VIDEO Donald Trump: OPEC va suge sangele din orice redresare economica

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 18:07 Actualitate | Internaţional

Omul de afaceri Donald Trump s-a declarat ingrijorat ca Organizatia Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC) va afecta, prin deciziile sale, eforturile de redresare economica din Statele Unite. Intr-o declaratie facuta pentru canalul de televiziune MSNBC, miliardarul american a afirmat ca, in timp ce SUA isi revin treptat de pe urma crizei, OPEC va incepe sa majoreze preturile la petrol, "sugand astfel sangele din orice rederesare" economica.

"Pe masura ce ne revenim, ce ne facem bine, cea mai mare problema va fi aceea ca OPEC urmeaza sa creasca preturile la petrol si va suge sangele din orice redresare. De aceea redresarea nu va fi mareata. Asa incat, daca nu se face ceva in legatura cu OPEC, nu va fi o relansare economica importanta".

Pe de alta parte, antrepenorul a spus ca "starea de spirit in prezent este mai buna decat in urma cu cateva luni si categoric mai buna decat in urma cu un an cand oamenii credeau ca ne vom confrunta cu o depresiune majora".



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1279 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Vinovatii (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:45)

    cetateanul [anonim]

    Tarile producatoare au impiedicat cercetarea pt. aternative, la fel si marile afaceri cu petrol din tarile importatoare, sunt firme uriase care prelucreaza si vand derivatele din petrol in tari care importa si ar fi trebuit sa faca eforturi mari sa scape de aceasta dependenta, dar au mituit clasa politica sa nu faca mai nimic, acum 40 de ani nu se pot recupera in 2 ani. Dar de la criza anilor 70 cu petrolul si pana acum nu au facut decat sa mareasca eficienta motoarelor dar in compensatie au triplicat caii putere. Degeaba o dacie avea 45 de cai in anii 70 si acum ne cumparam o masina de 115 cai mai eficienta, nu am castigat nimic, mai ales ca s-au triplicat numarul de masini.
    • +1 (7 voturi)    
      naucitorul ... analist! (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:12)

      analistul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      Donald Trump ca orice "capitalist veros" ar dori ca totul sa fie pe ... gratis pentru el si pentru altii milioane de dolari, astfel numai el sa "suga sangele" altora si nu cei "mici" sa aiba curajul sa mai "suga sange" de la cei puternici.
      Oare "marele afacerist" s-a gandit si la cei "mici" ca ar avea nevoie de ceea ce el are din "afaceri tenebroase"!? Sigur ca nu si nici nu-l intereseaza.
      Dezvoltarea tarilor puternice si influente s-a bazat cam peste tot pe spolierea celor mici si "burdusirea" propriilor buzunare.
      Asa ca ..... OPEC nu ar trebui sa aiba nici o mila fata de unul cum este Donald Trump
      • -1 (1 vot)    
        Sange (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:54)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui analistul de serviciu

        Este o aberatie ce zice Donald. Uita ca sangele economiei actuale este chiar aurul negru. Reanimarea economiei mondiale se va face prin pomparea petrolului sub presiune, in venele ei hulpave.

        Nu ne ramane decat se speram ca trecerea la alte surse de energie se va face treptat, cu cat mai putine perturbatii economice si fara razboaie. Timp mai este si, unele natiuni au inceput sa foloseaca in mod util acest timp pentru dezvoltarea de surse de energie alternative. Aici ar fi o paine de mancat si pentru Romania ca resurse umane si materiale avem in domeniul energetic.
    • +2 (4 voturi)    
      asa e (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:16)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      Ai mare dreptate! Donald trump ar fi trebuit sa spuna : investiti in energi alternative (hidro, eoliene, curenti mareeici, geotermala, etc).
      OPEC traieste din petrol, deci e normal sa suga cat poate din asta. In anii 50-60 Dubaiul era un sat de pescari...
    • 0 (0 voturi)    
      cetatene (Vineri, 31 iulie 2009, 0:18)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      stiai ca la americani litrul costa 49 de centi? ce pret mai vrea si fomistul asta de bani???
  • +1 (5 voturi)    
    ca sa vezi.... (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:00)

    otonel [anonim]

    .....unde iera analistu' lu' peste. Da' ca americanii au tras-o la toti cu criza asta nu mai zice nimic.
    Mi se pare ca se pune de o noua biza internationala.
  • 0 (2 voturi)    
    Ha, ha, nostim ca intotdeauna (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:04)

    Moi [anonim]

    e un sofism.
    bineinteles ca pretul petrolului va creste odata cu redresarea economiei americane si globale.
    asta ar fi primul indicator care ar trebui urmarit, alaturi de cel al otelului.
    de parca Donald n-ar cunoaste cum stau lucrurile cu legea cererii si a ofertei :)
    • 0 (0 voturi)    
      previziune sau pregatirea terenului (Joi, 30 iulie 2009, 17:11)

      malign [anonim] i-a raspuns lui Moi

      Am senzatia ca pregateste terenul ca titeiul sa se scumpeasca, nu vezi Doamne ca este el ingrijorat de asta...... Vrajeli simple intr-o economie mondiala condusa tot de ei
  • +1 (3 voturi)    
    OPEC ? (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:12)

    czc_1968 [utilizator]

    Trebuie citit Goldman Sachs si nu OPEC, pentru ca nu OPEC a urcat si urca preturile la petrol, ci speculatorii dintre care pe primul loc este GS.
  • +1 (1 vot)    
    asa e! (Miercuri, 29 iulie 2009, 21:23)

    Drivex [anonim]

    Are dreptate dl Trump. Cind tarile din OPEC s-au imbogatit prima data nu au facut decit sa descopere ca noi avem o nevoie si ei uneletele de a o satisface si cu timpul au inceput sa puna presiune pentru a obtine cit mai multi bani. Sa nu uitam ca pretul petrolului ajunses inaintea crizei la un nivel absolut aberant fata de doar o jumatate de an inainte iar cererea chiar nu crescuse atit de mult. Acum ca stiu cum functioneaza si au prins gustul banilor usori nu fac decit sa pindeasca o cit de mica crestere si salta pretul pentru ca stiu lectia.