Cea mai ampla ofensiva terestra din Afganistan, de la retragerea armatei sovietice

Nu avem incredere in voi. Castigati-ne increderea sau plecati - mesajul batranilor afgani catre puscasii marini

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2009, 14:16 Actualitate | Internaţional

"Nu avem incredere in voi si, daca nu ne castigati increderea, prima noastra intalnire va fi si ultima" - mesajul mullahului catre puscasii marini care au inceput in aceasta saptamana o ampla ofensiva terestra in Afganistan a fost abrupt, relateaza Reuters, intr-un reportaj care prezinta reactia satenilor afgani, prinsi intre talibani si militarii americani.

Aceste vorbe fiind spuse, mulahhul s-a ridicat brusc si a parasit prima "shura", consfatuirea puscasilor marini americani cu batranii intelepti ai unui sat afgan.

Cea mai mare ofensiva terestra de la retragerea rusilor

Militarii americani au patruns adanc in fostul teritoriu controlat de talibani din sudul Afganistanului, afirmand ca au venit aici pentru a ramane pana cand vor vedea imbunatatite conditiile de viata ale oamenilor simpli.

Dar localnicii - obisnuiti sa vada trupele NATO luptand, dar esuand mereu in indeplinirea
 
Am ajuns la capatul rabdarii aici. Daca nu veti face aceste lucruri si nu veti rezolva problemele, noi vom parasi acest sat. Vom lupta: fiecare om, femeie si copil, noua nu ne e frica de moarte
 
 
Mollah afgan
promisiunilor privind dezvoltarea regiunii - par a nu mai fi dispusi sa aiba incredere in americani atat de usor.

Saptamana aceasta, puscasii marini au lansat, la ordinul lui Barack Obama, operatiunea "Lovitura Sabiei", una dintre cele mai mari operatiuni terestre din Afganistan, de la momentul in care fortele sovietice s-au retras, in 1989.

Scopul lor este securizarea rapida a regiunii de jos a vaii raului Helmand, un bastion taliban si zona in care se produce cel mai mult opium la nivel mondial.




'Am venit aici pentru a ramane'

In satul Sorkhdoz, compania Foxtrot din al doilea batalion a avut, duminica, prima consfatuire cu batranii, la trei zile dupa ce au fost adusi de elicopterele de atac.

Nimeni nu i-a invitat in casa, iar intalnirea a avut loc in strada, la umbra unui zid din paianta.

Comandantul companiei, capitanul Junwei Sun, a promis ca, de aceasta data, trupele nu se afla doar in trecere.

"Este un sat foarte frumos. Este foarte pasnic. Si trebuie sa muncim pentru a-l putea mentine asa", a spus Sun.

"Stiu ca exista talibani in regiune. Vin in sat si va sperie pe voi si pe copiii vostri. De asta vreau sa stiti ca am venit aici sa ramanem".

'Noua nu ne e frica de moarte'

Batranii asculta, numarand margelele mataniilor. Dupa care mullahul Zainuddin, liderul religios al satului, prezinta cererile satenilor.

Ei vor ca autoritatile locale sa le aloce mai multa apa pentru sistemul de irigatii. Vor o clinica medicala si o scoala. "Faceti asta sau lasati-ne in pace".

"Nu am incredere in voi. Au tot fost forte internationale care au trecut prin sat si ne-au promis scoli, ne-au promis clinici. Cand veti fi realizat aceste lucruri, atunci vom avea incredere in voi", spune el.

"Am ajuns la capatul rabdarii aici. Daca nu veti face aceste lucruri si nu veti rezolva problemele, noi vom parasi acest sat. Vom lupta: fiecare om, femeie si copil, noua nu ne e frica de moarte".

"Aceasta este ultima discutie pe care o avem, iar daca nu veti rezolva aceste probleme, nu va mai exista o alta shura. Nu vom mai sta in acest fel pentru a discuta cu voi", avertizeaza mollahul. Dupa care s-a ridicat in picioare si a plecat.

'Ati venit aici pentru a ne tulbura linistea'

Deodata, un puscas marin se aude strigand "Stop!" si indreapta pusca spre un barbat care conducea o motocicleta, pe care se aflau si doua femei acoperite cu burqa, valul islamic.

