VIDEO: Soldatii israelieni recunosc ca au folosit palestinieni pe post de "scuturi umane". Ehud Barak: "Armata israeliana este una dintre cele mai morale din lume"

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 23:50 Actualitate | Internaţional

Marturisirile soldatilor israelieni
Foto: Captura Youtube.com
Soldatii israelieni care au participat la ofensiva din Fasia Gaza din decembrie 2008 si ianuarie 2009 au marturisit ca li s-a ordonat sa traga fara ezitare, sa distruga case si moschei, fara a tine cont de vietile palestinienilor. In plus, soldatii sustin ca palestinienii erau folositi pe post de "scuturi umane", desi o curte israeliana a scos in afara legii aceasta practica inca din 2005.

Cele 54 de marturisiri ale soldatilor, care au dorit sa-si pastrze anonimatul, au fost stranse de Breaking the Silence, un grup care colecteaza informatii despre incalcarea drepturilor omului de catre armata israeliana. Multi dintre soldatii intervievati isi continua stagiul militar obligatoriu.

Palestinienii au declarat ca bilantul mortilor in Operatiunea Cast Lead din iarna a fost de 1,400, insa israelienii sustin ca au murit 1,166 de persoane, dintre care 295 de civili. Din randul israelienilor au murit doar 10 soldati si 3 civili.

Soldatii au descris o tehnica prin care civilii palestinieni erau obligati sa intre in cladirile suspecte inaintea trupelor, si mentioneaza situatii in care soldatii israelieni le tineau pusca la tampla civililor pentru a-i face sa inainteze, scrie The Guardian.

"Nu am primit instructiuni sa tragem in tot ceea ce misca, insa, in general, ni se spunea sa tragem oricand ne simteam amenintati. Ne spuneau, de multe ori, ca acesta este un razboi si ca in razboi deschiderea focului nu este restrictionata", a declarat un soldat, iar un altul a marturisit ca "am sentimentul ca armata incerca sa se laude cu forta sa".

Multe dintre declaratii sunt in concordanta cu acuzele aduse de Amnesty International si alte organizatii care militeaza pentru respectarea drepturilor omului, care sustin ca actiunile Israelului erau facute fara a se tine cont de nimic si exagerate.

Un alt soldat a spus: "te simti ca un copil cu o lupa, care arde furnicile. Un copil de 20 de ani nu ar trebui sa faca asemenea lucruri altor oameni".

Breaking the Silence sustine ca exista diferente foarte mari intre versiunea oficiala a armatei si ceea ce s-a intamplat cu adevarat la fata locului si cere Israelului sa investigheze rezultatele actiunii organizatiei. Insa, potrivit lui Ehud Barak, ministrul Apararii israelian, "criticile directionate impotriva Fortelor de Aparare Israeliene venite din partea unor organizatii sunt neadecvate si sunt directionate unde nu trebuie. Armata israeliana este una dintre cele mai morale din lume si se comporta in concordanta cu cel mai inalt cod etic".



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2291 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    genocid? (Joi, 16 iulie 2009, 0:36)

    Seba [anonim]

    Evreii se apropie de modelul nazist caruia i-au fost victime in secolul trecut. S-au transformat din victime in calai. N-au decat sa creada despre ei ca sunt "poporul lui Dzeu" insa asemenea atrocitati sunt efectele politicilor fanatice si criminale.

    (Sa condamni asemenea barbaritati nu inseamna sa fii antisemit, inseamna sa fii om care respecta drepturile omului, palestinian sau de alta natie).

