Concluzii preliminare in cazul mortii lui Michael Jackson: vedeta a murit din cauza unei supradoze de propofol

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 0:15 Actualitate | Internaţional


Medicul legist din Los Angeles a precizat luni ca Michael Jackson ar fi murit din cauza unei supradoze de propofol. Anchetatorii au descoperit un nivel letal de propofol, un anestezic puternic sub denumirea comerciala de Diprivan, in corpul lui Michael Jackson, dupa cum se arata intr-un document oficial publicat luni la Houston, relateaza LA Times. Conform declaratiilor medicului megastarului date politiei, acesta l-ar fi tratat pe Michael Jackson pentru insomnie timp de sase saptamani, administrandu-i 50 de miligrame de propofol in fiecare seara. Ultima doza i-a administrat-o cu putin timp inaintea decesului.

Conrad Murray, medicul personal al vedetei, a recunoscut ca ii administra lui Michael doze de propofol pentru a-l ajuta sa doarma, dar ca in ultimul timp, de teama ca megastarul devenea dependent de medicament, a incercat sa micsoreze cantitatea folosita. Acesta ar fi redus doza la 25 de miligrame de propofol si l-a combinat cu alte doua sedative, lorazepam si midozolam.

In dimineata mortii lui Jackson, Murray a incercat sa-l adoarma fara sa foloseasca propofol. Acesta a declarat ca i-a administrat valium lui Jackson la ora 1:30, iar apoi la ora 2 i-ar fi administrat intravenos o doza de lorazepam. Pentru ca medicamentele nu au avut efect, la ora 3 Murray i-a dat vedetei o doza de midazolam.

Medicul a declarat ca a incercat si alte medicamentele in orele ce au urmat, dar pentru ca nu au avut niciun efect, la ora 10:40 i-a administrat lui Jackson 25 de miligrame de propofol, dupa ce acesta ar fi cerut medicamentul insistent, se arata in documentele oficiale.

Dupa ce vedeta ar fi adormit, medicul ar fi plecat pentru scurt timp, iar cand s-a intors l-a gasit pe Jackson fara suflare. Acesta a incercat sa-i acorde primul ajutor si a sunat la urgente. Starul in varsta de 50 de ani a fost dus la Spitalul UCLA MEdical Center unde a fost declarat mort.

Murray a mai declarat ca nu era singurul medic care ii administra vedetei propofol.

Conform sursei citate, investigatia asupra mortii megastarului s-a axat in mare parte pe propofol, un anatezic administrat in mod obisnuit de doctori in timpul interventiilor chirurgicale. Investigatorii incearca sa clarifice daca, pentru decizia lui Murray de a-i administra propofol lui Jackson ca somnifer in afara unui centru medical specializat, acesta nu poate fi acuzat de ucidere din culpa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5868 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Michael jackson (Marţi, 25 august 2009, 2:49)

    multumesc [anonim]

    Michael Jackson iti multumesc pentru bucuria pe care mi-ai adus-o in suflet prin muzica si dans....
  • +1 (3 voturi)    
    sa fie condamnat... (Marţi, 25 august 2009, 2:50)

    ouch [anonim]

    mi se pare corect sa fie condamnat pt fapta sa ,fiind doctor este clar ca trebuia sa l supravegheze pe pacient stiind ca i administrase acel medicament periculos...
  • -5 (11 voturi)    
    Gata domnilor, ne-am saturat de MJ si tot MJ... (Marţi, 25 august 2009, 2:54)

    Gata! [anonim]

    Terminati cu atatea articole despre Jackson... Gata!

    Oricum stim ca s-a sinucis. S-a omorat singur ca era un drogat.

    Acest drogat place doar plebeilor., doar acelor oameni care sunt lipsiti de educatie, celor superficiali si lipsiti de cultura elementara. Cei cu creierul spalat, mai ales de presa....

    Acum sariti cu minusurile! Hai!
    • -1 (1 vot)    
      . (Marţi, 25 august 2009, 11:45)

      liana [anonim] i-a raspuns lui Gata!

