UPDATE Putin ii raspunde lui Obama: Noi nu stim sa stam cracanati. Noi stam ferm pe picioare si intotdeauna privim in viitor

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 11:29 Actualitate | Internaţional

"Noi nu stim sa stam cracanati, noi stam ferm pe picioare si privim mereu spre viitor", i-a replicat Vladimir Putin lui Barack Obama, care afirmase anterior ca premierul rus este "cu un picior in trecut si cu altul in prezent".

"Este una din trasaturile Rusiei. Rusia si-a permis intotdeauna sa mearga inainte si sa se intareasca. Asa va fi si pe viitor, nu am nici o indoiala", a spus el.

"Daca am sta cu un picior in trecut, cu altul inainte, stiti, e o vorba pe la noi, nu foarte literara - nu stim sa stam cracanati, stam ferm pe picioare", a explicat Putin, citat de ITAR-TASS.

Obama: Putin este cu un picior in trecut si cu altul in prezent

Premierul rus Vladimir Putin este "cu un picior in trecut si cu altul in prezent", considera presedintele american Barack Obama, adaugand ca seful Guvernului de la Moscova ar trebui sa renunte la atitudinea de "razboi rece", informeaza TimesOnline.

In opinia lui Obama, seful guvernului de la Moscova conduce, uneori, "treburile asa cum se facea inainte", scrie RBK Daily. Potrivit liderului american, unul dintre scopurile intalnirii de saptamana viitoare cu Vladimir Putin, precum si cu presedintele Dmitri Medvedev, o constituie dorinta de a da de inteles ca relatiile cu SUA "nu mai pot fi construite dupa principiile razboiului rece".

Obama este de parere ca Putin inca mai are influenta in Rusia. In ceea ce priveste colaborarea cu Medvedev, liderul de la Casa Alba a aratat ca "relatiile sunt foarte bune" si ca este posibila ajungerea la o intelegere privind reducerea arsenalului nuclear.

Liderul american se va intalni cu Putin pe 7 iulie. Potrivit programului, discutiile vor dura 1,5 ore, dupa care Obama va avea o intrevedere cu fostul presedinte Gorbaciov si va participa la Forumul civic, organizata de reprezentantii organizatiilor neguvernamentale din Rusia si SUA.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4677 vizualizari

  • -5 (43 voturi)    
    da da (Vineri, 3 iulie 2009, 11:36)

    liviu_ [utilizator]

    si americanii fac exact la fel, numai ca musamalizeza si spala creierele mult mai bine...

    PS: obama ar trebui sa renunte la atitudinea de trimis al lui Dumnezeu pe pamant
    • -8 (38 voturi)    
      se vede al cui trimis (Vineri, 3 iulie 2009, 12:03)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      S-a vazut foarte clar de cine este trimis Obama cand s-a declarat "aliatul homalailor".

      ps. interesant totusi cum prosteste atata lume.
      • +8 (28 voturi)    
        pt. viorel (Vineri, 3 iulie 2009, 12:34)

        cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        Viorele , amice, mai gandeste-te. Nu am vazut niciodata un crestin care sa spuna ca in viata lui a fortat pe altcineva sa se faca crestin. Oricare s-ar rusina e un asa trecut. Persoanele care sunt pe invers, nu vor sa accepte principiile bibliei, ce ai tu cu ele? homosexualii au fost in europa inaintea crestinilor. Ce face un om in pat este treaba lui, important este sa munceasca constiincios si sa-si plateasca impozitele.
        • +1 (11 voturi)    
          pt viorel (Vineri, 3 iulie 2009, 14:28)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

          "Nu am vazut niciodata un crestin care sa spuna ca in viata lui a fortat pe altcineva sa se faca crestin. "

          Glumesti?
          Serios acum, putina istorie, cruciadele iti spun ceva? Dogma religiei este cea mai mare plaga a omenirii. A nu se confunda bazele religiei, oricare ar fi ea, cu modul in care ele sunt aplicate, indoctrinate. Obama si-a expus o parere, depinde acum de turma de oi daca ia sau nu in considerare ce a spus.
        • -1 (3 voturi)    
          i'auzi (Vineri, 3 iulie 2009, 18:20)

          kalu [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

          tu cum esti: crestin sau iti platesti impozitele?
        • -1 (3 voturi)    
          sau? (Vineri, 3 iulie 2009, 19:47)

