Dmitri Medvedev critica "greaua mostenire" a unei Rusii "inapoiate, corupte si primitive"

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2009, 11:55 Actualitate | Internaţional

Presedintele rus Dmitri Medvedev s-a lansat intr-o critica vehementa la adresa "grelei mosteniri" primite din partea fostei puteri. Mai exact, liderul de la Kremlin a vorbit despre Rusia in termenii unui stat "inapoiat si corupt", cu o economie "primitiva", o democratie "slaba" si un popor "caruia ii lipseste initiativa". Invectivele au fost lansate de presedinte intr-un articol publicat joi in cotidianul de orientare liberala Gazeta.ru.

Liderul de la Kremlin a facut un apel catre popor sa "combata coruptia si statutul de tara inapoiata", scrie AFP. "Trebuie sa ducem cu noi in viitor o economie primitiva bazata pe materii prime, o coruptie endemica, obiceiul nostru vechi de a ne sprijini pe stat, pe strainatate, pe o doctrina universala, pe orice altceva in afara de noi insine?", s-a intrebat presedintele rus.

Criza economica mondiala a aratat ca "lucrurile nu merg foarte bine" pentru Rusia, care nu a reusit "in ultimii 20 de ani sa se debaraseze de dependenta umilitoare de materiile prime" si pe care economia "o ignora precum a ignorat drepturile omului in epoca sovietica".

"Asta dovedeste ca nu am facut tot ce a trebuit in anii precedenti", a continuat Dmitri Medvedev. Un avertisment perceput de analisti ca o critica dura la adresa predecesorului sau, Vladimir Putin, acum prim-ministru.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1424 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Adevarat (Joi, 10 septembrie 2009, 12:14)

    costi [anonim]

    Romania se afla in aceiasi situatie .Exporta materii prime si importa auto germane ,mere poloneze,salata italiana ,parfum frantuzesc,electrocasnice turcesti,carne din austria
    ce ne facem ? ca ne ducem de rapa .
    Unde sant uzinele si fabricile lui Nea Nicu ? macar exportam la africani ceva . le-am exportat pe astea la fier vechi in numele economiei de piata si a klepto-capitalismului democratiei "originale" a lui nea nelu .Nea nelule dormi linistit ?
    • 0 (0 voturi)    
      ar fi fost.. (Joi, 10 septembrie 2009, 12:32)

      ADY [anonim] i-a raspuns lui costi

      cu saracia tii masele sub control..asa a facut nenea Ilici cu ''nu ne vindem tara''..intre timp ne-am dus de rapa iar cei capabili au plecat..noile generatii invata bine pt a putea sa pelce..viitor sumbru..ne raman codrii cheliti de romanii innapoiati cu WC-uri in curte
      • 0 (0 voturi)    
        Rusia, stat condus de criminali (Joi, 10 septembrie 2009, 15:47)

        Tatuka cu biciushka [anonim] i-a raspuns lui ADY

        Liderii rusi intotdeauna si-au dispretuit si masacrat poporul, l-au trimis fie in Gulag, fie pe front fara armament, fie l-au infometat.
        Spre deosebire de romani, mult mai omenosi, rusii n-au ezitat sa faca razboaie civile soldate cu milioane de morti !

        Daca Medvedev kgb istul vorbeste asa de rusi e pt. ca stie bine cu cine are de-a face. Fragmente din articol ar trebui lipite pe ziduri in Chisinau, Balti si Tiraspol, sa vada si prostanacii rusofoni din Rm ca de fapt Kremliinul ii considera doar niste vite bune ca masa de manevra, atat.