    Intrebarea este: Oare va raspunde cineva pentru crimele astea? Va ajunge cineva in fata unui tribunal international?
    • 0 (14 voturi)    
      Este o diferenta (Joi, 16 iulie 2009, 1:16)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui Seba

      Nu toti soldatii au declarat chestia asta, articolul incepe cu "Soldatii israelieni care au participat... " banuiesc ca nici noi romanii pe campul de lupta cand se aud gloantele suierand nu am medita prea mult la civili, hai sa fim seriosi! Cred ca este o diferenta intre rachetele Hamas si evreii civilizati din Franta in al doilea razboi. Eu nu cred ca evreii din europa lansau rachete asupra Berlinului, acuzatiile impotriva lor erau destul de subtiri, nu erau toti bancheri, in Elvetia dupa cate stii, i-au intampinat alti bancheri care vroiau banii lor cu orice pret. In nici un caz averile unor evrei nu erau facute peste noapte, ca in cazul lui Voiculescu, Vantu sau Becali. Cand evreii au venit in ro. pe filiera otomana,(acum 300 de ani) nu cred ca nu mai vazusera bani in viata lor. Daca dupa 9-10 generatii traie in ro. unii erau farmacisti sau doctori, sau aveau o pravalie (de clasa medie), nu cred ca se imbogatise pre mult din tata in fiu ca sa zici ca furau fara limita. In nici un caz nu meritau moartea pt. asta, ura era si religioasa, in cazul asta biserica nu a fost neutra.
      • +2 (8 voturi)    
        Mai gandeste-te (Joi, 16 iulie 2009, 9:37)

        Nick [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

        Si ti se pare corect ca, fiindca au suferit in timpul regimului nazist sa-i lasam acum sa faca ce vor cu palestinienii?

        Sau palestinienii sunt TOTI teroristi si nu ne mai intereseaza de ei?

        Te rog mai gandeste-te, ii injuri pe nazisti ca au omorat civili evrei dar nu ii injuri pe evrei ca omoara civili palestinieni.
        Eu zic sa te mai gandesti cui si de ce iei apararea ca altfel vei parea ipocrit.
        • -2 (2 voturi)    
          sa punem lucrurile la punct! (Joi, 16 iulie 2009, 12:56)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Nick

          exista acuzatii, oficiale sau nu, dupa care israelienii ar fi omorit IN MOD DELIBERAT civili???....eu personal nu cred ca un soldat ar trage in mod deliberat intr-un civil care chiar este civil! totusi, dat fiind faptul ca hamasii nu formau o armata normala, diferenta, la exterior, intre un civil si un luptator putea sa nu existe....daca israelienii dau cifre corecte, atunci numarul de 280 de civili morti este o dovada ca nu au tras deliberat in civili...
    • +1 (11 voturi)    
      ce anume? (Joi, 16 iulie 2009, 1:19)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Seba

      care-s faptele ?
      Marturiile anonime ?
      "Nu am primit instructiuni sa tragem in tot ceea ce misca, insa, in general, ni se spunea sa tragem oricand ne simteam amenintati. Ne spuneau, de multe ori, ca acesta este un razboi si ca in razboi deschiderea focului nu este restrictionata" ? :) asta-i crima de razboi ?
      • +4 (14 voturi)    
        nu (Joi, 16 iulie 2009, 2:19)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        e un razboi impotriva civililor si cine nu vrea sa vada, nu vede. De zeci de ani evreii omoara mii de civili ca represalii pentru zeci de evrei morti in atentate cu bombe. Au ocupat tara altora si se mira ca aia ii omoara, Ca si nazistii si ca si musulmanii din Sarajevo, cred ca au inceput chiar ei sa-si omoare oamenii si sa dea vina pe ceilalti.
    • +1 (3 voturi)    
      oribil (Joi, 16 iulie 2009, 10:13)

      mihu [anonim] i-a raspuns lui Seba

      conflictul acesta dureaza de vreo 40 de ani, si tot timpul evreii i-au chinuit pe palestinieni cum au stiut mai bine le-au daramat casele le-au restrictionat circulatia, i-au colonizat,le-au ucis copii plus ultimele crime din Gaza...

