Instanta franceza "l-a iertat" pe profesorul care a strigat: "Sarkozy, te vad"

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 13:02 Actualitate | Internaţional

A ajuns in fata justitiei pentru ca a strigat in public "Sarkozy, te vad". I s-a intamplat unui profesor francez de filosofie, care si-a exprimat furia fata de liderul de la Elysee lansand o lozinca pe care politistii au considerat-o "injurioasa", scrie AFP. Evenimentul a avut loc pe 27 februarie 2008, cand fortele de ordine efectuau un control in gara Saint Charles din Marsilia; dupa mai bine de un an, justitia franceza a pus capat procesului si l-a achitat.

Procesul a suscitat numeroase polemici si a fost indelung criticat in presa din Hexagon si de oamenii politici; asa se face ca sintagma "Sarkozy, te vad" a devenit celebra, fiind "confiscata" imediat de criticii lui Nicolas Sarkozy.

Politistii au decis ca autorul unei astfel de lozinci trebuie deferit justitiei, pentru "limbaj injurios si tulburarea linistii publice", potrivit AFP. Judecatorul a hotarat, insa, vineri ca sintagma lansata in gara, la o ora de varf, poate fi asimilata "zvonurilor normale" dintr-un astfel de loc. Chiar daca "Sarkozy, te vad" ar putea fi catalogata "nedreapta si deplasata", "nu-i vad caracterul ofensator", a explicat judecatorul.

De la alegerea din 2007, Nicolas Sarkozy nu a ezitat sa-i aduca in fata tribunalului pe cei care au adus atingere dreptului sau la imagine, scriu jurnalistii francezi. Nu mai departe de anul trecut, presedintele a solicitat in instanta retragerea de la vanzare a unei papusi cu chipul sau. Intr-un interviu publicat saptamana aceasta de Nouvel Observateur, Sarkozy a declarat, insa, ca este "ridicol" ca profesorul sa fie urmarit. In acelasi timp, purtatorul de cuvant al guvernului, Luc Chatel, a calificat aceasta procedura "un nefericit exces de zel".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1683 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg... (Vineri, 3 iulie 2009, 13:12)

    cucu [anonim]

    cum poate sa fie injurioasa o asemenea informatie.

    eu te vad,tu ma vezi,el ma vede.

    care e problema,s-au tampit francezii de tot??
    • +2 (6 voturi)    
      corect (Vineri, 3 iulie 2009, 13:37)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Erau tampiti de ceva vreme! Cum intri in franta poti sa spui adio libertatii de exprimare, dreptului la replica, egalitatii de sanse si in principiu la toate drepturile fundamentale! Totul este "dictat de la centru"...
      • 0 (2 voturi)    
        lol (Vineri, 3 iulie 2009, 16:04)

        disneyland [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Ok man, bine ca aveti voi egalitate de sanse in Romania. Noi acceptam sa traim si fara drepturi fundamentale. Vedeti-va de marii vostri politicieni si lasati pe cei in cauza sa se preocupe de cat de bun sau rau este Sarkozy.
        • 0 (0 voturi)    
          acceptare (Vineri, 3 iulie 2009, 21:05)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui disneyland

          de acord... in fond "voi" acceptati orice...
          • 0 (0 voturi)    
            asa o fi (Luni, 6 iulie 2009, 12:31)

            disneyland [anonim] i-a raspuns lui atreus

            Pana una alta "noi" refuzam sa traim dupa standarde impuse de "voi". Nu va contestam majoritatea, dar preferam sa ne delimitam de ea. Faptul ca tu intelegi democratia intr-un mod mioritic, in care ai voie sa spui si sa faci orice e problema ta. Si daca ii consideri pe francezi idioti pentru ca nu iti impartasesc parerea, iar e problema ta. E parerea ta, pe care nu prea ai cum sa o probezi, dar pe care sunt convins ca nici nu o sa ti-o schimbi vreodata.
    • -3 (5 voturi)    
      s-au tampit (Vineri, 3 iulie 2009, 13:37)

      g [anonim] i-a raspuns lui cucu

      de cand au ales pe unu jumate ungur,jumate evreu ca presedinte.De parca disparusera elitele franceze...cum poti tu sa pretinzi respect pentru natia si cultura franceza,cand accepti sa fii condus de unu fara pic de sange francez.
      • +2 (2 voturi)    
        meritocratie (Vineri, 3 iulie 2009, 14:13)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui g

        auzi acolo "elite"!? Individul se evalueaza prin rezultate concrete si actuale, nu prin "elite". Tocmai mostenirea "elitismului" a dus la imbecilizarea societatii franceze.
    • -2 (2 voturi)    
      Francezi (Vineri, 3 iulie 2009, 13:43)

      X [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Nu toti, numai seful statului. Are mania persecutiei. Asta se intampla intr-o republica pezidentiala. Atentie Romania....
  • -3 (5 voturi)    
    pacat de mama Franta (Vineri, 3 iulie 2009, 13:37)

    electron [anonim]

    Intotdeauna francezii au fost, sunt si vor fi indivizi orgoliosi si dupa vorba noastra "daca nu esti si fudul nu esti prost destul" .