          Cezar [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

          si bundy isi platea impozitele, interesanta scara axiologica ai prietene.
  • -7 (23 voturi)    
    Jalnic (Vineri, 3 iulie 2009, 11:37)

    g [anonim]

    jalnic individ... de parca ii intimidezi pe rusi cu vorbe goale... asta e daca pui la Casa alba un individ de paie, o marioneta a grupurilor economice de pe Wall Street. nu poti avea si un mare lider si un papagal care sa manance din palma bancherilor(si le da bail-outuri de mii de miliarde din banii contribuabililor) in acelasi timp.
    • +1 (3 voturi)    
      dar.. (Vineri, 3 iulie 2009, 22:20)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui g

      Toti indivizii care au trecut pe la casa alba au fost marionete. Hai sa fim seriosi. Acolo unde sunt interese mari (gen dominatia lumii) democratia nu exista, e ales cine trebuie.
  • -8 (24 voturi)    
    Si Putin ce a zis? (Vineri, 3 iulie 2009, 11:42)

    marinelu turmentat [utilizator]

    Ce chestie, acum ca nu mai canta amerlocii la masa rusilor incep sa se simta discriminati. Pai bine taica Obama, dupa razboiul rece cine a jefuit Rusia, Cine a aplicat terapia de soc si privatizarile cu dedicatie, cine si-a scos pe furis meleardele din Rusia? Acum cand v-au taiat macaroana in Georgia, v-au luat bazele din Kazahstan si ce o mai fi pe acolo si in plus se inteleg cu chinezii sa scape de dolarul vostru sunteti putin cam panicati, eu as zice ca Putin e cu un pas in viitor innaintea lui mesia caruia nu prea ii ies minunile mai deloc. Asa ca latra si el ca sa se afle in treaba si ca sa se simta americanu de baza mai bine in fotoliu in timp ce urmareste CNN si bea o bere.
    • +2 (4 voturi)    
      yeap (Vineri, 3 iulie 2009, 18:30)

      SomeGuy [anonim] i-a raspuns lui marinelu turmentat

      doar ca CNN nu comenteaza si parerea lui Putin sau daca o zice o intoarce in asa fel incit sa para tot cum vor ei.
  • +9 (25 voturi)    
    pro-rusisme (Vineri, 3 iulie 2009, 12:20)

    eugen [anonim]

    E normal sa fii critic cu americanii in zilele astea, cred. Dar sunt surprins ca exista cetateni romani care-i apara pe rusi dupa cate nenorici ne-au facut acestia. Oare de ce...
    • +3 (11 voturi)    
      ??? (Vineri, 3 iulie 2009, 12:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      nu te supara dar nici unul din comentarii nu i-a aparat rusii, pur si simplu l-au criticat pe obama...
    • 0 (6 voturi)    
      simplu (Vineri, 3 iulie 2009, 18:37)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      pentru ca ursul lenes cum ii considera toti pe rusi in final au avut inima ceva mai buna si caracter mai bun decit sarlatanii anglosaxoni care au exploatat si supt tot singele africii si tarilor care au fost usor de prostit si umilit
  • -3 (19 voturi)    
    iar citeste Obama prostii de pe prompter (Vineri, 3 iulie 2009, 12:25)

    saab [anonim]

    Daca-si aduce Putin piciorul ala din trecut in prezent, direct in fundul lui Obama si-l propteste. Pai cine alcineva decat SUA a continuat politica de razboi rece dupa caderea URSS ? cine zgandare lumea cu razboaie fara oprire sub diverse pretexte, ba arme de distrugere in masa, ba terorism samd. ?care natie a provocat o criza financiara care trebuie suportata acum de intrega lume? aud?
  • 0 (8 voturi)    
    Cararea Galbena (Vineri, 3 iulie 2009, 12:30)

    Dorothy [anonim]

    Este timpul sa trecem la Razboiul Cald !!!

