Michael Jackson ar fi luat peste 10 pastile de Xanax pe noapte

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 22:05 Actualitate | Internaţional

Michael Jackson ar fi luat mai mult de 10 pastile de Xanax pe noapte, apare scris intr-un document oficial din 2004 obtinut de CNN. Vedeta pop ar fi contactat personal mai multi medici din alte state pentru a obtine pastilele si le-ar fi cerut pana si angajatilor sai sa obtina retete de la medici pentru a obtine acest medicament.

Documentul ce apartine Departamentului Serifului din Santa Barbara contine mai multe informatii confidentiale adunate de catre oficiali de la doi fosti bodyguarzi ai vedetei. Dosarul a fost alcatuit in cadrul anchetei privind acuzatiile aduse vedetei pop cum ca l-ar fi molestat pe Gavin Arvizo (13 ani). Michael Jackson a fost achitat atunci dupa 14 saptamani de proces.

Unul dintre bodyguarzi si-a manifestat ingrijorarea fata de starea de sanatate a vedetei spunand ca aceasta lua peste 10 pastile de Xanax pe noapte. Cel de-al doilea bodyguard a replicat "Jackson o ducea mai bine. A redus numarul pastilelor de la 30-40 pe noapte", apare scris in documentul din 2004.

Acestia au mai declarat ca nu de putine ori ei impreuna cu alti angajati isi scoteau retete pe numele lor pentru a-i procura vedetei medicamentul, noteaza CNN.

Informatiile recent aparute privind pastilele pe care vedeta le lua si eforturile pe care aceasta le depunea pentru a le obtine vin pentru sa intareasca semnele de intrebare privind moartea sa si starea sa de sanatate la momentul decesului.

Totodata, aceste informatii apar si dupa ce seful politiei din Los Angeles a declarat joi ca anchetatorii discuta cu mai multi medici care au intrat in contact cu Michael pentru a realiza un profil medical al vedetei privind consumul de medicamente, mentioneaza sursa citata.

Xanax este un medicament indicat in tratamentul starilor anxioase (nevroza anxioasa).


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10420 vizualizari

  • -2 (30 voturi)    
    gata ajunge! (Vineri, 10 iulie 2009, 22:24)

    rainman [utilizator]

    Eu unul m-am saturat de atata Michael Jackson. S-au dus vremurile cand oamenii pur si simplu mureau. Si atat!
    • -7 (25 voturi)    
      Elodia Jackson (Vineri, 10 iulie 2009, 22:39)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui rainman

      Elodia Jackson
    • +4 (16 voturi)    
      nu te inteleg (Vineri, 10 iulie 2009, 23:29)

      floram [utilizator] i-a raspuns lui rainman

      nu te obliga nimeni sa citesti.
    • -9 (15 voturi)    
      regele mascaricilor (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 4:53)

      skaraotzky [anonim] i-a raspuns lui rainman

      sa fie clar, regele, the king, e elvis. Jackson asta era doar un mascarici, un biet saltimbanc.
      • +6 (8 voturi)    
        king (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 11:42)

        eu [anonim] i-a raspuns lui skaraotzky

        the king al tau a murit din cauza supradozei.. si tot regele tau, elvis(nu ii neg capacitatea artistica) a realizat jumatate din cat a realizat MJ.
        • -1 (1 vot)    
          amice... (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 19:50)

          Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Ce... dosul meu a realizat MJ asta ?
  • -3 (15 voturi)    
    Baga xanax... (Vineri, 10 iulie 2009, 22:37)

    ggjupanu [utilizator]

