VIDEO Un cubanez care a spus intr-un interviu ca-i este foame a fost inchis pentru doi ani

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:05 Actualitate | Internaţional

Un locuitor din Havana care a intrerupt un interviu televizat pentru a se plange ca este infometat a fost condamnat la doi ani de inchisoare, informeaza SunSentinel. In aprilie 2009, in timpul unui interviu despre muzica, Juan Carlos González Marcos a spus ca "ceea ce ne trebuie este putina mancare". Autoritatile din Cuba l-au gasit vinovat pentru "punerea in pericol a ordinii sociale" si l-au inchis, determinand mai multi intelectuali hispanici de marca sa lanseze o petitie pentru eliberarea sa.

Juan Carlos González Marcos, cunoscut sub numele de "Panfilo", a fost arestat pentru "punerea in pericol a ordinii sociale", dupa ce, sub influenta alcoolului, a intrerupt un interviu filmat pe strazile din Havana si a strigat de mai multe ori ca exista foamete in Cuba.

"Suntem sub presiune aici. Haideti! Inregistrati-ma! Ne trebuie mancare! Suntem infometati! Ceea ce ne trebuie este putina jama!", a spus el, folosind un cuvant din argoul cubanez pentru mancare.



Clipul cu Panfilo a strans peste 400.000 de vizitatori pe YouTube si, potrivit publicatiei, a devenit "un strigat de disperare pentru cubanezii care incearca sa dezvaluie situatia din ce in ce mai grea din tara lor" si un "simbol al libertatii".

Autoritatile l-au arestat pe 4 august si l-au condamnat la doi ani de inchisoare pe cubanezul in varsta de 48 de ani, desi la cateva zile dupa interviu el a aparut sobru la un post de televiziune si a retractat cele spuse initial, mentionand ca a fost vizitat de politie si este "sub presiune".

Mai multi intelectuali hispanici de marca, printre care filozoful spaniol  Fernando Savater, muzicianul cubanez Paquito D'Rivera, scriitoarea Zoe Valdés si bloggerita Yoani Sánchez, au lansat o petitie online la www.jamaylibertad.com (Mancare si libertate), cerand eliberarea lui Panfilo.





Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1661 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    LIbertate si foame (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:19)

    same.dan [utilizator]

    Cam asa a aparut Amnesty International. Niste englezi revoltati cand au aflat ca in Portugalia sub dictatura 2 tineri au ajuns la puscarie fiindca au strigat Libertate.

    Pacat ca in ziua de azi mai exista astfel de lucruri. Uitam foarte usor de unde am plecat.
  • -10 (10 voturi)    
    eu nu cred (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:20)

    SBIWM [anonim]

    ce e prostia asta regizata? pare a fi un PR stupid .
    • +6 (6 voturi)    
      Mentalitate de comunist (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:56)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui SBIWM

      Nu crezi nimic din ce nu-ti convine, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      bine ai venit in comunism! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:57)

      Io [anonim] i-a raspuns lui SBIWM

      Adevarul e ca incepusem si eu sa uit.... 20 ani e ceva vreme.
  • +8 (8 voturi)    
    realitatea komunista..... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:26)

    dorinteodor [anonim]

    pe vremea lui ceasca, in puscarie s-au intilnit doi puscariasi. primul a zis ca a ajuns in puscarie pentru ca a zis ca-i este foame iar al doile a fost arestat pentru ca a zis ca s-a saturat.....vad ca realitatea este mai urita decit bancurile.....
  • -6 (8 voturi)    
    Tot ce conteaza (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:38)

    Andrei [anonim]

    "sub influenta alcoolului" ... :)
    • +3 (3 voturi)    
      Intr-adevar! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:07)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Ai auzit vreodata dictonul "In vino veritas"? Stii ce inseamna?
    • +4 (4 voturi)    
      pacat (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:10)

      iulia [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      mare pacat ca exista oameni ca tine incapabili sa inteleaga disperarea unora.
    • +4 (4 voturi)    
      - (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:04)

      rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      trebuie sa fii sub influenta alcoolului ca sa ai tupeul sa spui asa ceva in Cuba.

      in acelasi timp trebuie sa remarc ca privesti lucrurile dintr-un unghi foarte ingust daca tot ce ai remarcat din relatarea de mai sus e influenta alcoolului.
  • +2 (6 voturi)    
    Sa vada asta ala de alaltaieri (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:45)

    Alex S [utilizator]

    Era un articol ieri despre agentul CIA. Era unul care sustinea ca nu e diferenta intre comunism si democratie. Sa vada asta!
    • 0 (2 voturi)    
      bineinteles ca nu e ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:04)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      nici o diferenta !
      Matale n-ai auzit de "democratia populara" ???
      pacat :)))
  • -2 (2 voturi)    
    nu e o tragedie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:32)

    lungu bogdan [anonim]

    lasa ca e mai bine ca l-au arestat. macar la puscarie o sa aiba de mancare.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai traieste (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:00)

    defav [anonim]

    dom'le nemernicul ala de Fidel ? Pentru mine a fost mereu o enigma cum de a putut sa-si bata joc in halul asta de Cuba , chiar a crezut in "valorile comunismului " ? Mare timpit !
    D-zeu sa-l ierte, ca inca mai traieste !
  • 0 (0 voturi)    
    Astept cu interes... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:20)

    gigi marga [anonim]

    ... urmatorul film al lui Michael Moore care va face comparatie intre US unde oamenii halesc mult (si prost) si Cuba, unde oamenii sunt sanatosi din cauza alimentatiei rationale si a alimentatiei de calitate (ecologice)...
  • +1 (1 vot)    
    capitalism-comunism (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:29)

    marpo [anonim]

    In capitalism omul era exploatat de catre om. In comunism situatia s-a inversat.
    Lasand gluma la o parte, nu saracia este mare problema care reiese din articol, ci lipsa oricarei libertati de exprimare.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:31)

    Gigi Maybachistu' Comunist [anonim]

    Un cubanez flamand dar cu setea satisfacuta cu niste rachiu de trestie de zahar a pomenit de foamete.

    Imediat tov. Raul Castro a introdus rationalizarea alimentelor si a benzinei pentru masinile lor clasice americane

    Probabil la viitorul miting va oferi 100 de pesos in plus la fiecare salariu

    :))))))
  • 0 (0 voturi)    
    unde ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:07)

    qwert [anonim]