UPDATE Vladimir Voronin confirma ca va demisiona din functia de presedinte

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:22 Actualitate | Internaţional

Vladimir Voronin
Foto: Rompres
Presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, a anuntat miercuri conducerea Partidului Comunist ca va demisiona din functie saptamana viitoare, a declarat, pentru Reuters, o sursa care a participat la intalnire.

"Voronin a afirmat ca va demisiona saptamana viitoare, in conditiile in care este imposibil sa fie si presedinte si membru al Parlamentului", a declarat sursa citata, sub protectioa anonimatului.

Relatarile presei ruse, citate de Jurnal.md, confirma aceasta informatie: Vladimir Voronin si-a anuntat astazi disponibilitatea de a demisiona din functia de sef de stat, dar isi va face publica decizia saptamana viitoare.

Vladimir Voronin confirma demisia

Presedintele in exercitiu, Vladimir Voronin, si-a confirmat demisia si anunta ca opteaza pentru fotoliul de deputat. Unimedia.md prezinta declaratia lui Voronin, sustinuta la finalul plenarei Partidului Comunistilor.

"Eu, in calitate de presedinte al partidului, nu am de gand ca in acest moment crucial pentru tara si pentru partidul nostru sa raman intr-o pozitie destul de dubioasa si ambigua, exercitand atributiile sefului de stat. Nu am nici nici motive morale si nici politice pentru a detine aceasta inalta functie in stat. Categoric nu pot sa accept calea, pe care acum vor sa conduca tara. Si din acest motiv, anunt ca trec in Parlament in calitate de simplu deputat, pentru ca sa fiu impreuna cu partidul si cu fractiunea.

Voi fi impreuna cu voi, in prima linie. Asa va fi cinstit si corect. Asta o cere si partidul nostru, care are nevoie si de mai multa organizare si coeziune. Doar asa, intr-un singur rand, umar la umar, vom mobiliza potentialul nostru de 30 mii de persoane pentru noi victorii, pentru renasterea Moldovei, demnitatea poporului si increderea in ziua de maine".

Potrivit legislatiei Republicii Moldova, in data de 14 septembrie expira termenul la care deputatii pot alege intre functiile pe care le detin si mandatul de deputat.

Surse neoficiale sustin ca Voronin isi va anunta demisia in 12 septembrie.

Stirea a fost stearsa de pe site-ul Omega.md

Initial, agentia de presa Omega, apropiata de Partidul Comunist, a anuntat ca Vladimir Voronin a demisionat din functie miercuri, dar ulterior a retras stirea de pe site.

Fostul prim-vicepresedintele Parlamentului Republicii Moldova Vladimir Turcan a infirmat anuntul demisiei lui Vladimir Voronin, la solicitarea corespondentului HotNews.ro la Chisinau.

Un reprezentant al Partidului Comunistilor a declarat ca informatia potrivit careia Vladimir Voronin si-a dat demisia nu este adevarata, dar varianta nu este exclusa.

"Aceasta procedura este prea complexa si dureaza, dar desigur ca nu este exclusa”, a declarat Sergiu Sarbu, pentru Jurnal.md.

La scurt timp de la difuzarea acestei informatii, Omega.md a sters stirea de pe site, fara a
Stirea a disparut de pe site-ul Omega
Stirea a disparut de pe site-ul Omega
Foto: Omega
oferi nicio explicatie. Pe site-ul agentiei de stiri se putea citi "continut inexistent".

Potrivit Constitutiei, in cazul demisiei presedintelui, interimatul functiei este detinut de presedintele Parlamentului. Actualmente, aceasta functie este detinuta de Mihai Ghimpu, liderul Partidului Liberal.

De asemenea, potrivit Constitutiei, Ghimpu urmeaza sa prezinte Parlamentului candidatura de prim-ministru, care la randul sau va prezenta noul Guvern.

Biografie

Vladimir Voronin s-a nascut la 25 mai 1941 in satul Corjova, aflat acum sub jurisdictia republici separatiste din stanga Nistrului.

Voronin este liderul Partidului Comunistilor din R. Moldova (PCRM). Are gradul militar de general-maior. Este inginer-economist, politolog si jurist.

A studiat la diverse institutii din Moldova, dar a facut si Scoala de partid la Moldova, fiind si absolventul, in 1991, a Academiei Ministerului Afacerilor Interne al URSS.

In anul 1961, era sef al brutariei din satul Criuleni. Din 1966 pana in 1971 a detinut functia de director al Fabricii de Paine din Dubasari.

In urmatorii zece ani a activat in organele administrative de stat: comitetele executive raionale Dubasari si Ungheni, Comitetul Executiv Orasenesc Ungheni. Din anul 1983 pana in anul 1985 ocupa functiile de inspector, sef adjunct al Sectiei organizare a Comitetului Central al PCRM. In anul 1985 este numit in functie de sef de sectie in Consiliul de Ministri al RSSM.

