Obama: Participantii la reuniunea G8 au obtinut un consens istoric in legatura cu incalzirea globala

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 20:13 Actualitate | Internaţional

"Summit-ul G8 a ajuns la un consens istoric in ceea ce priveste reducerea poluarii", a anuntat joi presedintele american Barack Obama, citat de AFP. Liderul american a declarat ca statele dezvoltate au responsabilitatea sa conduca lupta globala impotriva incalzirii climatice.

"SUA au o responsabilitate istorica in a conduce aceasta lupta. In trecut, Statele Unite au esuat uneori in indeplinirea obligatiilor lor", a spus Obama, adaugand ca este "un inceput bun insa mai este mult de facut".

Liderii statelor G8 au discutat cu sefii statelor emergente in incercarea de a-i convinge sa accepte un nou acord privind limitarea incalzirii climatice. Intalnirea de astazi din L'Aquila, prezidata de Obama, a avut loc la o zi dupa ce statele G8 au decis reducerea la jumatate a emisiilor de gaz cu efect de sera, la nivel mondial, pana in anul 2050, fata de nivelul inregistrat in 1990.

Intalnirea se anunta extrem de tensionata, in contextul in care statele emergente ezitau sa-si dea acceptul pentru un nou acord iar negocierile se anunta dificile.

Liderii statelor ce formeaza G8 (Marea Britanie, Canada, Franta, Germania, Italia, Japonia, Rusia si SUA) au decis miercuri reducerea la jumatate a emisiilor de gaz cu efect de sera, la nivel mondial, pana in anul 2050, fata de nivelul inregistrat in 1990. Cat priveste statele puternic industrializate, planul pentru acestea este de reducere cu 80% sau mai mult.

Deciziile au ca obiectiv final sa limiteze incalzirea globala la o crestere de 2 grade Celsius, potrivit declaratiei finale de la summitul din Aquila, Italia. "Recunoastem avertismentul transmis de oamenii de stiinta potrivit caruia cresterea medie a temperaturii globale peste nivelul pre-industrial nu trebuie sa depaseasca 2 grade Celsius", au anuntat cei opt lideri, intr-o declaratie citata de AFP.

Expertii citati de BBC afirma insa ca deocamdata nu se cunoaste modul in care vor fi atinse tintele propuse la intalnirea G8. Problema principala este aceea ca nu au fost fixate obiective intermediare, iar statele emergente par sa nu fie dispuse sa accepte reduceri masive ale emisiilor de gaz cu efect de sera.


Citeste mai multe despre   






















1487 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Poluare. (Joi, 9 iulie 2009, 20:42)

    Anonim [anonim]

    Se vor reduce emisiile din cauze absolut naturale: rata mortalitatii de 15000 de oameni pe zi din cauza cancerului de piele. Cam prin 2017. Bronzare placuta!
    • 0 (2 voturi)    
      ... chiar ca ... (Joi, 9 iulie 2009, 23:47)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      2050 .... ce porcarie .... 20 de ani nu or sa faca nimic si daca in 2050 reusesc sa evite o catastrofa e bine .... vai de copiii nostri
  • +2 (6 voturi)    
    noua religie mondiala (Joi, 9 iulie 2009, 21:05)

    qaziop [anonim]

    noua religie "incalzire globala" devine religie mondiala. e nevoie de un sef al acestei noi religii si de un mod eficient de colectare a taxelor pentru cei care emit CO2. vai de necredinciosi...
    celelalte biserici, chiar daca nu recunosc noua religie , se pare ca nu prea au ce face...
    • -1 (3 voturi)    
      Religia Pafarista... (Vineri, 10 iulie 2009, 0:33)

      NRDobrogea [anonim] i-a raspuns lui qaziop

      ...sau miscarea bascalioaso-miserupista sunt fenomene grave care s-au extins mai ales la cei ignoranti si prea putin priceputi intr-ale domeniului. De ce nu va mutati in desert pt. a vedea cam ce va asteapta daca mai acceptati cu mainile incrucisate potopirea noastra de catre alde "noua religie mondiala"...
      • +2 (2 voturi)    
        Mai citeste... (Vineri, 10 iulie 2009, 4:54)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui NRDobrogea

        http://www.green-report.ro/revista-presei/adevarul-clima-dupa-lucian-boia
    • 0 (0 voturi)    
      sondaje (Vineri, 10 iulie 2009, 12:26)

      agf [anonim] i-a raspuns lui qaziop

      nu mai sta prea bine /l...
      http://www.rasmussenreports.com/public_content/politics/obama_administration/daily_presidential_tracking_poll
  • +2 (4 voturi)    
    E clar ,sunt realisti ce nu se poate ! (Joi, 9 iulie 2009, 21:06)

