Ministrul israelian al Locuintelor: Arabii si israelienii ar trebui sa se abtina sa coabiteze

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 13:50 Actualitate | Internaţional

Evreii si arabii ar trebui sa incerce sa se tina departe unii de altii. Este sfatul transmis de ministrul israelian al Locuintelor, in cadrul unei conferinte de presa ce a reunit asociatiile de avocati israelieni. Mai exact, Ariel Attias a declarat joi seara, la Tel Aviv: "Cred ca evreii si arabii ar trebui sa se abtina sa coabiteze", scrie AFP.

"Arabii nu au unde sa locuiasca, asa ca achizitioneaza apartamente in cartiere evreiesti, ceea ce provoaca neintelegeri inevitabile", a explicat ministrul. Facand in mod clar referire la comunitatea araba din Israel, Ariel Attias a precizat ca regreta si "cresterea unei populatii care nu iubeste Statul Israel".  

Potrivit AFP, Israel numara 1,2 milioane de cetateni arabi, la o populatie totala de 7,3 milioane. In replica, deputatul arab israelian Ahmed Tibi a declarat ca "acest ministru (Ariel Attias, n.red.), caruia guvernul ar face bine sa-i aloce cat mai repede resursele, incita la rasism, prezentand cetatenii arabi ca pe o amenintare venita din strainatate". 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

622 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Un fleac, doar segregatie (Vineri, 3 iulie 2009, 14:04)

    vio [anonim]

    Daca o fac israelienii, e ok. Daca o faca oricine altcineva, e antisemitism. Si se pedepseseste cu puscaria.

    Deh, rasism in sec XXI, dupa Auschwitz, si inca din partea evreilor! Cum era lozinca aia: "Niciodata din nou!"
    • +1 (5 voturi)    
      rasism de sec XXI (Vineri, 3 iulie 2009, 15:03)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui vio

      Asa este.
      Rasism pe fata venind de la un evreu... Frumos...
    • +2 (4 voturi)    
      care e motivul? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 3:01)

      remus [anonim] i-a raspuns lui vio

      cred ca adevaratul motiv al separarii este acela ca stand departe de evrei palestinienii pot fi executati mai usor....brr in propria tara sunt persecutati nasoll
  • 0 (6 voturi)    
    Ministrul a facut niste comentarii de bun simt (Vineri, 3 iulie 2009, 14:56)

    Tantza si Costel [anonim]

    Ministrul a făcut nişte comentarii de bun simt şi rezonabile.

    Ce este curios ca nici în tarile arabe palestinieni nu sunt bine văzuţi şi suportaţi (ex: Liban, Iordania).
    • 0 (8 voturi)    
      da (Vineri, 3 iulie 2009, 15:22)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      de fapt un plan ar fi fost ca teritoriile palestiniene sa se uneasca cu Iordania, unde deja mare parte a populatiei e de origine palestiniana. Dar ghici ce? Nici Iordanienii nu i-au vrut! La fel cum egipetenii nu vor sa primeasca refugiati din fasia gaza ca nu vor sa aiba scandaluri cu din astia. Deci palestinienii sunt o natiune non-grata si pentru evrei si pentru arabi.
      Strict la subiect, cred ca si arabilor le-ar place, chiar foarte mult, sa nu stea la un loc cu evreii, deci orice separare a populatiilor acolo este o situatie win-win.
      • +1 (5 voturi)    
        Citeva lamuriri (Vineri, 3 iulie 2009, 15:57)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

        Câteva lămuriri.
        In Iordania in 1970 regele Iordaniei a declansat o ofensiva impotriva palestinienilor pentru a-si salva tara si poporul de catre palestinieni pentru ca in Iordania, organizaţia palestiniana Fatah refuzau sa recunoasca autoritatea statului iordanian.
        Acest război (pentru ca a fost un război) a durat din septembrie 1970 până în martie 1971 şi s-a soldat cu câteva mii de morţi.
        S-au mutat în Liban şi în 1976 izbucneşte un război civil (şi religios) datorita palestinienilor.
        Cum ai scris mai sus, nici egipteni nu vor sa aibă de a face cu palestinieni pentru ca ştiu cu cine au de a face.
        Asa ca remarcile acestui ministru sunt (după părerea mea) cit se poate de normale şi civilizate.
      • +1 (3 voturi)    
        normal (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 3:04)

