O organizatie israeliana afirma ca 320 de copii palestinieni au fost ucisi in razboiul din Gaza

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:06 Actualitate | Internaţional

 documente
(09 Sep 2009) PDF, 83KB
Ofensiva israeliana in Fasia Gaza, care a avut loc la sfarsitul anului trecut, a provocat moartea a 1.387 palestinieni, dintre care jumatate nu au luat parte la confruntarile armate, sustine o organizatie din Israel ce militeaza pentru drepturile omului, citata de AFP. Potrivit B’Tselem, 320 dintre palestinienii ucisi erau copii.

Organizatia a precizat ca 773 dintre palestinienii ucisi in luptele din decembrie-ianuarie "nu au luat parte la ostilitati". Aceasta cifra contrazice versiunea oferita de armata israeliana, care a insistat ca cele mai multe dintre victime erau militanti palestinieni.

B’Tselem a afirmat ca printre victime s-au aflat 252 de copii ce aveau sub 16 ani si 111 femei. Armata israeliana a recunoscut ca 89 de copii si 49 de femei au fost ucise in timpul ofensivei.

Asociatia israeliana a mai afirmat ca 68 de palestinieni cu varste intre 16 si 18 ani care n-au luat parte la lupta au fost ucisi. Alti 19 tineri din aceeasi grupa de varsta, dar care participasera la confruntarile cu armata israeliana, s-au numarat si ei printre victime.

B'Tselem a afirmat ca "pierderile civile extrem de mari si distrugerile masive ale proprietatilor civile" si cer ca Israelul sa realizeze o "ancheta independenta si credibila".

Pe de alta parte, armata israeliana a sustinut ca in timpul ofensivei au fost ucisi 1.166 de palestinieni, dintre care 709 teroristi, in timp ce serviciile medicale din Fasia Gaza au precizat ca bilantul indica 1.382 de morti, dintre care 447 copii.

B’Tselem a anuntat ca palestinenii au ucis noua israelieni, intre care trei civili, in timp ce patru soldati israelieni au fost ucisi din greseala de proprii camarazi.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

275 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Crime de razboi? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:13)

    gigel [anonim]

    E cazul de Haga? Sau tribunalul functioneaza numai cu cei "rai"?
  • +2 (4 voturi)    
    Nasol (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:23)

    vio [anonim]

    Daca o spune o organizatie israeliana, trebuie ca e adevarata.

    Daca o spunea una internationala (ca HRW), mai puteam spune ca e falsa pentru ca organizatiile internationale simpatizeaza cu palestinienii. Cel putin asa sustin unii.
    Daca o spunea Carter, se replica ca e zaharisit si ramolit si ca nu stie ce spune.
    Daca o spunea o agentie americana, se replica ca e stangista, eventual prietena cu Chavez.
    Daca o spunea un arab, se replica ca e terorist, Hamas samd.

    Dar asa.....desi sunt sigur ca vor aparea posturi care vor "demonstra" ca este fals. Chiar sunt curios care vor fi "argumentele" corneliene.
    • -1 (3 voturi)    
      ba deloc (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:17)

      tornada [anonim] i-a raspuns lui vio

      O mica problema : daca niste ceceni au omorit citiva rusi ,citi ceceni au murit ca raspuns al armatei ruse?Si citi civili? Daca nu reusesti sau nu vrei sa discuti si te dai agresor trebuie sa suporti consecintele. E valabil oriunde in lume. Nu vrei sa te dai la chinezi pentru Tibet?Sau la rusi? Toti is destepti pe aici . Fa pasi.
      • +1 (3 voturi)    
        Putina politete, macar (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:43)

        vio [anonim] i-a raspuns lui tornada

        daca nu vrei/poti sa raspunzi la subiect. Ce legatura au cecenii, rusii, chinezii, Tibetul cu copiii palestinieni ucisi de armata israeliana?
        • +1 (3 voturi)    
          nici una (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:47)

          lola [anonim] i-a raspuns lui vio

          omul doar a reusit sa-si arate maiestria in a ocoli subiectul si a fi marlan in cadrul unui aceluiasi paragraf.
          cat despre b'tselem, or fi ei evrei, dar se ocupa de prea mult timp cu scarboasele drepturi ale omului, asa ca israelienii ii cam urasc. la fel ca si pe yesh din, physicians for human rights si celelalte organizatii evreiesti ce "contravin intereselor statului" incercand sa le promoveze pe cele ale oamenilor... israelienii sunt interesati de drepturile omului doar atunci cand acestea sunt disputate la o distanta sigura de casa - in darfur de pilda - acolo domniile lor clocotesc de abnegatie.
          • -1 (3 voturi)    
            lulola (Miercuri, 9 septembrie 2009, 23:04)

            tornada [anonim] i-a raspuns lui lola

            lola -si tu esti interesata de drepturile omului doar cind vine vorba de evrei si Israel. Nu te-am vazut protestind pentru masacrele din Somalia ,Cecenia,Tibet,Rwanda, Sri Lanka etc unde au murit de mii de ori mai multi oameni. Si chair nevinovati. Aici victimele inocente s-au datorat faptului ca teroristii s-au ascuns in spatele lor transformindu-i in victime. Uite zilele trecute populatia civila in sudul Libanului a alungat Grupe din Hezbollah care incercau sa monteze rachete in casele lor. Dar probabil nu te intereseaza. Esti prea directionata in ura ta.
            • +1 (3 voturi)    
              nu ati vazut pentru ca nu ati cautat (Miercuri, 9 septembrie 2009, 23:57)

              hehehe [anonim] i-a raspuns lui tornada

              despre sri lanka am zis de mai multe ori. de altfel nici eu nu am mai vazut pana acum un nume atat de original precum "tornada" :D din cate stiu eu, aici comentariile sunt anonime, si conteaza ce spui si daca vorbesti cu sens; nu mi-a trecut niciodata prin cap sa rechizitionez comentariile in functie de nickname-urile autorilor.
              aratati-mi un piculet de ura in ce am zis eu si abia apoi o sa puteti vorbi despre "ura mea" - pana acum nu s-a demonstrat decat marlania comentariilor dumneavoastra.
        • -1 (3 voturi)    
          politetea e pentru bunul simt (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:57)

          tornada [anonim] i-a raspuns lui vio

          Atunci cind refuzi negocieri,refuzi sa recunosti un stat membru ONU si trimiiti nediscriminator rachete in acel teritoriu din spatele civililor iti asumi riscul sa fii atacat la rindul tau. Si inevitabil cind rachete pleaca din scoli,blocuri etc vor cadea si civili.Cine poarta raspunderea?Spuneam de rusi chinezi etc ca au procedat si procedeaza ca Israelul si ca orice sta ce isi apara cetatenii.Si Romania ar fi atacat ca raspuns la provocare
  • +1 (1 vot)    
    copii sunt considerati palestinienii sub 10 ani? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:55)

    Eneas [anonim]

    intreb,nu dau cu parul ..
    • 0 (2 voturi)    
      copii , (Joi, 10 septembrie 2009, 2:23)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      adica minori sunt numiti cei sub 18 ani si in cazul de fata numarul lor este 320....niste crime oribile sa omori niste copii , evreii astia chiar nu realizeaza faptul ca parintii sau rudele acelor copii vor face tot ce le sta in putinta sa se razbune? Evreii care sustin colonizarile si violenta impotriva palestinienilor sunt niste monstri!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Memorie scurta ! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:46)

    Nicolae [anonim]

    Israelieni se poarta cu palestinienii ca hitrelistii cu evreii !