Primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca, retinut de Politie 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2009, 20:35 Actualitate | Internaţional

Primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca, vicepresedintele Partidului Liberal din republica Moldova, a fost retinut de Politie, sambata seara, dupa o intalnire cu alegatorii, anunta Jurnal de Chisinau si Unimedia.

Motivele invocate de Politie pentru retinerea lui Chirtoaca sunt "incalcarea normelor privind durata desfasurarii intalnirilor cu alegatorii si, respectiv, prezentarea filmului <Adevarul despre 7 aprilie 2009>, un film documentar realizat de tinerii PL despre evenimentele din 7-8 aprilie".

Dorin Chirtoaca a fost retinut impreuna cu Vitalie Salaru, presedintele Organizatiei Teritoriale Bacioi a Partidului Liberal, si dusi la sectia de politie din localitatea Bacioi, unde avusese loc o intalnire cu alegatorii.

Reprezentantii Politiei, inclusiv comisarul care a participat la retinere, au facut referire la o prevedere a noului Cod Contraventional care indica desfasurarea intrunirilor publice pana cel tarziu la ora 22.00. Partidul Liberal a calificat, insa, acuzatiile ca fiind nefondate, sustinand ca actiunea de retinere a lui Dorin Chritoaca si a lui Vitalie Salaru ar reprezenta "un abuz al politiei indreptat impotriva Partidului Liberal".

Dorin Chirtoaca, primarul Chisinaului, degrevat din functie pe durata campaniei electorale, a fost eliberat, dar este asteptat luni, la ora 13.00, la Comisariatul Botanica pentru depunerea marturiilor, potrivit Jurnal de Chisinau, care citeaza un comunicat al PL.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3321 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    cum e posibil??! (Duminică, 19 iulie 2009, 21:00)

    cetatean [anonim]

    cum este posibil asa ceva? o tara condusa de mafioti in ajutorul careia nu sare nimeni. cu atat mai putin noi.
  • +14 (16 voturi)    
    unimedia (Duminică, 19 iulie 2009, 21:03)

    mos [anonim]

    Deja l-au eliberat.
    Speram sa scape si cei de acolo de comunistii la alegerile din 29.07.2009.

    Succes LIBERALILOR.
  • +10 (12 voturi)    
    Dati mai multe stiri despre Moldova ! (Duminică, 19 iulie 2009, 21:17)

    George [anonim]

    Faceti public awareness despre ce se intampla in Moldova !

    Cetatenii romani nu stiu ce se intampla in Republica ...
    ce crime si ce incalcari ale drepturilor omului !!
    • 0 (4 voturi)    
      Dezinformare (Luni, 20 iulie 2009, 8:12)

      mxg [utilizator] i-a raspuns lui George

      Dupa cum spunea cineva de la Bucuresti in anul '92, "Noi nu avem nevoie de 4 mln de minoritari". Din pacate starea de spirit nu s-a schimbat prea mult. Cel putin asa o sesizam noi in Basarabia.
    • 0 (0 voturi)    
      Cetatenii romani (Luni, 20 iulie 2009, 12:09)

      Elena Merlan [anonim] i-a raspuns lui George

      Cetatenii romani nu stiu ce se intampla in Republica ...
      ce crime si ce incalcari ale drepturilor omului !!
      Este foarte adevarat ca nu stiu , ca cei ramasi acolo fara vini au platit tribut greu, dar daca ar sti...........?
      S-ar aduna cum si pina acum si si-ar elogia calaii ,cum au facut cum mine si familia mea?Sau v-ati gindit ca s-ar repeta si-n Romania o actiune de mobilizare a intregii suflari cum a francezilor :
      "http://elenamerlan.org/jaccuse.html" ?
      Nu afirm acestea din malitiozitate sau resentimente desi sunt indreptatita si nici pesimista nu am fost si nici ajuns.Eu spun :da DOAMNE ,mintea cea de pe urma insa experienta m-a adus la vorba cintecului :TINAT ca tine-am fost si eu, crede-ma...
  • +9 (9 voturi)    
    Doamne ajuta (Duminică, 19 iulie 2009, 21:28)

    ano1 [utilizator]

    Succes democratiei de peste prut
    • +1 (1 vot)    
      Succes! (Luni, 20 iulie 2009, 10:27)

      f [anonim] i-a raspuns lui ano1

      stim cu totii democratia nu este raspunsul pt nevoile poporului roman. succes nationalismului romanesc!
  • +9 (9 voturi)    
    Ar trebui o reactie oficiala... (Duminică, 19 iulie 2009, 21:33)

    big_fufu [utilizator]

    ... la nivel de UE.
    E o mare greseala ca e lasat Voronin sa faca ce vrea.
    Tara aia se afunda in dezastru pe zi ce trece.
  • +3 (3 voturi)    
    Comunistii ii sprijina in alegeri pe liberali (Duminică, 19 iulie 2009, 21:42)

    Relu [anonim]

    Acest gest scade cateva puncte din zestrea electorala a comunistilor si le adauga liberalilor
    • +3 (3 voturi)    
      Intr-adevar (Duminică, 19 iulie 2009, 21:57)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Relu

      Se pare ca isi taie singuri creaca de sub picioare si chiar nu inteleg de ce doresc sa faca asta.