Din 1985 si pana in 1989 a lucrat in calitate de prim-secretar al Comitetului Orasenesc Bender al PCM. In anii 1989 si 1990 a ocupat functia de ministru al Afacerilor Interne al RSSM.

In 1993 este copresedinte al Comitetului organizatoric al PCRM. In 1994 este ales prim-secretar al CC al PCRM.

In martie 1998 a fost ales deputat, membru al Biroului permanent al Parlamentului, presedinte al Fractiunii parlamentare a PCRM. In februarie 2001 a fost ales deputat in Parlamentul Republicii Moldova.

La 4 aprilie 2001 este ales Presedinte al Republicii Moldova. Ulterior, dupa alegerile parlamentare, continua sa detina functia de presedinte.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4241 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    A CAZUT UNUL DINTRE BETIVI ! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:38)

    MIHAI 2 [anonim]

    Deci se poate !
  • +9 (11 voturi)    
    Schimbare (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:38)

    Marius [anonim]

    Foarte bine ...
  • 0 (28 voturi)    
    Exodul babuinilor--episodul 2 (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:44)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Intai Iliescu,acum Voronin,urmeaza Basescu! Si totul in doar un an si cateva luni! Hai,popor roman,ca se poate!!! Mai este loc pentru sperantza curata a inimilor pure! Inchei citandu-l pe marele Nicolae Balcescu: "Fratilor,Romania va fi iubita noastra!"
    • -3 (21 voturi)    
      Mai scuteste-ne!!! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:14)

      lupulescu eugen [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Postac voiculesciano-ciutaco-badist,BASESCU nici nu poate fi pus în aceeasi categorie cu aialalti pe care i-ai mentionat în postarea ta.Ai priceput?Si mai scuteste-ne cu patetismele tale de doi bani,suntem în sec.XXI daca înca nu ai aflat,chestile astea nationalist-isterice erau la moda prin sec.XIX!
      • +4 (20 voturi)    
        Intr-adevar,da-mi place acel aer tandru de epoca! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:07)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui lupulescu eugen

        Hai sa-ti dau si o bruma de explicatie,dintr-un minim respect,pentru ca ti-ai declinat totusi identitatea: Basescu nu-i decat o scursura securistoid-mafiota,folosita ca instrument politic de adevaratele cercuri de putere oculta din Romania,intru-totul onorabile (ele ii controleaza si pe Patriciu,si pe Voiculescu si in general pe toti magnatii romani cu exceptia umilei mele persoane,"out-siderul"). Voronin si Iliescu sunt ambii fosti comunisti reformati,n-au fost lansati in politica de mafia securista post-revolutionara,ca Basescu.Ce au cu totii in comun e filonul vechilor structuri de putere totalitara.Mafia securista a fost folosita in 2004 de cercurile patriotice oculte ale Puterii ("Cupola") pentru a-i aburi pe americani,care planuisera "revolutii portocalii" in Romania si Ucraina. Astfel,"Cupola" si-a infiltrat in mod magistral omul,pe Basescu,in miscarea portocalie si l-a propulsat in functia suprema in stat,fraierii crezand in proportie de masa ca "Base" ii va salva de "comunisti" (vesnica marota a politicii dambovitzene,de fapt comunistii nu mai exista demult decat in visele umede ale punk-istilor si speriatzilor mioritici spalatzi pe creier de propaganda agentilor Brainwashingtonului...). Acum,aceeasi "Cupola" se debaraseaza de Basescu ca de o carpa uzata pentru ca individul si-a permis o apropiere prea mare de americani si--lucrul cel mai grav!--a promovat inutilul si ineficacele imprumut la FMI,care inrobeste Tzara pe termen lung si foarte lung.Sigur ca si fostul guvern Tariceanu a marit enoooorm datoria publica a Tzarii,dar in primul rand prin imprumuturi la bancile existente in Tzara,cu capital european,ceea ce-i cu totul si cu totul altceva decat sa te indatorezi la odiosul FMI,institutie care a impins in prapastie tzari si continente intregi in anii '90...Acum intelegi?Bun! Inseamna ca azi ai devenit ceva mai destept decat ieri. Aloha!
        • -3 (13 voturi)    
          bai pintea (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:45)

          gugu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          mai lasa-ne mai cu cupola ta, ca se vede de la o posta ca ai citit prea multa teorie a conspiratiei :) interesant sa vad ca unii romani fraieri chiar se cred detinatorii adevarurilor eterne. Noi le stim pe toate si dam lectii la altii.

