Franta: Oficialii au interzis unei femei musulmane imbracata in burqini sa foloseasca o piscina publica

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2009, 20:06 Actualitate | Internaţional

Burqini, costumul de inot folosit de islamice
Foto: magazine.arablounge.com
Oficialii francezi au interzis unei femei musulmane sa inoate intr-o piscina publica deoarece era imbracata in burqini, un costum de baie care acopera intreg corpul, cu exceptia fetei, mainilor si picioarelor, transmite BBC. Personalul piscinei aflata in estul Parisului i-au interzis femeii accesul in apa, citand "grija pentru igiena".

Femeia mai inotase o data in piscina din Emerainville in burqini, un costum de baie creat de designerul libanezo-australian Aheda Zanetti special pentru musulmane.

Zilele trecute, angajatii piscinei i-au interzis insa femeii sa intre in apa, dupa ce i-au reamintit "regulile care se aplica in toate piscinele publice si care interzic inotul in cazul persoanelor imbracate".

Femeia, care este o frantuzoaica convertita la Islam, sustine insa ca a fost discriminata si ca "va lupta sa schimbe aceste lucruri. Si daca vad ca lupta este pierduta, nu pot sa nu ma gandesc sa parasesc Franta".

Primarul din Emerainville, Alain Kelyor, a declarat ca "toate acestea nu au legatura cu Islamul", aduagand ca burqini nu este "un costum de inot islamic" si ca "nu exista in Coran".

Scandalul a intervenit intr-un moment in care guvernul de la Paris ia in considerare mijloace prin care sa limiteze purtarea costumului traditional (burka) dupa ce presedintele Nicolas Sarkozy a spus ca reduce demnitatea femeii.

In 2004, Franta a interzis purtarea valului islamic in toate scolile publice.

In Franta  traieste ce mai mare populatie de musulmani din Europa occidentala, respectiv 5 milioane de persoane. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

11521 vizualizari

  • +48 (50 voturi)    
    Mi se pare firesc (Miercuri, 12 august 2009, 20:10)

    daniel [anonim]

    Noi, cand mergem in tari musulmane, avem tot felul de restrictii, cine a fost in concedii in Maroc, Tunisia, Turcia si asa mai departe, stie despre ce vorbesc.
    Oricum musulmanii au MULT mai multe drepturi in Europa crestina decat avem noi in tarile musulmane.
    • +26 (26 voturi)    
      sa nu mai aud de maroc (Miercuri, 12 august 2009, 21:37)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Am fost in Maroc trimis de compania la care lucrez si abia acolo mi-am dat seama ca Romania nu e o tara atat de rea .
      Cu privire la frantuzoaica convertita, duca-se pe pustii in sahara ca acolo poate inota in praf in ce haine vrea ea ...exclus bikini
    • +6 (12 voturi)    
      Turcia (Miercuri, 12 august 2009, 23:11)

      alex [anonim] i-a raspuns lui daniel

      nu este tara musulmana ci LAICA!!!!!
      • +8 (8 voturi)    
        . (Joi, 13 august 2009, 0:41)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui alex

        ok, atunci sa punem Iran in lista ;-)
      • 0 (0 voturi)    
        Se gasesc si-n Turcia (Marţi, 18 august 2009, 14:10)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

        Am fost acolo acu vreo 10 ani, si a aparut pe plaja un grup de femei imbracate traditional. Cea mai tanara a facut baie in mare, imbracata cu bazma si haine pana la glezne. Duap ce a iesit, batranele au facut cerc in jurul ei, au ridicat cearceafuri si tanara s-a schimbat de haine. Toate astea in public, printre oameni in costume de baie.
    • +4 (6 voturi)    
      app de maroc (Joi, 13 august 2009, 0:52)

      zicu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      in Turcia sau Maroc nu ai voie sa fii indecent adica sa umbli in costum de baie pe strazi dar la fel este si in Venetia sau Nisa ,
      • 0 (0 voturi)    
        Esti umblat prin lume (Joi, 13 august 2009, 14:34)

