Efectele crizei: Compania care produce faimosii crocsi, in pragul falimentului

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2009, 13:24 Actualitate | Internaţional

Crocsii au cunoscut o mare popularitate
Foto: HotNews.ro
Compania care produce crocsii, faimoasele incaltari de plastic, se afla in pragul falimentului, ea avand termen pana la sfarsitul lunii septembrie sa-si plateasca datoriile de milioane de dolari acumulate in urma crizei financiare, potrivit Washington Post. Pana in urma cu cateva luni, Crocs era una dintre companiile de succes aparute in perioada boom-ului economic de la inceputul anilor 2000. Anul trecut insa, compania a pierdut 185,1 milioane de dolari, a concediat peste 2.000 de angajati si a acumulat zeci de milioane de dolari in datorii.

Aparuti in 2002, la initiativa a trei prieteni din Boulder (Colorado) care au preluat tehnologia de la o companie canadiana, crocsii au devenit rapid extrem de populari. Sabotii din plastic erau o investitie relativ ieftina (30 de dolari), iar compania a vandut in sapte ani peste 100 de milioane de perechi in intreaga lune: George W. Bush si cantaretul Steven Tyler de la Aerosmith s-au numarat printre cei care purtau incaltarile de plastic, in timp ce presedintele Consiliului de Administratie al companiei care-i producea ii asorta la smokingul sau elegant.

Washington Post sustine ca, pentru a raspunde cererilor, firma s-a extins foarte mult, achizitionand companii de accesorii pentru crocsi (Jibbitz sau Fury Hockey), construind fabrici de productie in Mexic si China sau centre de distributie in Olanda si Japonia. Criza financiara a redus insa foarte mult numarul clientilor. Compania s-a trezit cu un surplus mare de pantofi, cu datorii de milioane de dolari si cu intrebari legate de viitorul sau. Crocs are termen pana la sfarsitul lunii septembrie sa-si plateasca datoriile.

Compania e terminata, cred expertii

"Compania este terminata. Sunt zombi. Sunt morti si nu stiu inca", a declarat Damon Vickers, de la Nine Points Capital Partners in Seattle, in timp ce analistul Jeff Mintz, de la Wedbush, a afirmat ca "cererea a scazut iar ei s-au trezit ca au prea multe capacitati de productie si prea mult surplus".

Publicatia sustine ca povestea companiei Crocs este similara cu cea a economiei americane, care a cunoscut o perioada importanta de expansiune iar acum s-a contractat.

De la un profit de 168,2 milioane de dolari in anul fiscal 2007, Crocs s-a trezit cu pierderi de 185,1 milioane de dolari anul trecut, iar pretul actiunilor a scazut cu 76%.

O companie de audit independenta si-a exprimat ingrijorarea in legatura cu "capacitatile companiei de a continua" sa existe.

Compania a decis in urma cu cateva luni sa numeasca un nou CEO, care promite ca va revigora brandul. Actorul George Clooney a declarat, de asemenea, ca va "lucra cu compania" pentru a o ajuta sa iasa din criza.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3370 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    adio (Duminică, 19 iulie 2009, 16:36)

    Yves Saint Laurent [anonim]

    In sfarsit, o veste buna, salutam cu totii disparitia celor mai oribile incaltari pe care o minte umana le putea imagina. Nu degeaba ele nu au "prins" niciodata in tari cu traditie in ale bunului gust (franta, italia).
    RIP crocs
    • +1 (3 voturi)    
      crocs (Duminică, 19 iulie 2009, 17:54)

      zuzu [anonim] i-a raspuns lui Yves Saint Laurent

      Sunt ok daca ii porti in casa :) iar pentru copii - sunt chiar haiosi.
    • 0 (4 voturi)    
      habar nu ai ce vorbesti (Duminică, 19 iulie 2009, 18:07)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui Yves Saint Laurent

      Probabil nu ai purtat in viata ta si-ti dai cu parerea. Eu am 3 perechi si acum o sa-mi mai cumpar citeva de rezerva.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Luni, 20 iulie 2009, 10:22)

      SRG1 [utilizator] i-a raspuns lui Yves Saint Laurent

      Asta e 100% parerea mea.
      Probabil ca au intregit definitia oribilului. Erau o apologie a esteticii uratului.
      Ce am invatat de aici? Poti sa vinzi si potcoave de cai morti daca faci marketing american dupa modelul noi cumparam ca cumpara toata lumea.
      Bine ca vor disparea - sper!!
  • 0 (4 voturi)    
    oribil esti tu (Duminică, 19 iulie 2009, 17:53)

    din Canada [anonim]

    ca ai fost obisnuit cu gumari din cauciuc...crocsii sunt in plus f. practici, nu «put» pt ca sunt facuti dintr-un material special, nu aluneci cu ei, nu transpiri...
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-i aia, maica? (Duminică, 19 iulie 2009, 19:46)

    gogu [anonim]

    Crocshi? Asa de faimoshi ca n-am auzit de ei :))))))
    Poate ca traiesc in peshtera...
  • +2 (2 voturi)    
    Faimosi? (Duminică, 19 iulie 2009, 20:44)

    GigiM [anonim]

    Il aprob pe gogu, fara suparare dar navighez deseori pe internet in scopuri informationale dar eu in viata mea n-am auzit de asa ceva. Exista si in Romania?
    • -2 (2 voturi)    
      esti penibil (Duminică, 19 iulie 2009, 22:51)

      alina [anonim] i-a raspuns lui GigiM

      daca nu stii tu totusi te apuci sa te bagi in seama. ai citit ce profit au avut in 2007 ?
      da, acum nu le mai merge dar asta nu inseamna ca nu exista .
  • +2 (2 voturi)    
    crocobauri (Duminică, 19 iulie 2009, 22:12)

    moroes [utilizator]

    Si in Marea Britanie se comercializeaza si am ramas surprins sa vad cata popularitate au niste oratanii scumpe din plastic care la noi in piata s-ar da cu 3 lei. De dragul bunului gust, sper ca firma sa nu-si mai revina.
    • 0 (0 voturi)    
      oh, dear (Luni, 20 iulie 2009, 18:47)

      Mrs.Doubtfire [anonim] i-a raspuns lui moroes

      :o)
      Nu as mentiona britanicii in rindul celor care stiu sa se imbrace cu stil.