        adi [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

        ca nici egiptenii nici iordanienii nu vor sa-i primeasca nici nu au de ce , pamantul palestinienilor este furat de Israel, deci acolo trebuie sa ramana
    • +2 (4 voturi)    
      si mamicuta ta ce spune? (Vineri, 3 iulie 2009, 15:44)

      motherfucker [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      hai nu zau? Asta e comentariu "de bun simt si rezonabil". As fi curios daca mamicuta ta crede ca sunt "rezonabil"...sau macar "de bun simt"?
      • -2 (4 voturi)    
        Cred ca esti un redardat mental (Vineri, 3 iulie 2009, 16:03)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui motherfucker

        Cred ca eşti un tim.pit ca şi toţi care-i plângeţi pe sărmanii arabi care în schimba v-ar lua gâtul la prima ocazie.

        Noi suntem creştini şi pentru islamişti noi(creştini) nu reprezentam nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    resemblance (Vineri, 3 iulie 2009, 15:15)

    ADY [anonim]

    uimitor ce mult se aseamana intre ei la aspect fizic..de ce nu ar coabita?
  • +1 (5 voturi)    
    Israelul intinde coarda (Vineri, 3 iulie 2009, 15:20)

    zexe [anonim]

    Ce poate fi mai macabru?... dupa genocidul din Fasia Gaza, acum isi doresc izolarea arabilor, cetateni cu toate drepturile ai Israelului, invocand criterii rasiale. Absolut jenant. Ma intreb ce urmeaza?...sa le ingradeasca dreptul de a alege si de a fi ales? sa le elibereze pasapoarte de circulatie amprentandu-i si fixandu-le banderole cu insemne specifice pe bratul drept?
    De ce am impresia ca am mai vazut filmul asta?
  • +1 (5 voturi)    
    Linistiti-va, oameni buni... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:31)

    Corneliu [anonim]

    ...ca nu exista nicio reglementare de acest fel.
    Exista zeci mii de familii de ambele nationalitati care locuiesc in aceleasi cartiere si blocuri.
    Retineti numai ca proportia de delincventa inregistrata in randul arabilor este mult peste media in Israel. Este deci de inteles reticenta fata de asemenea vecini.
    L-as intreba pe Vio daca i-ar place sa aibe vecini rromi usa in usa si abia dupa aceea sa-si mai dea cu parerea.
    • +1 (5 voturi)    
      linistiti-va (Vineri, 3 iulie 2009, 16:07)

      capatu' satului [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      ne linistim si noi dupa ce dispar toti arabii infractori din Israel, hai nu zau,
      hhaallooo domnu pe ce lume traiti,
      arab = rrom, intre cele 2 popoare exista o diferenta esentiala in ceea ce priveste cultura si istoria,
      pt. cultura Dvs. generala in perioada de haos cultural aparuta in Europa dupa destramarea Imperiului Roman, arabiii au fost singura populatie, dintr-o zona apropiata Europei, ce a pastrat cat de cat un grad de cultura,
      nu inteleg de ce considerati ca arabii sunt toti infractori, probabil pt. ca sunt obligati de armata si politia statului Israel sa isi paraseasca locuintele pt. evreii din toata lumea,
      fara a ignora Holocaustul, observam ca sunt popoare care nu au invatat nimic din cartea de istorie,
      politica de intoleranta, segregare si bataie de joc pe care statul Israel o duce de prin 1950 fata de arabii de pe teritoriul sau va da probabil rezultate - chiar daca diferite fata de cele sperate de evrei,
      nu stim daca evreii ce au votat actualii conducatorii vor fi vreodata de acord si cu rezultatele negative pe care le presupune aceasta politica,
      Shalom, pt. ca Allah'u akbar e poate prea tarziu....
      • -1 (5 voturi)    
        Hello, la capatu' satului! (Vineri, 3 iulie 2009, 17:10)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui capatu' satului

