VIDEO Filmul lui Michael Moore despre criza financiara se va intitula "Capitalismul: O poveste de dragoste"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 15:32 Actualitate | Internaţional

Filmul regizorului Michael Moore despre criza financiara globala si economia SUA in timpul perioadei de tranzitie de la Administratia Bush la cea a lui Barack Obama se va intitula "Capitalismul: O poveste de dragoste", informeaza Variety. Pelicula va fi lansata pe 2 octombrie in America de Nord.

"Va fi filmul perfect pentru o intalnire. Are de toate: senzualitate, pasiune, romantism si 14.000 de locuri de munca eliminate zilnic. Este o dragoste interzisa, una care nu indrazneste sa-si spuna nume. La naiba, sa o spunem direct: este capitalismul", a declarat Moore.

In luna februarie a acestui an, Michael Moore a anuntat ca este in cautarea unor persoane care lucreaza pe Wall Street sau in industria financiara si care sunt dispuse sa ofere amanunte despre "cea mai mare escrocherie din istoria Americii", cum a numit el criza financiara.

Intr-un mesaj postat pe blogul sau, Moore i-a incurajat pe bancheri si finantisti "sa iasa in fata si sa povesteasca ceea ce stiu".

"Bogatii au decis, la un momet dat, ca nu au suficiente averi", a declarat Moore, citat intr-un comunicat de presa. "Au vrut mai mult... mult mai mult. Asa ca, in mod sistematic, au decis sa-i jecmaneasca pe americani de banii castigati cu greu. De ce sa faca asta? Acest lucru vreau sa-l descopar realizand acest film", a adaugat atunci regizorul.

Moore este cunoscut pentru productiile sale controversate, intre care Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11 si Sicko. Spre exemplu, in Fahrenheit 9/11 el a vorbit despre legaturile intre familia lui George W. Bush si cea a lui Osama ben Laden, in timp ce, in Sicko, Moore a prezentat sistemul de sanatate american si industria farmaceutica.

Imagini din timpul filmarilor - Moore la sediul AIG din New York



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3296 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Personaj controversat (Joi, 9 iulie 2009, 15:56)

    bogdan [anonim]

    Ahtiat dupa bani cauta scandalul cu orice pret. Cand nu il gaseste il inventeaza.
    Vezi:
    http://www.mooreexposed.com/
    • +3 (15 voturi)    
      m moore ii deranjeaza pe multi! (Joi, 9 iulie 2009, 16:24)

      dan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      partea cu miliardele de dolari acordati ca ajutoare bancilor americane, dar directionati catre prime acordate directorilor bancilor nu o cunosti? Filmul lui M Moore se refera la acest lucru!
      • +2 (6 voturi)    
        Si ce legatura are Capitalismul cu asta? (Joi, 9 iulie 2009, 17:52)

        A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui dan

        De unde vin banii aia? De la Statul american. De ce ajuta Statul american cu bani niste banci? Pentru ca tot Statul american le-a obligat sa dea imprumuturi riscante (vezi Community Reinvestment Act care este in vigoare din 1977). Dar cea mai importanta intrebare este: de vreme ce Statul se implica in politicile bancilor atunci mai putem vorbi de Capitalism? Cand Statul se implica in economie sprijinind un anumit sector in detrimentul altuia mai putem vorbi de Capitalism?
    • +2 (8 voturi)    
      binenteles! (Joi, 9 iulie 2009, 16:38)

      ci ciong [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      la fel cum daca Vlad Tepes ar veni luna asta si ar candida la presedintia Romaniei ar fi destui sa il desfinteze...
    • -1 (7 voturi)    
      eu zic (Joi, 9 iulie 2009, 16:56)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      sa te opresti..
    • -2 (8 voturi)    
      iti distruge echilibrul emotional, nu ? (Joi, 9 iulie 2009, 16:56)

      gonzo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      stii cum e.. logica bate persoana. de ce m-ar interesa cine e el atat timp cat dovezile pe care le aduce sunt sustinute ?
      • +1 (9 voturi)    
        "dovezile" alea (Joi, 9 iulie 2009, 17:44)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui gonzo

        ar trebui sa functioneze in instanta... la el sunt in stadiul de fabulatie ;) si asa o sa ramana!
    • -3 (11 voturi)    
      ia sa vedem (Joi, 9 iulie 2009, 17:43)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Moore vien cu date concrete. Zi-ne si tu date concrete ca minte si te credem total.
      • +2 (6 voturi)    
        Date concrete: (Joi, 9 iulie 2009, 17:59)