      La ei gaseti doar incaltaminte "practica" (suna fain, pina vezi formele fara forma vindute ca pantofi), sau jucarioare din plastic / pinza foarte colorate si cute / striking, dar care in sezonul urmator umplu spatiul verde in Africa, sau in alte parti, dupa ce au fost purtate ca second-uri.
      (ce-i din piele integrala si bine cusuti sunt considerati doar articole de lux cu preturi ca atare)

      Crocs? sa ii vinda cu 1 dolar perechea ,:)
  • +3 (3 voturi)    
    crocsi vd scholl (Duminică, 19 iulie 2009, 23:09)

    asdera [anonim]

    Stimati domni,

    sunt un mare fun al incaltarilor comode..asadar am rupt vreo 5-6 perechi de sandale Scholl pana acum....dar...sincer ..nu se compara cu crocsi..

    ii am de o luna,am dat aprox 100 RON pe ei...sunt albastru inchis deci decenti ca si culoare..
    vestea buna ..au sub 100g fiecare, nu transpiri , nu put , suficienti de inalti sa treci prin baltile Bucurestiului , nu aluneca din picior deci conduc numai cu ei.....
    Asadar..de unde atata suparare?Cati din voi au folosit asa ceva?

    Diagnosticul e simplu... ne dam cu parerea ...nu ne costa nimic...si ne pricepem la tot.
    O seara usoara.
    PS:daca va luati falasuri de 15 ron de la carrefour...normal ca put/se rup/sunt grei etc....
  • +1 (1 vot)    
    incalataminte pentru yacht (Luni, 20 iulie 2009, 0:47)

    SSC [anonim]

    Au fost creati sa fie functionali, nu aratosi. Sunt conceputi sa fie folsiti pe puntea de lemn a yachturilor. Nu lasa urma si chiar daca te uzi,apa se scurge din ei prin gauri.
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi pacat sa dispara (Luni, 20 iulie 2009, 10:16)

    gaboi [anonim]

    pentru ca sunt super ok din multe puncte de vedere: super comozi, usori, bine ventilati...

    incaltamintea ideala pentru vara.

    daca sunt hodosi ?! mi se par ma hidosi pantofii de piele escutiti si cu varful in sus care se "asorteaza" la costum decat o pereche de crocsi...

    sper sa nu dispara complet de pe piata ...
  • +1 (1 vot)    
    Pana azi nu stiam cum le zice... (Luni, 20 iulie 2009, 14:28)

    crocus pocus [anonim]

    ...acestor chestii oribile cu care se incalta populatia permeabila la reclame, la modele de doi lei, la prost gust, la prostire intr-un cuvant.

    Iata deci, aceste simboluri ale prostirii populatiei de catre moda au si un nume. Crocsi. Dupa oribilele shenile cu talpile de 10 cm pe care prostii le purtau in urma cu 15 ani, se simtea nevoia unor noi chiciuroaie demne sa impodobesca picoarele amatorilor de "frumos".

    Argumentul nu put mi se pare hotarator. Simabililor trebuie sa fiti de acord cu mine ca trebuie sa iti puta picioarele groaznic pentru a fi fortat ca o ultima solutie sa adopti aceste copite.

    De fapt nu intamplator seamana cu niste copite, erau destinati sa fie purtati de ciurdele de consumatori ale prezentului.

    Dragi consumatori, fiti fara griji, nu e nevoie sa va faceti provizii, nu va panicati si nu faceti cozi la crocsi, picioarele nu va vor puti, pentru ca asemenea frumushatze vor reaparea pe piata, produse de o alta firma sau chiar contrafacute. De fapt crocsii contrafacuti probabil vor puti, dar ce va mai conta, in acesta lume in care ceea ce trece de granitele hidosului e luat drept bun.

    Nu pot sa cred, producatorii crocsilor dau faliment. Nu inteleg de ce. Probabil de la criza, lumea nu si-a mai putut face credite sa isi cumpere copite facute pentru iahturi. Doar na, omul daca nu isi permite iaht, macar isi permite sa dea o caruta de bani pe crocsi, sa fie si el cool si sa nu ii puta picioarele.

    Sa stiti ca deja se simte ca au dat faliment, pute a picioare din ce in ce mai rau.
    • 0 (0 voturi)    
      excelent comentariu! (Luni, 20 iulie 2009, 15:47)

      SRG1 [utilizator] i-a raspuns lui crocus pocus

      Am ras cu lacrimi :-).
      Felicitari!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. crocus pocus (Luni, 20 iulie 2009, 20:24)

      anait [anonim] i-a raspuns lui crocus pocus

      Super comentariu. N-am mai ras asa de multa vreme.
  • 0 (0 voturi)    
    crocsi (Luni, 20 iulie 2009, 19:40)

    gabig [anonim]

    Nu stiam ca se numesc crocsi. Pe vremea lui ceausescu exista ceva asemanator. Erau niste papuci dintr-un material gen gumari cu multe gaurele, erau colorati si foarte frumosi, chiar ma simteam grozav in ei.