Homosexualitatea nu mai este o infractiune, a decis instanta din capitala Indiei

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2009, 10:57 Actualitate | Internaţional

Instanta Inaltei Curti din New Delhi, India, a decis joi ca relatiile homosexuale consimtite intre adulti nu mai reprezinta un delict, informeaza BBC. Este o decizie istorica, intrucat legislatia mostenita din vremea colonizarii britanice interzicea relatiile intre persoanele de acelasi sex de mai bine de 145 de ani. Pentru moment, hotararea se aplica doar in jurisdictia uniunii teritoriale Delhi.

In motivarea deciziei, instanta a aratat ca articolul 377 din Codul Penal indian, care incrimina raporturile sexuale consimtite intre adulti, constituie o "incalcare a drepturilor fundamentale". Homosexualitatea si sodomia erau pedepsite cu pana la zece ani de inchisoare, insa legislatia se aplica rareori.

Cu toate acestea, cei mai multi indieni considera si astazi relatiile homosexuale de nepermis, daca nu chiar o blasfemie.

"Nu este o crima a avea raporturi sexuale consimtite intre adultii de acelasi sex. Cred ca aceasta este pentru noi o decizie incredibila si care a fost mult asteptata", a salutat hotararea instantei activistul Gautan Bhan. "Pentru moment, decizia nu se aplica decat in jurisdictia uniunii teritoriale Delhi, insa implicatia ei este uriasa si serveste in toate colturile tarii", a afirmat Bhan.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

904 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    intra... (Joi, 2 iulie 2009, 11:15)

    AYAN [anonim]

    intra si ei in europa......
    • -2 (2 voturi)    
      cu (Joi, 2 iulie 2009, 22:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AYAN

      dosul inainte..
  • 0 (10 voturi)    
    era si timpul (Joi, 2 iulie 2009, 11:20)

    ion [anonim]

    ....poate asa o scadea si populatia indiei :D
    • +1 (5 voturi)    
      pai daca-i asa (Joi, 2 iulie 2009, 13:24)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui ion

      atunci sa o faca obligatorie! Ca si-asa au trecut de un miliard
  • -2 (10 voturi)    
    Ramane doar... (Joi, 2 iulie 2009, 11:53)

    Vorbe goale [anonim]

    ... o mizerabila si dezgustatoare deviatie.
    • -1 (3 voturi)    
      Total de acord. (Joi, 2 iulie 2009, 14:19)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      Total de acord.
  • -3 (7 voturi)    
    Este o decizie istorica ? (Joi, 2 iulie 2009, 12:04)

    Adrian [anonim]

    Poate in acelasi sens in care si bomba de la Hiroshima a fost o decizie istorica.
  • -2 (6 voturi)    
    Decizie isterica, nu istorica.. (Joi, 2 iulie 2009, 12:40)

    Dehli [anonim]

    Asa se creeaza reactii de adversitate, printr-un activism nesimtit si dezgustator.

    Omul nu e doar un animal, spuneau vechii greci (care stiau ce e homosexualitatea, insa nu aprobau "casatoriile" intre pederasti si obligau fiecare cetatean sa aiba copii, pt. a contribui biologic la perenitatea natiunii care ii oferea avantaje), ci un animal social, un "zoon politikon".

    Din nefericire, agresivitatea promovarii sterilelor si nefirestilor relatii intre sodomiti nu face decat sa injoseasca si mai mult fiinta umana, se ajunge la o definire pur animalica, biologica: asta e instinctul meu sexual, fac ce vreau si urlu la societate sa-mi dea drepturi !

    Din fericire, Dehli reprezinta mai putin de 0,9% din populatia Indiei si decizia de justitie va atrage atentia extremistilor musulmani si nationalistilor hindu, care se vor "ocupa" in stil local de pederasti.

    Promovarea homosexualitatii e una din masurile de sterilizare si diminuare a speciei umane.
    Homosexualitea in sine e o devianta de la comportamentul sexual normal la animale si e rezultatul unei mutatii genetice, exista studii in acest sens inca din 1992. Desigur, nu e "corect politic" sa fie puse in discutie.
    Treptat, se va ajunge la saturatie si cu "corect politicul" si cu pederastia.
    • 0 (4 voturi)    
      Si in concluzie... (Joi, 2 iulie 2009, 13:27)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Dehli

      ...legal, legal dar nu m-as lauda cu statutul de homosexual.
  • 0 (4 voturi)    
    legal dar... (Joi, 2 iulie 2009, 21:21)

    zgubilitix [utilizator]

    legal la ei, legal la noi insa si noi si ei suntem la fel de incuiati.

    in ruptul capului nu reusesc sa inteleg ce ne pasa noua ce face omu' in casa lui? cu ce ne deranjeaza pe noi daca in apartamentu' 8 de pe strada nu-stiu-care numaru 10 sunt doi baieti care se pipaie si mai stiu eu ce fac?

    pur si simplu nici nu ma intereseaza. ma intereseaza ca ei sa-mi salveze viata - in cazul in care-s medici, sau sa imi ofere informatiile solicitate - in cazul in care-s functionari publici, ori sa predea cu har si "la zi" copiilor mei - daca-s profesori. ce fac acasa e treaba lor.

    in loc ca noi sa ne vedem de ale noastre, nu frate, stam si ne uitam peste gard in casa vecinului.
    • -1 (1 vot)    
      hmm (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 2:52)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Se pare că un homosexual era de serviciu ieri la hotnews, deoarece comentariul în care spuneam că n-am nimic cu ce fac ei în casă dar urăsc demonstraţiile alea publice cu cât de mândrii sunt n-a trecut de ochii neiertători ai cenzurii...