    Atunci baga si tu Xanax pana crapi!
  • +8 (18 voturi)    
    rusine (Vineri, 10 iulie 2009, 23:45)

    lidia [anonim]

    ar trebui sa inceteze toti sa ponegreasca un om care nu a facut nimic altceva in afara de a se darui lumii intregi!!!Michael nu s-ar fi sinucis niciodata, isi iubea copii mai mult decat orice,sa nu mai debiteze tot felul de prostii, lasati-l sa se odihneasca in pace!
    • -14 (18 voturi)    
      un drogat ordinar (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 1:07)

      lidiu [anonim] i-a raspuns lui lidia

      acest drogat place doar plebeilor, oamenilor lipsiti de educatie, celor superficiali si lipsiti de cultura elementara, cu creier mic si spalat.
      • +5 (5 voturi)    
        i'auzi una.. (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 7:18)

        yo [anonim] i-a raspuns lui lidiu

        mai einstein, mai freud, mai caraghiosule , omu' cu creieru' cat china, ca bine le mai zici...mai panarama..
      • +7 (7 voturi)    
        ! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:09)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui lidiu

        Bun, acum, dupa ce ai scris asta, poti merge sa-ti asculti manelele tale de tip educat.
        • -5 (5 voturi)    
          dani who? (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 13:09)

          nida [anonim] i-a raspuns lui Dani

          de cand conteaza parerea cocalarilor ca tine?
      • +6 (6 voturi)    
        Viva Guta!! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 10:49)

        Pixel [anonim] i-a raspuns lui lidiu

        Ai dreptate, pentru intelectuali e guta si salam...si sexy braileanca...daca tot e in voga

        Pe unii dintre voi v-ash bate cu tastatura pana vi se imprima tastele pe fata...poate vi de mai misca din neuronii aia atrofiati...
        • -5 (5 voturi)    
          logica de militian (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 13:06)

          anti-pixel [anonim] i-a raspuns lui Pixel

          daca nu-ti plac maimutarelile lui maical gecson, inseamna ca-ti plac manelele. De unde stii ca nu jazzul? Ai o logica de plutonier.
          • 0 (0 voturi)    
            Mai astia cei clasici (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:12)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui anti-pixel

            jazz-ul? hahahahaha. sa dea dracu ca in intersectie cand lasi geamul deschis sa nu asculti jazz. sau cand dansezi prin casa de nebun. sau cati ani ai? 80?
            Eu ma gandeam ca e bine sa asculti orice fel de muzica , depinde de dispozitie, loc si timp. Iar in ce priveste muzica pop, el e regele care a infiintat-o. Sa nu imi zici mie ca nu iti place din cand in cand cate o piesa buna de a lui Justin Timberlake sau Britney, sau un Guns & Roses, Queen pe vremuri etc, etc. Inseamna ca traiesti in alte generatii, nicidecum generatia ta si esti extrem de arogant ca tiganii cu aur peste tot imbogatiti din trafic. Sau mananci Bach pe paine?
            Te iert daca faci conservatorul de muzica, dar si asa tot trebuie sa iti iubesti generatia si sa asculti din cand in cand si muzica de azi.
    • -5 (7 voturi)    
      serios? (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:47)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui lidia

      si cam cum 's-a daruit lumii'? molestand copii? ti se pare normal ca un barbat matur sa doarma cu copii minori in casa??! de unde isteria asta? a fost un simplu om, la fel ca toti ceilalti. de unde atata idolatrie? considerati ca este o tragedie moartea unui drogat? tie personal ce ti-a dat acest individ? nu realizati un lucru simplu. acest soi de indivizi ajung idolii, inspiratorii generatiilor de tineri prin 'muzica' lor'. dar de fapt asta este o tragedie; acesti indivizi sunt depravati pana in maduva oaselor, homosexuali, curvari, betivi, drogati, violenti, cu probleme psihice si comportamentale grave. acest tip de comportament anticrestin si antiuman este promovat astfel in randul tinerilor, modelandu-le in mod eronat personalitatea. cate vieti s-au distrus din cauza acestui tip de 'idoli'? cati tineri au dezvoltat grave probleme de comportament in timpul adolescentei dupa modelul acestor 'idoli'; probleme de care nu s-au debarasat toata viata? incercati sa va folositi mintea; este un sistem conceput pt a extorca bani de la tineri, pt ca nu au discernamant. asa ca mai scutiti-ma cu 'regele'. un drogat nenorocit.
      • +5 (5 voturi)    
        Esti un aberant!!!! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 14:03)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui constantin