      "Acum sariti cu minusurile! Hai!" - Vad ca stii si singur(a) ca esti pe langa.

      Am revazut concertul din 92. Este incredibil cum fiecare piesa de-a lui poate fi atat de geniala.
    • -1 (1 vot)    
      Cum iti permiti? (Marţi, 25 august 2009, 13:06)

      minus [anonim] i-a raspuns lui Gata!

      Cum iti permiti ///sa jignesti o intreaga generatie care a crescut cu muzica lui MJ?

      Tu (care "cu siguranta" nu esti nici lipsit de educatie, nici superficial si nici lipsit de cultura elementara) probabil ai crescut cu Guta si Florin Salam...

      Daca nu te intereseaza articolul, de ce il citesti? Nu te duce capul sa treci la urmatorul? Inteleg ca tu nu ai creierul spalat de presa... Nu ai putea sa il folosesti? Sau presa nu are ce sa iti spele?
    • 0 (0 voturi)    
      Despre minusuri (Marţi, 25 august 2009, 23:46)

      rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui Gata!

      Si eu ti-am dat minus, desi nu m-ai scos din pepeni, ci mai degraba m-ai amuzat. Eu ascult mai mult rock si blues (de la Chuck Berry si Rolling Stones la Mayhem si Anal Cunt, de la Howlin' Wolf la Stevie Ray Vaughan etc.) si crede-ma, nici cu educatia nu stau prost (nu-ti spun exact ce calificari am, fiindca nu e relevant). Parerea mea e urmatoarea: da, Michael n-a fost cel mai mare geniu din istorie si da, muzica lui Michael a fost compusa/cantata cu gandul de a avea cat mai mare succes la plebe, dar culmea e ca, desi s-a adaptat perfect la cerintele publicului-tinta (accesibilitate, relativa simplitate etc.), omul a lasat o groaza de melodii care au trecut testul timpului si pe care le poate asculta cu placere si un om educat, cu conditia sa nu fie un semidoct imbecil care nu intelege ca si in genurile "joase" se pot crea capodopere.
  • +1 (3 voturi)    
    Dzeu sa-l odihneasca! (Marţi, 25 august 2009, 2:59)

    io [anonim]

    ... Dumnezeu sa il odihneasca in pace! Multumim pentru muzica Michael!
  • +2 (2 voturi)    
    Era timpul (Marţi, 25 august 2009, 7:24)

    Nae [anonim]

    Dupa Marilyn Monroe,Anna Nicole Smith,Heath,Ledger,acum Michael Jackson si multi altii era cazul sa se dea un exemplu.Medici care fac orice ptr bani chiar daca stiu ca fac rau.
  • +1 (3 voturi)    
    Ii multumesc lui Michael (Marţi, 25 august 2009, 8:47)

    gabifm [utilizator]

    pentru tot ce a facut. Faptul ca muzica lui imi da linistea sufletasca de care am nevoie pentru mine e suficient. Un om cu vocea lui, cu harul lui unic dat de Dumnezeu, nu avea cum sa faca rau.
    Ar fi de dorit ca presa din USA sa se opreasca in a-l denigra; nu mai au ce obtine. Copiii lui trebuie sa traiasca in pace, in liniste.
    Sa lasam rautatile, sa ne punem in locul celor pe care ii denigram.
    Dumnezeu sa-l odihnesca!
  • 0 (2 voturi)    
    TE IUBIM, mICHAEL! (Marţi, 25 august 2009, 9:45)

    kiti [anonim]

    Din 25 iunie, de cand a murit Michael, simt inca durere. Moartea lui a surprins pe toata lumea, nu ne asteptam la asa ceva, iar el cu atat mai putin. Pacat de el, pacat de faptul ca nu mai poate fi cu copiii lui, pacat de faptul ca acum toata lumea speculeaza iar fiecare moment al vietii lui si emit fel si fel de idei calomniatoare. Cred ca doctorii i-au adus dependenta de medicamente, lucru dovedit de ani buni, cu alte staruri care au murit. Iti multumim, Michael, pentru tot ce ai facut pentru omenire si TE IUBIM!
  • 0 (2 voturi)    
    Incompetenti... (Marţi, 25 august 2009, 10:45)

