VIDEO Congresmanul republican care l-a facut mincinos pe Obama refuza sa isi ceara scuze oficial

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2009, 19:15 Actualitate | Internaţional

Obama, acuzat de un republican ca minte
Foto: YouTube
Congresman-ul republican care i-a intrerupt miercuri discursul presedintelui american Barack Obama si l-a acuzat ca minte a refuzat duminica sa isi ceara scuze in fata Congresului. Dupa incident, Joe Wilson a incercat sa-l sune pe Obama pentru a-si cere scuze, dar nu a reusit sa vorbeasca decat cu seful administratiei, Rahm Emanuel.

"Nu am de gand sa-mi cer scuze din nou. Oamenii imi cunosc politetea", a explicat republicanul, citat de AFP. Joe Wilson era o figura obscura in viata parlamentara americana, pana la episodul petrecut miercuri cand l-a acuzat pre liderul de la Casa Alba ca este mincinos, in fata intregii Americi, in timp ce Obama sustinea un discurs cu privire la reforma sistemului sanitar.

Srigatul republicanului a suscitat numeroase comentarii in presa si a fost difuzat de aproape toate canalele de televiziune din SUA. Daca va ramane pe pozitii si va refuza sa isi ceara scuze, reprezentantul Carolinei de Sud ar putea primi o mustrare oficiala din partea Congresului. O masura simbolica, fara consecinte asupra mandatului sau.

Joe Wilson a subliniat ca presedintele Barack Obama i-a acceptat scuzele. "Asa cum Casa Alba a sugerat, sa ne interesam de fondul problemei", a insistat el duminica.



Citeste mai multe despre   






















1591 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    ce sa te astepti de la un redneck ?! (Duminică, 13 septembrie 2009, 19:32)

    ipocrizie [anonim]

    sunt hilari republicanii, mai ales aia care sunt audienta lui glenn beck si rush limbaugh. mai ales cind fac pancarte pe care cer libertate si care au ca fundal steagul confederat - nimic nu spune "libertate" mai bine decit steagul celor care voiau sa aiba sclavi.
  • +1 (3 voturi)    
    1...2, 1...2..... (Duminică, 13 septembrie 2009, 19:33)

    adrian [anonim]

    Ce baga oamenii astia genuflexiuni
  • +2 (6 voturi)    
    wilson (Duminică, 13 septembrie 2009, 19:39)

    andrei [anonim]

    Cred ca reactia lui Wilson e de inteles, in fond un congresman finantat cu aprox. $400.000 de industria asigurarilor are de ce sa se impotriveasca unor reforme care ar mai taia din tupeul si profiturile grase ale finantatorilor sai.

    In fine, e incontestabil e ca SUA a cheltuit trilioane de dolari pe razboaie fara sens, iar acum cei care au girat acele cheltuieli imense se dau "deficit hawks" si par sa nu vada ca viitorul SUA e colapsul financiar daca industria asigurarilor isi pastreaza naravurile.
    • 0 (4 voturi)    
      dar (Duminică, 13 septembrie 2009, 23:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      borat omamba cu cite milioane sau sute de milioane de dolari, ca sa fiu modest, a fost finantat de industria '' drepturilor omului'' de la hollywood si de la ny?
  • 0 (2 voturi)    
    mi se pare mie sau ... (Duminică, 13 septembrie 2009, 20:05)

    turistul [anonim]

    ... obama e balbait ?
    • 0 (4 voturi)    
      nu el (Luni, 14 septembrie 2009, 6:35)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui turistul

      ci prompterul ;)
  • +3 (7 voturi)    
    Papagalul Obama... (Luni, 14 septembrie 2009, 4:10)

    Doru BARBU [anonim]

    Papagalul Obama este creatia presei stangiste din SUA, a lobby-ului evreiesc, papusarul baietilor cu bani de pe Wall Street si marea deceptie pentru bizonul american credul!

    http://www.youtube.com/watch?v=eAaQNACwaLw
  • +1 (1 vot)    
    seaman izbitor ... (Luni, 14 septembrie 2009, 13:43)

    Andrei [anonim]

    cu congresul al 12-lea al tov. Ceausescu ... same old story ...
  • +1 (1 vot)    
    congres (Luni, 14 septembrie 2009, 14:13)

    andrez [anonim]

    Pentru cei mirati de ovatii si aplauze, asta e cutuma, la fel se intampla si in parlamentul britanic, in general suportul pentru premier este foarte vocal. Ia sa vedeti cum e in Italia, acolo se iau si palme :)

    Si nu inteleg care e problema acum, cand Reagan sau Bush tineau astfel de discursuri erau si ei intrerupti de ovatiile celor din tabara proprie.
    Macar spre deosebire de congresele din China, in SUA si UK opozitia poate sa se manifeste sonor si nu numai :) Asa ca mai usor cu comparatiile fara sens.
  • +1 (1 vot)    
    dar pentru "the police acted stupidly" (Luni, 14 septembrie 2009, 17:49)

    zaboo [utilizator]

    cand si-a cerut maretul obama scuze?????? evident, atunci madam pelosi era la salonul de frumusete... si, tot evident, degeaba...