de schimb care să-l menţină în funcţiune când ai nevoie de el, chiar şi muniţie suficientă! Sună însă prea bine când spui "avem x tancuri de luptă", aşa cum cocalarul e mândru că are BMW chiar dacă e un 316 ruginit. Utilizarea tancurilor îngropate în sol drept "cazemate" e demnă de vara 1941, când URSS a pierdut mii de tancuri în faţa germanilor, a repeta prostia decenii mai târziu nu are nici o scuză.

          PS faptul că "imperiul petrolier cu economie de piaţă" Venezuela are un PIB mult mai mic decât Grecia sau Polonia nu sună puţin ciudat? :))
    • +1 (1 vot)    
      @gigi (Luni, 14 septembrie 2009, 22:51)

      igor suhoi [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Neortodox

      Se poate sa ai dreptate, dar nu uita ca in timpul ursului rusii exportau armament ca sa le-o dea in freza aliatilor americanilor.
      Acum armamentul e o sursa de venit si pentru ei, nu-si mai permit sa vanda chinezarii. In anii '90 ei produceau chiar armament compatibil NATO, care sigur nu era o versiune ptr maimute a armamentului lor.
      In plus tarile arabe s-au cam saturat sa o ia pe coaja de la evrei si le cam returneaza armele rusilor ptr ca nu respecta standardele de calitate. Tre' sa se dea si ei pe brazda o dat si o data.
      In plus, Suvorov ala putea sa arunce si o petarda cu cartea aia, pentru ca americanii sa ia mai in serios "pericolul" rusesc.
  • +1 (1 vot)    
    tanc (Luni, 14 septembrie 2009, 18:25)

    fabregas [anonim]

    Pai nici asta nu e intreg la cap... crezi ca americanii nu au alta treaba decat sa bombardeze ziua venezuela?? daca isi pun in cap trimit 2 escadrile de "APASh-uri" si au rezolvat problema tabcurilor ...ce sa faca cu ele chavez ... aa sunt bune la reprimarea manifestantilor ... ha ha ha alt nebun.....
  • +1 (1 vot)    
    Doi dictatori: Putin si Chavez (Luni, 14 septembrie 2009, 20:08)

    Cristi [anonim]

    Priviti cu atentie la poza in care apar cei doi "actori" ai "afacerii secolului"... Cum Chavez se uita la Putin ca sluga la stapan. Limbajul trupului e graitor.

    P.S. Daca doriti informatii despre cum si ce armament e ok pe planeta asta intrebati-l pe gsg9! Se "pricepe" gagiul. 9? Parca asta, daca nu ma insel, era denumirea generica a unui celebru spital de nebuni... Nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Stati linistiti (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:11)

    mihai [anonim]

    ...armele, inclusiv sistemul de rachete antiaeriene, vor ajunge picaura cu picatura in Iran, sponsorul si mentorul Venezuelei. Toate ministerele venezuelene au consilieri iranieni, inclusiv la Aparare si la interne. Exact ca in anii 50 cand noi aveam consilieri sovietici in toate domeniile care taiau si spanzurau.