    Ana [anonim]

    Sintem in mileniul 3, medicina clasica e depasita demult, exista multe tratamente care l-ar fi ajutat, a fost imbuibat peste masura cu tot felul de prostii. Imi pare foarte rau de el, nu merita asa o viata si asa o moarte, consider ca oamenii l-au distrus, incepind cu tatal lui, un monstru dupa mine, cotinuind cu ceilalti care i-au facut rau de-a lungul anilor cu procese chinuitoare si comentarii rautaciaoase. Sper ca acuma si-a gasit linistea. Dumnezeu Sa Il Odihneasca in PACE.
    • -2 (2 voturi)    
      Cine e vinovat? (Marţi, 25 august 2009, 14:35)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Medicul acela e la fel de vinovat ca si cei care vand tigari. I-a dat ce a cerut. Atata timp cat lui Michael ii placea senzatia de a intra in moarte clinica si stia si la ce riscuri se supune expunandu-se mereu, atata timp cat si-a creat o dependenta de medicamente si nu a incercat sa renunte se poate spune ca si-a facut-o cu mana lui. Daca un medic imi prescrie un medicament si stie ca sunt un betiv si imi spune sa nu le asociez cu alcoolul iar eu sunt idiot si ma omor in felul acesta, este medicul vinovat? Pana la urma e o decizie personala.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 august 2009, 16:28)

    [anonim]

  • -2 (2 voturi)    
    Miracolul Michael Jackson (Marţi, 25 august 2009, 18:01)

    Dana [anonim]

    Dupa parerea mea, Michael Jackson reprezinta unul dintre cele mai daruri ale divinitatii de la Isus incoace.Toate darurile divinitatii care vizeaza omenirea inseamna Schimbare.Cati dintre noi ar fi reusit sa traiasca viata lui Michael? Sa muncesti de la 5 ani, sa traiesti toata viata inchis intr-o cusca sa fii haituit in permanenta de paparazzi , sa-ti fie urmarit fiecare gest si interpretat in fel si chip ,sa suporti minciunile spuse despre viata ta intima , sa ai nevoie toata viata de garda de corp, sa cutreieri planeta in lung si in lat ca sa raspandesti mesaje de iubire a aproapelui, sa fi sensibil la toata durerea lumii acesteia si in special a copiilor si sa uiti propriile suferinte.. mi se pare supraomenesc?
    Iti multumesc Doamne pentru acest minunat DAR.
  • +1 (1 vot)    
    Mj (Marţi, 25 august 2009, 20:25)

    kronk [anonim]

    Apropos de miracol.I-au gasit nasul pierdut?Ca daca l-ar plastifia ar lipsi de la inventar.S-ar putea sa fie la garda de corp.Saraca.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Mikhael Jackson (Marţi, 25 august 2009, 22:08)

    George Georgescu [anonim]

    Michael Jackson a fost intr-adevar creatorul unei epoci de muzica, un geniu in acest domeniu. Dar el s-a omorat singur, incetul cu incetul. A inceput sa moara, fizic, din momentul in care si-a facut prima operatie pentru a-si schimba infatisarea si culoarea. In ultimii zece ani el era deja un om mort, care a trait ascuns de lume in palatul sau somptuos.Iar cand mai aparea in lume, protejat de soare cu umbrela neagra si imbracat in negru, avea infatisarea unui cadavru viu. A crezut cineva oare cu adevarat ca el ar mai fi fost capbil sa sustina nenumarate concerte la Londra si aiurea??!Eu nu am crezut acest lucru niciodata.
    Michael Jackson ar fi ramas in continuare un mare geniu si ar fi trait si astazi, bucurand cu muzica sa milioane de oameni, daca ramanea asa cum a fost creat.