Puscasul a cerut un interpret. Politia afgana a controlat soferul si au permis motocicletei sa-si continue drumul. Batranii satului si puscasii marini au privit in tacere acest incident tensionat.

"Stiu ca voi spuneti ca sunteti aici pentru a ne apara. Dar voi ati venit aici pentru a ne tulbura linistea", spune unul dintre batrani, Hajji Baluch. "Una dintre femeile de pe motocicleta mergea la spital".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2090 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    mac (Duminică, 5 iulie 2009, 14:33)

    ttt [anonim]

    normal ca nu sunt de acord cu venirea soldatilor. satenii afghani cultiva mac pt talibani, in schimbul unor sume infime, dar care ii ajuta sa supravietuiasca. venirea fortelor in regiune ii va pune pe fuga pe talibani, probabil vor distruge ceva culturi, iar taranii raman cu buza umflata. cum sa se bucure cand nu li se ofera o alta alternativa viabila? pot sa le faca si o clinica sau scoala, dar alea nu tin de foame pe termen scurt.
    • -7 (15 voturi)    
      Cultiva si ei ce pot (Duminică, 5 iulie 2009, 17:28)

      gagiu [anonim] i-a raspuns lui ttt

      Asta creste, asta cultiva! Iar talibanii ce fac cu drogul? Il fumeaza sau il vand pe cea mai mare piata din lume, adica A...m....e....r...i...c...a!??
      N-ar fi rau sa se elimine intermediarul, aka. talibanii, iar taranii sa-l cultive gratis, contra democratie.
    • +7 (13 voturi)    
      tu vb sa nu adormi (Duminică, 5 iulie 2009, 17:43)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ttt

      cand au venit talibanii la putere productia de droguria a scazut drastic!! odata ajunsi americanii s-a intamplat exact opusul..asa ca nu mai MACanii tu acolo ..
    • +7 (13 voturi)    
      esti gresit informat (Duminică, 5 iulie 2009, 17:53)

      saab [anonim] i-a raspuns lui ttt

      Talibanii astia, cand au fost la putere, au interzis productia de opiu. ba mai mult, au resit sa o sisteze de tot, lucru nemaivazut in istoria Afaganistanului (tine cont ca acolo se produce cam 80% din opiul mondial). Dupa ce au venit americanii, productia a reintrat in normal la cotele obisnuite.
      Asadar, americanii chipurile nu sunt in stare sa faca ce au resuit cu succes talibanii. In realitate e clar ca nici nu doresc sa opreasca fabricarea opiului, macar pentru simplu motiv ca e o afacere din cale afara de banoasa.

      Iar taranii n-au nici o vina ca au culturi de mac, altfel n-ar avea nici o alternativa sa le asigure existenta instr-un stat ruinat si macinat de 20 de ani de razboaie.
      • +2 (4 voturi)    
        Interesant (Duminică, 5 iulie 2009, 22:12)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui saab

        As vrea sa cred ceea ce spui tu, dar vreo sursa asa, de amorul artei, ai putea sa prezinti? Nu de alta, dar ca sa fii credibil...
    • +2 (6 voturi)    
      mesaj clar (Luni, 6 iulie 2009, 2:08)

      calin [anonim] i-a raspuns lui ttt

      afganii aia au transmis un mesaj clar : nu au nevoie de ajutorul americanilor vor ca-n tara lor ei sa fie cei care sa faca dreptate si mi se pare normal dar americanii insista sa instaureze democratia ca armata lor doar asta stie sa faca sa invadeze tari suverane sigur sunt interese altfel instaurau democratii prin Cuba, Venezuela, Coreea, , Cambogia, Moldova,etc etc
  • -7 (19 voturi)    
    dupa ce termina acolo cu scolile, (Duminică, 5 iulie 2009, 14:35)

    Ovidiu [anonim]

    cum i-am putea convinge sa vina si pe la noi sa ne ajute cu ceva autostrazi?

