Programul american de explorari spatiale este insuficient dotat

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 7:47 Actualitate | Internaţional

Programul american de explorari spatiale nu are resurse suficiente, estimeaza intr-un raport emis Casei Albe, comisia de experti creata special la sugestia presedintelui Barack Obama.  

Documentul are 12 pagani si reafirma ca actualul program american de zboruri spatiale locuite nu dispune de resurse suficiente pentru a fi pus in aplicare, asa cum indicase anterior.

Bugetul programului american de explorari spatiale este de 18 miliarde de dolari pe an.

Acest program, botezat Constellation, lansat de fostul presedinte George W. Bush in 2004, prevede o revenire a americanilor pe Luna in jurul anului 2020.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

578 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    NU "DOTAT" (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:54)

    sabo [utilizator]

    ci "finantat"....dati cu bomba in romania!!
  • -1 (1 vot)    
    Daca nici programul american (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:09)

    gigi [anonim]

    nu are finantare....ce sa mai spunem de cel rusesc, sau romanesc care lipseste cu desavarsire.
    Dar se vor descurca baietii de la NASA, ca nu-s ei asa prosti.
    Maine, poimaine vor arunca alta duma in presa cu vreo fotografie care "pare a fi" un martian si trebuie studiat mai in detaliu.
    Cunoastem scenariul.
    Apoi, hop si fondurile.
  • +1 (1 vot)    
    ce ai vrea gigele? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:19)

    dorinteodor [anonim]

    nu te-ai bucura si tu, poate mai mult decit te bucuri cind dinamo bate steaua in ghencea, daca americanii ar ajunge din nou pe luna? eu tare m-as bucura.....iar, stiind cum functioneaza nasa, este clar ca au o promisiune de mai multi bani si au scos asta in presa pentru ca dorest si mai multi....sa le uram succes....
    • -2 (2 voturi)    
      Din nou? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:14)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Au mai ajuns vreodata pe Luna?
      Nu ti se pare putin ciudat ca "au ajuns" cu tehnologia din '69 si acum nu mai reusesc nicicum?
      Asta apropo' de dume.
      Nu stiu de tine, dar eu nu cred chiar tot ce vad la televizor.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e ciudat de loc.. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:41)

        trif [anonim] i-a raspuns lui gigi

        pentru ca fara bani tapeni tehnologia sta pe loc . In spatiu nu tine sa pui stop-uri cu led-uri si dvd in tetiere ca sa scoti si sa vinzi ultimul model de racheta . Naveta pe care o lanseaza si acum NASA e facuta in 1980 si nu a fost modernizata decat la calculatoare (partial) . Nu exista nici un singur lansator acum cu performante apropiate de Saturn 5 . In 1990 au avut rusii Energhia , dar fara banii necesari si ea a fost abandonata si mai toate agentiile spatiale s-au pus pe scos bani lansand sateliti sa poata vedea gigi conspiratii la TV .
        • -1 (1 vot)    
          Uita-te aici: (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:00)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui trif

          http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing_conspiracy_theories

          Asta pentru inceput. Apoi cauta si alte surse.
          Si gandeste-te si la faptul ca NASA a anuntat ca a distrus casetele originale cu filmul aselenizarii "pentru a recicla plasticul". ULUITOR.
          • 0 (0 voturi)    
            material (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:03)

            trif [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Ai citit si : http://en.wikipedia.org/wiki/Third-party_evidence_for_Apollo_Moon_landings
            ?
            Ar trebui sa fie deajuns daca nu ti se pare suficient ce e scris in sectiunea "Critical examination of hoax accusations" de pe pagina pe care ai aratat-o. Nimeni nu poate pacali o lume intreaga , nici NASA nu ar fi putut , mai ales ca rusii nu erau chiar incepatori in ale spatiului
          • 0 (0 voturi)    
            Aleau fost demontate (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:09)

            Dinu [anonim] i-a raspuns lui gigi

            si rasdemontate. Cat naiba o sa mai insistati cu prostii de genul asta?
            Bine spunea o lege a lui Murphy ca in univers 2 lucruri sunt omniprezente: hidrogenul si prostia!
          • 0 (0 voturi)    
            Casete (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:09)

            trif [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Cu casetele e simplu , nu-si inchipuiau ca o sa aiba nevoie de ele si ca o sa apara teorii ale conspiratiei si de altfel nici nu au avut vre-o valoare deosebita , conspiratiile au aparut la urma urmei inainte de a se afla ca ele au disparut . Copii sunt cu tona ... tu chiar ai nevoie neaparat de filmul original al exploziei lui Hindemburg ca sa analizezi accidentul ?
          • 0 (0 voturi)    
            da asa este (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:10)

            Gerula Dava [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Si de 6 (shase) ori ne-au pacalit cu de astea! Daca vrei poze (+ panorame) si filmulete lasa prima misiune vezi din celelalte 5!
            Cel mai simplu:
            http://www.google.com/moon/
            Gerula
      • 0 (0 voturi)    
        Da gigi si extraterestii au facut casa poporului (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:07)

        Gerula Dava [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Nu ti se pare ciudat ca Ceausescu a reusit in cativa anisori sa construiasca atatea si acum cu mult mai multa tehnologie nu mai suntem in stare sa construim ceva...