    Doar este perioada efectului de sera, ce draq_u ???
  • -12 (22 voturi)    
    Rusia, o posibila solutie a crizei in Europa (Vineri, 3 iulie 2009, 12:43)

    zexe [anonim]

    Nu i-am iubit niciodata pe rusi, dar trebuie sa admit ca americanii o cauta cu lumanarea. De data asta, recunosc ca Putin este mai destept decat Obama cu zece clase, si ca sunt de partea lui. Rusia este tot atat de puternica ca inainte, chiar daca aceasta criza declansata si controlata de la Casa Alba a lovit-o in moalele capului si pe ea. Romania ar trebui sa isi revizuiasca atitudinea fata de Rusia, si sa caute o solutie pentru a indulci relatiile cu aceasta. Nici UE nu neglijeaza relatiile cu Rusia. La rece vorbind, o solutie inteligenta a Uniunii Europene ar fi sa admita ca are mai multa nevoie de resursele si pozitia Rusiei decat de tendinta expansionist-militara promovata de SUA.
    • +2 (10 voturi)    
      s-a intilnit hotzu' cu prostu'? (Vineri, 3 iulie 2009, 15:10)

      JollyRoger [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Se poate ca in sinea ta sa nu ii fi iubit niciodata pe rusi, dar agent de influenta al FSB-ului in mass-media s-ar putea sa iti placa sa fii. Atitudinea asta schizoida nu e o noutate la natia mioritica: "Iubesc tradarea, dar urasc pe tradatori! " parca spunea nenea Iancu in "O scrisoare pierduta" sau mai nou un anumit poet de curte din obsedantul deceniu - da domnilor am fost un porc! Am fost porcul dumneavoastra...
      • -3 (7 voturi)    
        De ce ma faci hot? (Vineri, 3 iulie 2009, 16:37)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui JollyRoger

        Ti-am furat eu ceva ? tie? cui?
    • +4 (10 voturi)    
      da da.... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:14)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui zexe

      uite acum. resursele rusiei...adica gaze. E o chestiune de timp pana UE o sa se debaraseze de dependenta energetica a Rusiei. se investeste tot mai mult in energie alternativa. La noi de exemplu se incep contructiile de eoliene in Dobrogea si sunt in proiect noi reactoare nucleare.
      E doar un exemplu. Ceea ce spui tu e sa ii pupam in fund pe rusi. Nu zau? Asta am facut pana nu de mult.
      Era o vorba dar sigur nu ai apucat sa o cunosti: "Rusii si romanii sunt ca fratii. Noi le dam granele ei ne iau petrolul."

      plina de experti tara asta
      • -4 (8 voturi)    
        Ia intereseaza-te .. (Vineri, 3 iulie 2009, 16:40)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        si afla cine ne va construi centralele nucleare despre care vorbesti. Hai, ca nu iti ia mult. Intreaba-l pe google despre declaratia lui Videanu cu privire la centralele nucleare.
        Nu poti intoarce spatele celui pe care il stii agresiv, corect?
    • 0 (2 voturi)    
      excelente (Vineri, 3 iulie 2009, 18:38)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      100% de acord
  • +1 (11 voturi)    
    Rusia criminala (Vineri, 3 iulie 2009, 12:46)

    buncrestin [utilizator]

    Orice imperiu este prin natura sa criminal, SUA, Rusia, China, sunt state la fel de criminale. Deosebirea dintre ele sta in mijloacele criminale pe care le aplica si PR. Poate ca asta vroia sa zica Obama, ca Putin foloseste metode de razboi rece, cand ar trebui sa ia exemplu american si sa foloseasca metode moderne de razboi mediatic, psihologic, economic. Rusia nu degeaba este "ursul" de la rasarit, un mamut cu picioare de lut, ursuz si samavolnic. Pe noi in momentul asta ne intereseaza sa ne scapam de influenta ruseasca din Balcani si din Europa de Est. Rusii nu ne-au adus si nu ne vor aduce decat necazuri. Din pacate sunt in completa antiteza cu romanii. Si ne sunt datori vanduti pentru cate ne-au facut
    • 0 (2 voturi)    
      Exact (Vineri, 3 iulie 2009, 22:23)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Democratia americana e o propaganda. E suficient sa spun "Guantanamo" .
  • +6 (14 voturi)    
    jalnici (Vineri, 3 iulie 2009, 12:48)

    uimitul [anonim]

