Numarul utilizatorilor de internet din China depaseste populatia SUA

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2009, 16:53 Actualitate | Internaţional

Numarul utilizatorilor de internet din China a crescut incredibil de mult in perioada ianuarie-iunie 2009, de la 40 de milioane la 338 de milioane, depasind intreaga populatie a Statelor Unite, a relatat duminica agentia chineza de stat Xinhua, citata de Ria Novosti.

Aproape 95% dintre orasele mari si cele mai mici au conexiune la Internet, potrivit Ministerului chinez al Industriei si Tehnologiei Informatiei.

China are o populatie de 1,3 miliarde de locuitori, in comparatie cu Statele Unite - 307 milioane.

Cei mai multi dintre chinezi navigheaza pe internet pentru stiri, divertisment sau pentru retelele de socializare. In plus, si comertul online a castigat teren in ultima perioada.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1191 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ați uitat de cenzură (Duminică, 26 iulie 2009, 20:10)

    ady624 [utilizator]

    Sunt foarte curios ce sisteme au chinezii de sunt capabili să mențină activ GFW. The Greate Firewall of China. Se știe că guvernul cenzurează, filtrează și "armonizează" conținutul paginilor web din afara țării.

    Foarte interesant însă boom-ul în numai 5 luni. Personal, mă aștept la o "deșteptare" a chinezilor. Eventual chiar vreo răscoală ceva? Ceva e în neregulă....

    Este de știut faptul că decizia luată de guvern în legătură cu numărul de copii va lovi înapoi în populație precum un bumerang. Problema va apărea când pentru fiecare 2 pensionari există un singur individ activ. Împovărarea socială va pune China în genunchi. Din acest motiv, Shanghai permite câte doi copii. (http://www.halfsigma.com/2009/07/shanghai-encourages-couples-to-have-two-children.html)

    Adrian
    Adrian
    • +3 (3 voturi)    
      cenzura (Duminică, 26 iulie 2009, 21:44)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui ady624

      E destul de simplu cu cenzura. Ei blocheaza tot. Daca vrei ca site-ul tau sa fie accesat de chinezi trebuie ca si continutul sa fie in liniile pe care le dicteaza ei.

      Pana la urma banii vorbesc.

      http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4645596.stm
    • +1 (1 vot)    
      pentru ady624 (Duminică, 26 iulie 2009, 22:46)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ady624

      nu e problema cu imbatranirea populatiei in china pt. ca de pensie nu beneficiaza decat angajatii la stat, ceilalti sunt lasati in voia sortii.
      • +1 (1 vot)    
        ouhhh... (Duminică, 26 iulie 2009, 23:46)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Uite am să verific dacă așa e. Am un prieten american care ... culmea, s-a mutat în China. Zice că spre deosebire de țările vestice unde emigranții au statut inferior, în China e pe dos.

        Am să-l întreb cum e. El mi-a atras atenția că deja se văd efectele legii respective.

        Mersi,
        Adrian
      • +1 (1 vot)    
        Apropos de ceilalți (Duminică, 26 iulie 2009, 23:53)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Ceilalți devin o povară pentru copiii lor. Poate nu le-o da statul nimic, dar oare nici copiii?

        Este o problemă în creștere oricum. Se va vedea o scădere majoră a populației Chinei în următoarele decenii, aproape de înjumătățire (la fiecare doi bătrâni rămâne un copil).

        Adrian
  • +2 (4 voturi)    
    Comunism! (Duminică, 26 iulie 2009, 21:03)

    Captain Planet [utilizator]

    Si noi aveam inainte de '89 productii record in agricultura si industrie. Iar revolutia tehnologica era pe val la noi... Numai minciuni!

