VIDEO O reclama cu soldati ce joaca fotbal la zidul ce desparte Fasia Gaza de Israel, criticata de arabi

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2009, 19:01 Actualitate | Internaţional

Reclama criticata
Foto: Captura Youtube.com
O reclama realizata pentru o companie de telefonie mobila israeliana, care-i infatiseaza pe soldati jucand fotbal la bariera ce desparte Fasia Gaza de Israel, a starnit mania politicienilor arabi, care au solicitat retragerea spotului TV, informeaza Reuters.

Reclama, produsa de McCann Erickson pentru gigantul Cellcom, minimalizeaza suferinta palestinienilor si arata cat de mult au esuat israelienii sa-si inteleaga vecinii, sustin criticii.

Filmul arata o minge de fotbal ce sare din partea palestiniana a zidului si aterizeaza pe o masina militara israeliana. Soldatii israelieni incep sa joace fotbal si sa arunce mingea catre cei aflati dincolo de zid, care insa nu sunt aratati in clip. Un soldat israelian cheama "intariri", intre care si doua femei in uniforma, sa vina si sa joace.

Reclama se incheie cu sloganul: "La urma urmei, ce ne dorim cu totii dupa? Doar un pic de distractie".

Palestinienii au criticat reclama, aparuta in contextul in care ei marcheaza cea de-a cincea aniversare a unei decizii a Curtii Internatioanle care a decretat ca zidurile si barierele din Fasia Gaza sunt ilegale. "Zidul desparte familii si impiedica copiii sa ajunga la scoala sau la spitale", a declarat Ahmed Tibi, un deputat arab din Knesset. Israelul a ridicat zidul cu scopul declarat de a opri atacatorii sinucigasi, insa palestinienii il percep ca pe un simbol al ocupatiei.

Compania a aparat insa decizia de difuzare a clipului, declarand ca "principalul nostru etalon este comunicarea intre oameni, indiferent de religie, rasa sau sex".



Citeste mai multe despre   






















2255 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    traducerile astea... (Luni, 13 iulie 2009, 19:57)

    fly [anonim]

    "Ce suntem toti dupa?" :) Banuiesc ca ati vrut sa traduceti "What are we all after?. Poate "Ce ne dorim cu totii, la urma urmei?" era o traducere mai fericita.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu este un zid (Luni, 13 iulie 2009, 20:35)

    Vlad I [anonim]

    Doar 10% din lungimea lui este de beton restul este din plasa de sarma. Nu cred ca evreii si-ar fi cheltuit banii pe o lucrare de 700 km neterminati inca, daca nu-i terorizau sinucigasii. Sa nu uitam ca inainte de intifada, palestinienii veneau liber la munca in Israel de zeci de ani. Uni politicieni au atatat spiritele cu alte interese sau ideologii. Cazul Iranului, sau a Libiei care prin 95 a expulzat 30 mii de palestiniei, pt. a lupta in Palestina. Adica ii trimiti fortat in saracie si la lupta.
    • 0 (4 voturi)    
      munca (Marţi, 14 iulie 2009, 1:01)

      rick [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

      De ce nu stau palestinienii si muncesc la ei in tara ? de ce merg la lucru in israel ? sau de ce nu merg in alte tari musulmane sa munceasca ?
  • +6 (8 voturi)    
    mie mi se pare ca (Luni, 13 iulie 2009, 21:22)

    ginel [anonim]