    Mai baieti chiar ca sunteti .....jalnici!!! ...daca ati ajuns sa-i ridicati in slavi pe rusi ....dupa cate am patimit ca natie din cauza lor, in decursul istoriei! Se pare ca totusi ...rusii mai au ceva puternic ......si ala se cheama ....KGB!
    • +6 (10 voturi)    
      Nu mai exista (Vineri, 3 iulie 2009, 13:57)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui uimitul

      KGB de ani buni. Acum exista vre-o 7-8 servicii de informatii, in functie de interese. In rest, ai dreptate.
      Pentru rusofili: sunteti nu numai jalnici, ci si total neinformati.
  • -3 (13 voturi)    
    WarCraft romanesc (Vineri, 3 iulie 2009, 13:27)

    zexe [anonim]

    Ne indreptam cu pasi repezi si siguri de un nou razboi mondial. Oricat de greu ne este sa admitem ca este asa, daca privim inapoi, in istorie, vom observa o similitudine izbitoare a premizelor social-economice care le-au facut posibile. Romania se prefigureaza a fi o victima sigura a acestuia. Istoria ne-a invatat ca pretul acestor conflicte militare le platesc cei mici, indiferent daca se gasesc in alianta cu invingatorii. Pentru Romania, cel mai important este sa ramanem impreuna, in aceleasi granite, chiar daca vom iesi de partea invinsilor. Bogatia Romaniei, cea mai mare, s-a dovedit a fi romanul insusi.
    • +2 (4 voturi)    
      De-aia suntem saracii Europei, (Vineri, 3 iulie 2009, 13:58)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      popor valoros, deh!
      • +2 (8 voturi)    
        Nu suntem saraci, suntem saraciti (Vineri, 3 iulie 2009, 14:43)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Lucian, cred ca nu ai si tu teorii cu popoare bune si popoare proaste. Romaniei ii sta cel mai bine intreaga, si cu romanii in ea. Consideri altceva?
        • 0 (6 voturi)    
          Teoria mea (Vineri, 3 iulie 2009, 15:58)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui zexe

          e ca toate popoarele sunt structurate la fel: oameni valorosi, oameni normali si oameni de nimic. In Romania de azi la procentul oamenilor de nimic se adauga procentul oamenilor normali bolnavi de coruptie( respectiv cei care-si vand voturile pe un mic si-o bere), iar din totalul populatie se scad oamenii valorosi si normali plecati sa traiasca o viata civilizata. In consecinta, procentul oamenilor de nimic din Romania e mult mai mare decat in alte tari.
          • +3 (7 voturi)    
            Teoria optimista suna asa: (Vineri, 3 iulie 2009, 16:33)

            zexe [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            Cu cat societatea civila este mai vocala, cu atat mai mult cresc sansele insanatosirii sale. Coruptia din Romania este tot atat de dezvoltata precum este si in SUA, spre exemplu. La noi, insa, legile care ingradesc aceasta "preocupare" dupa ce ca sunt prea blande, nici nu se aplica. Coagularea societatii civile, si civilizarea ei, se va face doar dupa ce ne vom gasi liantul si forta de a schimba mentalitatea fatalista, mioritica, nihilista, cu privire la propriul popor. Din fericire, cunosc o suma importanta de oameni care fac eforturi sa consolideze acest sentiment national de apartenenta si constructie a istoriei, si al celui de demnitate nationala. Am credinta ca vom putea schimba aceasta mentalitate prin noi insine.
            • 0 (2 voturi)    
              Nu ma indoiesc (Vineri, 3 iulie 2009, 20:19)

              Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui zexe

              ca sunt oameni "de bine" care doresc si fac eforturi in sensul aducerii societatii romanesti pe "calea cea buna". Din pacate, calitatea societatii romanesti se deterioreaza pe zi ce trece (ma refer la moralitate si la respectul valorilor traditionale). Nationalismul nu rezolva in nici un caz problema. Nu uita, romanii au o istorie de etern aserviti si looseri, au avut nevoie mereu de un leader cu tendinte dictatoriale. De-aia probabil multi il admira pe putin si vor vota in continuare cu basescu.
  • -6 (12 voturi)    
    Diferenta dintre rusi si americani. (Vineri, 3 iulie 2009, 13:43)