    De asemenea daca mai au timp dupa ce termina autostrazile, ar fi o idee buna sa ne ajute cu dezvoltarea canalizarii la sate....deoarece 50% din populatia Romaniei isi face nevoile intr-o groapa in curte...
    • +11 (19 voturi)    
      au venit americanii si la noi (Duminică, 5 iulie 2009, 14:57)

      electron [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cu firma americana Bechtel care va face o autostrada ; spun va face, deoarece este inceputa de citiva ani, au facut vreo citiva kilometri, au papat un sfert din PIB-ul romaniei, mai vor bani si probabil o vor termina cind Basescu va deveni presedintele SUA .
      • -4 (10 voturi)    
        inevitabil :)) (Duminică, 5 iulie 2009, 20:57)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui electron

        imbecilul care nu-si da seama despre ce vorbim si e obsedat de basescu, isi face aparitia.
        electron (ciudat nume ti-a dat mama-ta), get a life!
        ce cretin :D
  • -7 (15 voturi)    
    .."Ei vor..clinici, scoli, irigatii..daca nu..." (Duminică, 5 iulie 2009, 14:45)

    Santaj islamo-fascist [anonim]

    E bine ca Obama descopera singur cat de dificil era si pt. Bush sa se inteleaga cu niste primitivi analfabeti, indobitociti de predicile imamilor extremisti.

    Contrar promisiunilor de campanie, Obama continua si chiar intareste efortul de razboi in Afganistan. Stanga americana "pacifista" a luat iar teapa, ca si pe vremea lui Clinton :))

    Societate pre-feudala, patriarhala si organizata pe triburi, ca Europa de acum 2.000 de ani, unde adunaturi de sclerozati de peste 75 de ani conduc dictatorial mici grupuri de tarani izolati care nici macar nu banuiesc ce ar putea fi "restul lumii".
    Femeile sunt simple animale de reproducere si au "dreptul" sa umble cu giulgiu in cap, iar daca deschid gura li se crapa capul cu bolovani in piata satului.

    Discursul sefilor tribali si religiosi (ceilalti sunt doar de forma, conteaza ce zice seful tribal sau imamul) ar fi oriunde in lume caracterizat ca un santaj grosolan: pai daca nu vrei sa pun bombe si sa fac atentate cu talibanii, atunci hai, decarteaza, scoate dolaru, fa-mi gratis scoli, sosele, poduri, spitale, sisteme de irigatii, da-mi si niste alimente, haine, medicamente..

    E o forma de racket la care europenii sunt prea blanzi in raspuns, pt. ca ii intereseaza obiective strategice, pe termen foarte lung.

    Pana acum, numarul talibanilor a fost redus de la circa 25.000 la circa 3.000. Nici acestia nu rezistau daca nu ii adapostea Pakistanul si serviciile secrete ale acestei tari islamice.pana la urma si Pakistanul a priceput ca risca un crunt razboi civil pe propriul teritoriu si a inceput sa lichideze talibani cu sutele.

    Obama e in capcana, daca se retrage, va fi considerat un lash si talibanii vor triumfa. Daca ramane si continua distrugerea islamismului va fi un Bush 2 in capul musulmanilor si pacifistilor vestici.
    • +9 (19 voturi)    
      Obama=Unicul Islamo-fascist de pe Terra! (Duminică, 5 iulie 2009, 17:28)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Santaj islamo-fascist

      Sa enumeram argumentele irefutabile:

      1. La fel ca Benito Mussolini,care i-a terorizat si masacrat pe etiopieni printr-o invazie militara (1935),Obama continua sa-i terorizeze si sa-i masacreze pe afgani prin invazii militare,in buna traditie militarista a Brainwashingtonului;

      2. La fel ca Benito Mussolini si Adolf Hitler,Obama cauta sa combata Criza economica prin masuri de protejare a Marii Industrii si a Marii Finante in dauna intereselor cetatenilor de rand;

      3. La fel ca Benito Mussolini si Adolf Hitler,Obama pozeaza intr-un Mesia sau Dumnezeu care poate rezolva toate problemele lumii,dar exclusiv prin varsare de sange,nu prin metode pasnice;