        ik [anonim] i-a raspuns lui zicu

        dar poate imi explici si mie de ce ai umbla in slip la Venetia? Ai vazut tu pe acolo vreun loc unde se face baie ?
        • 0 (0 voturi)    
          se face baie si la venetia (Joi, 13 august 2009, 15:29)

          zambara [anonim] i-a raspuns lui ik

          se face baie si plaja la Lido ...care e tot Venetia :)
        • 0 (0 voturi)    
          costum de baie (Joi, 13 august 2009, 22:57)

          BMICK [anonim] i-a raspuns lui ik

          ik baiatule, tu care esti umblat prin lume: ai fost la Jesolo de Lido in Italia??
    • +3 (7 voturi)    
      Franta nu e crestina (Joi, 13 august 2009, 3:01)

      alpha [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Franta nu e o tara crestina, ci o tara seculara, in care doua treimi din cetateni sunt atei sau agnostici. In general, mai putin de jumatate din cetatenii Uniunii Europene sunt crestini.
  • -7 (41 voturi)    
    !? (Miercuri, 12 august 2009, 20:15)

    zdragomir [utilizator]

    Si daca era in costum de scafandru?
    • -2 (22 voturi)    
      am ras, merci (Miercuri, 12 august 2009, 20:56)

      ppp [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      n-au umor cititorii aici.

      proddit.com
      • +1 (15 voturi)    
        Daca vrei pagini cu umor (Miercuri, 12 august 2009, 22:27)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui ppp

        da o cautare pe Google si intra acolo.
    • +12 (18 voturi)    
      ! (Miercuri, 12 august 2009, 22:02)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Simplu...mergea sa faca scufundari! Nu mergea la piscina...
      N-a vrut sa si faca plaja? Sa se bronzeze pe talpi?

      Asta a vrut doar sa provoace. Costuul asta de baie, este un trend/ o fitza...daca era musulmana adevarata, ar fi vrut sa intre in apa imbracata in burka...nu cu costumul asta MULAT pe ea!
  • +31 (37 voturi)    
    Aha (Miercuri, 12 august 2009, 20:24)

    Loerincz [utilizator]

    "Si daca vad ca lupta este pierduta, nu pot sa nu ma gandesc sa parasesc Franta"

    Bon voyage, madame! Et, n'oublier pas de prendre les autres aussi.
  • +16 (18 voturi)    
    Nimic ciudat (Miercuri, 12 august 2009, 20:44)

    Ion [anonim]

    Pai e normal in Franta nu ai voie decat in slip de baie sau costum. Adica nici macar in sort de baie. NU vad de ce atat tevatura....in cazul plecarii din franta, bon voyage !
  • -19 (27 voturi)    
    Exceptiile democratiei (Miercuri, 12 august 2009, 21:13)

    cet23 [anonim]

    "regulile care se aplica in toate piscinele publice si care interzic inotul in cazul persoanelor imbracate".

    Era vorba de o musulmana. Pentru minoritatile de orice fel, legille tarii nu sunt obligatorii daca vin in contradictie cu "particularitatile culturale" ale acestora. Un exemplu cat se poate de banal, chiar din Romania. Daca va mai amintiti, pe vremea cand stagiul militar era obligatoriu pentru toti cetatenii de gen masculin, apti din punct de vedere medical. S-a abrogat acum cativa ani.
    Ei bine, pentru cei care era martori ai lui Iehova, legea nu mai era valabila, intrucat religia le interzicea respectarea legii in cazul acesta.
    N-ai ce-i face, asta e democratia.
    Femeia aia din Franta, daca da in judecata respectivul strand, castiga clar! Si primeste si un munte de bani ca si despagubiri. Mai ales ca drepturile si cultura musulmana in Europa de Vest e respectata cu sfintenie de catre europeni.
    • +18 (22 voturi)    
      Aberatia naste senzatia (Miercuri, 12 august 2009, 21:47)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Citat: Pentru minoritatile de orice fel, legille tarii nu sunt obligatorii daca vin in contradictie cu "particularitatile culturale"