    Florin [anonim]

    La nivel de natie, dif. intre rusi si americani este ca rusi te fac pe fata bartateste si sti la ce sa te astepti, iar americanosii, pe la spate cu tot felul de chestii slabe. Mi se par mai periculosi decat rusii.
    Si America est singura tara care de la infiintare pana acum, in permanenta s-a aflat in conflict armat cu alte tari. Vorbesc ei de moralitatea Rusiei?
    Ok ne-a facut Rusia o gramada de necazuri, dar ce ne face America? Si nici macar nu suntem langa ei, ca altfel vai de noi si de cuba noastra.
    Mai bine cu vodca decat cu wsky.
    • +6 (14 voturi)    
      anti-americanismul dubios (Vineri, 3 iulie 2009, 14:36)

      gruia [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Nu stiu daca toti astia care ati devenit toleranti cu rusii (rusii te fac barbateste? cat de barbateste au adus comunismul in romania si alte tari? cat de barbateste au sprijinit partidele comuniste din tari subdezvoltate tarandu-le in razboaie civile sau nu pe care nu si le-au asumat apoi - spre deosebire de lasii americani?)
      Nu stiu cat timp ati stat sa va ganditi ce ar fi insemnat pt toata lumea o victorie a URSS in razb rece. Faceti un mic exercitiu de imaginatie.
      Sa fii anti-american e un fel de marca a inteligentei mai nou..dupa mine e doar o alte idee gata facuta si fluturata iresponsabil de oameni care nu-si pierd vremea gandind.
      • +5 (11 voturi)    
        subscriu (Vineri, 3 iulie 2009, 15:25)

        _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui gruia

        foarte adevarat
      • 0 (4 voturi)    
        subscriu si eu (Vineri, 3 iulie 2009, 18:51)

        hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui gruia

        total adevarat
      • -1 (1 vot)    
        sa fii pro-american cu (mari) rezerve este (Vineri, 3 iulie 2009, 21:01)

        exersand gandirea [anonim] i-a raspuns lui gruia

        este o provocare la adresa inteligentei de bucatarie, marfa greu de gasit precum e de constatat. Poate lipseste doar scanteia initiala pentru activarea de potentiale de nebanuit, spre exemplu: celebra "Long Telegram" din 1946 a lui George Frost Kennan ("Mr.X" si Containment, Truman-doctrin), apoi depozitiile live ale lui Robert McNamara la criza cubaneza din 1962. (Mancare mai piparata se gaseste la Sir Halford Mackinder cu notiunea lui de "Heartland" in linie directa la Kissinger si Brzezinski). Daca nu foloseste, macar nu dauneaza.
        Cum explici fenomenul ca America Latina, beneficiara favorurilor SUA de cel mai indelungat timp (renumita "ograda"), se scutura de purici, acum ca nu mai exista farul luminos de la Moscova, nici Castro nu mai arata ca odinioara? Pierzandu-ti cu adevarat vremea chibzuind, ai putea ajunge la concluzia ca lustrul politicii americane nici nu e atat de diferit de gloria lui Madoff: ademeneste adepti novici spre a varsa dividende catre cei pe care ii ai deja la buzunar.
        De-altfel, cunosti diferenta intre pescuitul la rusi si americani?
        • 0 (0 voturi)    
          azi a murit Robert McNamara, (Luni, 6 iulie 2009, 23:31)

          exersand gandirea [anonim] i-a raspuns lui exersand gandirea

          pomenit pe cateva canale de televiziune cu documentarul despre si cu el "The Fog of War".
    • +5 (11 voturi)    
      nu-i chiar asa (Vineri, 3 iulie 2009, 15:10)