    Singurul om destept care a impins Franta spre lumina si ordine ( poate si spre dezastru din cauza tradatorilor ) a fost Napoleon.
    Dar sa nu uitam ca Napi, nu era frantuz ci corsican.
    Napoleon spunea despre parisieni, ca si daca s-ar casatori cu fecioara Maria nu i-ar impresiona.

    S-a intors lumea cu fundul in sus: priviti si va cruciti , cine a ajuns inlocuitorul lui De Gaulle, un mascarici, ( un basescu al frantei ) nici macar francez, ci evreu ungur, nu ca as avea ceva cu chestia asta, dar ma intreb cum au permis nationalistii asa ceva.
    • +1 (3 voturi)    
      pro sarko + pro Basescu (Vineri, 3 iulie 2009, 14:14)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui electron

      1a. Sarkozy este un presedinte de valoare
      1b. Basescu e un presedinte de valoare
  • -1 (3 voturi)    
    Stângacii (Vineri, 3 iulie 2009, 16:07)

    S [anonim]

    Individul a strigat de vre-o 60 de ori "Sarkozy te vad" in mijlocul garii de la Marseille in timp ce patrula politiei facea un control. Ia sa se duca unul in Gara de Nord si sa se apuce de urlat (ce-o vrea), oare nu-l salta politia ?
    Evident, stanga gaseste orice pretext sa-l atace pe Sarkozy, mai ales ca nu poate s-o faca politic, cota presedintelui creste, creste.
    Stângacii...
    • 0 (2 voturi)    
      lasa (Vineri, 3 iulie 2009, 16:21)

      disbeyland [anonim] i-a raspuns lui S

      Lasa-i man, astia inteleg democratia si civilizatia asa cum e explicata la tv. Nici nu are rost sa incerci sa explici, pentru ei Sarkozy e ca Basescu, Rama Yade ca Elena Udrea, Crin e un fel de Bayrou, iar Nastase e tot una cu Segolene. Cand stai atata timp in cocina, incepi sa crezi ca in toata lumea sunt doar porci.
    • +1 (1 vot)    
      bai, ne crezi analfabeti? (Vineri, 3 iulie 2009, 17:41)

      potoleanu [anonim] i-a raspuns lui S

      dc stii vreo limba straina, poti afla singur ca tipu, prof de filozofie la 47 de ani, imbracat cu costum si cravata, cu servieta de piele in mana, a jucat un fel de sceneta si a strigat doar de doua ori, aratand cu degetul teatral spre politistii care blocasera traficul cu controlul lor.

      iar aia i'au lasat pe dubiosii pe care ii controlau si au venit frumos la el si l'au luat la biroul garii si i-au luat datele. actiunea in justitie a fost o surpriza pentru prof, mai ales ca a venit la un an de la eveniment.

      politisti batuti in cap exista peste tot. politisti misto am auzit ca sunt in filmul lui porumboiu:)
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Vineri, 3 iulie 2009, 18:27)

        S [anonim] i-a raspuns lui potoleanu

        Tipul a strigat de vre-o 60 de ori, pana le-a sarit clapa politistilor. Tipul era in transa...citeste Le Figaro de astazi.
        Daca nu stii, in general cadrele didactice din Franta sunt de stanga din neam in fiu, profesorii de filozofie trotkisti convinsi.
        Am cativa in familie...
        Hai noroc !
        • 0 (0 voturi)    
          de unde pana unde? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:01)

          potoleanu [anonim] i-a raspuns lui S

          poate prin comentarii sa apara faza cu transa si strigatu de 60 de ori!!!

          nici in articolul din lefigaro nu apare altceva decat in celelalte ziare: omu' a jucat un fel de sceneta. si nu cred ca a mintit in instanta, politistii erau doi si ar fi contat. eu din depozitia lui am luat.

          cat despre trotkisti - aleluia, si prea mult bine strica.
          • 0 (0 voturi)    
            link (Luni, 6 iulie 2009, 12:26)

            disneyland [anonim] i-a raspuns lui potoleanu

            http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2009/05/19/01016-20090519ARTFIG00536-il-crie-sarkozy-je-te-vois-100-euros-d-amende-requis-.php

            A strigat chestia aia timp de 5 minute. Numa' bine.