China face primul pas spre relaxarea politicii "un-copil"

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2009, 20:00 Actualitate | Internaţional

China face primul pas spre ridicarea restrictiilor in privinta controversatei reguli a copilului unic: autoritatile incurajeaza cuplurile urbane din Shanghai sa aiba doi copii.  

Relaxarea restrictiilor vine ca raspuns la ingrijorarile privind problemele economice cauzate de imbatranirea populatiei. Shanghai promoveaza in mod activ "politica doi-copii", in timp ce China incearca sa indeparteze efectele unei adevarate bombe demografice, provocate de 30 de ani de restrictii dure in privinta cresterii numarului populatiei, scrie The Telegraph.   

Modificarea politicii in marile orase reprezinta prima incercare a oficialilor de a incuraja nasterile, din 1979 si pana in prezent. S-au pastrat, insa, anumite conditii. In Shanghai, un cuplu are voie sa faca doi copii numai daca fiecare dintre soti este la randul lui singur la parinti.  

Desi au mai fost anuntati si in trecut cu privire la astfel de relaxari ale restrictiilor, cuplurile sunt acum tinta unei largi campanii care incearca sa-i convinga sa treaca peste masurile de pana acum. Vor primi vizite acasa si pliante de informare cu privire la "beneficiile" unui al doilea copil.

O campanie care vine ca rezultat direct al ingrijorarii autoritatilor locale privind ritmul rapid de crestere a populatiei imbatranite si efectele fenomenului asupra economiei Chinei. "Sfatuim cuplurile sa aiba doi copii, pentru ca asa pot ajuta la reducerea proportiei populatiei imbatranite si pot atenua un deficit al fortei de munca", a declarat Xie Lingli, directorul Comisiei de planificare familiala, pentru cotidianul China Daily.


Citeste mai multe despre   






















1762 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Invatam chineza (Vineri, 24 iulie 2009, 20:40)

    Toronto.weblog.ro [anonim]

    Cred ca vine vremea sa ne apucam de invatat chineza ca se pare ca modelul lor va face legea in urmatorii zeci de ani. Modelul american si cel rus sint falimentare, a ramas modelul chinez si indian.
    Au nevoie si ei de consumatori si lucratori ieftini, asa ca mai relaxeaza legea cu restrictiile.
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iulie 2009, 21:15)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Toronto.weblog.ro

      am lucrat si cu unii si cu ceilalti. Sunt imposibili. Indienii sunt incapatanati iar chinezii pur si simplu fac numai carpeli.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 24 iulie 2009, 22:27)

        vikingu [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        si eu am lucrat si cu romani si sunt de-a dreptul rasisti!

        si iar vorbim de modele, de cum or sa cucereasca chinezii lumea. Dupa previziunile unora ar fi trebuit ca asta sa se intample de mult. Si daca se intampla ce? Ce mare chestie? Nu au mai cucerit-o atati altii inaninte?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:46)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui vikingu

          profesional vorbeam. Momentan nu am intentie sa iau unul acasa. Cu pakistanezi sau din honolulu ai lucrat?
      • +4 (4 voturi)    
        he he.... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 2:25)

        maze [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        Nu te contrazic, dar noi nu avem nivelul necesar sa ne permitem aprecieri referitoare la altii. Pana una alta exportam cersetorie violenta, proxenetism, coruptie, furt in mai toata Europa. Iar in tara ne batem joc unii de altii pentru ca nu ne putem imagina ceva mai bun, politicienii de alegatori, doctorii de pacienti, patronii de angajati.

        In 2009 inca suntem o natie cu foarte multe probleme incepand cu lucruri elementare de gen igiena si terminand cu sentimentul unei constiinte civice. Oricand avem o parere despre oricine si orice. Va sugerez sa ne dam cu parere cand vom deveni si noi mai decenti ca natie.

        Romania e o tara foarte frumoasa dar noi ca natie nu suntem pe masura ei.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:50)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui maze

          mergi in india si in china si te rog scrie pe forum daca nu iti schimbi lectiile de moralitate. India si Romania nu pot fi comparate. Igiena si India sunt ca polul nord si polul sud. Nici china nu e departe . Poti vorbi de cultura (perioada de timp) si de populatie dar atat.
  • +1 (5 voturi)    
    La mai mare!! (Vineri, 24 iulie 2009, 21:30)

    sabo [utilizator]

    Iata cum se dezvolta judetul China....!!!
    apropo, in China nu ne integram?
    Sau ne integreaza ei?
    Sa vedeti ce exploziva combinatie fac astia cu etnicii nostrii!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    articolul original (Vineri, 24 iulie 2009, 21:50)

    _Jack_ [utilizator]

    http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-07/24/content_8466365.htm

    -in articolul de sus e stirea originala din chinadaily agentie de stiri de stat chineza, dar in engleza. Va sfatuiesc sa cititi si comentariile la acea stire, sa vedeti ca de fapt chinezii, chiar si cu voie sa faca al doilea copil (deocamdata doar in Shanghai) nu vor, ei spun ca costa prea mult si nu-si permit al doilea copil, in conditiile in care tinerii chinezi sunt responsabili sa-ti intretina si parintii si bunicii - in china nu se da pensie/asigurare medicala sau ajutor social de la stat.

    - China cunoaste cea mai rapida imbatrinire a populatiei din lume. Nu are cea mai imbatrinita populatie inca (aici Europa si Japonia ofera concurenta), dar nici nu are mijloacele financiare si politicile de protectie sociala ale acestora.

    -prima generatie nascuta la inceputul politicii de "1 copil" a si inceput sa intre in forta de munca, iar in urmatorii 10-20 de ani tot mai putini tineri vor intra in forta de munca raportat la populatia totala.

    -raportul dintre tineri si batrani, respectiv forta de munca / pensionari tinde rapid spre cei din urma.

    -imbatranirea are loc cu precadere in populatia urbana a chinei, cea care chiar produce si cea din randul carora sunt cei care castiga mai bine si sunt mai bine pregatiti/educati. Daca muncitorii pot fi usor adusi de la tara, mai greu e cu forta de munca cu studii superioare.

    -poate cel mai grav este ca toti acesti batrani (care in urmatorii 40 de ani vor creste de la 110 milioane la peste 350 de milioane) nu au nici o forma de sustinere financiara in afara de copiii lor.
    -Iar din cauza politicii de populatie, fiecare copil nascut dupa 1980 trebuie, cand parintii ii ies la pensie, sa-si intretina ambii parinti, iar daca e casatorit si sotia e tot singura la parinti (foarte probabil daca sunt de la oras) inseamna ca un cuplu trebuie sa aiba grija de 4 parinti, 1-2 copii si poate si niste bunici
    http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-06/29/content_8331505.htm
    • +1 (1 vot)    
      One-child policy (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 3:45)

      Sorel_Ch [utilizator] i-a raspuns lui _Jack_

      Majoritatea afirmatiilor sunt reale totusi as dori sa fac cateva observatii:
      -In China nu primesc pensie cei care nu au contribuit la fondul de pensii. Majoritatea populatiei din mediul rural nu au contribuit si nu vor contribui la fondul de pensii. In viitor ei vor fi intretinuti de unicul copil.
      -Populatia din mediul urban contribuie la fondul de pensii si primesc pensii.
      -Pot avea doi copii parintii care provin din familii cu un unic copil in toata China, cuplurile in care primul copil are probleme de sanatate, iar in mediul rural cuplurile in care primul copil este fata.
      -Ca peste tot in lume cuplurile care traiesc in mediul urban doresc sa aiba cat mai putini copii.
    • +1 (1 vot)    
      singurul (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 8:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui _Jack_