      George D. [anonim] i-a raspuns lui Florin

      no offence ,dar ori esti rusofil ori nu ai citit nicio carte de istorie adevarata ori ai un orizont limitat .. rusia, ca stat, prin politicile sale, ne-a facut numai rau .. si ne-ar fi facut si mai mult rau .. vezi cuba la care faceai referire, daca nu ar fi fost o contra pondere ca austria, imp. otoman in sec. IX sau Aliatii (in special UK, US, Franta) in sec XX... tatarii din Crimeea nu fost asa "norocosi", si altii la fel.. nu-i ridic in slavi pe americani.. au si ei relele lor, da' de bine de rau cred ca ne simtim bine cu totii influentati de cultura lor, de stilul lor de viata, filmele, modul lor libertin de a trai, cu bunele si cu rele lor ... sau era mai bine dupa stilul bolsevic, unde daca ti se facea rau de la atata aplaudat.. erai curatat impreuna cu tot neamu' ?! .. o zi buna !
  • +5 (13 voturi)    
    citesc si ma amuz (Vineri, 3 iulie 2009, 15:09)

    un oarecare [anonim]

    Romanii ca de obicei sunt experti!
    Citesc comentariile sunt convins. Romanii sunt experti in masini, ecnomie (de cand se poarta criza) si politica...din todeauna. Mai nou politica mondiala.

    Si inca un detaliu. ne place sa arucam cu noroi. Indiferent ce se intampla noi suntem primii care injuram. nu conteaza ca nu exista alternmativa mai buna suntem primii care aruncam cu noroi. in noi in vecini in tot si toate.

    Cineva (SUA) ia atitudine in fata Rusiei conduse de un (aproape) dictator ex KGB-ist si tot nu e bine. Rusia ne-a furat tezaurul ne-au tinut sub comunism 1/2 secol si cand cineva se opune politicii dure si ostile ale Rusiei (ca noi chiar nu ne permitem una ca asta) va gasiti sa injurati pe cei ce opun rezitesnta.
    Nici sub rusi nu era bine...nici acum nu e bine.
    • -2 (8 voturi)    
      mda (Vineri, 3 iulie 2009, 17:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      nu iubeste nimeni pe rusi...
      dar lasa ca nici americanii nu sunt mai prejos...

      diferenta intre capitalism si comunism e ca pe vremea comunismului erai obligat sa faci ceva, acu te fac sa crezi ca tu vrei de faci sa aci acel lucru...

      PS: ce atitudine ia sua imi explici si mie? sa faci o declaratie nu inseamna atitudine... diferenta in a injura eu srusii si a injura obama rusii este ca pe mine nu ma dau la TV... in rest efectele sunt exact aceleasi...
      • +1 (3 voturi)    
        Inteligenta, educatie, ... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:30)

        ion [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Argumente aveti dl. liviu_?

        Ce inseamna diviziunea muncii si de cate milenii exista?
        Ce inseamna liber arbitru si vointa proprie?
        Ce insemna educatie si ce insemna capacitate de judecata?
        Ce insemna libertate si ce inseamna a impune?

        Cred ca unor persoane, desi stiu sa scrie si sa citeasca, le lipseste educatia. Din pacate sunt multi dintre acestia pe aici pe net ...

        ...
        Din pacate a stii sa citesti si sa scrii nu inseamna ca esti educat sau ca poti rationa argumentat ...
      • -1 (1 vot)    
        Munca (Vineri, 3 iulie 2009, 18:40)

        Some-Guy [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Si in capitalism trebuie sa produci bani. Daca nu ii ai atunci nu platesti taxele si ajungi in strada.
        In capitalism exista cca 2-5% care nu trebuie sa munceasca de loc. Acestia sustin acest sistem, restul doar cred ca sistemul capitalist e cel mai bun pt ei.
    • 0 (2 voturi)    
      eu ma amuz de tine (Vineri, 3 iulie 2009, 18:24)

      shhh [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      binenteles, dupa ce ai bagat placa aia cu romanii specialisti la toate, ti-ai expus si tu parerea de specialist. nu inteleg care-i problema ta... faptul ca multi comenteaza si nu mai ai si tu loc de ei sau ce?
  • +1 (3 voturi)    
    stati linistiti (Vineri, 3 iulie 2009, 18:29)

    andrei [anonim]

    ca rusii si americanii sunt condusi de aceleasi reptile, ca noi toti dealtfel... mai au putin... si ei stiu asta. hahahaha
  • 0 (6 voturi)    
    Calea dreapta (Vineri, 3 iulie 2009, 19:13)

    Pink Panther [anonim]

    Cred ca orice om cu mintea intreaga ar trebui sa fie vigilent in ceea ce priveste Rusia dar nu neaparat americanofil.

