Situatie "apocaliptica" pentru  hotelurile din Bulgaria. Hotelierii vor reduce tarifele cu 30% in 2010

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2009, 17:10 Actualitate | Internaţional

In urmatorii 5-10 ani, Bulgaria se va confrunta cu o situatie "aproape apocaliptica", dupa ce hotelurile sale neprofitabile vor fi inchise sau parasite, informeaza Novinite, citand o declaratie facuta de Rumen Draganov, presedintele Institutului pentru analize si estimari in turism. Declaratia oficialului bulgar a venit in aceeasi zi in care hotelierii din statiunea Nisipurile de Aur au anuntat ca ar putea sa reduca cu 30% tarifele pentru sezonul viitor, din cauza rezultatelor descurajatoare din aceasta vara.

Rumen Draganov a declarat ca, in prezent, 20% dintre hotelurile din Bulgaria nu functioneaza iar cel putin 5% dintre ele sunt "proiecte nefericite" din cauza amplasarii proaste, a materialelor folosite la construirea lor si a designului.
 
Oficialul a declarat ca, daca nu sunt restructurate rapid, hotelurile vor provoca pierderi uriase pentru proprietarii lor.

Draganov a spus ca o astfel de criza ar putea fi evitata prin schimbarea functionalitatii hotelurilor si transformarea lor in spitale, orfelinate, crese, cladiri rezidentiale si de birouri sau chiar inchisori.

Oficialul bulgar a spus ca peste 700 de cladiri, intre care hoteluri si cladiri de apartamente, au fost deja scoase la vanzare in intreaga Bulgarie.

Reduceri de 30% la cazare pentru 2010

Declaratia oficialului bulgar a venit in aceeasi zi in care hotelierii din Nisipurile de Aur au anuntat ca ar putea sa reduca cu 30% tarifele pentru sezonul viitor, din cauza rezultatelor descurajatoare din aceasta vara.

Directorul adjunct al Asociatiei proprietarilor din Nisipurile de Aur, Koicio Koiciev, a spus ca discounturile vor fi oferite intai agentiilor de turism si tour-operatorilor, cu care se poarta in prezent negocieri.

Novinite precizeaza ca, pentru hotelieri, 2009 a fost unul dintre cele mai rele sezoane. Koiciev a spus ca, de la inceputul sezonului turistic, 17 hoteluri au fost inchise, iar numarul lor va creste la inceputul lui august.

Scade numarul turistilor din UE

Pe de alta parte, sefa Agentiei nationale de turism, Anelia Kruskova, a declarat ca sectorul de turism a inregistrat o scadere cu 7,6% de la inceputul acestui an pana in luna mai.

Numarul de la turisti din Uniunea Europeana a scazut cu 5,2% in primele cinci luni din 2009. Numarul vizitatorilor din Marea Britanie si Germania a scazut cu 20%.

Numarul turistilor romani a crescut insa cu 20%, in timp ce al vizitatorilor unguri a urcat cu 35%.

Totalul veniturilor din turism pentru primele cinci luni a fost de 556,3 milioane euro.


Citeste mai multe despre   






















2934 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Dati cifre, nu procente ! (Marţi, 21 iulie 2009, 17:36)

    Titirca1 [utilizator]

    daca anul trecut au fost 100 de romani si in 2009 ,150 aveti o crestere de 150 %....care nu reprezinta absolut nimic. dati cifre absolute...nu mascari.
    • +6 (6 voturi)    
      . (Marţi, 21 iulie 2009, 17:49)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Math fail!
    • +3 (3 voturi)    
      aritmetica (Marţi, 21 iulie 2009, 17:52)

      ultima data... [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      cand am facut aritmetica de la 100 la 150 era o crestyere de 50%...
    • 0 (0 voturi)    
      50% (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:26)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      o mica corectura!
      cu scuze!
  • +4 (10 voturi)    
    Bulgaria - buun (Marţi, 21 iulie 2009, 18:00)

    ghe [anonim]

    Romani! Mai mergeti si pe la Bulgari, ca e frumos, curat, mancare buna, plaja curata, servirea destul buna, personal hotelier dragut, preturi mai mult decat ok. Am fost de 2 ori in ani diferiti si imi mentin parerea... Albena, Nisipurile de aur, Balchick mai de pensionari, Varna frumos, Nessebar iarasi frumos dar clima mai calduroasa ca in N Bulgariei, vegetatia mai stearpa. Litoralul nostru e jalnic. Hoteluri nerenovate, servicii proaste, mancare proasta, inghesuiala, preturi cat casa... Nu inteleg cum de se inghesuie lumea la noi pe litoral? Pana si drumurile sunt super in Bulgaria, dar atentie la polis, sunt flamanzi rau... In rest n-am ce comenta sunt cu destul inaintea noastra, cel putin la turism, si in primul rand sunt mai linistiti si mai cinstiti ca romanii nostri. Si sincer chiar merita sa dau bani acolo decat aici ... Parerea mea! Hac!
    • +1 (3 voturi)    
      Hai sa nu-i vaitam pe ei... (Marţi, 21 iulie 2009, 22:23)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui ghe