      4. La fel ca Adolf Hitler,Obama vrea sa declanseze un alt Razboi Mondial pentru a-si salva tara din ghearele Crizei,dovada in acest sens fiind "cordonul de siguranta" instalat si mentinut in jurul Rusiei precum si folosirea asasinilor platiti pentru a intetzi tulburarile sociale din statele ostile (cazul asasinarii tinerei Neda in Iran vs nenumaratele cazuri similare "operate" de agentii nazisti inaintea celui De-al Doilea Razboi Mondial);

      5. La fel ca Adolf Hitler,evreu in parte,si Obama,cu descendenta lui evreiasca,este doar o marioneta a Seniorilor Necunoscuti din lumea "underground" care ii dicteaza toate miscarile politice fara sa-i lase nici o libertate de manevra.Sclavul Obama este doar aparent un om liber,el a aderat demult in plan inconstient la reziduurile durabile ale mentalitatii de "negro" a semenilor sai de culoare,inrobiti in trecut secole in sir de albii care au intemeiat USA;

      6. La fel ca in cazul WW2,cand a fost nevoie de distrugerea Germaniei naziste pentru ca Omenirea sa intre timid in Era Cosmica,si astazi va fi nevoie de distrugerea USA pentru ca Omenirea sa intre de-a binelea in aceasta Noua Era. Nazistii detineau atunci mijloace (rachete) cu care ar fi putut initia explorarea Spatiului,dar au preferat sa le foloseasca doar in scop militar. Americanii au facut ACEEASI alegere ca nazistii!

      Clar?
      • -4 (12 voturi)    
        cretinule (Duminică, 5 iulie 2009, 21:08)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        obama face ceea ce a facut bush, doar ca la o scar mai mica. la punctele 1 si 2 n-are rost sa-ti raspund (bush a fost de 10 ori mai distructiv)
        3 si 4, varsare de sange inseamna incurajarea razboiului, obama fiind recunsocut, chiar si de republicani, ca fiind anti. fara sa mai vorbim de teorii ale conspiratie fara valoare, atat vreme cat nu sunt dovedite( vezi aberatiile tale despre neda).
        5-ul tau e o imbecilitate atat de mare incat n-are nevoie de contra argumente. seniorii necunoscuti ai tai sunt exact cei ce se lupta mereu pentru o purificare a rasei, deci obama ar fi ultimul om ce ar putea intra in calculele lor, dobitocule.
        6 si distrugerea USA e pishu lumii. despre ce noua era cu litere mari vorbesti? esti la curent? iti amintesi cat de convinsi erau inchizitorii de dreptatea lor? te paste aceeasi nebunie, te ajunge din urma cu pasi mari.
        sarman nebun ce esti.
        • +2 (4 voturi)    
          Multumesc Hotnews pt ca permite jignirile directe! (Duminică, 5 iulie 2009, 21:53)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

          Merita sa-ti raspund oare?Poate ca da,macar pentru ca cititorii sa poata judeca si condamna prin comparatie genul de caracter uman caruia ii apartii.Un caracter abject si needucat,care nu se da in laturi de la insulte ordinare,de mahalagiu nespalat si grobian. Mark Twain spunea,citez: "Educatia consta in a concilia parerea buna pe care o ai despre tine cu parerea mai putin buna pe care o au altii despre persoana ta". In spiritul acestei maxime 100% americane,recunosc ca sunt un cretin,un imbecil,un dobitoc si un sarman nebun pentru ca am catadicsit sa-ti raspund!!! Aloha!
        • +2 (4 voturi)    
          Pintea: writing his own legend... (Duminică, 5 iulie 2009, 22:18)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

          Merita sa-ti raspund?Poate ca da,macar pentru ca sa se poata judeca si condamna moral prin comparatie genul tau de caracter uman,un caracter abject si needucat,care nu se da in laturi de la insulte grosolane,de mahalagiu nespalat si grobian. Mark Twain spunea,citez: "Educatia consta in a concilia parerea buna pe care o ai despre tine cu parerea mai putin buna pe care o au ceilalti despre persoana ta".In spiritul acestei maxime 100% americane,recunosc ca sunt un cretin,un imbecil,un dobitoc si un sarman nebun pentru ca am catadicsit sa-ti raspund!!! Aloha!
          • -2 (2 voturi)    
            vesnicul... (Luni, 6 iulie 2009, 13:26)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            raspuns al unui om fara argumente: se leaga de forma in loc sa se preocupe de fond.
            iritarea si atitudinea brutala mi-au fost generate de faptul ca tu intr-adevar esti un imbecil, ca-ti place sau nu.
            totusi ti-am raspuns punctual, fara sa intru prea adanc in detalii pe care nu esti capabil sa le percepi.
            raspunsul tau in schimb a fost un 0 taiat in 4.
            sarman nebun...
            • 0 (2 voturi)    
              Esti cumva psihiatru? (Luni, 6 iulie 2009, 17:21)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

