"Acest lucru se intampla barbatilor de culoare in America"

Profesorul de la Harvard arestat dupa ce a intrat cu forta in propria casa acuza autoritatile de rasism

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2009, 0:14 Actualitate | Internaţional

Henry Louis Gates Jr. a fost arestat in fata casei sale
Foto: Washington Post
Henry Louis Gates Jr., unul dintre cei mai importanti cercetatori in domeniul istoriei afro-americane, a fost arestat joia trecuta in timp ce incerca sa patrunda cu forta in propria casa din Cambridge, Massachusetts, intrucat usa se blocase. Dupa ce s-a renuntat la acuzatiile impotriva sa marti dupa-amiaza, Gates a declarat intr-un interviu pentru Washington Post, ca, dupa ce a petrecut cea mai mare parte a vietii sale studiind problemele rasiale din SUA, a ajuns sa se simta ca "un studiu de caz".

Profesorul de la Harvard a fost arestat joia trecuta in fata casei sale, dupa ce a incercat sa deschida cu forta usa blocata de la intrare. Casa era proprietatea Universitatii Harvard.

Henry Gates se intorcea acasa dintr-o calatorie si a fost condus de soferul sau pana in fata locuintei. Dupa ce a incercat sa deschida usa de mai multe ori, acesta a realizat ca este blocata si a incercat sa o forteze, ajutat de soferul sau. Dupa aproximativ 15 minute, cei doi au reusit sa deschida usa, iar soferul a plecat. Insa, intre timp, un vecin sunase la politie anuntand ca doi barbati de culoare incercau sa patrunda in casa alaturata.

Potrivit raportului politiei, Gates i-a acuzat pe politistii aflati la fata locului de rasism, strigand in mai multe randuri: "Acest lucru se intampla barbatilor de culoare in America" si amenintandu-i pe politisti ca "nu stiu cu cine se pun". Politia a sosit la resedinta lui Gates pentru a investiga o posibila intrare prin efractie si l-au arestat pe acesta din cauza comportamentului sau "nedisciplinat".

Henry Louis Gates Jr. a povestit in detaliu cum a decurs arestarea sa si s-a declarat revoltat de modul in care a fost tratat de ofiterul de politie. Gates i-a aratat ofiterului de politie atat actul de identitate, cat si legitimatia de la Harvard. Apoi, profesorul i-a cerut politistului sa sa isi spuna numele si sa ii arate legitimatia, insa sustine ca a fost ignorat total. Cu toate acestea, raportul politiei consemneaza ca ofiterul i-a prezentat insigna. Ofiterul a iesit pe veranda, iar Gates l-a urmat cerandu-i insistent acestuia sa isi spuna numele, moment in care a fost arestat de ceilalti politisti aflati in fata casei. Acesta considera ca oamenii saraci si oamenii de culoare sunt vulnerabili in fata politistilor care abuzeaza de puterea lor si a anutat ca urmatoarea sa cercetare se va concentra pe acest subiect.

"Un milion de barbati de culoare se afla in inchisoare in tara asta, iar joia trecuta eu eram unul dintre ei. Este revoltator sa vezi cum sunt tratati barbatii negri in tara noastra. Este un lucru sa scrii despre asta si este cu totul altceva sa experimentezi pe propria piele" a declarat Gates. Intr-un comunicat de presa, politia din Cambridge a numit retinerea lui Gates un act regretabil si a anuntat renuntarea la orice fel de acuzatie impotriva sa.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3482 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Discriminare (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:00)

    ws [anonim]

    Asta mai zic si eu discriminare. Sa ai sofer, sa ai casa intr-o zona exclusivista, sa il faci albie de porci pe politistul care vine sa vada daca ti s-a spart casa, apoi sa primesti scuze de la toata lumea de pe pamant, inclusiv de la politia Cambridge. Ce poti sa vrei mai mult de atat?

    Asa da discriminare rasiala. Mi-as dori niste discriminare si pentru mine, se poate?