      Tu iti dai seama ce tampenie ai debitat? Cum adica legile nu sunt obligatorii? Pai... uite maine vine unul la tine si iti taie beregata pentru ca l-ai ofensat. Potrivit legii din Romania, asta se numeste crima si se pedepseste. El, insa, zice ca, pardon, io sunt malgash, si in cultura malgasha avem dreptul sa luam beregata oricui ne ofenseaza. Iar amicul cet23 a bagat mana in buzunar cand s-a uitat catre dreapta. Asta e o ofensa grava in cultura noastra, pentru a ca il ofenseaza pe marele Bumbaha, patronul nostru spiritual. Marele Bumbaha a lasat cu limba de moarte ca sa luat gatul tuturor celor care ii ofenseaza memoria.

      Si justitia romana se conformeaza si il lasa pe malgash sa plece in boii lui, pentru ca legea nu se aplica in cazul lui.

      Legile unei tari se aplica tuturor celor care se afla pe teritoriul acelei tari (chiar in vacanta). Daca nu iti place, nu ai decat sa stai la tine acasa sau sa emigrezi in Congo.
      • -6 (16 voturi)    
        Iti raspund cu un exemplu din Italia (Miercuri, 12 august 2009, 22:37)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

        O sa-ti raspund extrem de la obiect.
        Acum cateva luni, in Italia. O tiganca romanca, cersea cu un copil mic in brate. E arestata de politie, si dusa in fata judecatorului. In Italia cersetoria este interzisa prin lege.
        Judecatorul hotaraste ca nu o poate acuza de cersatoarie, chiar daca legile Italiei asta il obliga teoretic sa faca. De ce? Citez din justificarea oficiala a judecatorului: "justiţia nu poate penaliza comportamente care intră în tradiţia culturală a unui popor".
        Daca nu ma crezi, verifica link-ul http://www.realitatea.net/justitia-italiana-a-decis-ca-cersitul-este-o-traditie-culturala-a-romilor_402426.html
        Si asta nu am spus-o eu, cet23, ci un judecator italian!
        Mai vrei exemple reale din Europa occidentala, legat de ce am spus in comentariul meu initial? Daca mai vrei, spune-mi, ca-ti mai trimit. Dar o sa te ingrozesti! Si nu eu am inventat asemnea tipuri de comportament legat de minoritati. Ceea ce ai spus tu anterior, aparent e de bun simt. Dar nu e "european". Sorry.
        • +12 (14 voturi)    
          Bine ma.... (Miercuri, 12 august 2009, 22:59)

          Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui cet23

          ... ai gasit exemplul cu Italia. O tara civilizata nu gaseai!
          Incearca sa faci acelasi lucru in Germania si mai vorbim! Incearca sa impingi rationamentul tau la absurd si vei intelege (sper) de ce ideea ta nu sta in picioare.
        • +12 (14 voturi)    
          Idea e ca (Miercuri, 12 august 2009, 23:08)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui cet23

          Francezii nu-s chiar atat de prosti ca si italienii.
      • 0 (6 voturi)    
        exemplu din M. Britanie.E suficient de civilizata? (Joi, 13 august 2009, 9:56)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

