Documente secrete ale armatei ruse au ars intr-un incendiu in care si-au pierdut viata cinci soldati

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2009, 20:53 Actualitate | Internaţional

Cinci soldati au fost ucisi si documente clasificate din domeniul apararii au fost distruse, intr-un incendiu declansat duminica la o baza a serviciului de informatii din armata rusa, transmite AFP.

Incendiul a izbucnit intr-o cladire veche de birouri care apartinea armatei, in orasul Tambov (aflat la 500 de kilometri de Moscova), si s-a raspandit rapid in toata institutia. Cinci soldati au murit, iar sapte persoane au fost spitalizate, a anuntat ministerul rus al Apararii.

"Incendiul a distrus o serie de documente secrete care contineau informatii de mare importanta pentru stat. Potrivit primelor informatii, pierderile sunt considerabile", a declarat o sursa din cadrul serviciilor speciale, citata de agentia franceza de presa. Viceministrul Apararii, Alexander Kolmakov, insotit de mai multi generali, a plecat spre zona afectata, pentru a evalua amploarea daunelor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1032 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    se intampla nu doar la ei (Duminică, 13 septembrie 2009, 20:59)

    sorin [anonim]

    Asa au murit si la Baia Mare, in anul 2003, 5 soldati care rau in serviciul de garda la Arhivele Nationale. Versiunea oficiala e ca primii 4 au fost ucisi de al 5-lea, care apoi s-a sinucis. Au disparut documente importante legate de zacamintele de aur si uraniu, din zona de nord a tarii.
    • +2 (4 voturi)    
      Ciudat (Duminică, 13 septembrie 2009, 21:35)

      LiLu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Interesant ce spui , inseamna ca stii ceva sau fabulezi. Daca stii ceva sigur , incearca sa faci cunoscut , daca nu , Scrie fabule.... :)). Este greu de crezut fiecare teorie a conspiratiei, Eu mai degraba inclin sa cred varianta oficiala... Fiind din Baia Mare.... Dar poate stii tu ceva....
      • +1 (3 voturi)    
        Are dreptate (Duminică, 13 septembrie 2009, 22:28)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui LiLu

        Stie ceva, toti stim ceva dar nu putem dovedi nimic. In acea unitate militara erau pastrate harti si documente importante despre resursele de toate felurile ale tarii noastre.

        Acest lucru nu numai ca nu se intampla doar la ei, se intampla peste tot in lume, din anglia in rusia si mai departe in sua.
        • -3 (3 voturi)    
          click in sanga textului si deschizi ce e cu minus (Luni, 14 septembrie 2009, 0:07)

          iodinnou [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Degeaba dati minus cu cenzura voastra de doi bani ,ca dai click pe sagetica din stanga textului. Astfel ca nu faceti altceva decat sa atrageti atentia asupra textului -fraierilor
  • +1 (3 voturi)    
    cine crede rusia? (Duminică, 13 septembrie 2009, 21:52)

    miki [anonim]

    Condoleante familiilor victimilor. Greu de crezut ca 5 persoane, aflate in timpul serviciului sa moara intr-un incendiu unde arde maculatura. Se stie ca acest tip de incendiu arde mocnit si in timp. Intrebati un pompier....
    • +1 (1 vot)    
      am trecut printr-un incendiu...tu? (Luni, 14 septembrie 2009, 1:17)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui miki

      Nu focul te omoara, ci fumul. In faza de inceput inca mai poti scapa mergind aplecat, apoi tiris, in faza finala e deja fum peste tot. Daca esti intr-o cladire cu etaje si focul e la un etaj inferior, e si mai rau, cind iti dai seama deja nu mai poti parasi etajul pe un culoar fara fum...fara scara de incendiu e putin probabil sa scapi.

      Naiba stie ce-o fi fost la ei, dar de acolo pina la a spune ca e imposibil sa moara 5 insi intr-un incendiu e cale lunga.
      Daca vrei neaparat conspiratii, intreaba-te daca aveau senzori de fum, alarma, stingatoare si instalatii pentru stingerea incendiilor. Era arhiva totusi.
      • -1 (1 vot)    
        cine te omoara? (Luni, 14 septembrie 2009, 6:41)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Gramofonu'

        ma bucur ca ai scapat. totusi, nu ne explici cum reactionezi dupa o sticla de votca?