              Chiar daca ai fi,probabil ca ai fi unul de'ala ca in Bancul Zilei de astazi de pe Hotnews...Ce sa mai spun unui cretin congenital ca tine?Forma e o reflexie a fondului,iubitzel! Nu ai cum sa percepi fondul niciunei probleme pana nu ii analizezi forma pe indelete.Emit un pariu,pe cat vrei tu,pe toti banii din lume: SIGUR nu ai o cultura stiintifica solida,altfel te-ai apleca cu umilintza asupra formelor,nu le-ai trata doar prin prisma prejudecatilor.Din cauza celor ca tine mi-e uneori aproape rusine ca sunt roman.As fi vrut mai degraba sa ma nasc englez,de pilda.
    • +8 (12 voturi)    
      Prostii si sabloane (Duminică, 5 iulie 2009, 17:34)

      bio [anonim] i-a raspuns lui Santaj islamo-fascist

      Ce inseamna "islamo-fascist"? Exista si un crestino-rasism? Unde?

      Lasa tu societatile "prefeudale" in pace, ca nu esti antropolog ca sa intelegi despre ce e vorba! Auzi, ca in Europa de acum 2000 de ani!!! Tu stii ce era atunci in Europa? Care Europa? In care parte?

      Santaj? S-au dus sefii tribali in America si i-au amenintat si santajat pe cetatenii americani?
      Am impresia ca americanii nu fac deosebirea dintre civili si talibani si au venit acum sa cerseasca colaborarea sefilor tribali pe care pana acum ii considerau "adunatura de sclerozati de 75 de ani care conduc dictatorial...". Iar sefii astia au acum puterea de a parasi discutia si de a-i lasa pe marii soldati americani in ochii in soare, clipind nauci.

      Pakistanul? Pai Pakistanul e aliatul Americii care l-a sprijinit 100% pe Pervez Musaraf, chiar daca ala a ajuns la putere prin lovitura de stat, inalturand presedintele ales democratic!



      Aaa, sa nu uit, ce mai face Osama? N-am mai auzit nimic de el? S-a renuntat la "plan"?
  • -10 (20 voturi)    
    Primitivi (Duminică, 5 iulie 2009, 15:09)

    smc [utilizator]

    Ma scarbesc astia care pretind sa li se dea. In loc sa zica saru-mana ca ii scapa americanii de talibani pe gratis, auzi culmea tupeului jegos, vor sa le si faca chestii pentru care ar trebui sa puna ei osu' la munca.

    Si in acest timp ei ce-or sa faca? O sa numere margele uitandu-se cum le fac americanii scoala si spital?
    • +9 (13 voturi)    
      Bleax (Duminică, 5 iulie 2009, 17:39)

      vio [anonim] i-a raspuns lui smc

      Primitiv este cel care are impresia ca exista primitivi si cel care ii considera pe altii asa. Asta a spus-o demult CL Strauss.
      • -6 (8 voturi)    
        mama (Duminică, 5 iulie 2009, 21:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vio

        ce cult esti, si in acelasi timp atit de primitiv...
    • +10 (14 voturi)    
      chiar asa, ce tupeu.... (Duminică, 5 iulie 2009, 18:15)