      ganditi-va cata suferinta s-a adunat in palestinieni, nu cred sa existe familie care sa nu fi avut vreun membru ucis sau ruda ucisa in acest conflict, este oribil nu cred ca alt popor ar fi rezistat atata, mai ales ca ei sunt cei invinovatiti ca fiind teroristi
  • +5 (15 voturi)    
    E jale (Joi, 16 iulie 2009, 2:31)

    nae [anonim]

    Nu sunt antisemit dar nu pot sa nu remarc faptul ca:
    1.Daca palestinenii ataca,sunt teroristi.
    2.Daca israelienii ataca,de fapt ei se apara de teroristi.
    Cu alte cuvinte orice ar face israelienii este justificat.
    Daca se ia cineva de ei este antisemit,terorist.
    Sper ca oamenii si politicienii moderni din Israel care nu sunt de acord cu aceste tendinte sa invinga si sa se ajunga la o intelegere candva.
  • +5 (9 voturi)    
    ??!! (Joi, 16 iulie 2009, 7:42)

    vio [anonim]

    Pana acum toti civilii palestinieni ucisi in conflictul cu Isrealul erau "justificati" prin faptul ca erau folositi ca scuturi umane de catre teroristi iar morala si super antrenata si corecta armata israeliana nu facea decat mici "greseli", dar nah, ea nu era vinovata ci maleficii teroristi care bagau in fata femeile si copiii.

    Pe baza acestei "teorii" toti forumistii pro-isreal de pe aici "justificau" distrugerea cladirilor civile, a scolilor, adaposturilor si chiar a stadionului din Gaza afirmand ca peste tot erau teroristi infiltrati printre civili. Iar cine nu era de acord cu asta, atunci este pro-terorist!

    Si acum se vede ca aceasta metoda era aplicat de armata regulata isrealiana! Atunci, care-i diferenta intre teroristi si armata isrealiana? Ambele ucid cu sange rece civili, dar numai ultima este "morala"! Ptiu, drace!
    • -1 (3 voturi)    
      raport (Joi, 16 iulie 2009, 10:23)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui vio

      ce sa ucida palestinienii amice ai vazut raportul de victime din ultima invazie din Gaza? 5 la 450 dintre care de partea palestiniana si multi copii
  • +2 (6 voturi)    
    pe cat de cutremurator, pe atat de adevarat (Joi, 16 iulie 2009, 8:14)

    breaking the truth? [anonim]

    faptul ca populatia civila sufera cel mai cumplit de pe urma unui razboi modern. De mult timpurile cand oamenii asistau de la gard la spectacolul unei batalii, cand pictorii isi gaseau un loc la deal pentru a picta panze monumentale. Nu cunosc exceptii de genul vreunei armate luptand cu manusi de catifea.
    Si aceasta realitate ar trebui sa existe in craniile celor care instiga si provoaca. Castigul de cateva puncte la empatia opiniei publice e foarte scump platita, dar nu aduce foloase.
    De ce n-a luat militaria israeliana macar cativa "embedded journalists" cu ea?
    • +2 (4 voturi)    
      adevar..... (Joi, 16 iulie 2009, 12:28)

      capatu satului [anonim] i-a raspuns lui breaking the truth?