    Eneas [anonim]

    Papagali de pretutindeni ,uniti-va ! Oamenii politici adevarati ai planetei au constatat , au hotarat ,au decis ,dar deocamdata nu stiu ce au de facut ;nu e exact ca in Romania ?
  • +3 (5 voturi)    
    "Incalzirea globala" - minciuna "ecologistilor" (Joi, 9 iulie 2009, 21:21)

    Doru BARBU [anonim]

    www.garagetv.be/video-galerij/blancostemrecht/The_Great_Global_Warming_Swindle_Documentary_Film.aspx
    • +4 (4 voturi)    
      Good one (Joi, 9 iulie 2009, 23:57)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Geniala obeservatia adusa junk-filmului lui Al Gore cu inversult relatiei intre cauza si efect referitor la temperatura/ CO2... Dar na, cu un grafic fara axe e usor sa pari doct si sa-ti atragi adepti.
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Vineri, 10 iulie 2009, 3:46)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Anton

        Salut Anton, ma bucur ca ai urmarit filmul, esti printre putinii care au avut curiozitatea sa urmareasca filmul postat la adresa respectiva. Eu am postat adresa pe mai multe site-uri, insa indoctrinatii verzi, in indolenta lor superba de necunoscatori de engleza si de aplaudaci ai noilor comunisti (vezi "ecologisti") n-au avut curiozitatea sa-l vada si sa respecte un principiu de drept elementar:"...audiatur et altera pars".
        Cat despre "incalzirea globala" si minciuna politicianista al lui Al GORE...NO COMMENT!
  • 0 (4 voturi)    
    Incalzirea globala (Joi, 9 iulie 2009, 23:16)

    Nicolae [anonim]

    1)SUA nu a semnat protocolul de la Kyoto privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera.
    2)SUA impreuna cu china sunt vinovate de circa 50 % din emisiile de gaze cu efect de sera.
    3) Incalzirea globala e generata de ciclicitatea functionarii soarelui,ultima era glaciala nu s-a terminat din cauza emisilor de CO2.
    Taxele pe emisiile de CO2 umplu buzunarele finantei mondiale ,sau a guvernelor !
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Joi, 9 iulie 2009, 23:37)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      nu inteleg ce vrei sa zici cu punctul 1, protocolul de la kyoto nu mai inseamna nimic in prezent, nici tarile care au semnat protocolul nu au respectat nici pe departe angajamentele luate in cadrul acestuia... asa ca nu e nici o diferenta intre cei care nu au semnat si cei care au semnat dar nu au respectat nimic din cele semnate.
      • 0 (0 voturi)    
        Protocolul de la Kyoto (Vineri, 10 iulie 2009, 8:10)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui dodo

        E vorba de atitudine . !
  • +1 (1 vot)    
    Istoric? (Vineri, 10 iulie 2009, 0:36)

    nae [anonim]

    Eu nu vad nimic concret.Viitorul e maro.
  • +4 (4 voturi)    
    global bullshit (Vineri, 10 iulie 2009, 3:44)

    goe [anonim]

    Asta e cea mai tare afacere din istoria omenirii: sa creezi din nimic o "resursa" limitata si sa fortezi toata lumea sa o cumpere. Chiar presupunand ca minciuna cu CO2-ul ar fi adevarata, masura ar avea efect global 0. Productia se va reloca in tari care nu dau doi bani pe poluare, iar habotnicii noi religii vor deschide portofelul pentru inca o taxa. Taxa o vor plati si dupa ce isi vor pierde slujbele pentru ca va fi inclusa in orice marfa. Intre timp planeta a intrat intr-un ciclu de racire din cauza reducerii activitatii solare, dar ce mai conteaza?