    Nu prea inteleg de unde atatia rusofoni. Cred ca sunt in general tineri pentru care istoria este un mister.
    Sincer ma cam "tulbura" aceste manifestari ciudate gen club CCCP, accese de anticapitalism, etc... Este intr-adevar mult mai usor sa devii anarhist decat sa gasesti solutii.

    Mai este ceva:
    De ce trebuie sa ne injuram de fiecare data cand avem opinii diferite?

    In Ro sunt cele mai violente forumuri din cate am vazut.
    • +1 (3 voturi)    
      sincer (Vineri, 3 iulie 2009, 20:28)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

      Sincer ma cam "tulbura" aceste manifestari ciudate gen club "anti terrorism", accese de anticomunism, etc ... Este intradevar mult mai usor sa devii explotator capitalist decat sa gasesti solutii.

      In Ro sunt cele mai violente forumuri din cate am vazut.
      Pe motiv ca suntem mai liberi decit modelele tale capitaliste.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai este ceva: (Vineri, 3 iulie 2009, 20:44)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

      De ce trebuie sa ne impuscam in America de fiecare data cand avem opinii diferite?

      In America sunt cele mai violente acte criminale din cate am vazut.

      Pe motiv ca America este o tara mult mai libera decit Romania in ceea ce priveste vinzarea de armament.

      Fiecare natie e violenta si se exprima in felul sau.
  • 0 (4 voturi)    
    respekt putin (Vineri, 3 iulie 2009, 19:15)

    hail to the thief [utilizator]

    RESPEKT
  • +1 (7 voturi)    
    Lol, decat cu un imparat negru .... (Vineri, 3 iulie 2009, 19:42)

    Alexei [anonim]

    mai bine cu unul cracanat.
    1-0 pentru Putin
  • 0 (0 voturi)    
    Duel diplomatic (Vineri, 3 iulie 2009, 22:55)

    VDN [anonim]

    doar pentru imagine.
    Pragmatismul celor doua superputeri le apropie mai mult ca niciodata.

    Pe 6 iulie se clarifica ultimele detalii ale unor intelegeri agreate de ceva timp in urma.
    Multe tari mai mici care se afla in zonele de interferenta isi vor gasi linistea mult asteptata.

    Romania din nou are noroc.
  • -1 (3 voturi)    
    cam (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:10)

    sabo [utilizator]

    LOZINCARD!
    CE PATETIC SI EMFATIC...<PRIVIM SPRE VIITOR>.
    SE INTREVAD TEXTELE <LIMBII DE LEMN> DIN SEDINTELE PARTIDELOR DE PE VREMURI.
    NU?
  • +1 (3 voturi)    
    fenomenal (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 1:12)

    burebista [anonim]

    Uluitor cati imbecili populeaza forumurile. Obama e marioneta care 'tolereaza homalaii', iar Putin e barbat adevarat, ca a facut judo si s-a bagat in copca sa faca baie.
    Americanii sunt imperialistii care calca totul in picioare, iar rusii sunt ok, ba inca vor iesi intariti din criza si le-o vor da la cioc americanilor.
    Aceiasi cretinoizi nu vor ezita sa compare guantanamo si descreieratii care au abuzat de civili in irak cu gulagul si ocupatia ruseasca din europa de est.
    Dupa ce rusii ne-au violat in mod repetat de-a lungul istoriei, se gasesc mancatori de maron care fie si in treacat sa le gaseasca circumstante atenuante. E cazul clasic al abuzatului devenit dependent de abuzator.
    Pentru romani si romania, nu a existat un blestem mai mare decat rusii, dar iata, ca se gasesc 'intelectuali' care sa ii puna in aceiasi oala cu americanii, ca deh, americanii au guantanamo.
    Terifiant doamnelor...
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:22)

      Miki [anonim] i-a raspuns lui burebista

      Multumesc pentru parerea exprimata! Postarea dumneavoastra ma scuteste sa mai scriu.
  • 0 (2 voturi)    
    Obama = cultul personalitatii in USA (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 1:14)

    Tantza si Costel [anonim]

    Obama = cultul personalităţii în USA
  • +1 (1 vot)