    Si acel "you have no idea who you're messing with" spus de catre Gates imi aduce aminte de romanescul nostru "bah, tu stii cine sunt io?". Deci se poate si pe la noi. Unii sunt mai discriminati decat altii.

    regards,
    ws
    • +10 (12 voturi)    
      Ca și evreii... (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:26)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ws

      E normal ca orice pățește să fie discriminare... Victimizarea face bine, aduce multe avantaje, de ce n-ar face-o? Eu aș fi spus mulțumesc pentru vigilență. A fost dus la secție probabil pentru că s-a purtat urât cu ofițerul. Altfel, te identifică și chiar te ajută :)

      Mie un paznic de culoare mi-a cerut să vadă că deschid eu ușa. N-a vrut să plece de lângă mine până nu m-a văzut descuind ușa. Cum a văzut că învârt cheia a zis mulțumesc și a plecat. Asta într-un complex rezidențial cu poartă. Nu m-am simțit deloc discriminat. Dacă fac așa cu toată lumea, e foarte bine... mă simt în siguranță :)

      Deh... ce-ar fi să ne plângem și noi că ce ne-au făcut nouă romanii? Și să cerem daune de la italieni? Ar fi ceva...

      Adrian
    • -1 (1 vot)    
      ws= stomac romanesc (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:00)

      Deci [anonim] i-a raspuns lui ws

      Draga ws, tu esti din aia care spun la toata lumea ca "eu nu sunt rasist', n-am nimic cu tiganii sau evreii sau ungurii sau negrii, dar iti ies bulele de la colcaiala de ura amestecata cu prostie cu ciucuri care fierbe in stomacul tau, pe care adesea il folosesti drept creier critic - in general cand iti pute tie ceva ca lumea intreaga si cu americanii, care comploteaza prin profesorii sai universitari impotriva celor 3 valori pe care le recunosti: romanismul cu flegme si manele, ruralismul cu balegi si noroi si ortodoxismul cu pureci si picioare nespalate
  • 0 (14 voturi)    
    In pielea politistului (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:16)

    vlad I [anonim]

    Poate ca politistul era satul sa tot prinda negrii in atacuri. Daca as vedea un tigan ca forteaza un apartament nu m-as gandi ca a ramas fara cheie, nici profesorul in cauza cand gaseste un student care nu-si stie lectia bine, nu se gandeste ca ar avea o boala degenerativa care incepe sa-si faca figuri, pur si simplu zice ca a fost puturos. Daca cineva imi cere doua monede ca sa sune urgent la un tel. public, il banuiesc ca este smecher care ma prosteste. Asa functioneaza creierul uman, generalizeaza. Daca negrii nu ar comite infractiuni peste medie nimeni n-ar avea reactia asta (valabil si pt. tigani). Daca unul cu aspect de cersetor ar intra intr-o clinica privata si spune ca vinde aparatura medicala avnsata, cine ii il crede si ar vrea sa-l intrebe preturi, detalii etc?
    • +1 (11 voturi)    
      politistii (Miercuri, 22 iulie 2009, 2:45)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui vlad I

      nu sunt platiti sa se tot sature prinzand negri ci sa se poarte echidistant si corect cu indiferent care cetatean, fiindca in slujba fiecarui cetatean al acelei tari se afla. daca totusi i se intampla sa se sature, e liber sa isi dea demisia imediat si sa-si caute alta slujba. de pilda, cea de medic intr-o clinica privata, unde sa nu-l creada pe omul de afaceri imbracat ca un cersetor, in ciuda faptului ca acesta vine cu aparatura de ultima ora.a fost greu sa intelegi?
  • +3 (11 voturi)    
    meseria bratara de aur (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:19)

    tudor [anonim]

    in loc sa zica merci ca si-au facut meseria :D
  • +1 (9 voturi)    
    a se citi cronologia faptelor (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:43)

    kiki-miki [anonim]

    Profesorul a fost arestat DUPA CE S_A LEGITIMAT, deci, dupa ce probase ca el este cel care locuieste acolo!
    • -3 (9 voturi)    
      corect. (Miercuri, 22 iulie 2009, 2:37)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui kiki-miki

      probabil s-au simtit ofensati pentru ca un negru le spunea ca nu stiu cu cine se pun. albii, chiar daca spala veceurile, se simt ofensati in continuare de negri. omul era in casa lui, clarificase situatia, politistii nu aveau mandat si ar fi trebuit sa-si ceara scuze pentru eroare si sa o stearga de acolo imediat.chiar daca nu este elegant sa spui ce a spus profesorul, nu cred ca asta poate fi considerata ofensa, mai ales ca omul era si furios(politistii ar fi putut sa ii acorde o circumstanta atenuanta stiind si de neplacerea cu usa, ca doar de aia sunt platiti, ca sa fie intelegatori). cand imi amintesc de politistul roman care s-a lasat terfelit de un jeg cu bani si tot ce i-a facut a fost sa ii dea o amenda de 500 de lei, imi dau seama ca legile nu sunt facute pentru a-i mangaia vanitatea domnului ofiter, care s-a bagat in politie fiindca profesor universitar a stiut ca nu poate ajunge, ci pentru a proteja cetateanul in egala masura de infractori si de abuzurile de putere.
      • +1 (1 vot)    
        rasist (Miercuri, 22 iulie 2009, 15:46)