      saab [anonim] i-a raspuns lui smc

      pe afganii astia.Dupa ce americanii le-au bombardat orasele in draci facand praf infrastructura, dupa ce le-au invadat tara de mai bine de opt ani si nu sunt semne ca ar vrea sa se care de acolo, dupa ce ca Afganistanul a ajuns stat doar cu numele, deoarece nu mai exista o autoritate centrala, ei bine dupa toate astea, sa mai ceri si ajutor. CE TUPEU FRATILOR!
      Afgani, lasati dracului scolile si spitalele, ca alea nu va trebuie, si mai bine infruptati-va din invatatura americana. Ei va arata zilnic ce insemna DEMOCRATIA, (da nu dasta obinuita, ci d-aia adevarata unde fiecare face chiar ce vrea), ce insemna PACEA (zilnic consuma cateva sute de kg de bombe si rachete ca sa o mentina) si ce insemna DREPTURILE OMULUI (vezi inchisorile secrete CIA). Mai au sa va invete si LIBERTATEA ( eliberarea de povara trupului material si de o viata iluzorie) si totul e gata!.
      • -6 (8 voturi)    
        ohoho.. (Duminică, 5 iulie 2009, 21:14)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui saab

        infrastructura afgana? despre ce vorbesti, amice? afganii sunt, la ora actuala, un popor mort. n-au facut americanii ceva bun pentru ei, e adevarat, dar macar au facut ceva bun pentru restu' lumii. dar atata vreme cat comunisti ca tine vorbesc tampenii pe forumuri fara sa-nteleaga nimic din ce se intampla, o sa mai pice 2-3 bombe la 2-3 ani si voi sperati sa nu va atinga ca sa puteti sa va continua apologia absurditatii perpetuue.
        • +3 (7 voturi)    
          amice... (Duminică, 5 iulie 2009, 22:07)

          saab [anonim] i-a raspuns lui cosmin

          esti un exemplu tipic de incult spalat pe creier de propaganda tembela.
          Nu-i cunosti pe afgani nici macar de la tv, dar iti permiti sa-i insulti si sa-i numesti "popor mort".

          Pune mana pe harta mai inatai, afla unde este Afganistanul, (hint:nu-l cauta in Africa).
          Aa, si nu folosi harta asta pe care ti-au dat-o americanii: http://www.funny-games.biz/images/pictures/850-world-map.jpg

          Citeste ceva despre istoria lui, despre economie, politica etc. Afla ca are orase (incredibil ! Kabul e un oras si nu un catun de negri), are aeroporturi, curent electric, canalizare, gaze, TV, telefonie mobila si altele. Binenteles, ce a ramas neatins de eroii americani. Afla si ce state au bagat o multime de bani aici si poate dupa aia mai vorbim...
  • +12 (14 voturi)    
    Castigarea sprijinului populatiei locale, (Duminică, 5 iulie 2009, 15:17)

    captain gogu [anonim]

    protejarea acesteia, dezvoltarea economica, realizarea unor forte de politie locala, culegerea de informatii, crearea unor institutii stabile sunt principiile de baza ale oricarei politici de contrainsurgenta. Fara respectarea acestora, simpla utilizare a fortei brute militare nu rezolva nimic.
    • +3 (5 voturi)    
      Evidemment, mon capitain (Duminică, 5 iulie 2009, 17:37)

      Sergentu [anonim] i-a raspuns lui captain gogu

      Numa` ca si-au dat seama prea tarziu ca au nevoie de acesti "inapoiati" care acum au si ei cerinte. Si pun pariu ca americanii le vor construi acum scolile pe care nu au vrut sa le faca acum 20 de ani.
  • +11 (15 voturi)    
    razboi vechi (Duminică, 5 iulie 2009, 16:11)

    zdragomir [utilizator]

    In primul rand talibanii (studenti islamici) si elita lor (mujahedinii) au fost adunati si inarmati de americani in anii 1980 cand URSS vroia sa puna bocancul pe acolo. Acesta este contextul istoric si trebuie luat in seamna oricand se discuta despre invazia americanilor inceputa in 2001. Tinand cont ca de 8 ani nu au reusit sa construiasca infrastructura (multa coruptie) si nu au reusit sa sustina o politica pentru drepturile omului (pentru a ajuta mai ales femeile), e evident ca nu vor primii increderea populatiei.

    Nici nu poti sa trimiti soldati si comandati indoctrinati in cum sa provoci mai multa paguba si violenta SI... sa crezi ca ei vor sti sa construiasca sau sa simpatizeze cu populatia locala (fata de care au o multitudine de prejudecati de natura rasista).