        OK, Italia nu e suficient de civilizata. Atunci aleg un exemplu din Marea Britanie. Recent.
        Tiganii acolo si-au facut satre (sau tabere daca iti place mai mult) in mod ilegal.
        Pentru aceste "tabere" care din start sunt ilegale, adica incalca legile britanice in vigoare, nu numai ca legea in cazul lor nu s-a aplicat (fiindca sunt tigani, adica minoritari, dar dimpotriva, au primit bani (milioane de euro!!!) pentru a continua aceasta ilegalitate si pentru a o extinde!!! Britanicii au dat bani sa extinda ceva ilegal!
        Un link cu stirea, in caz ca nu ma crezi: http://www.capital.ro/articol/romii-din-marea-britanie-au-obtinut-5-8-milioane-de-euro-pentru-a-si-construi-tabere-ilegale-123534.html
        Incercati odata si voi sa intelegeti spiritul european, nu mai fiti asa inapoiati: in cazul minoritatilor, mai ales a celor foarte diferite, legea nu trebuie aplicata intotdeauna.
        Sa mai dau exemple? Loerincz, daca vrei caut si un exemplu din Germania. Am cateva in minte si de acolo.
        • +3 (5 voturi)    
          prietene. (Joi, 13 august 2009, 11:03)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cet23

          spui numai si numai tampenii. Daca esti frustrat si nu iti palce democratia UE esti liber sa pleci.
          Eu am daca am cetatenie NL as putea sa ma duc in fata Luvru si sa fumez cannabis pentru ca sunt minoritar si legislatia franceza referitoare la droguri nu se aplica in cazul meu pt ca eu sunt olandez si la mine acasa e legal.

          Exemplele pe care tu le dai sunt aboslut cretine ceea ce spune multe despre tine si capacitatea ta de a intelege ce se intampla in jur.

          Problema democratiei e ca toti cretinii isi dau cu parerea si mai mult... chiar sunt luati in considerare.
          • 0 (6 voturi)    
            multumesc de apreciere (Joi, 13 august 2009, 11:39)

            cet23 [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

            Multumesc de apreciere. :) Iti inteleg punctul de vedere superior, cum ca un cretin ca si mine n-ar trebui sa fie lasat sa-si dea cu parerea. Probabil ca e un puct de vedere democratic, venind de la o persoana atat de elevata cum esti tu.
        • +1 (1 vot)    
          Mai cet... mai (Joi, 13 august 2009, 15:11)

          Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui cet23

          Marea Britanie este un alt exemplu nude elgea se aplica din doi in doi - crede-ma, stiu ce vorbesc.
          Au un sistem retardat si daca poti face dovada ca a existat precedentul inainte cu trei sute de ani, atunci papagalul ala in roba (pe care ei il numesc 'judge') nu face altceva decat sa claseze cazul.

          Ref. la Germania, daca ai sa citesti si alte surse, vei vedea ca nemtii ii vaneaza pe tiganii care spala parbrize sau care cersesc la colt de strada. Acelasi lucru se intampla in Elvetia. Asa ca las-o mai moale cu exemplele imbecile. Numarul de voturi negative ar trebui sa iti dea de gandit. Cum se spune pe la romani, daca doi iti zic ca esti beat, trebuie sa te duci sa te culci.

          Noapte buna!
    • +1 (1 vot)    
      Conform or leave! (Joi, 13 august 2009, 17:14)

      HappyEnd [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Musulmanii obisnuiesc sa-si bata sotiile daca nu se supun, omoara infidelii (cei de alta credinta) ca asa le-a poruncit profetul, comit „honor killings” impotriva propriilor progenituri cand considera ca le-a fost dezonorata familia etc. Toate sunt „particularitati culturale”.. acum trage singur concluzia. Si intre noi fie vorba, in Europa de Vest, in comparatie cu tarile islamice, sunt respectate DREPTURILE OMULUI, nu in mod special drepturile si cultura musulmana.
  • +14 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 august 2009, 21:21)

    Gigi Maybachistu' Ortodox [anonim]

    Dacă tot ţii să părăseşti Franţa, du-te învârtindu-te... prea mulţi dintre "prietenii noştri ne-mâncători de porc şi închinători cu fundul în sus" îşi închipuie că Europa e sat fără câini
  • +13 (15 voturi)    
    subtire (Miercuri, 12 august 2009, 21:38)

    ampersand [anonim]

