Topul increderii in liderii politici: Obama ocupa locul I, Putin si Ahmadinejad au cele mai scazute cote de incredere

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 13:49 Actualitate | Internaţional

Presedintele SUA, Barack Obama, este liderul politic care se bucura de cea mai mare cota de incredere la nivel mondial, in timp ce Vladimir Putin si Mahmoud Ahmadinejad au cele mai mici ratinguri, potrivit unui sondaj realizat de World Public Opinion in 20 mari state ale lumii si citat de publicatia electronica Gazeta.ru.

Anul trecut, George W. Bush se 'bucura' de una dintre cele mai scazute cote de popularitate din lume.

Barack Obama a primit 61% din voturile participantilor la chestionar. In 13 tari, majoritatea respondentilor au catalogat drept pozitiva activitatea lui Obama, in cinci state (in principal tari arabe) liderul american nu se bucura de incredere si doar intr-o singura tara (Turcia) populatia nu a putut formula un raspuns univoc privind personalitatea presedintelui SUA.

Pe locul doi se plaseaza secretarul general al ONU, Ban Ki-moon - 40% dintre intervievati
Topul increderii
Topul increderii
Foto: World Public Opinion
au incredere in el, in timp ce 35% nu.

Cancelarul german Angela Merkel are aceeasi cota de incredere ca Ban Ki-moon (40%), dar cota de neincredere este mai mare - 38%.

Ea este urmata de premierul britanic Gordon Brown (38% si 41%) si presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy (36% si 45%).

Liderul chinez, Hu Jintao, se bucura de increderea a 32% dintre persoanele intervievate, un punct de vedere contrar exprimand 44% dintre acestia.

In ceea ce priveste Rusia, analistii World Public Opinion sunt de parere ca adevaratul lider este premierul Vladimir Putin si nu presedintele Dmitri Medvedev.

Desi se bucura de o popularitate foarte mare in Rusia (82%), Putin primeste note negative in strainatate, unde intruneste simpatia a doar 34% dintre participantii la chestionar. El are cel mai mare procent la neincredere - 50%, cu doar un procent mai mult decat presedintele Iranului, Mahmoud Ahmadinejad.

Doar in cinci tari premierul rus este laudat, iar in 14 nivelul de incredere este la limita. Intr-o serie de state, atitudinea critica fata de Putin depaseste valorile generale: Franta – 78%, Polonia – 76%, SUA – 69%.

Putin se bucura de cele mai bune aprecieri in China (64%), India (55%) si Ucraina (57%).


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

899 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:05)

    LOLIX [anonim]

    ce inseamna o campanie de marketing bine pusa la punct....
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt topul e inversat ... (Miercuri, 1 iulie 2009, 21:29)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui LOLIX

      ....in rest foarte profesionist,foarte sionist ,foarte pupincurist (rimeaza)

      de Ban KI -Moon a auzit doar mama lui si cativa pakistanezi de la ONU ;dar exista o explicatie, sondajul World Public Opinion nu intereseaza pe nimeni ...
  • +2 (2 voturi)    
    De asteptat (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:05)

    Ciobanu [anonim]

    Lasand deoparte faptul ca de fapt mai putini de 40% stiu cine este Ban Ki-moon - fie ca cel mai mare papagal sa castige.

    Putem lua ca referinta propriile experiente: stim cu totii cine au sanse sa ajunga sefi. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu extrapola lipsa de cultura a ciobanilor (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:07)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ciobanu

      Liderii mari se vad prin viziune si comunicare. Toti cei din lista au asa ceva. Un semn de intrebare la Brown care are un scor minim la el acasa (poate sondaj vechi sau la cei care il vad doar pe plan extern). Altfel frustrarile chibitilor de pe tusa, a caror unica satisfactie este sa dea cu tifla presedintilor pe bloguri si in presa, vor fi eterne si peste tot.
  • 0 (0 voturi)    
    hhhaha (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:22)

    liviu_ [utilizator]

    "Putin primeste note negative in strainatate" - pai doar nu era sa aiba incredere americani in rusi...
  • 0 (0 voturi)    
    Wow! (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:25)

    Avalhon [utilizator]

    Ce "surprize" pentru ultimele locuri...
  • +2 (2 voturi)    
    macar atat (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:29)

    _Jack_ [utilizator]

