Dick Cheney a ordonat o operatiune CIA la limita legalitatii, ascunsa Congresului

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2009, 23:22 Actualitate | Internaţional

Dick Cheney
Foto: AFP
Fostul vice-presedinte al SUA, Dick Cheney, a ordonat o operatiune CIA ascunsa Congresului, intrucat presupunea asasinarea membrilor Al-Qaeda in tari prietene, fara stirea guvernelor acestora, au declarat fosti oficiali din serviciile secrete. Acestia au declarat ca ordinul de a asasina membrii Al-Qaeda a fost directionat atat catre CIA, cat si catre armata. Sursele au declarat, potrivit The Guardian, ca CIA nu a pus planul in aplicare, insa ca acest lucru a fost facut de catre armata.

"Unul dintre subiectele cele mai sensibile il reprezinta actiunile in tarile prietene care nu vor sa coopereze sau in care nu avem destula incredere sa le incredintam anumite informatii. Daca avem un lider Al-Qaeda care se plimba prin unele parti ale lumii, putem decide sa actionam singuri, fara a face prea mult zgomot. A fost si un plan in acest sens. S-a vorbit mult despre asta in CIA, iar armata a condus o operatiune proprie", a declarat un fost oficial din CIA. De asemenea, o alta sursa din CIA a declarat ca asemenea operatiuni ar implica si supravegherea cetatenilor americani, un subiect foarte controversat in SUA. 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1123 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    la limita (Luni, 13 iulie 2009, 23:48)

    zdragomir [utilizator]

    De unde ati scos-o pe asta? Cum adica la limita ilegalitatii? Asasinarile extra-judiciare comise mai ales fara sa anunti tara-aliat-gazda, sau macar Congress-ul, e criminal pur si simplu.

    In martie, jurnalistul de investigatie Seymour Hersh a descoperit ca administratia Bush a organizat o grupare de asasini care raportau direct la vicepresedintele Dick Cheney.

    Declaratiile lui Leon Panetta, acum director CIA, sunt bine lustruite si inalbite. Conform altor surse sub anonimat, programul a inceput in 2001 dupa 9.11 si a continuat intermitent.

    Cititi aici un articol mult mai bogat:

    http://rawstory.com/08/news/2009/07/10/lawmaker-wont-deny-cia-program-was-cheney-assassination-ring/
  • 0 (2 voturi)    
    pai... (Marţi, 14 iulie 2009, 0:16)

    cristi [anonim]

    e dick!
    • +2 (4 voturi)    
      De-ar fi fost numai una. (Marţi, 14 iulie 2009, 1:24)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Oricum nu m-ar surprinde ca in curand in SUA sa se dea niste legi de genul : noi avem voie sa omoram pe oricine oriunde daca consideram ca asa e bine. Atunci totul o sa fie legal 100%
      • -1 (1 vot)    
        nu ca zic.. (Marţi, 14 iulie 2009, 10:26)

        visio [anonim] i-a raspuns lui msrp

        dar nu poti indiferent la faptul ca o tara ca Iranul dezvolta arme nucleare; nu poti fi indiferent la faptul ca Israel si al lui "popor ales" se lupta de zeci de ani pentru o fasie, e drept fisia are iesire la apa..suficienta iesire; sa fiu american si sa stiu ca osama bin laden se plimba prin germania, poti fi sigur ca nu voi sta pe ganduri sa il sterg dupa lista neagra; oricum la astfel de operatiuni cei de la kgb sunt artisti; si nu ma refer neaparat la bin laden, orice lider terorist trebuie vindecat de boli; la fel cum si cei care si-au bagat nasul in revolutia noastra, desi ne-au facut un bine partial..dar nu cred ca ii vom vedea vreodata la inchisoare, nu?
        • +1 (1 vot)    
          nu ca zic nici eu.... (Marţi, 14 iulie 2009, 11:51)

          msrp [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Dar adevarul este relativ, crezi ca iranienii nu gandesc la fel : nici eu ca iranian nu pot sta indiferent cand o tara ca SUA dezvolta arme nucleare. Fiecare crede ca celelalt e vinovat.

          Crezi ca bin Laden ala a zis asa ia mah sa atac o tara, a dat Random si a picat SUA. Nu, probabil ca si el a fost provocat de ceva (probabil de tendintele de jandarm ale Statelor Unite). Nu zic ca modul in care a procedat a fost unul normal insa alta sansa nu are.

          Iar de arme nucleare stim cu totii cum le "dezvolta" si Irakul (adica din parti). Si tu acum ca irakian, dupa ce aia ti-au atacat tara au omorat o gramada de oameni pentru ca tu ai arme de distrugere in masa si nu gasesc dup'aia nici o arma si zic "Scuze, nu stiam" cum ai reactiona?
  • 0 (2 voturi)    
    Dick (Marţi, 14 iulie 2009, 0:57)

    John [anonim]

    Once a dick, always a dick... Cred ca mccarthy l-ar fi iubit sincer. L-)
  • -1 (1 vot)    
    Foarte tare (Marţi, 14 iulie 2009, 14:27)

    catalin [anonim]

    Foarte bine le-a facut barbosilor din Al-Qaeda. Sper ca programul sa continue intr-o forma sau alta.

    Cat despre cei care ii deplang as vrea sa se gandeasca la probabilitatea ca ei sa ajunga la armele nucleare ale Pakistanului. Chiar ei au spus ca au misiunea de a impune Islamul in lume cu orice mijloc iar daca ar avea acces la arme nucleare nu ar ezita sa le foloseasca.
    Deci ei doar se oftica ca nu sunt ei jandarmul. Asa ca dintre doi jandarmi il prefer pe ala care nu ma pune sa port barba :)

    Hai cu drona!!!!