      de unde ati scos'o cu razboiul modern, ca sa existe razboi sau lupta armata trebuie sa existe o cat de cat egalitate de forte si mijloace,
      in cazul de fata Israel - armata regulata si inca bine dotata cu tancuri, avioane, rachete, etc., Palestina - fara armata,
      in concluzie nu exista lupta armata,
      exista un genocid organizat de statul evreu prin conducatorii sai, uitati-va numai care le sunt conducatorii, mare parte fosti generali care au condus lupta in coloniile evreiesti,
      ar fi frumos daca infocatii aparatori ai Holocaustului care urla in fiecare zi ca memoria evreilor ucisi in al II-lea razboi mondial nu este respectata, ar fi intrebati ce au facut pt. a opri Holocaustul care se manifesta de 40 de ani de catre evrei asupra palestinienilor, daca cred ca la intrebarea asta ar raspunde ca nu este responsabilitatea poporului evreu sa opreasca masacrul palestenienilor in conditiile in care militarii evrei au fost provocati cu un pistol de jucarie - asta acum cateva zile,
      in fond, evreii ocupa acest teritoriu de aproape 4000 de ani desi in decursul istoriei au fost mutati complet de mai multe ori din aceasta zona, dar asta nu mai are importanta,
      ideologia sovina si rasista privind suprematia culturala a unui popor, nu este ceva nou provine de la egipteni, ce se considerau superiori celorlalte popoare din bazinul Marii Mediterane, idee ce a fost adoptata si perpetuata de evrei,

      intrebam si noi asa, rabinul evreilor din Romania ce pozitie are fata de genocidul si Holocaustul care se produce de 40 de ani in Palestina, sau acesta este probabil mai putin important intrucat nu mor evrei, probabil palestinieni nu sunt la acelasi nivel cu evreii fiin inferiori - conform ideologiei oficiale a statului evreu

      Shalom, ca pentru Allah'u akbar e prea tarziu...
      • -4 (4 voturi)    
        shalom lahem (Joi, 16 iulie 2009, 13:12)

        breaking the truth? [anonim] i-a raspuns lui capatu satului

        Nu stiu in ce masura dumneata, acolo de la capatu satului, dispui de o priveliste panoramica asupra realitatii din lume. Dar daca dumneata ai trage din adapostirea dumitale cu un pistol-jucarie asupra unor consateni inspaimantati, n-ar veni forta armata sa te puna la punct? Si daca te-ai baricada in cocioaba dumitale cu muiere si plozi si n-ai fi in ruptul capului de induplecat sa arborezi flamura negocierilor (macar de a-ti elibera familia din postura de ostatici), nu crezi ca te-ai trezi sub daramaturi - daca te-ai mai trezi?
        Tocmai ca nu e vorba de forte egale, ca simpatia lumii a trecut demult de la oastea in zale la dumneata cu jucaria dumitale, e simplu criminal sa-ti jertfesti familia pentru impunerea de doleante general recunoscute. De la descoperirea terorismului ca unealta de rezistenta e vorba despre un razboi asimetric, dar din cuibul dumitale crezi numai in cavalerie contra cavalerie, de imortalizat pe panza.
  • +1 (1 vot)    
    meritoriu (Joi, 16 iulie 2009, 16:04)

    niv [utilizator]

    faptul ca asociatia/organizatia israeliana "Rupem Tacerea" isi aduce contributia de onestitate si respect al dreptului la expresie al constiintei libere!
    Asta e un semn bun, semn ca inca e democratie in Statul Israel!
    Oare in Romania nu domneste Omerta-like law, o lege nescrisa a TACERII...?!
    Asadar, pe cand un for romanesc democratic similar cu cel initiat de tinerii militari israelieni, o organizatie de felul acestei asociatii curajoase, cetatenesti, democratice israeliene denumita tocmai asa: RUPEM TACEREA!... asadar, pe cand si-n Romania?...!
  • 0 (0 voturi)    
    meritoriu (Joi, 16 iulie 2009, 16:15)

    niv [utilizator]

    faptul de onestitate, curaj civic si respect pentru dreptul la libera expresie a constiintei cetatenesti probat de asociatia soldatilor israelieni "Rupem Tacerea".
    Asta e semnul ca Israelul este o democratie, totusi!
    Pe cand in Romania un for similar, atata vreme cat in Romania domneste o lege nescrisa a tacerii, un soi de Omerta?!
    Asadar, in Romania cand va lua fiinta democratia adevarata, unde se pot face dezvaluiri incomode in cadrul unui organism de valoare morala indubitabila, fara politruci, cum este "Breaking the Silence"din Israel?...!