      De acord! Bulgaria are multe clase peste noi in materie de litoral...Daca s-ar incepe niste investitii masive acum in hoteluri noi pe litoral in Romania cred ca in vreo 10-15 ani am ajunge la nivelul lor din momentul asta...
    • -2 (2 voturi)    
      deh... (Miercuri, 22 iulie 2009, 0:50)

      stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui ghe

      daca tot ajungeti in bulgaria, mai faceti un efort de citeva ore de condus si petreceti concediul in Grecia, nu exista termen de comparatie la preturi chiar rezonabile.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 21 iulie 2009, 18:02)

    Opposite [anonim]

    Tocmai m-am intors de la Nisipurile de Aur. Nu e pustiu dar nici nu e aglomerat. Servirea in schimb e mizerabila si tara arata jalnic in afara statiunilor. Daca li se duce si bruma de profit din turism o sa moara de foame.
  • +4 (4 voturi)    
    Bulgaria vs. Romania (Marţi, 21 iulie 2009, 23:33)

    pof [anonim]

    Ce nu s-a spus, si ce mi se pare important, este ca apa este foarte curata si limpede, nu maloasa ca in Romania. Sa mai amintesc ca nu vezi pic de alga intrucat bulgarii stiu sa-si ingrijeasca litoralul prin amplasarea de plase? Nici acele crustacee mici care te pisca la noi in tara. Regret ca o scriu, dar bulgarii ne-au intrecut la capitolul turism. Cum este posibil ca in luna iulie sa oferi la 4 stele, all inclusive cu 29 euro/persoana in Nisipuri. Sincer, cu banii acestia nici pranzul nu-l serveam in Mamaia. In rest, de 4 ani concediul in Bulgaria mi-l petrec si cred ca in urmatorii ani, Bulgaria ramane o contraoferta viabila litoralului romanesc. Bravo lor, rusine noua. Elena Udrea oare citeste aceste comentarii sau articole?
  • 0 (2 voturi)    
    curios (Miercuri, 22 iulie 2009, 0:25)

    Mihai [anonim]

    Intamplator, toti cei pe care-i cunosc au fost sau vor merge pe litoralul bulgaresc.
    Doar carnatii cu bmw-uri si mertane mai merg la noi, ca sa se faleasca cu masinariile nemtilor, in timp ce ei nu stiu sa scrie si sa citeasca corect.
    Daca la bulgari va fi dezastru, in Ro cum va fi ? Sau nu va mai fi nimic ?
    • 0 (0 voturi)    
      Come on, it can't be that small! (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:54)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Come on, it can't be that small!
      Lay down your frustration man, and keep your eyes at the road.
  • +1 (1 vot)    
    comparatie (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:36)

    plimbareara [anonim]

    am revenit din nisispurile de aur pe 15 iulie. am fost la bulgari anul asta pt fetita mea de 2 ani si am fost impresionata de tot ce ofera bulgarii in materie de turism. la capitolul marketing si promovare a tarii sunt cu mult deasupra noastra. avem foarte multe de invatat de la ei..
    servicii foarte bune, omenie, mancare din belsug si gustoasa. ca sa nu mai spun de felul in care arata statiunea. hoteluri frumoase, spatii ingrijite, restaurante care mai de care mai dragute si mai sofisticate. bravo lor , bulgarilor.
    in nici un caz litoralul romanesc nu e o optine de vacanta in cazul meu.
    sa cheltui bani pe mizerie si lipsa de respect...bataie de joc la preturi exagerate. asta ofera romania!
  • +1 (1 vot)    
    Mergeti in Slovania ! (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:44)

    tm [anonim]

    Statiuni, ca Portoroz, Piran etc., sunt de 100 peste Bulgaria, Croatia, Muntenegru, Romania etc... Nivelul dotarilor si facilitatile oferite sunt mai aproape de Germania, decat de nivelul balcanic precar. Hoteluir f.bine dotate, utilate, curate iar bufeturi suedeze enorme cu mancare f.variata si f.buna. Curatenia exemplara si servirea oferita sunt desavarsite.
    De altfel, mufloni romani cu manele si fitze nu veti gasi pe acolo, statiunea fiind plina de turisti din vestul Europei.