        Intr-un fel e bine, asta inseamna ca ne vom putea intelege la pret cu Rusia, pt RM, inclusiv Transnistria.
  • +3 (3 voturi)    
    wow (Joi, 10 septembrie 2009, 12:55)

    cocosila [utilizator]

    mi se pare o critica extrem de realista si coerenta si care este valabila pentru toate tarile ex-comuniste.
    • -1 (1 vot)    
      te contrazic un pic, in sensul ca (Joi, 10 septembrie 2009, 14:28)

      visio [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      pe vremea comunismului existau restrictii la libertatea de exprimare, miscare, in cazul romaniei si al mancarii(o conditie foarte importanta), securitate sociala multumitoare; in democratie totul este foarte frumos, ai dreptul sa injuri pe cine vrei, sa omori pe cine vrei, daca stii treaba cu relatiile traiesti viata la maxim; pentru mase, salariul este minim pe economie si asa va ramane cat va dori patronul, indiferent ca este indigen sau de afara; la companiile multinationale situatia este un pic mai naspa pt ca afacerea trebuie rentabilizata rapid, salariile pentru palmasi este un aspect bugetar de unde se poate taia fara grija in timp ce directorii generali si nu numai au salarii occidentale; diferenta intre aceste salarii cu cele ale directorilor de pe vremea comunismului este infinit mai mare si total nejustificata; de asemenea, orice tara ai fi, orice nume ai purta trebuie sa valorifici la maxim resursele terenului pe care te-ai invrednicit sa il ocupi intr-o forma sau alta; daca nu faci treaba asta mori de foame; iti aduc aminte ca Anglia a avut mari ambitii de colonizare a teritoriilor mai mult sau mai putin apropiate, la fel ca SUA, URSS, Germania, Franta, Italia, etc; as putea sa zic ca harta geografica si politica a Lumii inca nu s-a definit; revenind la subiectul nostru, trebuie sa spun ca presedintele rus actual da dovada de un infantilism politic, economic criminal; sa nu va imaginati ca guvernul SUA nu a ucis eventualii oponenti seriosi, numai ca Rusia nu are chef sa stea de vorba; este pur si simplu o chestie de civilizatie de genul "spune-i omului adevarul zambind"...intelegi ce vreau sa spun? faptul Rusia profita de resursele sale energetice la maxim inseamna economie de piata aplicata; si americanii procedeaza la fel, daca nu ma insel ei s-au jucat de-a criza; in fine, probabil ca specia umana se zbate sa iasa dintr-un mileniu al sclavagismului, al bisericii nereformate, probabil ca asta este natura noastra, probabil ca...
  • -2 (2 voturi)    
    cam pe fata (Joi, 10 septembrie 2009, 13:04)

    andrei [anonim]

    eu nu as indrazni sa vorbesc chiar asa de natia mea oricat as fi de sus...
  • -2 (2 voturi)    
    la critica si Medvedev e bun (Joi, 10 septembrie 2009, 15:16)

    VDN [anonim]

    Putin este cel mai bun conducator al Rusiei din ultima suta de ani. tace si face. a miscat Marea (si inerta?) Rusie dintr-o pozitie clar dezastruoasa cum o adusese betivul de Eltin si a pus-o pe un fagas bun.

    Medvedev ce a facut? nimic. nu e in stare nici macar sa puna in opera ce gandesc altii pentru el.

    Discurs de student pashoptist, frustrat si intarziat.
    • 0 (0 voturi)    
      pe fagasul cel bun da... (Joi, 10 septembrie 2009, 16:38)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui VDN

      Omu se referea la tara din toate aspectele, nu ca vin banii din gaze. Nu toti se bucura de banii aia!
    • +1 (1 vot)    
      Esti din Basarabia, asa-i ?... (Joi, 10 septembrie 2009, 16:55)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui VDN

      ... te tradeaza formulari de genul "sa puna in opera".
      SI, ma rog, de cand "pashoptist" a ajuns termen insultator ? Mie asta mi se pare problema Rusiei (si, in subsidiar, a Basarabiei): nu au avut o "Revolutie de la 1848" care sa statuteze (chiar daca provizoriu la inceput), principiile libertatii si democratiei.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e singurul din Basarabia (Joi, 10 septembrie 2009, 21:15)

        Anton [anonim] i-a raspuns lui Marse

        si nici Vocea Basarabiei :-). E doar un trist care s-a atacat ca s-a luat "ala micu' Mitica" de idolul lui Vologhea :-).

        Asta e, avem multi din astia...care-si cauta stapani si idoli, dar mor si ei cu timpul.

        Alora care tot slavesc mozer rashia si pe tatucul vologhea tot dand ca exemplu Moscova, le propun sa faca o primblare pana dupa ultimul inel de centura.. peisaj postnuclear.