        A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Federal Reserve System, Community Reinvestment Act, ACORN, Fannie Mae, Freddie Mac...Mai vrei altele? Statul jongleaza cu redistribuirea averii de aproape 100 de ani iar populatia plateste. Guvernul strica echilibrul si apoi incearca tot el sa-l repare: dand prea mult la producatori produce supraproductie si suprastocuri; dand prea mult la consumatori produce penurii. NU MAI EXISTA CAPITALISTI, exista numai manageri care gereaza o cantitate nelimitata de bani fiduciari proveniti de la Stat. In cazul asta despre ce Capitalism vorbeste Moore?
        • 0 (0 voturi)    
          dar ce zici de asta? (Vineri, 10 iulie 2009, 1:10)

          MirceaA [anonim] i-a raspuns lui A.Simionescu

          de tiparirea de bani? De declinul consecvent al dolarului tocmai datorat tiparirii de bani? Federal Reserve este un consortiu de banci private, deci vor bani, cu orice pret. Vorbesti de redistribuire averii? De la cine la cine? De la Lehman Bros la altii? De la populatie la GM, firma privata? Adica hai sa furam. ca ne salveaza banii publici.
          • +2 (2 voturi)    
            Exact ASTA am spus si eu (Vineri, 10 iulie 2009, 11:44)

            A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

            Atata timp cat Statul se implica in economie salvand pe cei care investesc prost mai putem vorbi de Capitalism? Vorbim de furt din banul public...Statul ia de la populatie, de la cei care aduc profit, si da la cei in prag de faliment. Unde este riscul atunci?
            Capitalismul presupune de fapt un traseu invers al banului: dinspre cei care au facut investitii proaste catre cei care satisfac cel mai bine nevoile oamenilor.
        • 0 (0 voturi)    
          oricum, merci (Vineri, 10 iulie 2009, 1:12)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui A.Simionescu

          merci de opinie, ca vad voturi negative, dar nu vad explicatiile lor. Multumesc ca ai avut obrazul sa te explici. Imi face placere sa discut in contradictoriu. Salutari
      • 0 (6 voturi)    
        Concrete, dar (Joi, 9 iulie 2009, 18:43)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Un documentar trebuie sa prezinte intreg tabloul.

        Una e sa spui (a) "Firma X a luat un miliard de euro de la stat" si alta e sa spui (b) "Firma X a luat un miliard de euro de la stat, dupa ce a terminat de construit y km de autostrada".

        M. Moore nu face decat ca in cazul (a). Astfel, chiar daca datele prezentate de el sunt adevarate, produsul final este o minciuna fiindca acele date sunt scoase din context.
    • -3 (3 voturi)    
      / (Vineri, 10 iulie 2009, 13:29)

      radu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      /, nu judeci cu capul tau... pai omul ala e singurul care gandeste si face ceva in America impotriva coruptiei de la varf, fie din corporatii fie politica... sigur ca greilor nu le convine ca secretele lor sunt expuse fraierlor ca noi, insa el e chiar de admirat. Go Michael !
    • 0 (0 voturi)    
      Oare? (Vineri, 10 iulie 2009, 16:47)

      licu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Si daca ar spune chiar adevarul, ai fi capabil sa-l vezi?
      • 0 (0 voturi)    
        si cine stabileste (Vineri, 10 iulie 2009, 18:05)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui licu

        care e adevarul??
  • -2 (6 voturi)    
    Capitalismul... (Joi, 9 iulie 2009, 16:58)

    Corneliu [anonim]

    ...o poveste de dragoste pentru bani.
    • 0 (2 voturi)    
      ca evreu cu orice pret ce sinteti, (Vineri, 10 iulie 2009, 0:54)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

      ma asteptam la altceva din partea Dvs. La un comentariu mai inteligent, adica.
      • 0 (2 voturi)    
        Domnule bec... (Vineri, 10 iulie 2009, 14:57)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ...zi dumneata ceva mai destept.
        Capitalismul porcesc nu-mi da inspiratie. Poate dumitale.
  • +1 (3 voturi)    
    moore, (Vineri, 10 iulie 2009, 0:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    o javra imorala care vrea sa scoata bani si celebritate din nenorocirea oamenilor. Un gunoi caviar-comunist.
  • -2 (2 voturi)    
    Are dreptate ! (Vineri, 10 iulie 2009, 17:59)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ De la notiunea de Bancher = Seif Nemtesc ( Germanii la 1880-1920 si dupa faceau bunuri industriale de cea mai buna calitate,.Marci care au ramas si azi serioase De aici si expresia.."un om ,un cuvant.)Azi bancher = Mafiot ,hot. Criza actuala este o criza pandemica porceasca.DDD