        Mai baiatule, ia du-te tu si inscriete la psihiatrie. Unde ai vazut tu ca Michael, a fost un exemplu prost pentru generatia lui sau urmatoarea???Vorbesti anapoda fara cunostinta de caz!
        Hai ca-ti spun eu ce exemplu m-ia dat mie ca copil de 10 ani, ramas fara mama de la varsta de 8 ani pe mana unui betiv nototriu de tata, care nu stia decat sa-si bata copii sau sa incerce sai molesteze( din fericire era mereu prea drogat ca sa reuseasca). Ascultand muzica lui Michael si urmarind toate gesturile caritative pe care le facea, nu mi-am pierdut speranta ca in lume exista si ceva bun, generos si iubitor!!! Fara Michael m-as fi aruncat de mult in fata trenului. Acum am ajuns in Germania si am realizat multe.... Tineti tu parerile astea abstracte si aberante pt. tine si lasa lumea sa i-si faca griji si ganduri pentru un om minunat. Si nu uita, ce doresti altuia asta ti se va intampla. In locul tau, as avea putin respekt fata de moarte, niciodata nu stii ce se alege de tine.......!!!
        • 0 (0 voturi)    
          vad cat de multe... (Luni, 13 iulie 2009, 16:30)

          constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          ai realizat datorita drogatului... una ti-a scapat insa: sa scrii corect din punct de vedere gramatical."Fara Michael m-as fi aruncat de mult in fata trenului"; poti sa ne explici concret ce a facut pentru TINE? NIMIC. faptul ca ai o labilitate psihica pe care ti-o strigi in gura mare, pt a justifica apententa pt acest pedofil nu face decat sa confirme ce am scris eu. aaah, si sa nu uit: nu ti-ar strica sa revezi putin gramatica limbii romane. se spune gesturi CARITABILE nu caritative, se scrie tine-ti nu tineti s.a.m.d. valabil si pt analfabetul de mai jos. da, pentru semidocti ca tine si ca 'bobo1"(or fi mai multi si asta e doar unul dintre ei de-si zice 1?) de mai jos, drogatul asta reprezinta culmea realizarii. eu nu am sustinut nimic altceva in postul meu. doar ca iti trebuie ceva mai multi neuroni sa intelegi(si ceva mai multa scoala). adevarul este ca pt tine si analfabetul de bobo1 si ceilalti asemenea, niste semidocti cvasi-deculturalizati, nulitatea asta de m.j. reprezinta un idol. go ahead, follow it. imbecilitatile pe care le debitati in postarile voastre nu fac decat sa confirme ce am scris.
      • +1 (1 vot)    
        eh (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:21)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui constantin

        Esti gelos, Constantine?
        Stii de ce il idolatrizam? Pt ca era un om, simplu, bun, nearogant, extrem de sensibil, zeu de frumos si cu o voce extraordinara. Iar muzica lui a fost si e mai mult decat atat.
        Ce facea in pat si cat de nenorocit era, vad ca tu stii mai bine. Fiecare cu ce a vrut sa ia de la Michael, normal, fiecare cu ce il intereseaza si ce ii place in viata. Pe tine te intereseaza numai stiriile de senzati tari, barfa si viata altuia, muzica si respectul fata de cineva care a ajuns undeva mai putin.

        Is this the daemon of jealosy?
  • +4 (10 voturi)    
    Michael.... (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 0:07)

    Crisval [utilizator]

    Da sigur, acum toata lumea se da cu parerea despre Michael si cate pastile lua el. Eu nu cred nimic din ceea ce spun unii si altii pentru o gramada de bani.
    Michael a fost , este si va fi cel mai bun. Pentru cine nu il cunoaste sau are o parere negativa despre el, il invit sa caute si sa vada interviul cu Oprah din 1993. Acel interviu spune totul despre Michael si despre unicitatea lui. Unii nu au acceptat ca un om ca si Michael poate exista si i-au inscenat tot felul de chestii, iar daca ar fi ajuns la pastile in cantitati uriase (ceea ce nu este sigur) se datoreaza faptului ca a fost atacat si calomniat din toate partile.
  • +5 (5 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 0:18)

    uwe [anonim]

    Despre morti numai de bine. Viii n-au decat sa se sinucida daca vor sa starneasca compasiune. O lume minunata in care veti gasi, numai morti vii...
  • +8 (12 voturi)    
    off (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 0:40)

    ady624 [utilizator]

    După război multi viteji se arată...