    Cam subtire "pedeapsa", parca doua ziariste occidentale au fost biciuite de musulmani nu demult in Pakistan pentru ca purtau pantaloni.
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Joi, 13 august 2009, 12:31)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Mi se pare normal ca atunci cand locuiesti intr-o tara sau ai ales sa o vizitezi sa respecti legile acelei tari. S-ar ajunge la un haos total daca fiecare s-ar lua dupa legile proprii. Nu iti convine, nu ai decat sa mergi in tara a carei legi se potrivesc cu mentalitatea si cu stilul tau de viata.
      Acelasi lucru se petrece si in cazul tiganilor din Romania care nu tin cont de nicio lege. Ar fi cazul ca statul sa ia atitudine dar din pacate Romania e departe de Franta.
  • -15 (19 voturi)    
    Logica (Miercuri, 12 august 2009, 21:45)

    Dan W. [utilizator]

    Deci o femeie care se expune indecent este mai demna decat o femeie care isi acopera corpul din vointa proprie. Destept Sarkozy asta.
    • +18 (18 voturi)    
      expunerea indecenta... (Miercuri, 12 august 2009, 22:50)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui Dan W.

      Este posibil sa fie doar in mintea d-vs?
      Daca te uiti la un corp dezgolit, si vezi ceva pervers, sa stii ca nu acel corp este pervers. Ci doar mintea celui care il priveste.
      Cum v-ati nascut , "decent" sau "indecent"? Daca imi permiteti mica indiscretie...
      Noapte buna!
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:00)

        Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

        Este vorba de relativitatea culturala. Stii tu...cultura e cea care ne deosebeste de animale.
    • +7 (7 voturi)    
      asta da... (Joi, 13 august 2009, 11:05)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Dan W.

      ...destept.

      Propun retragerea dreptului de exprimare pt persoanele cu IQ<80.

      ....ah...dar asta nu e democratie...
  • +16 (16 voturi)    
    si eu la fel (Miercuri, 12 august 2009, 23:03)

    MirceaA [anonim]

    fac parte din minoritatea de nudisti si sunt jignit profund ca nu sunt lasat sa fac baie imbracat in pielea goala la nicio piscina publica. De aceea cred ca am sa parasesc Romania... pentru vacanta. Salutari!
  • +13 (13 voturi)    
    Mai bine... (Miercuri, 12 august 2009, 23:06)

    Corneliu [anonim]

    ...bikini decat burqini!
    Presedintele stie ce e preferabil.
  • +10 (10 voturi)    
    foarte bine i-a facut (Joi, 13 august 2009, 7:10)

    fara discriminari in sec.XXI [anonim]

    bine i-a facut.suntem in sec. XXI si e cazul sa terminam cu toate aberatiile astea.sa plece intr-o tara mulsumana poate o si mutileaza sa nu mai simta placere sexuala ca se practica si tampenia asta...ii doresc "succesuri" multe.
    • +1 (5 voturi)    
      dar pricepeti odata! (Joi, 13 august 2009, 9:58)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui fara discriminari in sec.XXI

      In Europa secolului XXI, eu alb poate sa discrimineze un arab sau tigan, spre exemplu. In fapt, orice comportament, o simpla privire spre exemplu, poate fi tratata ca si o discriminare.
      Dar un arab sau tigan, orice ar face, nu se numeste ca discrimineaza un european. Se numeste "diversitate culturala". Ce e asa greu de inteles?
      • +2 (2 voturi)    
        Cred ca nu intelegi.... (Joi, 13 august 2009, 10:51)

        Falciparium [anonim] i-a raspuns lui cet23

        Acolo era / este o piscina publica. Autoritatile au avut dreptate sa interzica accesul. Stii cumva ca si daca esti imbracat in slip NU ai voie sa intri in piscina daca nu faci un dus inainte???? Asa ca.... daca nu-i convine poate sa plece din Franta... si din Europa... nu o retine nimeni....
      • +2 (4 voturi)    
        deci.... (Joi, 13 august 2009, 11:12)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cet23

        tu ori esti de o ...limitare fenomenala ori doar vrei sa intarati spiritele de dragul amuzamentului, plictiselii etc.