    Asa ca, mai numarati-i inca o data pe internautii aia galbeni. Ce naiba, puneti si voi botu' la orice...
    • 0 (2 voturi)    
      Scapa ,e pe bune ..poti fi sigur (Duminică, 26 iulie 2009, 21:25)

      Tyana [anonim] i-a raspuns lui Captain Planet

      am vizitat China acum 2 ani;nu exista strada in vreun oras fara minim2 magazine de IT si minimun 1 cafe-internet -sunt mai multi vorbitori de engleza -pasareasca ,dar engleza, -decat in SUA ;cred ca nu ai dimensiunea exacta -partidul comunist se ocupa numai de desertificare, controlul populatiei si lupta anticoruptie-in rest e capitalism si iar capitalism tata,cum nici nu visezi ....prin comparatie noi suntem in comuna primitiva a capitalismului...
      • +1 (1 vot)    
        Probabil ca ai dreptate. (Duminică, 26 iulie 2009, 22:47)

        Captain Planet [utilizator] i-a raspuns lui Tyana

        Nu e acelasi comunism, clar. Insa numarul asta publicat de ei este fantastic si mi-a adus aminte de perioada cand nu gaseam nimic prin magazinele alimentare, dar la televizor ne ziceau de rezultatele marete ale poporului...
      • +1 (1 vot)    
        Au muncitori ieftini (Duminică, 26 iulie 2009, 23:49)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Tyana

        Am un prieten care locuiește acolo. Mi-a explicat că la ei toate trecerile cu calea ferată au fost transformate în poduri sau pasaje. Nu mai există treceri la nivel cu calea ferată. Mi-a spus asta când stăteam la barieră în Delray Beach, FL. Trecea un tren d-ăla cu TIR-uri, de 100+ vagoane, apropos de CFR.

        Munca acolo este foarte ieftină și sunt puși la muncă. China s-a dezvoltat foarte mult și a devenit cea mai capitalistă țară comunistă.

        Părerea mea personală este că în China se petrece o revoluție lentă, urmând ca faimosul comunism să dispară în detrimentul capitalismului, însă într-o manieră foarte controlată.

        Adrian
  • +2 (2 voturi)    
    ceva nu e in regula (Duminică, 26 iulie 2009, 21:22)

    _Jack_ [utilizator]

    cred ca stirea nu e corecta, nu aveau cum sa bage net in 6 luni la 300 de milioane de oameni. Ori acest lucru s-a intamplat intr-o perioada mai mare, gen 2000-2009, ori chinezii au schimbat modalitatea prin care calculau nr de abonati la internet.
    • -3 (3 voturi)    
      atat de slugoi (Duminică, 26 iulie 2009, 23:39)

      smen [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

      al americanilor esti incat te oftici ca au mai putini internet decat chinezii stai linistit ca de mancat tot americanii mananca mai multi hamburgeri,au mai multi drogati si mai multi criminali si satanisti la astea nu-i intrece nimeni
      • +2 (2 voturi)    
        oooooh (Luni, 27 iulie 2009, 0:32)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui smen

        De unde știi tu că se oftică? Ești cumva antiamerican? Ia că fac scandal ...

        :Đ:Đ:Đ:Đ

        Calmează-te tovarășe, că uite, omul n-a zis nimic de rău contra matale. Crede-mă pe cuvânt.

        Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        hehe (Luni, 27 iulie 2009, 13:44)

        _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui smen

        fara smen n-ar fi deloc amuzant hotnews-ul. N-am zis nimic de americani in comentariul meu, nici macar ceva rau de chinezi.

        Doar ca e ceva aiurea cu stirea, eu presupun ca autorul a scris gresit, dar se poate si ca chinezii sa fi schimbat metoda de calcul la utilizatorilor de internet.

        De ex, daca un om a folosit o singura data internetul, eu nu-l consider utilizator de internet, dar poate chinezii da.

        Si ti-am mai zis, nu lucrez pt americani, ci pentru francezi, deci nu sunt sluga "imperialistilor". Si nici hamburgerii nu-mi plac in mod special.
      • +2 (2 voturi)    
        acum am vazut (Luni, 27 iulie 2009, 17:26)

        _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui smen

        ca ai zis ca ma oftic ca au mai putini americani internet decat chinezii. Poate (poate!!) daca o iei in cifre brute, dar mai corect e sa raportam la populatie. Ca asa e ca si cum ai lauda India ca are mai multi miliardari decat Belgia, dar nu te gandesti ce populatie are India si ce populatie are Belgia. La fel si cu netu la chinezi, or avea tot atatia chinezi net cat americani, dar chinezii au o populatie de 4-5 ori mai mare.. deci de fapt de 4-5 ori mai putini chinezi au net decat americanii