          Hai noroc! si desteapta-te
        • -3 (9 voturi)    
          sigur (Joi, 3 septembrie 2009, 10:27)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          Basescu este o scursura comunista care ii enerveaza pe sefii tai fsnisti. Practic la dosarul flota, unde Vacaroiu vroia sa il vada dupa gratii, justitia romana nu a dovedit nimic fiindca este nevinovat. Asadar idolul tau Nastase inca este aparat de parlament(PSD+PNL). Cine sunt scursurile?
          • +3 (9 voturi)    
            Pintea: the wind beneath your wings... (Joi, 3 septembrie 2009, 12:39)

            Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            Bai,tu n-ai citit bine postarea mea?Ce sefi,ce idol??? Sunt un magnat roman,n-am sefi nici idoli,doar interese.Da' in cazul de fatza n-am avut nici un interes,doar am prezentat poporului adevarul gol-golutz...Crezi,nu crezi,treaba ta,nu mai pot eu ca marele dedeiu e sceptic,mare branza oricum n-o fi de capul tau...
  • 0 (26 voturi)    
    Corectie (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:53)

    swolf [utilizator]

    Sa-l pui pe Basescu pe aceeasi treapta cu iliescu si voronin nu este decat un semn de oligofrenie.

    Success opozitiei in Moldova!
  • -2 (4 voturi)    
    r.moldova angajeaza presedinte (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:13)

    ana [anonim]

    r. moldova angajeaza presedinte pe urmatorii 4 ani. doritorii sa trimitra cv pe adresa parlamentului
  • +1 (21 voturi)    
    Haita de hiene pe Basescu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:22)

    smc [utilizator]

    Indiferent de subiectul articolului, haita de hiene tot cu Basescu are de lucru.

    A ramas Basescu fiul ploii. Toate TV-urile sunt ale lui Voiculescu si Vantu si pe toate sunt numai hienele in actiune.

    Basescu ne-a scapat de Bombonel acum 4 ani. Acum o sa ne scape de Geoana, Becali si altii ca ei.

    Sa speram ca peste 4 ani o sa mai avem pe cine vota.
  • 0 (0 voturi)    
    e lucratura (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:39)

    ploiesteanu [anonim]

    parca vad alegeri din nou.
    • 0 (0 voturi)    
      Si dac ar fi? (Joi, 3 septembrie 2009, 8:12)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Singurii care au de pierdut sunt comunistii care nu mai sunt pe val, nu mai au parghiile puterii si vor cadea si mai jos. Si probabil sunt constienti de asta dar mai fac si ei fite, ca "da bine in poza".
  • +1 (1 vot)    
    Bine, bine, da' parnaia? (Joi, 3 septembrie 2009, 7:03)

    Cioara vopsita [anonim]

    Pe cand, parnaia?
  • +12 (12 voturi)    
    un singur presedinte (Joi, 3 septembrie 2009, 13:31)

    kokolino [anonim]

    .. circula un zvon, (voi ce stitzi?!) ca urmeaza alageri pt. presedinte si in Moldova si in Romania si pe modelul Cuza va ieshi alelashi personaj in ambele state!!!
    Doamne Ajuta!
    • +3 (3 voturi)    
      Da,l-am auzit si eu! Chiar circula bine de tot! (Joi, 3 septembrie 2009, 13:56)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui kokolino

      Diferentza e ca presedintele moldovean e ales de Parlament,nu de popor.Dar care prezidentiabil roman are in acelasi timp si cetatenie moldoveana,ca sa se aplice modelul Cuza? Voi ce stiti,fratilor?
    • +4 (4 voturi)    
      Un vis prea frumos (Joi, 3 septembrie 2009, 16:13)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui kokolino

      Asta ar fi un vis prea frumos in lumea de astazi. Dar speranta moare ultima... :)
      Si, ca sa contribui si eu la aceasta "teorie a conspiratiei", poate de aceea nu si-a anuntat Basescu candidatura. Incearca sa il identifice pe acel candidat cu dubla cetatenie, care ar putea sa fie presedinte in cele doua parti ale Romaniei si sa ii sustina mai apoi candidatura.

      Dar, cum spuneam, ar fi prea frumos pentru a fi adevarat
  • +1 (1 vot)    
    Traiasca Romania dodoloatza (Joi, 3 septembrie 2009, 17:45)

    Hai sa dam mana cu mana! [anonim]

    Sa ne-ajute Dumnezeu in Unire, dar nu cred.
    Politicienii de azi nu pot avea idealuri maretze!
    Ei, cu meschinariile si coruptia, cu interesul personal si afacerile oneroase.
    Nu ma pot abtine, totusi, sa nu strig ca acel copilas din povestirea lui Blaga:
    "Traiasca Romania dodoloatza!"