Ahmadinejad: Nu vom negocia niciodata in legatura cu programul nostru nuclear 

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 14:20 Actualitate | Internaţional

Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a declarat, luni, ca tara sa isi va continua programul nuclear si nu va negocia drepturile sale "evidente", informeaza Reuters. Liderul de la Teheran a spus ca este gata "sa participe la o dezbatere si sa vorbeasca" cu omologul sau american Barack Obama intr-o intalnire publica, in fata presei internationale. Ahmadinejad a precizat ca ar putea sa faca acest lucru in timpul vizitei pe care o va intreprinde la New York la sfarsitul lunii, cand va participa la Adunarea Generala a ONU.

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute luni de presedintele Ahmadinejad, intr-o conferinta de presa:
  • am spus-o inainte si o repet ca noi suntem gata pentru dezbatere si discutii in legatura cu problemele globale - care este cel mai bun lucru de a rezolva chestiunile mondiale -, in fata mass media
  • Iranul isi va continua programul nuclear si nu va negocia niciodata in legatura cu drepturile sale evidente
  • din punctul nostru de vedere, chestiunea nucleara este terminata
  • vom continua munca noastra in cadrul stabilit de regulamentele globale si in stransa cooperare cu Agentia Internationala pentru Energie Atomica
  • Iranul este pregatit sa aiba discutii cu marile puteri mondiale pentru a rezolva incercarile globale
  • suntem pregatiti sa ne asezam la masa negocierilor
  • vom prezenta celor cinci state membre permenente ale Consiliului de Securitate al ONU un pachet de propuneri care identifica incercarile cu care se confrunta umanitatea
  • este foarte clar ca stabilirea unei date limite (n.red. Barack Obama a spus ca Iranul are termen pana la sfarsitul lui septembrie sa se aseze la masa negocierilor) este incompatibila cu nevoile de astazi si cu obiectivele natiunii iraniene
SUA si aliatii sai acuza Iranul ca dezvolta un program nuclear militar, insa Teheranul afirma ca obiectivele sale sunt strict civile.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

574 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Priviti numai la "fetisoara" lui! (Luni, 7 septembrie 2009, 14:53)

    Avalhon [utilizator]

    CREATURA asta (sincer, nici nu-mi vine sa-i spun pe nume) parca cere pumni si moare ca nu-i primeste. Sa ne fereasca Sfantul de state din lumea a 3-a cu program nuclear. E adevarat, au altii mari cu mult de dinaintea lor, dar chiar asa prosti cum au fost s-au oprit de la un razboi nuclear.
  • +4 (4 voturi)    
    Ahmad se bazeaza pe lashitatea lui Obama (Luni, 7 septembrie 2009, 14:53)

    Racnetul taliban [anonim]

    Daca era Bush, dictatorul iranian ("ales" prin frauda si bastonarea opozantilor) ar fi fost absolut sigur ca il va lovi o bomba anti-bunker de 2,5 tone. Dar cu Obama el crede ca are toate sansele de partea lui si va impinge la maximum tupeul.

    Nici o putere nucleara nu e dispusa sa lase in Iran condus de fanatici religiosi sa aiba o arma nucleara. cat despre evrei, trebuie sa fie complet nebuni si sinucigasi sa accepte sa traiasca sub amenintarea permanenta a unei bombe atomice "islamice"!

    Cred ca e inevitabila distrugerea instalatiilor nucleare iraniene si facilitatilor logistice militare sau para-militare. Va fi ceva agitatie in regiune, dar la cata a fost ce mai conteaza?
    Ba chiar Egiptul sau Arabia saudita, principali concurenti in zona cu Iranul, vor aplauda atacul!

    AhmaddinIad isi conduce tara pe drumul pe care a mers si dementul de Saddam cu Irak-ul sau. Trist sa vezi cum Islamul si ayatolahii au distrus vechea civilizatie persana !
  • +3 (3 voturi)    
    chiar e nevoie de el? (Luni, 7 septembrie 2009, 15:06)

    cet23 [anonim]

    Chiar are nevoie Iranul de barbosul asta? Numai rau face tarii sale, prin atitudinea sa!
  • +1 (3 voturi)    
    mda....e lata!!! (Luni, 7 septembrie 2009, 16:27)

    laurentiu [anonim]

    "Nu vom negocia niciodata in legatura cu programul nostru nuclear "

    Nici evreii!!!
    • +1 (1 vot)    
      Nici biciclistii. (Marţi, 8 septembrie 2009, 21:49)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      Da, nici biciclistii!
  • +3 (3 voturi)    
    periculoasa javra (Luni, 7 septembrie 2009, 18:55)

    cet23 [anonim]

    Periculoasa javra. Mai ales ca e condus din umbra de liderii extrem islamisti (scuzati-mi pleonasmul) ai tarii, de aceeasi natura cu ben laden.
    Din pacate numai SUA sunt capabile de un raspuns adecvat. (ma rog, si Israelul, dar amploatrea internationala a unui atac unilateral din partea Israelului asupra instalatiilor nucleare iraniene ar fi prea mare pentru a fi "suportata" doar de catre Israel).
    Majoritatea antiamericanilor o sa ma contrazica (deseori cu cuvinte jignitoare), uitand faptul ca Europa, de una singura, in momentul de fata nu e capabila, pe plan international decat de proteste verbale. Europa e capabila doar de un singur lucru: corectitudine politica ce atringe plenar stupizenia.
    Din pacate SUA acum sunt implicate in doua razboaie de uzura (Afganistan si Irak), iar opinia publica interantionala, cu o ipocrizie combinata pur si simplu cu prostie, e impotriva oricarei agresiuni a occidentului impotriva instalatiilor iraniene. Probabil ca se ghideaza dupa principiul conform careia vom actiona numai in urma unui atac atomic iranian asupra unei metropole occidentale. O sa radeti si sa sa spuneti ca e fantezie. La fel au spus si cei din CIA cand au existat informatii conform careia se pregatesc atentate cu avioane. Ce subit le-a disparut zambetul!
  • 0 (2 voturi)    
    mi se pare normal... (Luni, 7 septembrie 2009, 22:07)

    alex [anonim]

    sa termine odata bomba nucleara si sa o arunce :))) mai ramane cineva cand se termina????