        As salaam aleikum, habibi!
        Cu deformarile tale din replica nu faci decat rau confratilor tai arabi.
        Caci proportia mare de delincventa in toate domeniile din randul arabilor israelieni este bine cunoscuta si constituie o adevarata plaga in acea tara. Spargeri, jafuri, furturi de masini, comert cu stupefiante, "taxa de protectie", sunt numai unele din ele.
        N-are rost sa ascundem faptele sub masa.
        Bineinteles ca nu toti arabii sunt infractori, dupa cum nici toti tiganii. Si bineinteles ca nu exista nimic comun in originea lor, dar sunt teribil de asemanatori in mentalitate.
        Si cred ca nici macar tu n-ai prefera sa stai intr-o asemenea vecinatate.
        Arabii erau in secolul 19 atat de "avansati", incat dupa vizita sa in Palestina de atunci ce era parte din Imperiul Otoman si in care evreii erau o minoritate, Mark Twain a descris locul ca fiind dezolant de inapoiat si paraginit.
        Ce pot adauga altceva decat Alla U Akbar! El e al tututor si va aduce linistea. Si nu exact cum crede fiecare ce-i rosteste numele, intr-o limba sau alta.
        • 0 (4 voturi)    
          Mark Twain e parintele sionismului! (Vineri, 3 iulie 2009, 22:06)

          Axul [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

          Ce motiv mai bun de a invada o tara decat ca este "dezolant de inapoiata si paraginita"?
          Ce tara urmeaza dupa Palestina?
          • -2 (2 voturi)    
            Palestina... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:50)

            Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Axul

            ...este patria evreilor de 3500 ani!
            Acesta este motivul, daca nu-l stiai.
            Chiar daca stramosii tai romani i-au expulzat de acolo pentruca prea se impotriveau stapanirii straine, a ramas intotdeauna un nucleu de populatie evreiasca in decursul secolelor. Si ce e mai important, le-a ramas vie legatura cu patria ocupata de altii si devastata.
            Palestina a inceput sa infloreasca doar dupa intoarcerea treptata a evreilor din lume incepand din secolul 19.
            Israelul de azi, situat fireste in Palestina (care este o notiune geografica si n-a fost niciodata un nume de stat), este indeplinirea acestei aspiratii milenare.
            Nu, Axule, pe ei nu-i intereseaza niciun alt loc pe pamant. Ei nu au o alta patrie, precum banuiesc ca nu ai nici tu o patrie alternativa, indiferent de diferentele istorice.
    • +1 (5 voturi)    
      daaaa? de unde va luati informatiile??? (Vineri, 3 iulie 2009, 16:09)

      io [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      check this: http://www.hamoked.org/
      un mic extras: "The Military Police investigation was closed because, as claimed, no sufficient evidence against the soldiers were found."
      ce intelegeti prin delincventa? presupun ca incalcari ale legii. e, uite ca detinutii palestinieni sunt in mare parte detinuti politic. sau rapiti din satele lor fara nici o explicatie si detinuti sine die; frecvent torturati. mai aflati ca majoritatea infractiunilor comise de catre israelieni impotriva palestinienilor (inclusiv ucidere) nu ajung sa fie solutionate juridic.
      e o metoda foarte buna, desi banala, de negare a adevarului: sa spui enormitati cu aerul cel mai nonsalant cu putinta.
      si mai aflati ca afirmatiile ministrului vin in continuarea demolarilor locuintelor palestinienilor din partea lor de ierusalim (pentru motiv ca n-au autorizatii - pe care nu le dau autoritatile israeliene, adica evreiesti, of course). e drept ca se cam bat cap in cap cu implantarea de colonii evreiesti in cisiordania, in pofida reglementarilor internationale si chiar a milogelilor americanilor. dar cu siguranta ca ministrul ar prefera ca palestinienii sa plece de tot si din west bank
      btw, care e legatura dintre tigani si palestinieni? e amuzant ca ati folosit varianta "rromi" alaturi de o afirmatie putin rasista. cam asta e propaganda israeliana: o combinatie de rasism cu political correctness. sa-i fie de bine cui o inghite.