        secerator [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

        de cativa ani locuiesc in US. nu eram rasist cand am venit. acum sunt. trebuie sa ai de-a face cu ei ca sa intelegi. Bineinteles ca sunt si exceptii, dar majoritatea sunt puturosi (si la propriu si la figurat), needucati, infractori etc... si RASISTI!. Ei sunt mult mai rasisti decat albii! Se cred buricul pamantului anume pt ca sunt negri.

        majoritatea persoanelor pe care le cunosc de pe aici au aceeasi parere si ma inteleg perfect, atat americanii cat si romanii sau alte natii.
        • +1 (1 vot)    
          Stai linistit (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:16)

          ik [anonim] i-a raspuns lui secerator

          nu esti rasist, iti exerciti doar dreptul la opinie. Daca erai rasit aveai un con alb de pinza pe cap si umblai tot timpul cu chibriturile la tine...
  • +6 (8 voturi)    
    Viata buna (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:44)

    nae [anonim]

    Cand eu ziceam pe forum ca in America nu-ti vezi vecinii cu lunile nu ma credeau unii.
    Cum e posibil ca vecinul sa nu stie cine locuieste alaturi?Sunt sigur ca omul traia acolo de ani de zile.
    • +5 (7 voturi)    
      Vecinul (Miercuri, 22 iulie 2009, 2:44)

      oake [anonim] i-a raspuns lui nae

      Chiar asa? Vecinul care a sunat la Politie nu-si cunostea vecinul? In halul asta de ignoranta au ajuns?
      • +1 (1 vot)    
        Pretene ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:12)

        ik [anonim] i-a raspuns lui oake

        wtf are ignoranta cu ati cunoaste vecinul sau nu? Ignoranta e lipsa unui nivel elementar de cultura. In acest caz cultura e ceva legat de intelect si nu de agricultura, ok?
  • +5 (9 voturi)    
    Astia vor deveni noii evrei (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:50)

    ionion [anonim]

    Va mai trece un timp...dar asa va fi. Sunt destule semnale; de exemplu, unul care-mi place mie e cel cu BET(black entertaintment tv)..bineinteles ca nu poate exista WTE.....samd
  • +1 (9 voturi)    
    e de asteptat (Miercuri, 22 iulie 2009, 2:00)

    romanu' [anonim]

    Din cate imi dau seama, lucrurile stau cam asa:
    Individul a fost gasit in propria casa de catre politie.
    Acestia i-au cerut sa se legitimeze si s-a legitimat.
    Politistului i-a picat fatza sa vada ca l-au retinut chiar pe propietar si probabil ca a iesit afara, nervos, nevenindu-i sa creada de intamplare.
    Propietarul sare cu gura si face tam tam ca e discriminat si ii ameninta ca "nu stiu cu cine se pun".
    Ceilalti politisti il retin pentru nesupunere.
    Nu stiu de ce nu l-au arestat pe loc pe individ pentru amenintarea unui ofiter.

    Nu stiu daca in Statele Unite, politistul e obligat sa ii comunice unui infractor, sau presupus infractor, numele sau. Cred ca legitimatia e suficienta. Nici eu daca as fi politist nu i-as arata buletinul de identitate unui presupus infractor, chiar daca el se dovedeste a fi chiar inocent. Dar inca o data... nu stiu procedura de acolo!

    Nu cred ca e cazul de discriminare ci e vorba de un individ care incearca sa scoata bani de la stat.
    Citesc ca e "unul dintre cei mai importanti cercetatori in domeniul istoriei afro-americane" de la Harvard. Cred ca omul incearca sa creeze probe pentru vreo teorie personala.