        apropo "eu alb poate sa discrimineze..." eu le am cu stiintele exacte mai mult dar asta suna ca nuca`n perete.

        tu homo spaiens intelectual cu grai articulat poate sa discrimineze pe nimeni si nimic. si privirea aruncata care inseamna discriminare e atat de aberant si interpretabil incat putem sa ne certam toata ziua si sa nu ajungem nicaieri.


        argument on internet is like competing in special olympics. you may win but you're still a retard!!!
        • +1 (5 voturi)    
          du-te in Paris (Joi, 13 august 2009, 11:41)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

          Du-te in Paris, in cartierele populate preponderent cu arabi si ai sa fii surprins ce probleme o sa ai cu privirea ta. :)
          Pare aberant, dar mie mi s-a intamplat.
      • +4 (4 voturi)    
        neinteles? (Marţi, 18 august 2009, 12:03)

        sophisticcat [utilizator] i-a raspuns lui cet23

        Sunt singura careia ironia din mesajele lui cet23 i se pare evidenta? Eu cred ca omul vrea sa exemplifice modul in care lupta impotriva discriminarilor conduce uneori la situatii aberante. In apararea lui cet23, citez ce spunea mai sus: „Ceea ce ai spus tu anterior, aparent e de bun simt. Dar nu e "european". Sorry.”
        • +1 (1 vot)    
          . (Joi, 13 august 2009, 17:35)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui sophisticcat

          nu, nu esti singura :-)
        • -1 (1 vot)    
          se pare ca da (Joi, 13 august 2009, 19:11)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui sophisticcat

          Se pare ca da, ca esti singura care si-a dat seama de asta.
          Eu personal nu cred in drepturile minoritatilor. Cred in drepturile omului. A totutor oamenilor, inclusiv a majoritatii.
          Ati remarcat ca exemplele mele sunt aberante. Doar ca nu sunt doar exemple, sunf fapte. Si aceste fapte si eu le consider aberante.
          In ultimii ani remarc o intensificare a acestor comportamente, in tari de pring rang. Nu stiu, dar mie nu mi se pare in regula. Prea multe exemple aberante pot sa va dau. Asta nu mi se pare in regula, ca am de unde alege! Nu astea-s bazele pe care se cladeste un viitor sanatos.
          Si oricate sloganuri s-ar posta, oricat ne-am preface ca societate ca nu ne pasa... mai pe scurt, impresia mea e ca fugim de realitate, fugim de ziua de maine. Dar ea nu fuge de noi. Ne asteapta. Depinde de noi cu o pregatim, ce fel de societate construim.
          Exemplele de mai jos, cele cu Australia si Canada, mi se par doua atitudini posibile de adoptat. Una corecta si alta gresita (chiar daca cea gresita e in aparenta corect politic).
  • +4 (8 voturi)    
    Iar discutii religioase (Joi, 13 august 2009, 10:27)

    Sorin [anonim]

    Eu consider ca ar trebui sa fim lasati sa facem ce vrem, atata timp cat asta nu lezeaza pe nimeni. Tanti asta vroia sa faca baie infofolita, ceea ce pe de-o parte nu omoara pe nimeni,dar pe de alta, multi oameni se vor simti cam ciudat s-o vada asa.In ultimul rand, e in Franta si se supune legii si culturii franceze. Daca oamenii ar fi la fel peste tot, n-ar mai exista tari,nu?
    Ce e si mai aiurea, in religie exista si multa ipocrizie. De ex arabii, cand vin la noi saliveaza dupa femeile noastre si nu par deloc oripilati, dar cand ajung acasa, e genocid daca altcineva i-a vazut nevesti-sii buricul.
    • +9 (9 voturi)    
      nu. (Joi, 13 august 2009, 11:30)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      regula la bazin este sa nu intrii imbracat. Daca ea intra imbracata cu acel costum de baie mai deosebit... o sa intru si eu cu palton si bocanci in apa. Asta e costumul meu de baie... ce democratia mea.
      Democratie nu inseamna ca fiecare faca ce vrea cum vrea... inseamna ca fiecare isi poate da cu parearea. NIMIC in plus.
  • +2 (2 voturi)    
    Mentalitatile se schimba... (Joi, 13 august 2009, 15:16)