    Păi bine bre badigardule ( că nu pot să-ți zic bodyguard), pe matale ori te mâncă limbuța pentru că vrei acoperire media și vrei să faci și matale niște bănuți cinstiți (ca toată lumea, firește) ori ești prost și nu știi când să fii filozof. Ce tot apar noi vești despre ce-a făcut un OM în trecut? De ce, dacă știe că nu era bine, nu a făcut nimic să schimbe situația? Era plătit să-l protejeze pe Michael... chiar și de el însuși.

    MJ a fost un mare artist. Lăsați-l să se odihnească în pace. Toți știm să judecăm deși nici unul din noi nu e ușă de biserică. E ușor să vorbești vrute și nevrute despre o persoană care nu-ți mai poate da vreo replică sau face ceva.

    Cu toată stima,
    Adrian
  • +1 (1 vot)    
    altii iau Trittico si practica medicina in Romania (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 8:14)

    george [anonim]

    Exista situatii si mai tragice, si asta in Romania, cand medicul insusi este consumator de astfel de medicamente si se joaca cu soarta pacientilor

    https://www2.snapfish.com/thumbnailshare/AlbumID=953795022/a=1202282022_1202282022/
  • +2 (2 voturi)    
    IMPOSIBIL ! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 8:51)

    iulia [anonim]

    Deja s-a depasit orice limita a bunului simt. Declaratii una mai fantezista decat alta. Nu am nici o indoiala ca MJ a murit din cauza unui supradoze de somnifere/ calmante/ antidepresive. Dar sa spui ca un om de (cat... 60 kg?) lua constant 10 pastile de xanax si (in trecut) obisnuia sa ia 30 - 40 de pastile, e prea mult. Daca ai luat o singura data 10 pastile de Xanax, nu mai apuci sa le iei si a doua oara. Intri in coma. Despre 40 nu mai vorbim. Si corpul lui slabit, bolnav suporta CONSTANT 30 - 40 de pastile ?!?! Sa fim seriosi!

    Nu mai preluati toate tampeniile. Intrebati un doctor!

    R.I.P. MICHAEL
  • -1 (3 voturi)    
    mai-cal (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:49)

    koby [anonim]

    MJ(monkey jummping)lua si altele nu numai Antrax.Pina nu i se analizeaza fostul cerebel nu o sa stim exact.Ar trebui sa se faca clar noii generatii ce periculoasa e dependenta de droguri si medicamente.
  • -1 (3 voturi)    
    maical gecsan (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 10:32)

    wasabi [utilizator]

    bine ca n`a bagat dicarbocalm ...ca era mai rau
  • +4 (4 voturi)    
    Lasati-l!!!! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 10:46)

    Pixel [anonim]

    Lasati-l sa se odihneasca. Pana cand vreti sa il tot tineti, pana se impute??

    O murit, o murit, asta e. Toti murim de la un moment dat, si toti dintre noi cred ca am vrea sa fim lasati sa ne odihnim dupa ce dam coltu...
  • +6 (6 voturi)    
    pana acum (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 11:39)

    kalu [anonim]

    toata lumea il daduse uitarii...Acum toti nemernicii se intreaba cine este tatal copiilor, cate pastile lua pe noapte si alte mizerii. Dupa ce l-au bagat in mormant cu minciunile lor, acum vor sa faca acelasi rau si copiilor lui nevinovati. Indiferent cine ar fi tatal lor natural, tatal adevarat ramane Michael. In fond nu a facut rau nimanui si ne-a lasat cadou atata muzica minunata.
  • +3 (3 voturi)    
    MJ (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 15:08)

    snowman [utilizator]

    Doamne, opriti-va. Circari si drogati sunteti voi astia care aruncati rahat prin cuvinte pe un om mort....lasati-l in pace.