VIDEO Un zid vechi de 3.700 de ani, descoperit in Ierusalim

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 13:09 Actualitate | Internaţional

O descoperire importanta
Foto: Captura LiveLeak
Sapaturile arheologice efectuate in Ierusalim au dus la descoperirea unui zid vechi de 3.700 de ani, cel mai mare si cel mai vechi de acest fel scos la iveala in regiune, au afirmat experti, citati de CNN.

Arheologii s-au declarat incantati de descoperirea zidului, inalt de opt metri si realizat din bucati mari de piatra. Directorul santierului arheologic, Ronny Reich, a declarat: "Sa construiesti ziduri drepte inalte de opt metri... Nu as sti cum sa le fac astazi fara ajutorul echipamanetelor mecanice. Nu cred ca vreun inginer din ziua de astazi ar putea sa o faca faca fara ajutorul curentului electric".

La randul sau, arheologul Eli Shukron, care lucreaza la Autoritatea israeliana a Antichitatilor, a spus ca "putem vedea toate aceste blocuri uriase de piatra - toate blocurile au 4-5 tone".

Portiunea de zid descoperita masoara 24 de metri in lungime, insa arheologii sunt convinsi ca "fortificatiile sunt mult mai mari, deoarece ele continua la vest de bucata de zid scoasa la iveala in urma sapaturilor".

CNN precizeaza ca zidul a fost descoperit in Orasul lui David, un site arheologic aflat in afara Ierusalimului de est. "Acesta este cel mai mare zid care a fost descoperit in Orasul lui David. Este pentru prima data ca o astfel de constructie masiva, care a precedat perioada herodiana, a fost descoperit in Ierusalim", se afirma intr-un comunicat al arheologilor israelieni.

Expertii cred ca zidul a fost construit de canaaniţi, despre care Biblia afirma ca au locuit in Ierusalim si in alte regiuni din Orientul Mijlociu. Scopul sau pare sa fi fost acela de a proteja orasul impotriva jafurilor triburilor nomade.



Citeste mai multe despre   























2552 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    acu sa vezi beleaua ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 14:06)

    the [utilizator]

    cine l-a construit ???????
    ce-aia Canaaniti ??? nu e clar !
    Care dintre ei ?
    • 0 (10 voturi)    
      Nasol (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 15:41)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui the

      adica de aia pe care i-au exterminat vechii evrei ca sa le ia teritoriul?
      • -1 (3 voturi)    
        Nu stiu cat e de nasol, dar... (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:03)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        ...toate popoarele din acea epoca isi decimau cu sarguinta adversarii. Gloriosul Imperiu Roman a si excelat in aceasta privinta in nenumaratele sale razboaie. Aceasta era legea epocii si toti o acceptau ca de la sine inteles.
        Romanii aveau si un proverb: "Vae victis" = vai de cei invinsi.
  • -3 (7 voturi)    
    8 m ?? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 14:07)

    uwe [anonim]

    Zid drept de 8 m? fara curent electric? Ala n-a auzit de sfoara cu plumb....?!
    • -1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:24)

      cv [anonim] i-a raspuns lui uwe

      si cum ridici blocurile de piatra? Cu sfoara cu plumb?
  • -4 (10 voturi)    
    asa si? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 14:54)

    kalu [anonim]

    ci la Bailesti s-a descoperit o gaura pe camp si nu s-a mai facut atata caz !!! Auzi ce stire !!!!
  • -1 (11 voturi)    
    culmea... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 15:17)

    sadwank [anonim]

    ...ar fi sa gaseasca pe el o inscriptie: " Mohamed was here (05.09.-3709) ".
    • 0 (2 voturi)    
      Asta e tare (Duminică, 6 septembrie 2009, 1:02)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Putin deplasata gluma, dar draguta..
  • 0 (4 voturi)    
    E in partea araba! (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 17:35)

    tomy [anonim]

    Deci Ierusalimul de Est a fost locuit de o civilizatie complexa inca de demult! Sunt, probabil, stramosii palestinienilor din zona de Est. Hm, deci si astia au vechime si argumentul "primului venit"!!!
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:30)

      cv [anonim] i-a raspuns lui tomy

      "in afara Yerusalemului de Est', domnule desteptaciune!
      "
      Expertii cred ca zidul a fost construit de canaaniţi,"... pune-ti mina pe Biblie sa va lamuriti...
      • -1 (1 vot)    
        Destept e ala care crede ca Biblia (Duminică, 6 septembrie 2009, 12:32)

        tomy [anonim] i-a raspuns lui cv

        e o carte de istorie!
        Mor de ars, nu alta! Si se mai spune ca musulmanii sunt fundamentalisti, cand ai nostri verzi crestini cred ca tot ce s-a scris in Biblia chiar e adevarat!
        La scoala, nu la Biserica, ca nu mai suntem in Evul Mediu!
      • +1 (1 vot)    
        hm.. (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:29)

        escu [anonim] i-a raspuns lui cv

        si daca Biblia minte?sau textele au fost modificate ?
    • +2 (6 voturi)    
      ete fass (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:51)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui tomy

      palestinienii sunt arabi, sositi acolo odata cu cuceritorii arabi ai Ierusalimului, ai de-au fortat inceperea Cruciadelor! auzi, stramosii palestinienilor! breeee!
      • +1 (3 voturi)    
        palestinienii nu sunt arabi (Duminică, 6 septembrie 2009, 11:03)

        lola [anonim] i-a raspuns lui srpc

        sunt o populatie amestecata din popoarele vechi levantine - evrei, samariteni etc., la care s-a adaugat ulterior, componenta araba - faptul ca au pastrat limba araba nu inseamna ca sunt arabi. si noi vorbim o limba latina, dar componenta poporului roman este complexa.
        stiu ca va topiti dupa israel, dar putina cultura nu ar strica, domnilor.
    • +3 (5 voturi)    
      Canaanitii (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui tomy

      nu erau semiti: adica nici evrei, nici arabi.
      • -1 (3 voturi)    
        Canaanitii, n-ai ce face... (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:08)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        ...sunt (adica au fost) totusi semiti sadea, ca si toti locuitorii de atunci incepand de la malul rasaritean al Mediteranei si pana in vaile Babilonului. Ei au si vorbit (si scris) in limbi foarte asemanatoare intre ele, toate de origine semita. Cultura lor a precedat cu mult inceputurile culturilor europene.
        Dupa ce triburile israelite s-au asezat in Canaan (sec.13 i.Cr) canaanitii s-au resorbit practic in randul noii populatii, formand astfel poporul regatelor evreiesti antice.