      Poate ca lucrurile sunt mult mai complicate decat par.
    • +1 (1 vot)    
      procente (Luni, 20 iulie 2009, 2:04)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Relu

      Da, dar sper ca organismele internationale (gen OSCE) o sa monitorizeze mai bine alegerile ca nu cumva aceste procente teoretic pierdute acum de comunisti sa fie castigate la loc prin frauda (voturile mortilor sau turism electoral)
      In sondajele de opinie cele 3 partide de opozitie la un loc stau mai bine acum decat comunistii - doar ca exista o probabilitate foarte mare de frauda si la viitoarele alegeri.
    • +2 (2 voturi)    
      Prostia Comunista (Luni, 20 iulie 2009, 8:14)

      mxg [utilizator] i-a raspuns lui Relu

      Comunisti sunt de fapt niste strategi foarte si foarte prosti! Ei traiesc cu realitarea anilor 1940 -'50 cand domina frica in societate. Ei nu stimt realitatea din zilele noastre, cand tinerilor nu le mai ieste frica sa infrunte puterea!!
  • +5 (5 voturi)    
    s-a ajuns chiar departe (Duminică, 19 iulie 2009, 22:32)

    Cristi [anonim]

    S-a ajuns chiar departe in R. Moldova. E nevoie de mai multe stiri de acolo. Legat de voturi, nu stiu cat conteaza voturile oamenilor. Tot "cum trebuie" se numara, ca si la noi.
  • +4 (4 voturi)    
    Eliberati-l pe Dan Caranfil ! (Duminică, 19 iulie 2009, 23:03)

    Stefan [anonim]

    Eliberati-l pe Dan Caranfil !
    Presedintele Asociatiei Tinerilor Basarabeni din Iasi, Dan Caranfil a fost retinut ieri dimineata in vama Leuseni dupa ce a trecut frontiera in Republica Moldova, de militiile fidele presedintelui comunist Vladimir Voronin.
  • +2 (2 voturi)    
    ..n-ai cu cine... (Luni, 20 iulie 2009, 0:15)

    Maxyn [utilizator]

    De peste Prut cules :"... penibil mi se pare ca o data la patru ani alegem niste cretini sa ne conduca, desi stim foarte bine ca ne mint si ca ne vor conduce prost…".
  • -2 (2 voturi)    
    Seriti fratilor (Luni, 20 iulie 2009, 1:26)

    Lucianmotzul [anonim]

    Astia vreau sa ne distruga Basarabia ,acest pamint Romanesc pe acest popor aropsit de zeci de ani ,ce zice guvernul nostru al Romaniei ,de ce nu se implica .Arestati un primar ungur din Harghita -covasna sa vedeti cum sar toti si cei din ungaria ,iar noi stam si tacem ,iar pe acesti iredentisti care nu respecta constitutia Romaniei chiar ca ar trebui sa dea cu subsemnatul . Iar noi cu partidele noastre PSD ,PDL si PNL tac ca c....l in iarba.Nu ia unul pozitie .NOI VREM TARA INAPOI <TOATA ACEA CARE NE_AU FURATO RUSII>CU PACTUL RIBENTROP MOLOTOV .
  • +1 (1 vot)    
    arestari (Luni, 20 iulie 2009, 1:59)

    Ciprian [anonim]

    In timp ce separatistii nistreni aresteaza politisti moldoveni, comunistii de la putere aresteaza membrii ai opozitiei...
    E trist ce se intampla acolo. Ce-o sa mai faca comunistii in astea ultime 10 zile pana la alegeri? Pe cine o sa mai aresteze, pe cine o sa incerce sa mai intimideze?
    Ne trebuie mai multe stiri despre ce se intampla in Rep Moldova.
    Si poate si oamenii nostrii politici o sa aiba curajul sa-si spuna parerea. Se pare ca acea campanie electorala din Rep Moldova este plina de ilegalitati dar sunt foarte putine pozitii oficiale (poate chiar inexistente) fata de situatia de acolo atat din partea Romaniei cat si a UE.
  • +1 (1 vot)    
    adrian (Luni, 20 iulie 2009, 2:13)

    adrian [anonim]

    Au prins cu dintii comunistii, astia nu mai pleaca decat cu varsare de sange... Sper totusi in alegeri corecte. Succes romanilor de peste Prut!
  • +1 (1 vot)    
    Primar, sau mai bine premier? (Luni, 20 iulie 2009, 8:49)

    Ariel [anonim]

    Chirtoaca vrea sa fie premier, nu?
  • +1 (1 vot)    
    sondaj inselator (Luni, 20 iulie 2009, 11:06)

    Analfabet [anonim]

    PCRM, PL, PDM şi PLDM ajung în Parlament conform Barometrului de Opinie Publică prezentat astăzi
    unimedia.md

    PDM nu poate aveam mai mult decat PLDM.