    E legata cu atza alba!
    • 0 (4 voturi)    
      nesupunere ? (Miercuri, 22 iulie 2009, 2:38)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui romanu'

      "Ceilalti politisti il retin pentru nesupunere"

      Nesupunere ? Pai unde suntem ? In Rusia lui Stalin ? Politistul lucreaza pentru mine, eu il platesc, e in curtea mea. Ce nesupunere ? Am voie sa-i zic ce vreau eu mai ales dupa ce politistul a facut-o lata si nu eu. De unde si pana unde sa ma aresteze pentru ca ii cer insistent sa-mi zica numele ?

      Asta e inca o dovada de politisti americani frustrati, e plin internetul de astia care scot taserul sau catusele imediat cand cineva are curaj sa ii intrebe ceva.
      • +1 (3 voturi)    
        nesupunere (Miercuri, 22 iulie 2009, 8:17)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui r123

        OK, termenul corect nu e de nesupunere, eventual ultraj.

        Ideea e ca nu ai voie sa agresezi un politist -- in mod normal agresiunea verbala nu se ia in calcul (stiu ca se faceau cursuri ca politistii sa nu se enerveze daca ii injura de mama) dar in practica abuzuri se produc.

        Ca de obicei, adevarul e la mijloc. Sunt ferm convins ca pentru individ, faptul ca a venit politia a fost o mana cereasca -- publicitate gratuita!!! - si a facut tot ce a putut ca sa-i calce pe nervi si sa-i provoace. Pe de alta parte, nici politaii nu ies in evidenta prin IQ, cazand in plasa si arestandu-l.
  • -1 (1 vot)    
    ce-i aia (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    istorie afro-americana? Cine finanteaza asa ceva si la ce bun? Cam aduce cu studiile despre ''holocaust''.
    Alte ''victime", cam aceiasi vinovati.
    • 0 (0 voturi)    
      La umbra (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:53)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Bec draga tu traiesti intr-un beci cu soparle soiaose pe pereti, unde nu intra lumina nicioadata si iti place foarte mult acolo. Stai si te scarpini si ai impresia despre tine ca esti extrem de destept. Din pacate Romania e mandra de tine, desi sta pe loc si la umbra, ca tine.
  • +2 (2 voturi)    
    America si bunii vecini (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:06)

    ALex [anonim]

    Este demn de remarcat faptul ca desi este profesor renumit la Harvard se intelege atat de bine cu vecinii incat vecinul in cauza nu a fost in stare sa il recunoasca.
    • 0 (0 voturi)    
      discriminare...... (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:06)

      capatu satului [anonim] i-a raspuns lui ALex

      acum aproape 100 de ani, Sigmund Freud aprecia ca cresterea gradului de civilizatie presupune o restrangere a drepturilor si libertati persoanelor,
      toti amercanii apreciaza ca au un grad ridicat de "civilizatie", trecind peste faptul ca 99 % nu au nici cel mai mic habar despre drepturile si obligatiile lor legale,
      in cazul de fata, militianul trebuia sa fie mai respectuos, era obligat sa se prezinte si sa spuna ce cauta acolo, si nu avea dreptul sa intre in casa sau pe teren decat cu acceptul proprietarului (din cate am inteles proprietarul casei este Univ. Harvard) sau cu mandat (de arestare, perchezitie,etc.);
      in consecinta avand in vedere lipsa aprobarii proprietarului si lipsa unui mandat politisti au comis un abuz, faptul ca Politia si-a cerut scuze nu este suficient,
      pe de alta parte, abuzul a fost agravat de faptul ca profesorul a fost tinut in arest o noapte, nelegal, ceea ce este foarte grav,

      in State, unde despagubirile nu sunt plafonate ca in Europa, profu' poate lua o gramada de bani de la militieni,

      subliniez ca in State, Militia are alte drepturi decat in Europa, inclusiv dreptul de a te provoca sa comiti o fapta penala......
  • 0 (0 voturi)    
    la un asemenea profesor distins, (Miercuri, 22 iulie 2009, 16:54)

    in the heat of the night [anonim]

    o intrebare: poate Harvard de azi fi considerat un fel de Spiru Haret al SUA?
  • 0 (0 voturi)    
    Abuz (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:09)

    ik [anonim]

    Stapinul negrului ar tb sa cerea despagubiri politiei :))
  • +1 (1 vot)    
    Cool man (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:43)

    Cool man [anonim]

    Baaaaaaaaai.... da' unu' din politistii din poza e negtru :):):):)
  • +1 (1 vot)    
    dupa cum a remarcat Cool man (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:29)

    _Jack_ [utilizator]

    unul din politistii din poza e negru, deci ma indoiesc ca e vorba de rasism aici