Washington face apel la Europa: Trimiteti oameni si fonduri pe frontul din Afganistan

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 13:08 Actualitate | Internaţional

Reprezentantul permanent al Statelor Unite la NATO, Ivo Daalder, le-a cerut europenilor sa contribuie cu fonduri si oameni in Afganistan. Declaratia a fost facuta miercuri, in cadrul unei conferinte sustinute la Berlin, scrie AFP. "Statele Unite isi asuma prezenta (...), Europa si Germania pot si trebuie sa faca mai mult", a avertizat Daalder.

"Trebuie sa continuam intarirea trupelor trimise, pentru alegerile din Afganistan", a continuat oficialul, precizand ca americanii au prevazut sa finanteze numai 7,5 din cei 19 miliarde de dolari necesari anual trupelor afgane, incepand din 2010.

Secretarul general al Organizatiei Tratatului Nord Atlantic a precizat recent ca vor fi mobilizati intre 8.000 si 10.000 de soldati in teatrul de operatiuni din Afganistan, in conditiile in care pe 20 august vor avea lor alegerile prezidentiale. Cei aproximativ 61.000 de soldati ai fortelor NATO trebuie sa asigure securitatea in zona, in conditiile in care violentele provocate de rebelii afgani sunt tot mai numeroase, scrie AFP.

In urma cu doar o zi, presedintele Traian Basescu anunta ca Romania va majora numarul militarilor trimisi in Afganistan; "fata de fortele dislocate in prezent, vom avea o crestere de 108 militari in 2010, astfel incat batalionul din regiunea Zabul sa poata sa indeplineasca toate tipurile de misiuni pe care le primeste", declara liderul de la Cotroceni.


Citeste mai multe despre   























460 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    haideti (Miercuri, 1 iulie 2009, 13:38)

    cristi [anonim]

    sa trimitem bani in africa..sa construim niste spitale si niste scoli.haideti sa ii ajutam pe cei saraci , sa investim in agricultura,in cercetarea aflata in folosul omenirii si nu in cea pt construirea armelor ..ce mi-ar placea sa prind ziua asta.....
    • +2 (2 voturi)    
      sa trimitem bani in africa?! (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:26)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      parca esti la miss univers.. Suna frumos, dar realitatea e alta.. cat despre trimis de bani in africa, e degeaba. Africanii sunt saraci mai ales din cauza lor. Cand erau condusi de albi, albii au dezvoltat multe parti din africa, au construit drumuri, cai ferate, industrii si agricultura eficienta. Africanii i-au dat afara pe albi (asta e ok, sa fie si ei independenti), dar dupaia ce au facut? Nu numai ca s-au mai dezvoltat deloc, dar au distrus si ce facusera albii pe acolo. Uita-te la Zimbabwe, care inainte sa fie dati afara fermierii albi iar pamanturile lor date negrilor, avea o agricultura foarte buna si nici nu se punea problema de foamete, acum sunt negrii la conducere, fermierii sunt negrii, iar foametea bantuie prin tara. Iar scenariul asta se repeta la nesfarsit in toate tarile africane, dictatori dupa dictatori, mai toti cu ura pe albi, isi omoara propriul popor fara pic de gandire, toti viseaza paradisul comunist si dau vina pe colonizarea albilor ca sunt ei inapoiata. Erau inapoiati si inainte sa vina albii (cu foarte mici exceptii) si o sa mai fie inapoiati si de acum incolo oricat de multi bani s-ar trimite acolo.
      • +1 (1 vot)    
        Asia si nu Africa (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:59)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui _Jack_

        din cate stiu Afganistan este in Asia centrala si nu in Africa.
        In rest sunt de acord cu ce zici.
        • +1 (1 vot)    
          raspunsul meu (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:32)

          jack [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          eu raspundeam la comentariul celui mai sus de mine, nu vorbeam despre articol sau afganistam. Cel caruia raspundeam spunea ca sa trimitem bani in africa, ceea ce eu consider ca e o mare prostie. Sa vedem mai intai ca au si ei ambitie si dorinta sa faca ceva constructiv, altfel sunt doar bani si resurse pierdute.
      • 0 (0 voturi)    
        afganii (Joi, 2 iulie 2009, 2:09)

        adi [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

        de cand sunt trupe americane in Afganistan traficul si productia de droguri a crescut.Talibanii interzic drogurile si de asta se doreste inlaturarea lor
    • -2 (2 voturi)    
      cereti prea mult... (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:27)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ...stimate domn. cum sa renunte americanii la armament?! pai un procent extraordinar de mare din economia americana este reprezentat de industria militara. asa ca, se inventeaza razboaie, inamici, isi darama blocuri ca sa inventeze teroristi pe care nu ii vor prinde in veci, finanteaza 'revolutii', scuturi antiracheta si toate blestematiile iadului pentru un singur scop: BANUL. in concluzie cereti prea mult de la aceasta natie decazuta. dar sa stiti ca vor disparea ca mare putere. indiciul clar este decadenta morala; nicio natiune nu a ramas in culmea puterii dupa ce au renuntat la valorile morale. Dumnezeu nu permite asa o desfranare. cand ii veti vedea desfranati, cruzi, criminali, hoti, camatari, homosexuali, nemilostivi sa stiti ca nu vor fi iertati. poate noi nu vom apuca, dar copii nostri sigur vor vedea decaderea sua.
    • 0 (0 voturi)    
      si (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:12)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      mieii sa se joace lupii, vulturii cu vrabiile, iliescu, patriciu, voixulecsu si bombonel la fie la puscarie...
      Parc-ai citi din ''scinteia'' din anul 1960, mosule...
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa URSS, acum USA si NATO (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:08)

    Tantza si Costel [anonim]

    Dupa URSS, acum USA si NATO.
    Afganistan se dovedeste mult prea dificil de controlat pentru URSS, USA si NATO.
  • 0 (0 voturi)    
    17 mld$!!!! (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:00)

    Lucian* [utilizator]

    Pai stai ca nu pricep!
    Tot bugetul armatei Romaniei nu trece de 2 mld de euro si aia au nevoie de 17 mld!!!!!