    Macar stiu ca inca majoritatea oamenilor considera ca "ahma" sau putin sunt niste dictatori neinteresati de libertatea de orice fel sau de binele poporului lor, ci doar niste ahtiati dupa putere. Putin are si parti bune (pentru rusi), dar asta nu il face mai putin dictator. Iar dragul de ahma, sper sa sfarseasca ca sadam sau ceausescu!
    • 0 (0 voturi)    
      Sa sfarseasca (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:08)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

      ...sa sfarseasca dar mai repede, ca altfel nebunul va duce omenirea la catasrofa mondiala
  • +1 (1 vot)    
    Oare pentru ce? (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:57)

    nedumeritul [anonim]

    Oare pentru ce are lumea incredere in Obama? Ce a facut deosebit? In bine, evident
  • 0 (0 voturi)    
    Putin (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:07)

    VDN [anonim]

    in care tari se bucura Putin de cele mai bune aprecieri? Ce populatie insumeaza aceste tari?
    Daca adaugam si populatia Rusiei cat rezulta?

    S-a dus politica baloanelor de sapun. Lumea incepe sa "vada".
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:30)

      jack [anonim] i-a raspuns lui VDN

      hai sa ne gandim care e nivelul de educatie si nivelul de libertate a presei in aceste tari. Nivelul de educatie , ca medie a populatiei, este mult sub nivelul vestic. Da, sunt multi chinezi, indieni si rusi destepti, dar cand faci media miliardelor de oameni care traiesc in aceste tari nu mai da asa bine. La fel, presa in aceste tari este limitata in libertatea de exprimare, in unele mai putin (india) iar altele foarte mult (china).
      Deci argumentul tau ca lumea incepe sa vada e fals, de fapt in aceste tari lumea nu vede mare lucru (fie pentru ca nu are cum sau pentru ca statul le pune pe "masa" ce sa vada) si chiar daca vede, tot ce se poate sa nu inteleaga foarte bine ce se intampla in lume de fapt.
      • 0 (0 voturi)    
        da da in aceste tari (Miercuri, 1 iulie 2009, 19:49)

        sme [anonim] i-a raspuns lui jack

        presa e limitata dar in sua si in vest ea e mincinoasa si propagandistica asta e problema batrane,ca dovada tampenia asta de sondaj
        • 0 (0 voturi)    
          oare? (Miercuri, 1 iulie 2009, 20:31)

          jack [anonim] i-a raspuns lui sme

          zici ca presa din vest e mincinoasa si propagandista. Atunci cum se face ca presa din vest isi permite sa critice conducerea tarilor din care face parte? In america presa l-a criticat pe bush pentru razboaie si conducere deficitare, iar astazi il critica pe obama pentru ca cheltuieste prea multi bani aiurea. In europa presa de multe ori e eurosceptica si critica conducerea, indiferent care ar fi ea, in toate tarile. Ia zi-mi mon cher, poate face asta presa din iran sau china? Vezi tu articole de presa din iran sau china cum critica regimul de la putere, sa ii faca in toate feluri si incompetenti? Raspuns: NU. Sau iti place sa judeci lucrurile subiectiv, pe unii cu ocaua mare si pe unii cu ocaua mica?
          • 0 (0 voturi)    
            da da la criticat (Miercuri, 1 iulie 2009, 21:13)

            smen [anonim] i-a raspuns lui jack

            o supapa dar sa intamplat ceva concret oare vad ca cu toate eforturile inca mai misuna prin afganistan si irak,si ia zimi mie toarsu pupinamerican cum ramane cum bombele chimice irakiene,aia n-a fost o minciuna a STATULUI AMERICAN,ia explica-ne cum sta treaba cu chestia asta mancatorule de big mac
          • 0 (0 voturi)    
            . (Miercuri, 1 iulie 2009, 22:40)

            Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui jack

            da, presa din vest face propaganda in folosul unui anumit personaj
            niciodata Putin nu va fi bine vazut in vest doar datorita presei care il prezinta ca pe un demon, desi este mult mai bun decat alti conducatori
          • 0 (0 voturi)    
            hahaha (Joi, 2 iulie 2009, 2:00)

            adi [anonim] i-a raspuns lui jack

            si daca se critica conducerea unei tari ce se va intampla ? isi va da presedintele demisia si-si va cere iertare ca vezi doamne ziarul cutare l-a criticat si el este un gentleman asa ca demisioneaza si lasa altul mai bun...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai (Joi, 2 iulie 2009, 0:08)

    Codruta [anonim]

    Si nea Traian ? Poate la anul !? Fa bre ceva sa te bage si astia in seama.