    Dupa sute de civili ucisi in bombardamente facute de NATO sau CIA (cu avioane, elicoptere sau UAV-uri), dupa sute de oameni bombardati la nunti sau inmormantari - murind cu toata familia in carnaje, SI scandaluri de coruptie in care guvernul pare sa fie plin de relicve militariste, extremiste si mafiote (droguri) - dar sustinuti politic de alianta occidentala, .... e CLAR ca afganii nu au nici un motiv sa creada in toata treaba asta.

    Afganii, asemanator cu romanii, inghit in continuare excrementele unui sistem corupt in care totul functioneaza pentru a permite un furt si o exploatare cat mai mare al resurselor locale si investitiilor si ajutoarelor internationale; doar ca la ei este mult mai sangeros.
  • -9 (13 voturi)    
    salbaticii astia nici nu stiu ce vor (Duminică, 5 iulie 2009, 18:56)

    sloboz [anonim]

    sunt niste primitivi pe care talibanii ii manipuleaza cum vor si de unde isi recruteaza oameni....cred ca niste bombe de mare putere ar asigura "linistea" totala in zona
    • +6 (10 voturi)    
      Pintea: the wind beneath your wings... (Duminică, 5 iulie 2009, 19:49)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui sloboz

      Mda,manifesti o gandire umanista atat de pregnanta ca trebuie sa o caut cu microscopul electronic cu tunelare,undeva la nivel atomic...Eu zic sa propui Pentagonului extinderea metodei tale la toata Umanitatea,ca si-asa e atat de greu manipulabila de catre stapanii tai sionisti,multa lume nu vrea nici in ruptul capului sa faca ce vrea America,vrea pur si simplu sa fie LIBERA,nu vrea "linistea" impusa de Brainwashington. Mai ales ca se apropie Marea Eruptie Solara din 2012,un eveniment cu potential de extinctie biologica planetara,si ar cam trebui sa incepem evacuarea Terrei in masa,dar iata ca Obama al tau,"negro" de suparare din cauza Crizei,nu vrea de-al naibii sa dea "unda verde" acestui plan global de salvare...Ce naiba o fi in capul lui,by the way? Eu nu reusesc sa gasesc o explicatie.O fi idiot congenital?O fi nebun?Cred ca-i mai degraba genul de persoana subtil-aroganta care se crede atat de inconceptibil de desteapta incat in arogantza ei himerica frizeaza imbecilitatea pura...Hei,Barack,trezeste-te odata,omule,pentru Dumnezeu! Tu de ce crezi ca vi s-a acordat atata ragaz ca natiune? Criza asta trebuia sa fie un "ceas desteptator",nu un prilej de poticnire! Am crezut sincer in Renasterea Americii si a Civilizatiei Umane sub mandatul tau,dar acum am impresia ca ai ales sa devii "thriller"-ul Americii,probabil in onoarea defunctului Michael Jackson...Vai si-amar de ea lume! Daca prostia ar durea,intreaga America ar rasuna de strigate sfasietoare!
      • -6 (10 voturi)    
        a 2-a oara :)) (Duminică, 5 iulie 2009, 21:20)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        aberezi intr-un mod neasemuit. ce e aceea marea eruptie solara din douamiidoispe' si de ce-o scrii cu litere mari? plan global de salvare?
        extinctie biologica planetara? ai ceva dovezi, vreo tzidula cu semnatura de mare astronom? te pregatesti sa pleci de pe planeta? ai vreun loc in plus in nava ta? :))
        sarmane...ai nevoie acuta de un consult...auzi la el "Am crezut sincer in Renasterea Americii si a Civilizatiei Umane" ...:))nu vreau sa iau numele lui Dumnezeu in desertaciune, da' cred ca uneori (ca-n cazul tau) simtul Lui al umorului ma depaseste :D
        • +2 (8 voturi)    
          Si depasit o sa ramai! (Duminică, 5 iulie 2009, 21:56)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

          De vremuri,de noroc si de Viitor.Oameni ca tine exista doar pentru a pieri fara urma si fara urmasi,ca neanderthalienii...