    Mie mi se pare ca din contra. Israelieni sunt pe partea lor de zid si se apuca sa se joace cu palestinieni. Mi se pare ca are un mesaj clar la colaboare.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 14 iulie 2009, 1:00)

      rick [anonim] i-a raspuns lui ginel

      asa e , numai cei cu chef de cearta cauta motiv de gilceava .
      • -1 (3 voturi)    
        ??? (Marţi, 14 iulie 2009, 11:35)

        grrrr [anonim] i-a raspuns lui rick

        da asa e, nici nu vad ce motiv de indignare au. adica le iei pamantul, le construiesti zidul si le distrugi orice posibilitate de dezvoltare economica, ii impiedici sa mai ajunga la familiile lor, la munca, la scoala, la spitale si cand vrei sa te joci cu ei putin, cretinii de arabi se umfla de indignare...
        cam comoda pozitia israelienilor de a-si permite sa faca reclame despre 'comunicarea intre oameni' ...
  • -1 (5 voturi)    
    apartheid (Marţi, 14 iulie 2009, 0:08)

    geo [anonim]

    suntem in secolul 21 toate marile puteri s-au retras din coloniile facute le-au redat independenta numai evreii au preferat sa faca un fel de zid al Berlinului in loc sa o dea la pace palestinienii care sunt ostatici in propria lor tara ,nu au nici un drept sunt colonizati si condamnati la disparitie...
    • +2 (4 voturi)    
      ostatici ? (Marţi, 14 iulie 2009, 0:59)

      rick [anonim] i-a raspuns lui geo

      palestina se invecineaza la sud cu egiptul si la est cu iordania . Deci de ce sint ostatici ? pot iesi cind vor ei dar nu pot intra in israel asa usor . apropo stii ca nici evreii nu pot intra in arabia saudita si in multe alte tari arabe ?
      • 0 (4 voturi)    
        sunt ostatici (Marţi, 14 iulie 2009, 9:42)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui rick

        Punctele de trecere ale frontierelor fisiei Gaza si a cisiordaniei sunt controlate in totalitate de armata israeliana, tot din motive "de securitate". Sunt ostatici in propiul lor pamant.
        • +2 (2 voturi)    
          mai informeaza-te (Marţi, 14 iulie 2009, 14:31)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Iordania a expulzat zeci de mii de "palestinieni" (Iordania era parte a Palestinei) si a omorat alte zeci de mii ... executii in masa ...
  • 0 (4 voturi)    
    pentru ca (Marţi, 14 iulie 2009, 9:01)

    Adriana [anonim]

    Desi pare un mesaj de solidaritate, de fapt e unul jignitor. Dupa bombardamente si uciderea atator persoane in Fasia Gaza, nu e normal sa spui "La urma urmei, ce ne dorim cu totii dupa? Doar un pic de distractie" ca si cand nu ar conta ce s-a intamplat pana acum si hai sa jucam fotbal si sa fim prieteni!
    Pentru cei care nu s-au mai uitat pe harta de mult: Fasia Gaza NU se invecineaza cu Iordania. Iar pentru cei care nu se prea uita la stiri: exista un zid imprejurul acestei portiuni de care nu trece nimeni, cu toate ca Israel spune ca nu e nimeni inchis acolo si ca zidurile si barierele sunt pt protectia lor, dar in realitate, oamenii de acolo nu au fost lasati sa paraseasca teritoriul si sa se refugieze in timp ce erau bombardati si impuscati de catre israelieni.
    • +1 (3 voturi)    
      Vecini (Marţi, 14 iulie 2009, 10:32)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      Intr-adevar, Fasia Gaza nu se invecineaza cu Iordania, insa rick zicea mai sus ca Palestina se invecineaza cu Iordania, ceea ce e adevarat.
      Autoritatea Palestiniana are control asupra a doua teritorii: Fasia Gaza (invecinata cu Egipt si Israel) si Cisiordania (invecinata cu Iordania si Israel). Ambele teritorii apartin, sau mai bine zis sunt sub administratia Autoritatii Palestiniene, deci afirmatia era adevarata in contextul larg al statului Palestinian.
      Problema e ca aceste doua teritorii nu au un coridor care sa faca accesul intre ele facil. De aceea este o problema zidul, de aceea au nevoie palestinienii sa treaca prin Israel, de aceea trebuie facilitat accesul intre cele doua teritorii in conditii umane, fara ziduri si printr-un coridor de trecere intre cele doua.