    ik [anonim]

    o sa vedeti ca peste vreo 50 de ani cind toata lumea o sa mearga la nudisti femeile musulmane o sa poarte slip tanga. Care normal ca o sa fie plin de bacterii, etc si din nou o sa le fie interzis accesul... Ce sa le fac daca vor dragoste cu sila...
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 13 august 2009, 17:36)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui ik

      tu esti optimist nu gluma. chiar crezi ca se va intampla asa ceva vreodata? hahaha
  • +3 (3 voturi)    
    Prime Minister Kevin Rudd – Australia (Joi, 13 august 2009, 16:53)

    xyz [anonim]

    poate ar dori domnisoara sa se mute in australia. au acolo un prim ministru cu f. mult bun simt. iata un discurs public al dumenalui:

    muslims who want to live under islamic sharia law were told on wednesday to get out of australia , as the government targeted radicals in a bid to head off potential terror attacks.

    immigrants, not australians, must adapt. take it or leave it. i am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. since the terrorist attacks on bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of australians.

    this culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom'

    we speak mainly english, not spanish, lebanese, arabic, chinese, japanese, russian, or any other language. therefore, if you wish to become part of our society, learn the language!

    most australians believe in god. this is not some christian, right wing, political push, but a fact, because christian men and women, on christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. it is certainly appropriate to display it on the walls of our schools. if god offends you, then i suggest you consider another part of the world as your new home, because god is part of our culture.

    we will accept your beliefs, and will not question why. all we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us.

    this is our country, our land, and our lifestyle, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. but once you are done complaining, whining, and griping about our flag, our pledge, our christian beliefs, or our way of life, i highly encourage you take advantage of one other great australian freedom, 'the right to leave'.

    if you aren't happy here then leave. we didn't force you to come here. you asked to be here. so accept the country you accepted."
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 13 august 2009, 17:38)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      that's great mate :D
    • +1 (1 vot)    
      Mi-as dori... (Joi, 13 august 2009, 18:06)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      ... ca si prim-ministrul canadian sa aiba 'guts' sau 'balls' la fel ca cel australian. Din pacate, aici pierdem teren. Nu mai putem spune 'Merry Christmas' si l-am inlocuit cu 'Happy Holidays' - si asta in conditiile in care Canada este o tara in care crestinii sunt in proportie de 80%. In schimb am vazut cu ochii mei cum la intrarea intr-un magazin mare trona un poster pe care scria 'Happy Ramadam'. Nu am putut sa ma simt ofensat ca as fi fost catalogat drept rasist imediat.

      Cunosc pe cineva care dupa ce si-a cumparat casa si s-a mutat a realizat ca vecinii lui sunt in majoritate muslimi. Toate bune, insa de Craciun, cand omul a vrut sa isi puna lumini pe casa sa sarbatoreasca evenimentul, a primit vizita unuia dintre ei care i-a comunicat ca ar trebui sa o lase mai moale cu Craciunul, ca vecinii se simt ofensati.

      Prim-ministrul a fost vazut anul trecut inainte de Craciun cumparand o coronita de atarnat la usa. Un reporter de la TV l-a intrebat daca cumpara o coronita de Craciun sau una de holidays. A raspuns ca el cumpara o coronita de 300$.
      • +1 (1 vot)    
        Mda (Vineri, 14 august 2009, 9:25)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

        Preocupari de tari bogate... :) Romania este inca tara tolerantei religioase, pentru ca ni se cam rupe daca vecinul face matanii pe masa din sufragerie sau isi taie putica imprejur. Important e sa avem bani de rata pentru luna viitoare.